Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[INFO] Sve o pamćenju i učenju

[es] :: Vodič za učenje :: [INFO] Sve o pamćenju i učenju
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 165749 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju09.02.2004. u 08:34 - pre 245 meseci
Efekti pamćenja i učenja proizilaze iz sveukupnog životnog stila.

Najlakše mi je sada da banalizujem - zamislite situaciju: učenje nakon tuluma i gomile alkohola (recimo). Nije baš idealno, zar ne?

U suštini, gospodari smo svog života, to treba shvatiti (to jeste druga tema ali ovde mora da se napomene), i prema tome gospodari vremena koje imamo. Za učenje, sami odlučujemo kako ćemo i kada učiti.

Ako želimo zaista kvalitetne rezultate, tome se mora posvetiti posebna pažnja. To znači da tok učenja provodimo u maksimalnoj koncentraciji na materiju koja se obrađuje.

Druga strana medalje je da sam proces učenja ne postane noćna mora i opterećenje za život u celosti (ovo je prilično poznata pojava i jedan od najvećih razloga popularnosti ove teme). Zaštita od ovakve pojave je distanciranje od učenja van vremena koje mu se direktno posvećuje - znači obezbeđenje da ostale životne aktivnosti (potrebe, zabava, hobi...) ne budu opterećene teretom učenja.

Posebna situacija je naravno spremanje ispita, gde je klasična konstatacija o preobimnosti materije i nedostatku vremena za njeno kvalitetno usvajanje uz istovremeno normalan tok života. Znači - izuzetno stresna situacija.

Kvalitet može da obezbedi ciklus: koncentracija, opuštanje. Ok, ovde imam jedan primer (fino je ekstreman, pa ga nemojte uzeti kao etalon): Sutra je ispit - neka lepa matematika, naravno gradivo je dosta obimno, zna se koja su ispitna pitanja i odakle se uče ali nijedno nije naučeno. Nikad nisam imao posebnih problema s pamćenjem ali ovo je izazov - kako i naučiti a da se sve ne zbrka, da se zna šta ide uz koje pitanje. Ključ je u opuštanju. Rad na ispitnom pitanju zahteva punu koncentraciju - čitanje, razumevanje, šematizacija, pamćenje, ponavljanje. Nakon svakog obrađenog pitanja sledi pauza - totalna izolacija od nekoliko minuta (opuštanje). Potom sledeće pitanje... Ispit je položen.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju09.02.2004. u 10:55 - pre 245 meseci
Taj period pauze izmedju odredjenih perioda ucenja je jedan od najvaznijih perioda ucenja. To je period inkubacije kada ne treba misliti na ono sto smo ucili prethodnih 30-60 minuta jer mozak preradjuje informacije koje smo mu dali. Dokazano je da ne treba uciti duze od 30-60 minuta odredjeno gradivo jer se koncentracija rapidno gubi nastavljanjem duzim ucenjem od toga perioda. Zati i skolski cas traje 45 minuta a ne npr. 2 sata.

U novim reformama u skolstvu kod nas ide se ka tome da se cas skrati na 30-35 minuta radi boljeg pamcenja i iskoriscenja informacija od strane ucenika ali onda se mora i organizovati tako da se iskoristi maksimalno a ne da ucenici spavaju i dosadjuju se kao na vecini casova dosada. To je povezano sa nacinom prezentovanja materije odn. treba je ispricati na sto interesantniji nacin da bi ostavila utisak na ucenike i da bi je lakse zapamtili. To je veliki problem kod vecine predavaca ali nije samo njihova greska posto niko ne moze drzati npr. 6 casova dnevno savrsenu paznju na istom predmetu i da ga istovremeno neprestano prica na zanimljiv nacin. Jos ako se uzmu u obzir licni problemi+male plate onda je jasno zasto ne postoji volja za takvo nesto a to i nije tako jednostavno uraditi.

