Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[INFO] Sve o pamćenju i učenju

[es] :: Vodič za učenje :: [INFO] Sve o pamćenju i učenju
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 165979 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
195.252.80.*



+105 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju03.02.2004. u 13:53 - pre 246 meseci
Upravo tako Secret, skroz si upravu...
Molio bih sve ucesnike ove rasperave da se uzdrze od dalje dasprave na temu mape uma jer postoji mnogo tema koje govore o istim...i gde bi se ako postoji zelja za raspravom o tome moglo nastaviti...
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju03.02.2004. u 14:19 - pre 246 meseci
Citat:
secret:
Alo ljudi ... ovu temu sam pokrenuo da bi ovde imali konkretne predloge, tj. ... teorijske i prakticne primere o "pamcenju i ucenju" a ne lame rasprave o ...


Ja to i čekam, al slabo nešto... Voleo bih kad bi ovde malo prodiskutovali o tome koji su za vas najbolji načini i metodi učenja... Znači koje tehnike koristite kada treba zapamtiti neku materiju..... neka lična iskustva, primeri i slično...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju03.02.2004. u 14:23 - pre 246 meseci
Citat:
Judge Dred:

Ja to i čekam, al slabo nešto... Voleo bih kad bi ovde malo prodiskutovali o tome koji su za vas najbolji načini i metodi učenja... Znači koje tehnike koristite kada treba zapamtiti neku materiju..... neka lična iskustva, primeri i slično...


Kupujem novi skener ..stari je u večnim lovištima...pa kad iste stigne Judge Dred ...biće par postova na ovu i slične teme..ukjučujući i mape uma :-)

* * *

Ako se u panici preslišavate do zore i ako se ne naspavate uoči ispita, lišavate sebe dragocene funkcije „reorganizacije“ podataka u mozgu koju pruža san. Sudeći po najnovijim naučnim saznanjima, izgleda da zaista ništa ne može da zameni san u procesu učenja.

- Oko osam sati sna dobro je za opšte zdravstveno stanje - kaže prof. dr Jan Born, neurolog sa Univerziteta u Kelnu. - Dakle, u vreme ispitnog roka bolje je ne remetiti uobičajen ritam života. Jer upravo smenjivanje faza sna i budnosti omogućava da se postignu najbolji rezultati. Isto tako, vrlo je korisno pre odlaska na spavanje samo preleteti gradivo još jednom. I poželeti sebi sreću.

Kako se pamti gradivo

Jedna od funkcija sna upravo je reorganizacija informacija: ako se uveče neki problem čini nerešivim, moguće je da vam se ujutru, pošto se naspavate, rešenje problema odjednom ukaže.

Naučni časopis „Priroda“ nedavno je objavio rezultate eksperimenta profesora Borna. Tom prilikom su tri grupe ispitanika dobile jedan matematički zadatak, u različito vreme: oni koji su posle čitanja zadatka spavali osam sati, uspeli su da brže reše problem od ostale dve grupe.

Naučnici tvrde da nije dovoljno samo prileći, već je potrebno dobro se naspavati. Razlog leži u aktivnostima koje obavljamo nesvesno. San ima zaštitnu funkciju u odnosu na sećanja: organizuje ih i smešta u „sefove“ u našem mozgu, gde se čuvaju od „habanja“ i propadanja.

Produktivni snovi

Dalje, dok spavamo mozak radi isto ono što i vredni učenik: ponavlja ono što je naučio, organizuje i klasifikuje informacije. Izgleda da se ova konkretna funkcija odigrava za vreme REM faze sna (od „rapid eye movement“; engl; „brzi pokreti očiju“), upravo one u kojoj sanjamo. Mnoga naučna otkrića i umetnička dela plod su intuicije koja se kreira za vreme sna. Najpoznatiji primer je onaj koji se vezuje za hemičara Mendeljejeva, kome se u snu ukazalo kako da postavi periodični sistem elemenata. Ali, pazite, nije tačno da se spavanjem uči. Tada se samo reorganizuje i skladišti ono što smo naučili tokom dana.

CDC/IB

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 31.03.2006. u 23:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bik_koji_sedi
Bgd,Srbija i Crna brda

Član broj: 6194
Poruke: 63
*.NBS.BG.AC.YU

Sajt: isp.b92.net/~beowulf


Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju03.02.2004. u 15:00 - pre 246 meseci
Takozvane "Mape uma" jesu sekta.
To nije ni pseudoverska sekta (poput npr. jehovinih svedoka) ni pseudoekonomska sekta (razne piramidalne prevare). To je pseudonauchna sekta, a poput ostalih slichnih organizacija svoje zhrtve nalazi upravo medju onima koji su pod najvecim stresom(u ovom sluchaju studente i uchenike zheljne lakih i brzih reshenja).


Tekst iz topika daje dosta dobre smernice za onog ko hoce da uchi.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju03.02.2004. u 16:07 - pre 246 meseci
Citat:
secret:
Alo ljudi ... ovu temu sam pokrenuo da bi ovde imali konkretne predloge, tj. ... teorijske i prakticne primere o "pamcenju i ucenju" a ne lame rasprave o ...


