Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Češka traži kvalifikovane strane radnike

[es] :: Vodič za posao :: Češka traži kvalifikovane strane radnike

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 465245 | Odgovora: 1518 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike20.02.2011. u 15:52 - pre 159 meseci
Svako ko moze da upadne na drugi nivo verujem da ce se recruiteri potruditi da ga dovedu.
To je u slucaju AT&T i network pozicija CCNA + neko iskustvo (~1 godina rada kontam dovoljna).

Jezik ne ucim jer me smara. I da racunam da cu ici negde drugde za koju godinu. Svako ko hoce za godinu dana moze da nauci ceski posto ima toliko slicnosti sa nasim da nije problem skapirati.
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.36.broadband2.iol.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike20.02.2011. u 19:07 - pre 159 meseci
Kada sam ja dolazio u CZ primali su i programere pocetnike. Ne znam kako je za ostale branse.

Doprinosi, da, sve je 100% legalno, po zakonu, e sada kakav je zakon to ne mogu da komentarisem. Nisam siguran, ali mislim da sa tom osnovnom penzijom ne moze bas opusteno da se zivi, ponavljam to sam samo nacuo tako. Zdravstveno osiguranje je u potpunosti pokriveno.
E sada ima i ovde onih koji hoce da izbegnu te izdatke pa da rade na crno, ali ovo se desava uglavnom kod prodavaca suvenira, ili kod slicnih poslodavaca.

Jezik, nije preko potreban, ali ga je korisno znati. Na primer, kupis auto i hoces da ga registrujes. Odes u magistrat (kao nas MUP) i... Naravno ne govore engleski :)
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.net.upcbroadband.cz.



+69 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike20.02.2011. u 19:38 - pre 159 meseci
Sa tim mislim da ti je bolje da probas u IBM-u, u nekom DCA(delivery compliance administrator) timu , ali samo preko Manpowera, direktno IBM vise nece da zaposljava strance osim na preporuku.


Da cekate na radnu dozvolu oko 30-ak dana, pa posle na vizu oko 2.5 meseca u najbolje slucaju, to je skoro 4 meseca, zasto bi se mucili oko vas kad Ceha, Slovaka, Poljaka mogu da zaposle i da pocne sledeci radni dan, tako da za ove slabo placene poslove primenjuju takvo razmisljanje.

Jezik je naravno veoma korisno znati, u Brnu ima i besplatnih kurseva od 3 meseca, razlicitih nivoa tezine, 2x nedeljno.
Mnogo pomaze bar i osnovno znanje, jer 3 od 100 ljudi ovde prica Engleski, bukvalno.

Cesi su veoma lenji i nece da uce nove stvari, njima je svrha da samo sede na poslu i dobiju platu na kraju dana, takvih znam dosta, i samo gledaju da ne dizu prasinu i da plata redovno stize. Zbog toga stariji clanovi tima koji treba da budu iskusniji obicno ne znaju pola stvari, i tim ne moze da funkcionise kako treba, zato Cehe/Slovake uglavnom ne biraju za poslove gde se od zaposlenog ocekuje stalni napredak i ucenje.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike20.02.2011. u 22:06 - pre 159 meseci
Fade hoces kod nas, pravimo AIX tim ove godine :D
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.emea.ibm.com.



+69 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike21.02.2011. u 09:04 - pre 159 meseci
Pa pogledao bih u svakom slucaju, bar da vidim sta se radi, dosadilo mi da gledam autoput svaki dan.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+159 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike21.02.2011. u 10:59 - pre 159 meseci
@Fade
Ja sam konkurisao u IBM u Brnu sa nekoliko preporuka ukljucujuci HP.
Odbijen sam na svim konkursima istog dana.
Neki tip Vojtech Kadlech mi je napisao odgovor kako moj profil ne odgovara poslovima na koje sam konkurisao.
Nemam sta pametno da prokomentarisem........
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.emea.ibm.com.



