Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?

[es] :: Vodič za učenje :: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?

[ Pregleda: 9167 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

camp
Ne mogu da trijangulisem!

Član broj: 8291
Poruke: 79
*.mobtel.co.yu



+3 Profil

icon Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?18.01.2004. u 17:21 - pre 246 meseci
Hmm da li nesto ovako postoji, kao affiliate neke strane skole ili nesto slicno???
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
80.93.234.*

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?19.01.2004. u 13:07 - pre 246 meseci
Ima! :)

Preko British Councila možeš da upišeš neki od programa za distance learning (dopisne studije). U pitanju je University of London External Programme na kome, između ostalog, imaš i studije za BSc and Diploma in Computing and Information Systems.

Studije traju 3 godine (ako daješ sve za redom) i ukupno ima nekih 15-17 ispita + projekat, zavisno od toga da li na kraju studija želiš da radiš projekat ili da polažeš par ispita više. Cena studija sa svim mogućim troškovima (knjige, prijave ispita & ostali administrativni troškovi) je negde oko 5000€ za sve tri godine. Ova varijanta je jako zgodna ako imaš posao koji ne želiš da napustiš zbog studija. Super je i to što tempo studiranja sam sebi određuješ i što nema smaranja sa nekim glupavim predmetima i nadrkanim profesorima. Svi ispiti se rade pismeno i šalju u London na pregledanje i ocenjivanje.

Za upis je potrebno da položiš IELTS ili TOEFL test sa odgovarajućom ocenom + eventualni test iz matematike ako si u srednjoj školi imao slabije ocene iz iste ili ako im to dune iz nekog neobjašnjivog razloga.

Ja sam trebao 2003. godine da upišem te studije, međutim naknadno su mi tražili da polažem matematiku tako da sad moram da čekam maj i odradim i taj glupi test.

Ako se ne varam, mislim da je i Gojko (vlasnik ovog sajta) na tim dopisnim studijama? Pod uslovom da nisam pogrešio, reci nam Gojko kakvi su tvoji utisci i dokle si stigao sa studijama?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?20.01.2004. u 17:54 - pre 246 meseci
Jeste, i -zombie-, BOOK i conekg sa ovog foruma su na BSc CIS externom programu, ali to nisu computer science studije i ne treba mešati te dve stvari.

Ja sam sad malo u gužvi pa ne mogu detaljnije o ovome, ali sve informacije možete dobiti u british councilu, tražite samo informator za smer koji vas zanima.

 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
80.93.234.*

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?20.01.2004. u 18:57 - pre 246 meseci
Cool! :)

Gojko, koja je po tebi glavna razlika između Computer Science i Computing and Information Systems?

Ja sam nešto bio ubeđen da je u pitanju samo različita formulacija za manje-više istu vrstu studija.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?20.01.2004. u 19:10 - pre 246 meseci
Napomena, tj paralel izmedju zvanja ovde i napolju

Bachelor - visa skola
Master - diploma

Jos jedna napomena: Bachelor u Francuskoj predstavlja maturu srednje skole i ne vredi previse.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
80.93.234.*

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?20.01.2004. u 19:28 - pre 246 meseci
Jok more - grešiš.

Drugačiji su sistemi obrazovanja kod nas, USA i Evropi. Postoje i četvorogodišnje studije za Bachelor's Degree, odnosno Certificate za Computer Science i Computing and Information Systems. Znam to jer mi je zet na četvorogodišnjim studijama CS-a u Kanadi, a najbolja ortakinja je završila (takođe) četvorogodišnje studije ali za CIS u USA. Razlika između četvorogodišnjih i trogodišnjih studija je proistekla iz različitih srednjoškolskih sistema obrazovanja u USA i Evropi.