Ja nisam jos osim mapa i tehnika pamcenja(lancani sistem,rimska soba,broj-rima,broj-oblik,alfabetski,vrhunski) procitao nijednu tehniku niti primer neke za koju neko ne bi rekao da je sekta ili kontrola uma.A ove navedene se sve rade na nekom od finesinih kurseva.Ajd neka neko da neki primer a da nije ovo i da nije neko objasnjenje toga koje vrste pamcenja postoje posto se to uglavnom zna.Znaci dajte konkretan primer.Bik koji sedi tvrdi da su mape sekta- neka dokaze!Sekta je relativam pojam kao i mnogo sta drugo.Za nekog jeste a za drugog nije.Neko postuje jednog naucnika aneko drugog.Ako jos imaju razlicita misljenja o istim stvarima onda se otvara beskonacna rasprava kao sto je i ova.Svi ovde kritikujete a niko nije dao neki konkretan predlog.Ono sto sam napisao ste kritikovali ajd predlozite nesto.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.drenik.net



+2 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju03.02.2004. u 16:49 - pre 246 meseci
Citat:
fanfon:
Ja nisam jos osim mapa i tehnika pamcenja(lancani sistem,rimska soba,broj-rima,broj-oblik,alfabetski,vrhunski)


Koliko tehnika, ovo je bre za mene spansko selo:) A da te pitam nesto - a kako to da ja (relativno) dobro ucim i imam prosek preko 9 (ako neko pita) ako ne znam ni jednu jedinu tehniku ucenja? Jel to moze???

Moje misljenje je da se mozak "siri" kad si mali (do desete godine), i ako si u tom periodu ucio pesmice napamet i ostalo, tj. ako si ga trenirao, to ti daje ogromnu prednost u odnosu na ostale za dalje ucenje, pa i studiranje. Ovo je cisto neka moja teorija. Nisam verovatno izmislio nista novo jedino sam mozda granicu godina spustio.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju03.02.2004. u 18:21 - pre 246 meseci
Mozak (svesni deo zaduzen za pamcenje, razmisljanje...) se formira od ne znam kog meseca (ili nedelje). I kako se formira zavisi od malog miliona faktora (prosli put kada sam bio u Jugi bilo je nesto o ovome na tv-u). I kada se stvaraju veze, valjda izmedju neurona ili cega vec, one koje se intenzivno koriste jacaju, a one ostale izumiru (kidaju se).

A verujem da mnogo toga pored pesmica ucestvuje u razvijanju sposobnosti mozga. I za mene tvrde da sam solidan djak, a veze sa tim stvarima nemam.
A fanfon se iskljucivo vezuje za sposobnosti pamcenja, sto samo po sebi cini samo jednu polovinu ucenja, o cemu bi ovde trebalo da se radi. Veliku ulogu igra racionalni deo nase svesti (secamo se svi empirista i racionalista...) koji se konstantno trenira. A metode koje omogucavaju da se zapamti ogromna kolicina podataka, makar i trajno, imaju zajednicki i veoma popularan naziv - bubanje.

A glavna stvar kod ucenja je stvaranje neke svoje predstave o stvarima koje ucis, koja mora u nacelu da odgovara onome sta ucis. To narocito vazi (ili sam to u tim oblastima najvise primetio) za jezike i logicke discipline (ako tako mogu da se nazovu matematika, fizika, verovatno i filozofija).
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju04.02.2004. u 09:36 - pre 246 meseci
Ove tehnike koje sam nabrojao sluze kao mogucnost da se zapamti veca kolicina podataka nego sto je inace moguce i one su efikasne za to.Svi ljudi imaju razlicite sposobnosti,neko pamti lakse,neko teze.Nezavisno od ovih tehnika sve su nas ucili da ucimo tako sto povezujemo podatke koje treba da naucimo sa onim koje vec znamo(najprostije objasnjeno)Neki imaju vece predznanje od drugih i veci afinitet prema necemu a time i motivaciju sto objasnjava zasto su uspesniji.Oni nisu ucili po nekim posebnim tehnikama jer i cisto ponavljanje odredjen broj puta uz racionalno povezivanje materije omugucava da se nesto nauci.Tehnike pamcenja koje su nabrojane nisu i tehnike razumevanja u isto vreme.One samo omogucuju da se odredjeni podaci zapamte za krace vreme a kako ce ih ko povezati i uklopiti u svoje znanje to zavisi od njega a ne od te tehnike.Ja nisam tvrdio da te tehnike predstavljaju ucenje u svom punom smislu jer je ucenje daleko slozeniji proces kao sto je takodje razlika izmedju procesa citanja i procesa ucenja za koje dosta njih misli da su isto.Covekov mozak se sastoji od dve hemisfere-leve i desne.Desna je takoreci ona kreativna a leva logicko-racionalna.Naucno je utvrdjeno da je to tako i da je desna odgovorna za mastu,boje,slike,muziku,gestalt... a leva za nizove,brojeve,analizu...Do otprilike 12 godine ljudski mozak funkcionise kao celina a onda se odvija tzv.lateralizacija mozdanih hemisfera i od tada je jedna dominantnija.To objasnjava zasto je neko vise uspasan u prirodnim a neko u drustvenim naukama.Vecina dece u skoli do 12 godine otprilike je podjednaka u ucelju i rezultatima ako ne racunam one koji su izrazito talentovani i one koji su izraziti losi.Posle toga se primecuje sve veca razlika.Veber kaze da su sve tehnike koje se koriste za pamcenje velikih kolicina podataka cak i dugotrajno-bubanje.Mozda i jeste ali ja sigurno ne koristim te tehnike da bi zapamtio gomilu besmislenih podataka koje necu upotrebiti vec sa namerom da mi koriste a tu se opet vracamo na onu sposobnost da se razumeva i povezuje.Nepotrebni podaci se mogu pamtiti radi vezbanja tehnike ali oni se zaborave.One koji su mi potrebni cu zapamtiti.U svojim prethodnim izlaganjima sam iskljucivo govorio o tehnikama pamcenja a ne o ucenju.Pamcenje je samo jedan deo tog procesa kao i citanje.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju04.02.2004. u 10:35 - pre 246 meseci
Citat:
secret:
Ukoliko neko zeli da propagira mape uma, brzo ucenje ili da povede spiku na tu temu nek otvori istu ili nek nastavi na nekoj od vec postojecih tema sa datom tematikom