Sto se tice onih pauza u ucenju, poznato je vecini da najlakse zapamte ono sto su ucili na pocetku i na kraju dok se onaj sredisnji deo manje-vise teze pamti. To se naziva i memorijski efekat pocetka i kraja. Zato je dobro skratiti ucenje na 35-40 minuta sa pauzama 2-5 minuta izmedju. Ako se to uradi dobice se vise zapamcenih pocetaka i krajeva nego kad bi ucili 2-3 sata pa tek onda napravili pauzu. Jos ako se pre pocetka narednog perioda ucenja ponovi u osnovnim crtama ono sto se prethodno ucilo sigurno je da ce se daleko vise zapamtiti neko kod neprestanog ucenja bez pauze.

Jasno je naravno da od kvaliteta zivota zavisi kako cemo biti sposobni iza ucenje kao i za bilo koji drugi rad. Pravilo za uspesno ucenje za svakog pojedinca je da se uce korisne stvari prema kojima se ima afinitet. Uceci ono sto ne zelimo gubimo volju za ucenjem a radost ucenja se cuva prijatnim osecajem ucenja a ona se postize samo kod stvari koje zelimo da ucimo.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju10.02.2004. u 18:32 - pre 245 meseci
Slazem se da bi casove trebalo skratiti, mada to u mnogome zavisi od predavaca. Ako neko ne zna da drzi paznju i 15 min je mnogo. A ima i profesora kod kojih 2 spojena casa (sat i po) mozes dobro da iskoristis, jer je tempo takav da ne zahteva neprestanu koncentraciju.
Sto se mapa uma i brzog citanja (opet) tice, za sada imam iskljucivo negativna iskustva sa ljudima koji se na to prze.
A niko od nas ne moze reci da nije zanimljiva tema citati x puta brze.
Ima li neko ko je to isprobao, ili aktivno koristi? I kakva su licna/tujda iskustva po tom pitanju?
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju11.02.2004. u 11:02 - pre 245 meseci
Ja sam vezbao jedno vreme brzo citanje i dogurao sam do 120 strana na sat. U cemu je stvar kod brzog citanja? Prvo treba razgraniciti citanje i ucenje sto mnogi poistovecuju a to su dva razlicita procesa mada se medjusobno preklapaju. U sustini citanje sluzi da se pronadju informacije a kako ce se one posle zapamtiti to je druga stvar. Tome sluze odgovarajuce tehnike pamcenja.

Od svih tehnika koje se uce u vezi sa ucenjem i pamcenjem brzo citanje je najteze nauciti jer zahteva pravilan rad uz trajan kontinuitet od oko 3 meseca za brzinu od 200 str/h. To je moguce postici uprkos tvrdnjama onih koji misle suprotno. Svetski rekord u brzini citanja je preko 4500 reci u minuti sto je stvarno impresivno i postignut je na jednoj od Memorijada-svetskog prvenstva u vestinama pamcenja. Kod brzog citanja se zahteva da onaj koji cita razume ono sto je procitao i to se meri u odgovarajucem procentu.

Pocetak istrazivanja u vezi sa brzim citanjem se prema jednoj tvrdnji javlja u drugom sv. ratu kada su saveznici imali problema u povratku sa svojim avionima sa fronta jer im se cesto desavalo da neraspoznavajuci oznake obore svoje a ne nemacke. Tada su vrsena odredjena ispitivanja i ustanovljeno je da ljudsko oko moze da prepozna odredjeni predmet u roku od 500-tog dela sekunde. Tada su vrsene neke vezbe i znatno je poboljsano prepoznavanje svojih od protivnickih aviona. Nakon toga su pocela obimnija istrazivanja u vezi sa brzim citanjem. Nemojte me drzati za rec da je ovo tacno bas ovako ali tu verziju sam cuo.