+69 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike21.02.2011. u 11:32 - pre 159 meseci
Kao sto rekoh, IBM nece vise direktno da zaposljava strance, jer nece da cekaju 5-6 meseci da im radnik dođe.
Jedini način je preko Manpowera, a Vojtech je inače odgovoran za direktna ibm zapošljavanja, ne Manpower.
I daj molim te napisi za šta si konkurisao, da uporedim sa manpower timom.

http://www.manpower.cz/en-pracovni-pozice-brno.php




[Ovu poruku je menjao fade dana 21.02.2011. u 14:24 GMT+1]
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+159 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike22.02.2011. u 13:01 - pre 159 meseci
Konkurisao sam za:
1. ITD-0282266 Storage Management (2nd level support) - English language
2. ITD-0378466 SAN Administrator (3rd level support with English

 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike25.02.2011. u 12:33 - pre 159 meseci
nesto bih da pitam :D

da se nadovezem na srndacha, takodje ako moze apdejt za dobijanje radne dozvole, a zanima me, da li ja mogu da izvadim radnu dozvolu, da konkurisem za posao , pa ako prodjem na konkursu, njima tada skinem nepotrbno cimanje oko toga

i jos nesto

kada, npr. konkurises za posao recimo WIN SYS ADMINa , da li je u svom CV-ju dobro napisati da samo to znas da radis, ili mozes dodati da poznajes jos stosta, ovo iz razloga da li vole one koji su svastare ili one koje znaju jedno ali su dobri u tome?
 
Odgovor na temu

yellow pinky
Niš

Član broj: 28354
Poruke: 193
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike25.02.2011. u 12:45 - pre 159 meseci
@balavi

Evo nekih informacija za koje mislim da su tačne. Ako grešim neko od "naših Čeha" će me ispraviti .

Za zaposljenje je potrebna radna dozvola (work permit) i long term visa

1. "Work permits must be applied for by the employer."

2. Visa for a stay over 90 days for the purpose of employment

Particulars of the application for issue of the visa

* a travel document;
* 2 photograph;
* a completed form “Application for long-stay Visa”;
* a document confirming the purpose of the stay in the territory of the Czech Republic, namely:

- a copy of the employment permit issued by a labour office in the Czech Republic. This document shall also support the application of a partner/member, the statutory body or a member of a statutory or other body of a company who perform for the company day-to-day tasks resulting from the object of business activities of the company as the legal entity, or the application of a member of a cooperative or a statutory or other body of the cooperative who performs for the cooperative day-to-day tasks resulting from the object of business activities of the cooperative as the legal entity; or

- a document proving the fulfilment of the condition stipulated in Section 98 of Act No. 435/2004 Coll. on employment, i.e. that the alien's employment does not require an employment permit issued by a labour office in the Czech Republic;

* a document confirming the availability of accommodation for the period of stay in the territory of the Czech Republic:

The document confirming the availability of accommodation means a document by which you prove the availability of accommodation and which indicates that the accommodation will be provided for the required period of stay from - to or for an unlimited period, i.e. document about ownership of an apartment or a house, document confirming the right to use an apartment or a house (e.g. accommodation, lease or sublease agreement) or confirmed written approval of the owner to use an apartment or a house, with the owner´s verified signature.

The accommodation can be arranged only in a piece of property that is properly signed with an evidence number and is designated to provide housing, accmodation or recreation.

* an excerpt from the Penal Register (or another similar document) issued by the state whose national you are, as well as by states where you stayed for more than 6 consecutive months in the last 3 years. This shall not apply to an alien younger than 15 years of age; a foreign document must be appropriately certified unless stipulated otherwise by an international treaty that is binding for the Czech Republic, and accompanied by an official translation into Czech;
* a medical report certifying that you do not suffer from a serious disease (if requested by the diplomatic mission);
* travel medical insurance for an amount of at least 60,000 EUR, covering the territory of the Czech Republic – submitted only for the period from the arrival in the territory until the start of the employment, if applicable (such insurance shall be presented before affixing the visa in the passport); the medical insurance contract and the information about insurance conditions should be translated by a certified translator. For more information click here.
* a proof of payment of the fee for submission of the visa application

http://www.mzv.cz/jnp/en/infor...stay_over_90_days_for_the.html

Beli šengen pasoši nam omogućavaju ostanak do 90 dana u periodu od pola godine ali sa tom vizom nije moguće raditi.