Pogledaj naslov Teme. Pre dosta godina čitao sam jednu debelu knjigu (naravno da nisam zapamtio tačan naslov i ime autora), fino napisanu i prilično matoru, koja objašnjava podosta različitih tehnika pamćenja i u njoj se naravno objašnjava i princip Mapa uma. To sam pročitao i sasvim mi je jasno kako funkcioniše, a pre svega ima veze sa pamćenjem jer za to i služi - što znači da ova tema jeste mesto gde se i o "tome" može diskutovati.

Druga stvar jesu druge teme i raznorazna pljuvanja i sektašenja bilo čega. Ovo već nije tema za to, a uopšte pokazivanje prstom na svaku razliku i nazivanje sektom je plod nesrećne istorije kao dobar instrument za manipulaciju većine i nadam se da će doći dan kada će takve pojave postati samo istorija (offtopic).
Citat:
filmil:
Hm. Meni recimo nije jasno zašto se majstori memorijskih veština toliko žustro upliću u rasprave sa laicima umesto da ćute i sposobnosti upotrebe na svoju korist.

Sledeći ovu dilemu - čemu ovi forumi ako oni koji znaju treba da ćute i svoja znanja koriste isključivo za ličnu korist.
Citat:
Judge Dred:
Voleo bih kad bi ovde malo prodiskutovali o tome koji su za vas najbolji načini i metodi učenja... Znači koje tehnike koristite kada treba zapamtiti neku materiju..... neka lična iskustva, primeri i slično...

Fanfon tvrdi da govori o ličnom iskustvu, a mi mu ne verujemo...

Jedino što smatram da imena tehnika (lancani sistem,rimska soba,broj-rima,broj-oblik,alfabetski,vrhunski) ne znače ništa bez nekog objašnjenja šta je tu šta. Odlazak na predloženi sajt http://www.finesa.edu.yu mi nije dao nikakve odgovore - malo marketinga, prazna sekcija s linkovima i forum u najavi.

Fanfon (mislim super je - ime sigurno ne bih umeo da ti upamtim) - ako želiš da se nastavljaš po istom principu, ubeđivanje i ponavljanje - neka ti na čast. Predložio bih da kreneš s nekom konkretnom edukacijom najjednostavnije tehnike - kao konstruktivni gest...
I piši čitkije ako nije nemoguće. Zamisli knjigu napisanu na način kojim si pisao sve ove postove. Odvajanje celina u pasuse, razmaci posle tačke i zareza, pre i posle zagrade i slično - to su standardi pri pisanju i elementi pismenosti.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.drenik.net



+2 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju04.02.2004. u 11:53 - pre 246 meseci
Citat:
Tehnike pamcenja koje su nabrojane nisu i tehnike razumevanja u isto vreme.One samo omogucuju da se odredjeni podaci zapamte za krace vreme a kako ce ih ko povezati i uklopiti u svoje znanje to zavisi od njega a ne od te tehnike


U tome je i cela stvar. Ja gledam na to ovako. Zamisli da je pamcenje / tehnike pamcenja motor. Onda ti je razumevanje volan. Mozes ti da imas ferarijev makinu, ali ako ne mozes da je kontrolises nista od toga. Bila je skoro jedna reklama koja opisuje dobro ovo: "Snaga bez kontrole ne znaci nista".
Mislim, u cemu je poenta tih svih tehnika, ako ti to ne razumes. Ja kad nesto ne razumem, ne mogu da ga ni zapamtim, niti da ga povezem u logicku celinu, i samim tim ne mogu ni da naucim. U osnovi je razumevanje, a kao sto vec rekoh, pamcenje je samo olaksavajuca okolnost - nista posebno. To je moje misljenje - mozda zato nikad nisam bio dobar u istoriji, geografiji, jer jednostavno nisam imao "sablon" za ucenje takvih stvari.

Zato ti meni pojasni da li ima neka tehnika razumevanja jer pamcenje posle dolazi spontano, pa mozemo da pricamo o tome.

Citat:
Neki imaju vece predznanje od drugih i veci afinitet prema necemu


Vece predznanje imaju jer imaju veci afinitet,douuuuu
Mozes i da nam kazes (pitam te jer se sigurno razumes vise od mene, a svima usput da demistifikujes) da li u to spadaju i tehnike zadobijanja afiniteta?
Mene sad da neko baci na pravni, logicno je da ne bih imao volju za ucenjem, da li bi Zarko mogao da me natera da zavolim pravo i ucenje istog. Jer ako je to moguce, onda pricamo.(Mada ako neko nesto ne voli - bolje da se ispise)

Ukoliko bi postojale ove dve tehnike (slobodno nazvane s moje strane - tehnike razumevanja i tehnike afiniteta:), to implicira da mozes da uzmes djubretara (bez namere za vredjanjem posla cistaca ulica), primenis na njega tehniku afiniteta, on zavoli do neba neuronske mreze, a onda mu tehnikama razumevanja sve to objasnis i dobijemo HAL2004 by Srboljub

