Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

VETES

[es] :: Vodič za učenje :: VETES

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11131 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon VETES10.12.2003. u 12:40 - pre 247 meseci
Zanima me uopsteno da li kad se zavrsi ova skola, ima li posla da se nadje, i da li su plate OK. Onda, procitao sam da moze u Atini da se nastave studiji, i posle toga da se dobije diploma Bachelor of Computer Science mislim. Jel trazeno ovo zanimanje igde(pogotovo napolju).
Onda, zanima me koji je bolji smer, elektronsko poslovanje ili NRT? I gde covek moze da radi sa bilo kojim od ta dva zavrsena?
Sale_®
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.verat.net



Profil

icon Re: VETES14.12.2003. u 16:24 - pre 247 meseci
DA ti kazem iz prve ruke to ne mogu jer sam tek druga godina.

Ali decko koji je prvi zavrsio NRT kada su ga uveli pre par godina je
sada u Australiji, kupuje gajbu a i sam znas kako su pogotovo "apartmani" kako
ih oni zovu skupi.....

Inace se tamo prebacio sa ETF-a koji mu je do*urcio i polozio nesto malo razlike. I to je to :)

Inace to je sin on koleginice od moje keve (sa posla ne fax-a ~:) Tako da je prica stvarno proverena, a evo imam i gomilu njegovih knjiga sa ETF-a, i jos vise fotokopija sa predavanja :)

Inace EP vs NRT .... pa sta da ti kazem. EP je nekako na "visljem" nivou. Sto se tice same tehnike, elektronike, racunara uopste. Imas mnooogo (u odnosu na NRT) ekonomija, biznisa i sl. Ali nekako, imam osecaj da propustaju prave stvari koje su potrebne u tom biznisu ...

Najednostavnije :

- Hoces da budes programer (ili slicno) onda NRT, skoro sve ostalo onda EP. Sa time
sto sa NRT-a imas veci izbor sto se tice buduceg posla .... e al je EP valjda x2 jeftiniji ?
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.verat.net

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: VETES14.12.2003. u 18:47 - pre 247 meseci
Ako ooooobožavaš Microsoft i Windows, VETŠ.
Ako ti gore navedeni nisu srž života, gledaj drugde.

 
Odgovor na temu

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
*.ppp-bg.sezampro.yu

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 01:28 - pre 247 meseci
Ja idem na VETŠ prva godina ... nije fora sa atinom za BOS .. nego čim završiš 3 godine daš diplomski i eto ti .. ili na našem dipl.ing. . Ja sam na NRT ... pazi u odnosu na EPO , NRT je majka .. jer je za EPO program smešan ... ako imaš $$$ onda slobodno upiši ovu školu nećeš se pokajati ...a najbolje od svega što ćeš imati vremena da učiš stvari koje te interesuju nevezano za školovanje .... ako imaš još neka pitanje na ajsikju...
ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.117.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 01:38 - pre 247 meseci
Zasto mislis da je EPO program smesan?

To zavisi od interesovanja. To je kao da poredis recimo programiranje i dizajn. Programeri sigurno nece uciti teorije boja, umetnost, crtanje i slikanje, tehnologije stampe... a ovi drugi nece uciti objektno programiranje, baze podataka,... ne znam odakle ti takva konstatacija da je neki program smesan. Ko od ovo dvoje u primeru koji sam dao treba da kaze da je onaj drugi progam smesan? Po tvojoj analogiji i jedni i drugi jer ih ono drugo ne interesuje.

Verovatno se napravila ta neka fama zato sto za NRT treba vise keša, pa studenti koji to izaberu tripuju da su nešto posebno. Pitanje je ko je tu smešan?
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
*.ppp-bg.sezampro.yu

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 02:57 - pre 247 meseci
Pazi bluesman škola se zove po najnovijem Viskoka Elektrotehnička Škola , ne ni Megatrend , ni BK niti bilo šta slično .Najnoviji program je EPO , koji još nije razradjen , nemaju još adekvatne skripte i tome slično , i dalje mislim da je program smešan jer te ne spremi ni za računare ni za ekonomuju ... znači niti ovamo niti ovamo .E sad malo grešiš što se tiče keša , za EPO treba najviše keša ako me sećanje ne vara 85000 din za godinu što je 15000 više od NRT , te tako da nije u pitanju fama NRT vs EPO , mi u školi nemamo baznu osnovu za rivalitet.