[Ovu poruku je menjao yellow pinky dana 26.02.2011. u 19:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.emea.ibm.com.



+69 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike25.02.2011. u 13:13 - pre 159 meseci
Da bi dobio radnu dozvolu, prvo moras imati neku firmu koja hoce da te zaposli.
Njima saljes kopiju diplome i 2 slike, i oni predaju dokumenta za radnu dozvolu umesto tebe.

Nije lose poslati i motivation letter ujedno sa cv-om, jer je to sada "fancy" da brljavis kako si divan, svi te vole, obozavas timski rad i posao ti je vazniji od bilo cega, i da, slika je takodje pozeljna, veoma.

Za vizu treba:
- application form + photo (uzima se u ambasadi i popunjava tamo)
- power of attorney
- proof of accommodation - the administrative one
- work permit
- copy of your passport
+kopija da niste osudjivani i koja je prevedena na Ceski i overena u sudu.

Pasos sa vizom koju dobijete omogucava vam da putujete u ostale zemlje EU bez vremenskog ogranicenja u periodu vazenja iste.
Kada predajete za produzetak, tj dugotrajni boravak, dobicete nesto nalik id kartici sa chipom i vasim detaljima, od maja se ne lepi u pasos, vec ce biti primenjivan ovaj metod.Kartica se smatra punovaznom na celoj teritoriji CR.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.dynamic.sbb.rs.



+25 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike01.03.2011. u 17:34 - pre 158 meseci
Nova informacija oko predavanja dokumenata za vizu u BG

- ako predajete papire za vizu, može se predati:
a - za kratkoročnu vizu (traje 90 dana, čeka se max 5 dana, izdaje se u BG)
b - za dugoročnu vizu (traje 365 dana, ali se čeka do 4 meseca, kažu bude brže - papiri putuju u češku i nazad u BG)
c - za kratkoročnu i dugoročnu istovremeno (mora se po isteku kratke doći po dugoročnu u BG)

Ispostavilo se da je dobro uraditi po ovoj opciji C - obe tražiti odjednom, jer po tim njihovim pravilima ako si predao samo za dugoročnu (opcija B ) i ako se sve to ipak vremenski oduži, ne može se posle toga tražiti samo kratkoročna.

 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.dynamic.sbb.rs.



+25 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike01.03.2011. u 17:37 - pre 158 meseci
Ovo oko zelenog i plavog kartona, zna li neko kako konvertovati postojeće vize/r.dozv. u karton?
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.net.upcbroadband.cz.



+69 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike01.03.2011. u 19:33 - pre 158 meseci
Kratkorocna viza se ne koristi, to je bila turisticka viza.
To su radnici u ambasadi predlagali onima kojima je bila frka da sto pre pocnu, uzmes turisticku sada, odes da radis, i vratis se kad ti bude gotova dugotrajna i podignes.
Od 19. decembra 2009. godine, građani Srbije, koji imaju biometrijski pasoš, mogu da putuju u Republiku Češku bez vize, u kraće posete u trajanju do 90 dana svakih šest meseci (180 dana), bez obzira da li je reč o poslovnom putovanju, usavršavanju ili o turističkoj poseti.

izvor http://www.mzv.cz/belgrade/sr/...i/viza_do_90_dana_1/index.html
Dalje, dugorocna viza JE trajala(proslo vreme) 365 dana i to je bio najduzi moguci period, ali su izdavali i po 6 meseci.
Ta viza je od januara po novom zakonu sada u maksimalnom trajanju od 6 meseci ili manje.
ATTENTION! The term of validity of a long-term visa is shortened. A long-term visa will be newly issued for the maximum period of 6 months.
izvor http://www.mvcr.cz/mvcren/arti...m-2011.aspx?q=Y2hudW09Mw%3d%3d