P.S. Konkretno odgovori na ova dva pitanja, ne da se ponavljas k'o pokvarena ploca (Pomislicu da imam preko puta sebe neuspelog HAL2004 by Zarko)
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju04.02.2004. u 16:31 - pre 246 meseci
2 Stalker: Kad sam rekao da nabrojane tehnike pamcenja nisu i tehnike razumevanja u isto vreme nisam mislio bukvalno na tehnike razumavanja. Hteo sam da kazem da to nije isti proces. Ja ne pamtim pomocu tih tehnika podatke koji mi nisu potrebni vec one koji su mi potrebni i koje zelim da razumem. Kazes da je u osnovi razumevanje a da je pamcenje samo olaksavajuca okolnost. Kako bi onda naucio/razumeo sve sto znas a da nisi pre toga zapamtio? Pamcenje nije u procesu razumevanja olaksavajuca okolnost vec je to sastavni deo razumevanja. Ne mozes razumeti nesto ako ga ne zapamtis pre toga. Pamcenje je proces koji prethodi razumevanju.

Ne postoji neka tehnika razumevanja niti tehnika zadobijanja afiniteta. To su relativne stvari i ne mogu se uciti kao sto se uci npr. istorija. Oni se razvijaju i u vezi su sa licnim sposobnostima pojedinca i uticajem okoline. Razumevanje je proces analize i sinteze cinjenica i podataka/pojava/pojmova koji daje odgovor zasto je nesto takvo kakvo je, sta mu je svrha...Razumevanje nekog kompleksnog pojma zavisi od predznanja pojedinca i sigurno je da ce neko ko se bavi medicinom brze razumeti sta je to corpus calosum nego npr. djubretar koji nema nikakvog predznanja o toj materiji. S tim u vezi je i afinitet. Ako si ti veoma dobar u radu sa racunarima a los u znanju istorije to je zato sto te je taj rad ispunjavao zadovoljstvom i tokom vremena si naucio mnogo o tome a ucenje istorije te nije zanimalo jer ti je bilo dosadno.




2 noviKorisnik: Na finesinom sajtu neces naci objasnjenja tehnika niti ce ih biti zato sto to spada u materiju kursa. Ali evo objasnicu osnovni princip funkcionisanja nekih.

Sve se zasniva na sposobnosti imaginacije ljudskog mozga. Poznato je da on bolje pamti nesto sto je neuobicajeno i izvan konteksta normalnog toka stvari. Npr. mnogo ljudi pamti bajke koje su slusali od odraslih kao deca jer su u njima opisani neki cudni izmisljeni dogadjaji. Princip pamcenja svih ovih tehnika se zasniva na tzv. otkacenim mentalnim slikama pojmova koji se pamte.


Lancani sistem je najprostiji i funkcionise tako sto se pojmovi koji se zele zapamtiti vezuju jedan za drugi pomocu price ali kroz tzv. otkacene mentalne slike. Npr. treba da se zapamte 4 pojma: lavud, klavir, brod, fudbalski teren. Zamisli se npr. labud obucen u sako kako svira na klaviru na palubi ogromnog broda koji stoji nasukan nasred fudbalskog igralista. Pri zamisljanju ove slike treba upotrebiti sto vise maste da se docara takva simulacija. Ovo mozda izgleda blesavo ali odlicno funkcionise mada ne bi trebalo pamtiti vise od desetak "prica" u nizu. Ako znate koji vam je prvi pojam onda cete se lako kroz "otkacenu" pricu setiti ostalih. Mora se paziti i na redosled da se nebi pomesali pojmovi ali to je najmanji problem posto se moze setiti neke naknadne slike iz price pa unazad kroz nju vratiti na pojam koji se zaboravio. Ovo je najprostije objasnjeno lancani sistem pamcenja. On najboljfunkcionise kada se kombinuje sa nekim vezivnim sistemom (rimska soba, broj-rima, alfabetski). Ja ga koristim sa rimskom sobom i nema ogranicenja po pitanju broja pojmova koji se mogu pamtiti.

Ako imate kuci veliki podrum pa u njega bacate gomilu stvari bez ikakvog redosleda ili slaganja, kad vam nesto posle nekog vremena bude potrebno tesko cete ga naci osim ako ne bude blizu ulaza. Ako se postuje neki redosled pri slaganju, stvari cete lakse pronaci. Rimska soba funkcionise slicno. Zamislite jednu sobu. Za pocetak to moze biti i realna soba. U toj sobi se nalaze stvari: ormar, slike, sto, kompjuter...Svaka stvar se numerise po redosledu gde se nalazi a to je obicno od ulaznih vrata u krug sleva na desno i svaka cini jedno memorijsko mesto. Npr. vrata su mem.mesto broj 1, slika na zidu levo mem. mesto 2, sto pored nje mem. mesto 3 itd. U jednoj sobi ne bi trebalo da bude vise od 10 memorijskih mesta radi lakseg snalazenja. Obicno se na svakoj strani zida uzimaju po dva mesta+pod i tavanica kao deveto i deseto. Na podu i tavanici se takodje obeleze neki predmeti (tepih,sijalica) kao mem. mesta. E sad, ta mesta se zapamte po redosledu da se uvek zna koje je gde. Kako sve to funkcionise? Pa za vrata kao prvo memorijsko mesto u sobi ja vezem pomocu otkacene mentalne slike onog labuda iz prethodno opisanog lancanog sistema.Kad hocu da se setim sta mi je pod mem. mestom broj 1 onda se setim vrata i u vezi sa tim te otkacene slike sa labudom a cim se setim labuda odma se setim i one price za klavir...