Demantujte me ako grešim , pogledajte na sajtu šta NRT uči šta EPO , pa govorite o tome ( a da ne pominjem smanjeni kriterijum za EPO vs NRT - eto rivaliteta )

Neka diskusija počne .....
ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 06:09 - pre 247 meseci
Ma on predaje tamo pa se osetio prozvanim. :D

NHF :)
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.81.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 13:41 - pre 247 meseci
Ne zajebavaj Gojko, ovde je vazan princip a no ono o cemu ti govoris :-)


Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
216.236.216.*

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 13:56 - pre 247 meseci
Pazi nemam ništa protiv EPO programa samo mislim da je NRT program malo ozbiljnije odradjen
ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.verat.net

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 21:02 - pre 247 meseci
Diskutabilno.

Bez povlačenja paralela sa ičim drugim, NRT je "smešan" sam po sebi sa više aspekata:
1) vežbe iz programiranja, recimo C — Laslove čarolije, DIY "metoda". Baze podataka — clickety click u Accessu. Aplikativni softver AKA "Microsoft Office for Dummies in 24h". Kad bolje razmislim, ne sećam se ijednih zapravo korisnih vežbi, sem možda iz matematike i osnova elektrotehnike...
2) predavanja iz predmeta, recimo računarskih mreža: dosta nekorisnih i blago rečeno arhaičnih stvari, loše objašnjenih/definisanih pojmova i testova na ćirilici: CYH, A|_|,K itd... RFC-ovi pomenuti samo par puta, slučajno. Vežbe? Jako površne i poprilično nekorisne. Naravno, podrazumeva se ekstremna Microsoftocentričnost... Ostali predmeti? Pretežno dosadni i nekorisni, profesori kao da se trude da što manje zainteresuju ljude za svoje predmete.
3) ne postoji fakultetski (akademski?) duh u smislu saradnje sa profesorima/asistentima (u stvari, postoji u obliku "e a'e mi završi neki posao u firmi tvog xyz"...). Skoro svi otaljavaju svoj posao: neki asistenti se žale na kintu koju primaju, druge sve mrzi, treći nadrkani; par asistenata u celoj školi ima neku malecnu želju da proba nešto drugo sem M$ rešenja — svi ostali zatupljeni "kliktanjem". Nema prostora za inventivnost, nove stvari.

Činjenica je da sam sve to mogao bez problema da naučim sam, kod kuće, možda čak i bez ičije pomoći. Čemu onda ta škola? Diploma. Samo to. Tužno, ali istinito ;((
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 22:05 - pre 247 meseci
E pa ne mozs bas sve sam da naucis.. Ono kao, kupis knjigu iz mate i naucis sve sam, sta ce ti fucks.. Pored mate, verovatno postoje i neki strucni predmeti koje ne bi mogao ni da pocnes sam da ucis. Sad, ni jedan fakultet te ne uci bog zna cemu korisnom. Sta vise, posle vecine fucksova moras da imas neku praksu u firmi gde se zaposlis, ako te uopste prime sa 0% prakticnog znanja..
Ovde barem znas sta si ucio i posle kad to usavrsis, ili ces se dobro pokazati, ili ne, nemas pravo na praksu.. Normalno, slazem se da te tamo stvarno malo uce, i ne trude se da vise pokazu nego sto treba zato sto ih mrzi, ali sedi kuci pa izucavaj ako mislis da ce ti biti potrebno ili ih pitaj i objasnice ti sigurno...
A sto se diplome tice, ja mislim da je to i vise nego dovoljno da se upise bilo sta.. Ti ces jedino sa tim papirom moci naci posao, a moci ces i da zavrsis napolju bilo sta(mislim na Masters ili Bachelor degree), posto su uveli bodovni sistem... E, to npr. ne mozes ni sa jednim fucksom.
Ja sam razmisljao nesto da sa EPO-m moze da se radi u banci nekoj posto skoro nijedna nema elektronsko poslovanje jos integrisano.. Ali mozda to nema veze sa tim.
Ja licno ne vidim kakvu bolju poziciju imaju ETFovci u odnosu na nas, sto se posla tice bar, a i strucnog znanja... Sto se neobaveznog znanja tice, tu su prvi.
E, i nisi u pravu sto se tice profesor-student odnosa, posto sam promenio par fakulteta i ovde su najbolji.. Dragan iz struje npr. ili onaj iz ORTa profan, a da ne spominjem onu ribu iz animacije...
Sale_®
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.verat.net