Postojao je pilot program da se posle godinu i po- 2 i po godine dobije viza na 10 godina, i bila je usmerena i na nase gradjane.
Taj pilot projetak je zavrsen 1 januara 2011 godine sa delimicno uspeha, da li ce biti opet, ne znam

Novina je sada plavi karton, bar sto se Ceske tice, za vise informacija na sajt MUP-a vam je na raspolaganju http://www.mvcr.cz/mvcren/arti...-czech-republic-from-2011.aspx

Te informacije koje ti imas mi deluju veoma zastarelo, tako je bilo kada sam ja vadio vizu pre 2 godine, u avgustu 2009, ali se stvari promenile dosta od tada.

[Ovu poruku je menjao fade dana 01.03.2011. u 20:44 GMT+1]
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

ivansd
Network Engineer
Amsterdam, UPC Broadband

Član broj: 269903
Poruke: 64
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike02.03.2011. u 10:04 - pre 158 meseci
Ajde da postavim neka pitanja, posto se izgleda blizi dan mog dolaska.
Ukratko: mislim da stizem u Brno u petak (10. marta) ili subotu (11. marta) ujutru. Ono sto meni nije jasno jeste prva stvar: relocation package. Kada se to isplacuje, kako se isplacuje, koja je osnovna zamisao?
Dalje, kakva je procedura sa smestajem? Koliko sam shvatio, NATEK ima neku svoju razradjenu pricu, ali mi iskustvo govori da je verovatno smestaj los i da agencija to naplacuje papreno. U tom slucaju, koji je vas savet, da li da jurim odmah neki smestaj, kako da jurim, kakva je procedura sa agencijama, koliko ce me kostati jedna lepa garsonjera? Da li ima nacina da se nesto nadje brzo i da to nesto bude prihvatljivo i ne previse skupo.
Ajde, ocekujem odgovor vas koji ste prosli kroz taj proces pa da krenem i ja da smirujem konfuziju u glavi.
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
212.200.85.*



+25 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike02.03.2011. u 10:46 - pre 158 meseci
Ivane pošalji mi mejl, pa da se čujemo, ja idem u isto vreme..
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
212.200.85.*



+25 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike02.03.2011. u 10:51 - pre 158 meseci

Ovo za vize, ja sam se informisao u ambasadi i na njihovom sajtu, i tako su mi rekli.
Jeste, turisticki ti ne treba viza ali za rad treba.
Dugorocnu vizu sam takodje pitao na koliko moze da se trazi, rekli mi 365 dana i to sam i upisao.
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.emea.ibm.com.



+69 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike02.03.2011. u 11:24 - pre 158 meseci
Ja sam lepo naveo linkove gde na sajtu Ministarstva koje se od 1 januara bavi tim pitanjima pise da je skraceno na 6 meseci.
I ta viza koju predajes ide na obradu u Prag, ja se ne bih nadao da ce biti duza od 6 meseci.


Ja nisam ugovorac, ali sam odseo u Manpoweru prvih mesec dana, i bilo mi dovoljno.
Smestaj je tipa svaka soba sa po 2 kreveta, kanta od resoa i sudopera, kupatilo koje se deli, cisto da se prespava i nesto skuva.
Manje vise isto rade Manpower i Natek, trpaju sto vise ljudi da zarade sto vise para.
Za sobu ce ti naplatiti oko 4500 kruna, oko 180 eura, a moze i vise ako nekim slucajem ubodes smestaj koji valja necemu, da ima i tih slucajeva da je zapravo pristojno.