Ovo mozda izgleda komplikovano i smesno ali funkcionise savrseno. Pomocu kombinacije ove dve tehnike za 2 sata mogu da zapamtim preko 350 pojmova. Po jedan na svakih 10 sekundi sa tendencijom smanjenja vremena uz vise vezbe a vezbanje zahteva jako malo vremena u odnosu na rezultate. Za nedelju dana sam uvezbao kompleks od 6 soba sa pojmovima a radio sam samo sat dnevno. E sad, tih 350 pojmova mogu da reprodukujem sa procentom greske ili zaboravljanja nekog pojma od 0%-znaci sve ali tako da u svakom trenutku mogu da kazem koji je na kom mestu! Nadjite mi nekog ko to moze bez tehnike i mislim da ce najbolji da se zaustavi na 30-40 pojmova za isto vreme. Ko moze vise svaka mu cast! Druga je stvar kako ce se ti pojmovi upotrebiti/razumeti. To vec zavisi od sposobnosti pojedinca. Ova tehnika je savrsena za pamcenje nizova i nije pogodna za sve nauke. Postoje i tehnike za pamcenje teksta, brojeva. Tehnika koju sam prethodno opisao moze se prosirivati na razne nacine tako da je 5 soba sa 50 mem. mesta dovoljno za njeno koriscenje.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju05.02.2004. u 11:25 - pre 246 meseci
a ko je postavo temu i dao naslov istoj? ;-)

p.s.

I Uvodna napomena I 1. Uvod I 2. Opći činitelji učenja I 3. Psihološki činitelji učenja I 4. Stupnjevi procesa učenja I 5. Pretpostavke metodike učenja I 6. Metode smislenog učenja I 7. Učenje i umor I
http://members.fortunecity.com/adiatman/sucenje/sm_6metod.htm

http://www.lifehack.org/articl...provement-on-study-skills.html




[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 31.03.2006. u 23:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju05.02.2004. u 12:17 - pre 246 meseci
Svaka čast onome ko je postavio Temu!

Da se ne glupiramo - jesam pogledao i taj detalj, a primedba se odnosi na tvoju izjavu (citiranu neposredno pre toga). Smatram da izjava kontradiktorna naslovu - ako bi se uvažilo to što piše u izjavi, naslov bi se morao menjati u "[INFO] Sve o pamćenju i učenju - izuzev ...". Toliko o tome.
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju05.02.2004. u 15:08 - pre 246 meseci
Evo i mene da se javim sa jednim konkretnim primerom. Naime voleo bih kada bi neko imao savet o učenju gradiva u društvenim naukama, npr sociologija i slične.

Tokom čitanja neke materije, sve mi deluje ok i poznato, u fazonu "ovo već znam, ne treba da učim, poznato mi je, razumem". Međutim kada treba da se ponovi, kao da nemam reči kojima ću početi reprodukciju... Naravno onda ide ponovno iščitavanje svega, i zato mislim da mi ovakvo učenje oduzima previše vremena nego što bi to inače trebalo...

Zaključio sam da je najbolji način učenja ovakve materije sledeći: pročita se lekcija jednom-dva puta, pokušaš da izvučeš suštinu svega, upamtiš suštinu, i kad treba lekcija da se reprodukuje, na osnovu te suštine reprodukuješ celu lekciju svojim rečima. Treba shvatiti još jednu bitnu stvar, a to je da uopšte nije bitno tokom reprodukcije lekcije koristiti iste reči kao što je to u knjizi... Primetio sam da tokom učenja mi je bilo bitno da upamtim tačne reči koje su se koristile u lekciji, i to je upravo ono što ne treba da se radi. To onda povlači za sobom i "učenje napamet" a.k.a. "bubanje"...

Moram ipak da kažem da još uvek nisam zadovoljan načinom na koji učim ovako nešto, zato sam se i ubacio u ovu diskusiju. Ovo što je fanfon opisao deluje zanimljivo, ali ne znam baš kako bih npr onaj lančani sistem primenio na učenje gradiva društvenih nauka.
 
Odgovor na temu

stalker
Branko Kokanovic
Beograd

Član broj: 11897
Poruke: 606
*.drenik.net



+2 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju05.02.2004. u 15:19 - pre 246 meseci
Svaka cast fanfon-u na lepom tekstu. Pricao sam sa ortakom koji ovo cita, ali je "stidljiv", a koji je citao nesto o mapama uma. Na osnovu njegove konstatacije i iznete fanfon-ovih tehnika, mogu samo da kazem da svako normalno ljudsko bice to primenjuje. Druga stvar je sto su mu oni nalepili marku, udarili pecat i nazvali ga tim imenom.
Sto se tice JudgeDred-a, ucis sa razumevanjem tako da mozes da povezes celine, pa bilo da se to radi o sociologiji. Ako vec moras da nabubas, nabubaj samo pocetak, i pokusaj da uhvatis kako ces se dalje nadovezivati na celu pricu. Sad, ovo je malo glupo za objasnjavanje, ali tako ja radim. Ako imas npr. temu selo, napravi koncept kako ces pricati o selu-istorija, stanovnistvo, razlike u odnosu na grad... i pricaj celinu po celinu. A kad ti nestane teksta u glavi o jednoj celinu, odmah skaces na drugu. U svakom slucaju, bolje je od ucenja napamet
P.S. Imao sam ortakinju koja nauci lekciju napamet, a prof. kada to provale, namerno je prekinu na pola deklamovanja, i ona se jadnica izgubi, mora da krene od pocetka:)
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju05.02.2004. u 16:33 - pre 246 meseci
Postoje i asocijativne tehnike koje ne koriste svesnu preradu podataka u lakše pamtive, nego samo dodatno stimulišu mozak i uvode uslovni refleks koji treba da olakša prisećanje. One nisu 100% efikasne, ali ne zahtevaju skoro nikakav dodatni napor, pa su omiljene za brzo spremanje ispita.