U principu, Bachelor ti je fakultetska diploma, Master ti daje magistarsko zvanje a sa PhD si doktor nauka. :)
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?20.01.2004. u 19:38 - pre 246 meseci
Sto se evropskih studija tice: (ovo sa usa nema previse veze jer se radi o Londonu)
o ovome smo danas raspravljali na faxu: Master (engleski) je sertifikat ekvivalentan "Diplomi" u Nemackoj (skolovanje traje, konkretno za informatiku 9 osnovnih semestara, ukljucujuci i diplomski rad). Problem je kada se pojavis sa necim sto se zove "diploma", ne shvata se tezina koju to nosi. Inace, na mom faxu (informatika na univerzitetu, 9 semestara, zoves se dipl. Informaticar kada zavrsis), ima studenata sa raznih strana sveta koji su zavrsili bachelor studije i nastavljaju ovde od 3. godine. Govorim o odnosima sistema vrednosi u Evropi.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
80.93.234.*

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?20.01.2004. u 20:07 - pre 246 meseci
Evo jednog citata iz tzv. Bolonjske deklaracije:

Citat:
Usvajanje sistema bazično zasnovanog na dva glavna kruga školovanja, studentskom i diplomskom. Pristup drugom krugu zahtevaće uspešno okončanje studija iz prvog, koje traju minimalno tri godine. Zvanje koje se stiče nakon prvog kruga takođe će, kao odgovarajući nivo kvalifikacije, biti relevantno na evropskom tržištu radne snage. Drugi krug trebalo bi da vodi magistarskom i/ili doktorskom zvanju kao što je to slučaj u mnogim evropskim zemljama.


Kažem ti, u različitim državama postoje različiti sistemi obrazovanja, ali Bachelor of Science, Bachelor's Degree ili Bachelor's Certificate su u različiti nazivi za fakultetske diplome.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.vdial.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?21.01.2004. u 00:31 - pre 246 meseci
stvarno su ti nazivi i nivoi veoma različiti u državama, i to je baš cilj ovakvih deklaracija da se malo uproseče stvari.

što se tiče konkretno BSc-a na londonskom univerzitetu, to jeste na nivou onoga što mi podrazumevamo pod fakultet (mada su naši fakulteti po težini/trajanju/količini znanja uglavnom na nivou za magistarske, ali ne i po "korisnom" znanju ;). postoje znači 4 nivoa za koje se može učiti na UoL:

Undergraduate
- Diploma - ovo mu dođe nešto kao viša, traje godinu ipo do dve
- BSc - fakultet, traje tri do četiri godine (ovako dopisno tri, jer nema praxe)
Postgraduate
- Masters - magistarski
- PhD - doktorat

(sama činjenica da sa BSc možeš da kreneš na postgraduate studije znači na kom je to nivou. sa višom ne možeš krenuti na magistarske studije..)

ako za neki IT posao postoji uslov nivo školovanja, to je obično BSc. naravno, to važi za "obične" poslove, Masters i PhD su uslov za neke naučno-istraživačke poslove/projekte, obično na fakultetima/univerzitetima, ili za predavanja..


Citat:
Buum:
Gojko, koja je po tebi glavna razlika između Computer Science i Computing and Information Systems?

Ja sam nešto bio ubeđen da je u pitanju samo različita formulacija za manje-više istu vrstu studija.


pa nije baš. ovaj CIS je malo opštiji od CS, koji je obično baš suvo programiranje. ovaj mu dođe više softversko-menadžerski. dobro, i dalje je više od 50% okrenuto programiranju, ali se izučavaju i drugi aspekti kompjutera (baze, telekomunikacije, mreže, ...), i jedan značajan deo je posvećen menadžmentu u ITu. znači informacioni sistemi, upravljanje resursima, sistemima, ljudima.. bar 20% je posvećeno tome.

u prevodu, idealno obrazovanje za tehničke vođe timova, Team Leader, Project Menager etc.. znači čovek koji je sposoban i da programira, i da razume sve tehničke aspekte projekta, ali i da rukovodi tim projektom. baš fino, zar ne ;)

 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?21.01.2004. u 09:07 - pre 246 meseci
Citat:
Bachelor - visa skola
Master - diploma


Isto i u Holandiji.

f

 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?21.01.2004. u 12:26 - pre 246 meseci
Ne mogu Engezi da ne odudaraju, pa to ti je!


Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
80.93.234.*

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?21.01.2004. u 14:44 - pre 246 meseci
Citat:
-zombie-:
u prevodu, idealno obrazovanje za tehničke vođe timova, Team Leader, Project Menager etc.. znači čovek koji je sposoban i da programira, i da razume sve tehničke aspekte projekta, ali i da rukovodi tim projektom. baš fino, zar ne ;)


Ma fenomenalna kombinacija, bar za mene!

Zombie, a kakvi su tvoji utisci sa studija?
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.vdial.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?21.01.2004. u 15:43 - pre 246 meseci
pa ja sam ovo upisao tek ove godine, tako da nemam još mnogo iskustva.

za sada su mi samo stigli udžbenici, ali nisam ni stigao da se detaljno upoznam sa programom, jer sam radio coursework..

no, dalja iskustva ću obavezno opisati na svom blogčetu. btw, to me podseti da sam obećao da ću opisati proceduru polaganja engleskog i upisa.. ;)

 
Odgovor na temu

gandalf
Goran Raovic
senior network engineer
Belgrade

Član broj: 52
Poruke: 248
*.vdial.verat.net

Jabber: goran.raovic@gmail.com


+44 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?21.01.2004. u 16:29 - pre 246 meseci
kada mozes da se prijavis za upis?? da li postoje neki upisni rokovi ili ... ?
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?21.01.2004. u 18:55 - pre 246 meseci
O ovome je davno bilo reci na es-u (a o cemu nije .. :))
Proguglaj londonski univerzitet, pa onda nadji distant studies ili slicno. Uglavnom, znam da postoje te stranice posto sam ih citao (pre bar godinu dana).
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.vdial.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?21.01.2004. u 20:02 - pre 246 meseci
a da prvo pročita bar ovu temu?

http://www.elitesecurity.org/poruka/268069
 
Odgovor na temu

camp
Ne mogu da trijangulisem!

Član broj: 8291
Poruke: 79
*.mobtel.co.yu



+3 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?25.01.2004. u 11:14 - pre 246 meseci
Aha, super, hvala na odgovorima, mislim da cu da se raspitam u britanskom konzulatu u vezi ovoga, inace IELTS sam vec radio jer sam planirao da studiram u inostranstvu (i sve je uredu sa uni-om), ali jos uvek nista od vize :/ pa ako opet nista ne bude ovo cu da pokusam... Inace mislim da je to bolje resenje, i da je ako trazis posao bilo gde daleko bolje, prvo zbog stecenog znanja, a drugo zbog reputacije skole, tako da nece da misle da ne znas nista ako zavrsis uni, nego... :) ima li neko link ka pdf ili drugom formatu ovakvih free downloadibilnih knjiga? cisto da pogledam i naravno naucim nesto... :)
 
Odgovor na temu

hyle
Perica Milošević
Belgrade

Član broj: 30030
Poruke: 150
*.yubc.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/peric..


+4 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?18.10.2004. u 11:04 - pre 237 meseci
Evo proslo je vec dosta vremena od poslednjeg posta na ovu temu, mislim da su ljudi koji su upisali dopisne studije imali dovoljno vremena da steknu neki utisak.

Zamolio bih ih da prenesu te ustiske ovde. Verujem da ima dosta ljudi koje bi to zanimalo.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?18.10.2004. u 14:57 - pre 237 meseci
Citat:
-zombie-
Undergraduate
- Diploma - ovo mu dođe nešto kao viša, traje godinu ipo do dve
- BSc - fakultet, traje tri do četiri godine (ovako dopisno tri, jer nema praxe)
Postgraduate
- Masters - magistarski
- PhD - doktorat

Mene zanima koja je paralela između ovog i ETFa? Kakvo će biti moje zvanje nakog završenih (hopefully :) 5 godina smera SI?
Master of Computer Science?
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Bachelor's Degree of Computer Science u Beogradu?

[ Pregleda: 9167 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.