Relocation package bi trebao da ti pise na oglasu za posao za koji si se prijavio, ako je bio online.
Uglavnom, Manpower nudi 15000 kruna(bruto), ibm nudi 25000(bruto, deli se u 2 dela, prvi od 15000 bruto, oko 11000 neto dobijas sa 2 platom, ostalo posle 18 meseci.), AT&T nudi 35000(neto).
Ako si za AT&T, onda to mislim da AT&T daje cisto 35k tebi, pitaj Branka, on je to uzimao.

Zamisao relocation package je da ti daju neki kesh jer moras platiti kiriju za stan, moras platiti i depozit, obicno 1 kirija unapred. Ako das otkaz npr u roku od godinu dana, vracas pare, zavisno od firme.

Jedan savet, ako uzimate smetaj kod natek/manpower, gledajte da dodjete u petak pa da uzmete kljuceve jer ne rade subotom ako se dobro secam, bolje nego da za vikend placate hostel.

Posto vas ima dvojica, moj predlog je da zajedno trazite stan, pa bi vas to izaslo oko 6000 do 7000 kruna po coveku, zavisno gde nadjete, plus je problem sto trebaju dokumenta od stana da se prijavite u policiji kada promenite adresu stanovanja.

Dogovorite se za dolazak pa vas mogu docekati kada budete dolazili.
I u koje ste firme primljeni uopste?


Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.att.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike02.03.2011. u 11:24 - pre 158 meseci
Citat:
ivansd: Ajde da postavim neka pitanja, posto se izgleda blizi dan mog dolaska.
Ukratko: mislim da stizem u Brno u petak (10. marta) ili subotu (11. marta) ujutru. Ono sto meni nije jasno jeste prva stvar: relocation package. Kada se to isplacuje, kako se isplacuje, koja je osnovna zamisao?
Dalje, kakva je procedura sa smestajem? Koliko sam shvatio, NATEK ima neku svoju razradjenu pricu, ali mi iskustvo govori da je verovatno smestaj los i da agencija to naplacuje papreno. U tom slucaju, koji je vas savet, da li da jurim odmah neki smestaj, kako da jurim, kakva je procedura sa agencijama, koliko ce me kostati jedna lepa garsonjera? Da li ima nacina da se nesto nadje brzo i da to nesto bude prihvatljivo i ne previse skupo.
Ajde, ocekujem odgovor vas koji ste prosli kroz taj proces pa da krenem i ja da smirujem konfuziju u glavi.


Ivane dodji u petak da bi mogao da odes do NATEK-a i pokupis kljuceve za stan.
Znam da je Fade imao katastrofa situaciju u deljenom stanu, moja je bila pristojna iako delis sobu sa nekim. 4.200 kruna sam ja placao mesecno.
Ako iznajmljujes preko agencije ima da te kosta 1 renta unapred + 1 renta depozit + 1 renta agencija sto je jako skupo.
http://www.bezrealitky.cz/ ako te hoce sreca mozda nadjes nesto pristojno ovde posto je bez agencije tako da jedna renta manje :)
Garsonjere su ~10k pristojne.

Kad ti stize bus/voz u petak? Mislim da mogu da izadjem da te pokupim na stanici ako je popodne (posle 2pm). ili bas jako rano ujutro (pre 9am).
Sta rece dolazis u AT&T ili IBM?

Relocation package se isplacuje da imas sa kojim racunima da trazis isplatu i to jednom mesecno. Znaci kad nakupis od rente ili tako neceg. Cuvaj racune za sve.
 
Odgovor na temu

ivansd
Network Engineer
Amsterdam, UPC Broadband

Član broj: 269903
Poruke: 64
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Češka traži kvalifikovane strane radnike02.03.2011. u 16:52 - pre 158 meseci
@nikola m: jeremiciatsezampro.rs
@Branko: Mislim da cu onda ipak doci u petak, u svakom slucaju se najavljujem.
@fade: AT&T, Network Management 3rd level.

Evo, sad sam dobio mail od AT&T klijenta koji radi check background pa ne znam kako cu se prisetiti svih detalja. :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Češka traži kvalifikovane strane radnike

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 465245 | Odgovora: 1518 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.