Dve reči: placebo efekat.

Placebo je naziv za lek bez farmakološke vrednosti koji ipak leči, tako što na neki način "daje moralnu podršku" pacijentu, koji se onda oseća zdravije i lakše se sam izbori protiv bolesti.

Isti trik je moguće upotrebiti u učenju/polaganju ispita. Prilikom učenja koristite neku posebnu, interesantnu, vizuelno privlačnu olovku da podvlačite tekst ili jednostavno da lupkate njom po stolu (ne preporučujem ako učite u istoj sobi sa cimerima). Ovu olovku ponesite na ispit. Imaćete bolje rezultate nego inače. Slično (ili kao dodatak) tome možete da učinite sa nekom drugom vrstom čulne draži (na primer određeni afteršejv rezervisan isključivo za učenje i ispite, gruba narukvica i slično). U istu grupu spada recimo i pamćenje proizvoljne lozinke, posebne za svaku lekciju, koja stoji krupno ispisana jarkim bojama ispred vas dok učite. Ako na ispitu počne da vas izdaje memorija, izbacite sve iz svesti i ponavljajte lozinku u sebi (ne pokušavajte da se setite tačnog izgleda natpisa, to je "kratak spoj"!).



Sad kad razmislim o svemu što je rečeno o svim ovim "novim" (navodnici zato što su stare bar trideset godina, a možda i više) tehnikama pamćenja, postoji obrnuta veza sa motivacijom.

Ustvari, radi se o metodu zamene: namerno zamenjuješ pojmove koje pamtiš koji za tebe nemaju smisao ili vezu, sistem, (motivacija=nula, nezanimljivo) sa pojmovima koji su slični, tj. asocijativno vezani, a koji ti daju motivaciju, kao što su otkačene priče, slike (mnogo više podražaja-nagrade za mozak) ili ih jednostavno lakše pamtiš - na primer, postoje tehnike za pamćenje brojeva kao reči, ali i obrnuto, jer neki ljudi lako pamte brojeve (tj. lako im dodeljuju smisao).

To znači da je cela ideja ustvari pamćenje bez smisla ili sa veštački dodatim smislom (motivom). Sigurno bi bilo bolje učiti tako da podaci imaju svoj prirodni smisao, u svom sopstvenom kontekstu i sistemu, jer su onda u svesti raspoloživi bez latencije koja je potrebna da se neki podatak "adresira", odnosno držiš ih u RAMu (tj. u Flash-u) umesto na disku. Ne bih da upirem prstom na tehnike, koje ovaj problem zaobilaze, nego postojanje potrebe za pamćenjem bez suštinskog razumevanja je znak da nešto grdno ne valja sa izvorom tog problema - školskim programima i školskim sistemima koji zahtevaju da, u suštini, prevariš sistem simulirajući znanje, dok u stvari prepisuješ bez puškica, iz mentalnih beleški.

Znači pravo rešenje problema bi bilo:

1) kada bi imao izbor da ne učiš ono što nećeš, ili mogućnost da otkriješ u čemu leži otpor učenju nečega i da taj otpor, ako je neopravdan, odlučiš da ukineš. Ponekad, kad se protiviš nečemu što učiš, jer je po tvom mišljenju netačno, glupo ili zlonamerno, nema drugog načina nego da ga naučiš zajedno sa svojim jasno artikulisanim komentarima, odnosno kontraargumentima ("Ipak se okreće!"). Ukratko, nauči sopstvenu kritiku toga i time si naučio i to što je bio tvoj zadatak, a nisi slomio svoj duh. Na ispitu, svoj doprinos nauci daj na svoju odgovornost :) . Ako si u pravu, možda uđeš u istoriju... na kraju.

2) kada bi materija koja se uči bila organizovana tako da je moguće njeno učenje, a ne samo njeno pamćenje. Otkrivanje do tada nepoznatih znanja bi trebalo da je nagrada samo po sebi, zar ne? Svi vole da saznaju dobar vic, a da se ne lažemo i trač.

3) kada bi bilo kakvi "suvi" podaci bili obuhvaćeni komentarom koji objašnjavaju zašto su takvi kakvi jesu (zašto moraju biti takvi kakvi jesu), kao i slikama koje daju njihov međusobni relativni odnos kao i red veličine u odnosu na nešto opšte poznato.

OK, ovo pod 3 je podskup od ovog pod 2, ali pokušao sam da predvidim kontraargumente, a jedan od njih je svakako učenje statističkih podataka u recimo, ekonomskoj geografiji sveta.

Najveći problem upravo predstavlja nepažljivo sastavljen (najčešće - pogrešno preveden) ili skresan zbog nedostatka prostora materijal iz kog se uči, a te greške se tolerišu upravo zato što je ljudski mozak u stanju da neposredno ili posredno pamti besmislene stvari, tako da to sprečava da se problem detektuje.

Ovi principi bi sigurno povećali obim gradiva, ali verujem da bi neuporedivo olakšali učenje, uštedeli vreme (koje je inače uzaludno bačeno) i obogatili učenike znanjem koje im je u suštini sada uskraćeno, mada formalno dato.

Postoji potreba za pamćenjem besmislenih podataka, ali samo u tajnim istraživanjima (špijunaži), kada podaci stiču smisao tek naknadno, posle analize podataka skupljenih često sa više različitih lokacija, od strane više različitih agenata, a korišćenje "vanjske memorije" je opasno u slučaju njihovog hvatanja.