Sigurno vam se desavalo da ste nekad citali neku knjigu koja je bila toliko interesantna da ste imali osecaj da prosto gutate stranice a da prica leti pred vama.To je tzv. efekat filma u citanju. Pri tom osecaju se vasa brzina citanja mnogo ubrzava u odnosu na normalnu. Ali npr. kad treba procitati nesto sto nije zanimljivo kao npr. sociologiju onda vam treba beskonacno vremena da zavrsite knjigu od 300 strana. E sa brzim citanjem se postize taj efekat filma kod skoro svake materije koju citate. Naravno tu postoje neka ogranicenja. Jedno je da ce citanje biti sporije ako su termini u materiji za citanje nepoznati tj. ako ih niste ranije procitali ili jeste ali malo puta.

Od celokupnog covekovog vidnog polja sam 20% spada u onaj zizni,centralni vid dok ostalih 80% spada u periferni. To je ogroman neiskorisceni kapacitet koji se uz pomoc brzog citanja moze iskoristiti. Jednostavno objasnjeno brzo citanje funkcionise tako sto se tzv. defokusiranjem zrtvuje preciznost vida u citanju radi vece kolicine "uhvacenih" reci. Sad ce neko reci kakva je korist od toga kad se ne moze jasno videti ono sto se procitao, ali to se samo cini. Mozak moze da prepozna rec koju smo dovoljno puta pre toga procitali cak i kad je oko jasno ne vidi. Sta znaci dovoljan broj puta? To je individualno i moze za nekog biti 10-20 a za drugog 100-200 puta. Probajte da na ulici posmatrate npr.znak i primeticete da perifernim vidom hvatate i druge objekte koje jasno ne vidite kao znak ali mozete da ih prepoznate. Tako funkcionise i brzo citanje.



Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju11.02.2004. u 14:41 - pre 245 meseci
http://www.cet.co.yu/arhiva/35/r35_KognitivnaNauka.htm
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju11.02.2004. u 16:33 - pre 245 meseci
Interesantan tekst!
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju20.02.2004. u 16:05 - pre 245 meseci
fanfon, šta bi sa tim mapama?
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju21.02.2004. u 11:50 - pre 245 meseci

Sta te zanima? Ja ih radim redovno. Funkcionisu. Ucenje mi je mnogo zanimljivije uz njih. Naravno, ne ucim bas sve uz pomoc mapa. Za neke oblasti nisu pogodne ali za drustvene nauke su odlicne.

[mod: izbrisan nepotreban citat]

[Ovu poruku je menjao mangel dana 21.02.2004. u 16:17 GMT]
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net



+363 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju21.02.2004. u 11:54 - pre 245 meseci
Eh, da. Izvini za ovaj prethodni odgovor. Sad sam se setio da sam obecao da cu skenirati neke mape i postaviti ih negde ili poslati onome ko hoce da ih vidi. Ovih dana sam imao posla preko glave a i putovao sam dosta pa nisam ni razmisljao o tome. Do utorka cu sigurno sve odraditi a mozda i ranije pa ces moci da vidis neki primer upotrebe sa objasnjenjem. Dobro si me podsetio. Pozdrav!
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.ptt.yu

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju28.03.2004. u 22:27 - pre 244 meseci
I sta bi sa tim primerima mapa? I da li je neko u medjuvremenu naisao na bilo kakve objektivne pokazatelje efikasnosti istih?
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

tranzik
Vojvodina

Član broj: 17147
Poruke: 50
*.zrlocal.net



Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju10.04.2004. u 20:04 - pre 243 meseci
kakav tajac!
izgleda da je tema zamrla otkako je fanfon obecao neke skenove...

elem, meni mnogo pomaze ako skrabam i na razlicite nacine obelezavam pojmove koje ucim. U najgrubljim crtama, u nekom nabrajanju na jedan nacin oznacavam pojmove koji se nabrajaju, a na drugi nacin sta oni rade (cemu sluze), npr.

vitamin C sluzi za:
povecanje imuniteta
sprecavanje skorbuta
itd...