Šta učiniti za sebe sada (pošto nije za očekivati da se nastavni programi promene)? Kako izgleda, jedino da stalno cimate profesore, asistente i kolege da vam objašnjavaju sve dok vam ne bude jasno, ili da pokušate da objašnjenja nađete na Internetu. Jednom kad sve klikne na mesto, nema šanse da zaboravite. E, da, da ne zaboravim... neke stvari nisu u međusobnoj vezi. Delovi gradiva koji su međusobno ortogonalni (predstavljaju posebne celine koje se ne oslanjaju jedne na druge) moraju se posebno učiti jer "ne fale" jedni drugima, što ih čini "zaboravljivim".

Detekcija zabune je najlakša ako probate da nekom ko nije upoznat sa materijom probate da je objasnite, naročito ako taj nije veverica. Kad pronađete nejasna mesta slede konsultacije ili istraživanje. Jednom kad je sve ispeglano, teče kao voda, ali do tada ste verovatno već uklavirili celu sliku. Čovečanstvo će vam biti zahvalno ako iskoristite taj dragoceni "a-ha!" trenutak da napišete, ako ne ceo "no BS" udžbenik, onda makar walktrough za korišćenje uz skripte ili udžbenike koji su dati. Posle ispita obavezno unesite ispravke ako ih bude!
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju06.02.2004. u 12:16 - pre 246 meseci
Citat:
Judge Dred:
... kako bih npr onaj lančani sistem primenio na učenje gradiva društvenih nauka.

Naveo si da učiš tako što izvučeš suštinu, na osnovu koje na licu mesta sklapaš priču za reprodukciju. Tehnike bi mogle da pomognu u detalju pamćenja suštine.

Izdvajanje ključnih reči koje određuju suštinu i njihovo povezivanje u listu pojmova koje određuju redosled izlaganja. Na ovakvu listu ključnih reči može se primeniti lančani sistem. Opisana tehnika vizualizacije liste u priču stvara mentalnu sliku koja se vezuje s naslovom ispitnog pitanja.

Sledeći isti princip na nivou celog ispitnog predmeta dobija se niz mentalnih slika koji opet čini osnovu za primenu lančanog sistema pitanja i na nivou predmeta.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju07.02.2004. u 17:56 - pre 246 meseci
Citat:
secret:
Znaš šta... ja sam kako mi se čini dao konkretan tekst koji bi pomogao ili da kažem motivisao ljude na es-u da lakše "zagreju stolicu"...
Postovi vezani za Mape uma na ovoj temi su poput, hmmm, neki čovek ... tamo negde ... uradio je nešto ...
Prvi postovi o mapama uma ovde bili su previše uopšteni, tema je pokrenuta za konkretne primere-tehnike-itd koji će pomoći, motivisati članove foruma da bolje pamte i/ili uče a ne za lame raspravu ili za reklamu tipa, posetite finesa.org.yu.

Ovde postujte poruke koji motivišu one, kojima je savet potreban ... pa bili to i tekstovi o mapama uma, ali isključivo kao konkretna "rešenja" ...



Posto se ovde zele videti konkretna resenja tehnika skeniracu neke mape koje sam radio i izloziti ih uz objasnjenje ovde ili negde gde ih mogu videti zainteresovani pa onda prosudite da li imaju imaju efekat kakav tvrdim. Trebace mi samo koji dan vremena.

Citat:
Judge Dred:
voleo bih kada bi neko imao savet o učenju gradiva u društvenim naukama, npr sociologija i slične.
Tokom čitanja neke materije, sve mi deluje ok i poznato, u fazonu "ovo već znam, ne treba da učim, poznato mi je, razumem". Međutim kada treba da se ponovi, kao da nemam reči kojima ću početi reprodukciju... Naravno onda ide ponovno iščitavanje svega, i zato mislim da mi ovakvo učenje oduzima previše vremena


Ono sto ti se desava nije samo tebi problem vec i mnogima. A desava ti se da nemas reci za reprodukciju iz razloga sto ne zapamtis kljucne reci. Ja npr.koristim mape za drustvene nauke i one su za mene tu bez premca. Dokazano je da u svakom tekstu/lekciji ima oko 25% reci na osnovu kojih moze da se reprodukuje. To su kljucne reci,pojmovi. Ne bas svih 25% ali ostale sluze da ih blize objasne i zato takodje tu spadaju. Kljucne reci su glagoli i imenice. Zato se npr. vicevi lako pamte. Sastoje se pretezno od kljucnih reci. Dovoljno je da se zapamte 3-4 i setis se celog vica. Kod mapa imas centralni pojam/temu u sredini od kog se granaju ostali pojmovi. Prvo idu pojmovi direktne povezanosti i to su glavne kljucne reci.One se dalje granaju.

Npr. za jednu lekciju iz sociologije na tri strane knjige moze da se nacrta mapa na jednom listu papira A3 na kojoj su sve glavne kljucne reci. Ako si video kako mapa izgleda onda mozes da razumes u cemu je njena prednost. Da bi presao gradivo te tri strane i nesto zapamtio moras nekoliko puta da ih procitas (5,6-10...zavisi) a to je dosta vremena.Mapu sa kljucnim recima mozes da nacrtas posle samo jednog eventualno dva citanja. Ona je mnogo preglednija i cine je samo kljucne reci sto stedi mnogo vremena na pretrazi i mnpgo se brze pamti zbog slika, boja i jedne smislene celine. Kod teksta to nemas i zato mozgu treba duze vremena da prihvati takvu informaciju. Ko sto sam gore pomenuo pokazacu i objasnicu neke mape sto sam radio. Mozda ce onda biti jasnije ovo sto sam do sada pisao.

Citat:
Treba shvatiti još jednu bitnu stvar, a to je da uopšte nije bitno tokom reprodukcije lekcije koristiti iste reči kao što je to u knjizi...


A sta ces ako ti profesor na ispitu trazi bas po recima u knjizi ili ako su u pitanju definicije kod kojih ne mozes menjati reci ili ako su u pitanju neki slozeni pojmovi koji su objasnjeni strucnim terminima na pola strane? Ja sam imao takvih slucajeva i tu se onda javlja problem. Zato su ove tehnike koje koristim veoma precizne po tom pitanju. Dobro je ako sustinu mozes opisati svojim recima ali ako ti profesor kaze:"terminologija, kolega, terminologija!" a meni se to vec par puta ranije desilo onda ti i nije bas svejedno.

Citat:
ne znam baš kako bih npr onaj lančani sistem primenio na učenje gradiva društvenih nauka.


Ja i ne koristim samo lancani sistem za ovakvo gradiv posto bi se brzo izgubio u moru lancanih slika i zato ga kombimujem sa mapama gde su mi one glavna tehnika a lancani sistem pomocna. Ovim se nadovezujem na predlog novogKorisnika posto sam probao da koristim samo lancani sistem ali sam brzo video da je to mnogo teze posto nemas nikakav nacin da pregledas ono sto pamtis osim iz knjige a tu opet moras da ponovo iscitavas/trazis dok na mapi imas sustinu.

Citat:
Stalker:
Pricao sam sa ortakom koji ovo cita, ali je "stidljiv", a koji je citao nesto o mapama uma. Na osnovu njegove konstatacije i iznete fanfon-ovih tehnika, mogu samo da kazem da svako normalno ljudsko bice to primenjuje. Druga stvar je sto su mu oni nalepili marku, udarili pecat i nazvali ga tim imenom.


Ne slazem se sa tim da svako normalno bice to primenljuje. Razgovarao sam sa dosta studenata o tome ali jos niko ko nije isao na kurs gde se uce ove tehnike ili nije cuo od nekoga kako funkcionisu, nije imao pojma da tako moze da se pamti. Ove tehnike jesu stare ali ne i poznate sirokom krugu ljudi. Mene niko nije u skoli ucio da ovako pamtim niti znam nekog ko jeste. Taj tvoj ortak je "nesto" citao o mapama a ja se njima bavim vec vise od 3-4 godine. Bez uvrede ali citati i baviti se nije isto. A uostalom te tehnike se oduvek tako zovu (lancani sistem, broj-rima, alfabetski...) Druga stvar je sto se neko setio da ih skupi i ponovo izda posle dosta vremena pod nazivom tehnika pamcenja.

Citat:
Salec:
Postoje i asocijativne tehnike koje ne koriste svesnu preradu podataka u lakše pamtive, nego samo dodatno stimulišu mozak i uvode uslovni refleks koji treba da olakša prisećanje. One nisu 100% efikasne, ali ne zahtevaju skoro nikakav dodatni napor, pa su omiljene za brzo spremanje ispita.

Dve reči: placebo efekat.

dokazano je da je placebo efekat retko uspesan i da ne deluje bas toliko koliko je hvaljen bas zbog subjektivnog osecaja pacijenta koji cesto zna da padne u depresiju tokom bolesti i efekat se smanjuje a lek ne deluje a pogotovo kvazilek koji se daje kod placeba. Sto se tice nekih stvari koje se koriste prilikom ucenja: odredjene olovke, sobe, lozinke, oni mogu biti efikasni ali oni zato sto se vezuju za odredjen deo gradiva koji smo naucili, odredjene pojmove, lekcije, a to je ono sto se i koristi kod vezivni tehnika pamcenja koje sam opisao. Samo sto je drugacije kad odredjen pojam pamtite kroz secanje na olovku nego kad ga pamtite pomocu mentalne slike vezane za neki drugi pojam.Ovo drugo je efikasnije.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

manijac
Bor

Član broj: 6227
Poruke: 762
*.ptt.yu

Jabber: manijac
Sajt: www.instagram.com/3dn4u


+1 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju07.02.2004. u 20:03 - pre 246 meseci
Dali ste probali da pri ucenju vase lose misli odagnate uz pomoc ovog softvera BrainWave Generator. Ja sam probao i kao da radi ali to je bilo samo na nekih pola sata pa bi me interesovalo i vase misljenje oko ovoga .
Dosta ljudi sa strane ga hvale !!!
www.bwgen.com
imate i razne dodatke za razlicita stanja...
..::3DN4U::..
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju08.02.2004. u 09:19 - pre 246 meseci
To sa mozdanim talasima i tehnikama opustanja moze biti vrlo interesantno. Tehnike meditacije mogu biti vrlo korisne. I ja sam svojevremeno malo radio joga nidru kad sam trenirao aikido i delovalo je kod opustanja. Samo pitanje je da li se na ovom forumu zeli raspravljati o tome vec iskljucivo o tehnikama ucenja i pamcenja posto je rasprava krenula u tom pravcu. Ali sudeci po sirini teme iz naziva se moze zakljuciti da autor uzima u obzir sve u vezi ucenja i pamcenja a tehnike opustanja sigurno spadaju u tu oblast iako se ne koriste mnogo u siroj populaciji.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: [INFO] Sve o pamćenju i učenju
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 165979 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.