ranije mi je bio veliki problem kod nabrajanja sto sam samo ucio pojmove, podrazumevajuci sta oni rade, pa mi se cesto desavalo da se blokiram iako znam materiju samo zato sto ne mogu da se setim odgovarajuceg izraza (glagola) koji ide uz pojam

ne zelim nista da generalizujem, mada sam siguran da ovi razliciti naciniobelezavanja mogu da se iskoriste u raznim situacijama, ovo je samo primer na koji sam ja resio svoj problem (koliko-toliko :)
_..:_|0^0|_:.._
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju14.04.2004. u 01:37 - pre 243 meseci
Poslao mi je fanfon nekoliko skeniranih mapa na email i ovom prilikom mu se ovde zahvaljujem. Dosta su velike da bih ih ja kačio sada ovde. Jedino da resajzujem ili tako nešto... ako ima zainteresovanih?
 
Odgovor na temu

KCD
Trebinje

Član broj: 11590
Poruke: 264
*.teol.net



+2 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju14.04.2004. u 09:51 - pre 243 meseci
ima :)
Glupost je NEUNISTIVA... :)
 
Odgovor na temu

Panos

Član broj: 11812
Poruke: 75
*.bisinter.net.



Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju14.04.2004. u 15:20 - pre 243 meseci
ima, ima
 
Odgovor na temu

eldorado

Član broj: 66
Poruke: 33
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju23.08.2004. u 03:55 - pre 239 meseci
da li je neko probao Ginko tablete?

razmisljam da ih kupim... funkcionise li to cudo?
...
 
Odgovor na temu

blackman

Član broj: 14516
Poruke: 67
195.252.107.*



Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju24.08.2004. u 14:48 - pre 239 meseci
@Judge Dred

Šta bi sa mapama ?!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.neobee.net

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju25.08.2004. u 05:17 - pre 239 meseci
mozda je ljudima glupo da ti kazu, ali nije bas prijatan osecaj da nekome dajes svoje mape.

posebno ako neko ima nameru da ih ismeje, na ovaj ili onaj nacin.
 
Odgovor na temu

blackman

Član broj: 14516
Poruke: 67
195.252.107.*



Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju25.08.2004. u 07:30 - pre 239 meseci
A zašto misliš da su mape smešne?

Naprotiv, sve što može da unapredi učenje u svakom smislu, mislim da je
vrlo korisno. Uostalom, čovek je naveo:

Citat:
Judge Dred:... ako ima zainteresovanih?
 
Odgovor na temu

free_DnB

Član broj: 33052
Poruke: 1
212.200.116.*



Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju28.08.2004. u 20:29 - pre 239 meseci
Sala :
Uskoro ce u Finesi da se otvori novi nacin ucenja ,
radi se o veoma novom nacinu ucenja nastalu uz pomoc skole racunara NL pro group .
Naime radi o koriscenju oba uha tokom slusanja predavanja , ovako mi koristimo vise levo uho kod levaka tokom slusanja ,e dok kod desnjaka je obrnuto . Taj novi sistem je nastao kao proizvod koriscenja obe hemisfere mozga ( taj njihov sistem ucenja pomaze jedino debilima ).


ISTINA !
Isao sam na kurseve kod finese , i shvatio sam da je to u stvari jedna velika markentiska prevara.Jer covek sam po sebi koristi podjenako obe hemisfere mozga tokom ucenja , a mape ume su samo vrsta beleski koji covek inace i pravi tokom ucenja.Oni su samo stavili svoju "etiketu" ( govoreci da su njihovi kursevi jedinstveni,efikasni,uspesni.... - a u stvari pretvorili svoju skolu u skolu zaradjivanje varajuci naivan narod .
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
*.vdial.verat.net.

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: [INFO] Sve o pamćenju i učenju11.10.2004. u 01:43 - pre 237 meseci
Pozdrav za Secret-a. Tvoji saveti su stvarno izvanredni. Da sam za te stvari saznao kada je bilo vreme verovatno bih uspeo do sada da zavrsim fakultet.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: [INFO] Sve o pamćenju i učenju
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 165749 | Odgovora: 156 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.