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 22:32 - pre 247 meseci
Citat:
Krajisnik:
E pa ne mozs bas sve sam da naucis.. Ono kao, kupis knjigu iz mate i naucis sve sam, sta ce ti fucks..

Tu si u pravu. Doduše, ja sam imao sreće da sam bio prirodan smer u Petoj gimnaziji, tako da sam imao dobro predznanje matematike kad sam upisao fakultet.

Citat:
Ja licno ne vidim kakvu bolju poziciju imaju ETFovci u odnosu na nas, sto se posla tice bar, a i strucnog znanja...

Meni ETF deluje kao 95+% mozgoispiračina, ali ih, koliko kapiram, bace posle nekog podužeg mučenja ovim ili onim i na neki UNIX...

Citat:
E, i nisi u pravu sto se tice profesor-student odnosa, posto sam promenio par fakulteta i ovde su najbolji.. Dragan iz struje npr. ili onaj iz ORTa profan, a da ne spominjem onu ribu iz animacije...

"Struja"? Misliš onaj dečko što drži konsultacije iz OET-a? Ako je to taj (možda sam pobrkao ime?), taj dečko je stvarno car.

Iz ORT-a profan? Onaj što drži vežbe, ORT PIC? Nisam veliki fan PIC mikrokontrolera, tako da... ;)))

Riba iz animacije? To nije NRT, već ATV.

I tako...

 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.106.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: VETES15.12.2003. u 22:46 - pre 247 meseci
Koliko ja znam cena za EPO je oko 45k a za NRT 70k, znaci skoro duplo, a danas sam saznao da je ove godine u prvu godinu za smer EPO upisano 109 studenata što je preko 100% više nego prethodne godine, pa sam taj podatak govori o atraktivnosti smera.

Velika prednsot EPO smera je što studenti stiču znanja iz više oblasti: internet servisi i primena, ekonomija, management i poslovanje, e-marketing, malo programiranja, hardvera, mreža, baza podataka (onoliko koliko im je dovoljno da razumeju jer stručnjak za elektronsko poslovanje sigurno neće da sedi i da piše SQL querije.)

Sam naziv smera Nove računarske tehnologije je diskutabilan jer se sigurno ne očekuje da se uče stare tehnologije. I to je vrlo interesantan smer jer se uče interesantne stvari, samo je po mom mišljenju nedefinisan i neprofilisan jer se uči od svega po malo: matematika, elektrotehnika, osnovi animacije, računarska tehnika, programirnaje, elektronika, kompjuterska grafika, sotver, multimedia, mikroračunari, baze, montaža i servis (!?), klijent-server, inteligentne (?) računarske tehnologije, mikroprocesorski softver, OS, obrada audio signala, Java, periferije, komunikologija, protokoli, menadžment.... sam pogled na ovo odaje jedan previše širok smer i čisto sumnjam da studenti mogu da steknu neko kvalitetnije znanje iz svih ovih oblasti (or servisa računara do komunikologije), već više neko znanje koje može da uđe pod kategoriju "uvod u ...".

Bilo kako bilo, i jedne i druge, kao i sve posle školovanja, čeka težak period kada će da shvate da je praksa mnogo drugačija od onoga što se uči u knjigama. Bar dok se ne promeni sistem školovanja kod nas - jer se, po meni, neralno očekuje od studenata da znaju SVE (tačnije od svega po malo) umesto da se prave stručnjaci za usko stručne oblasti. Zašto nebi osnovali smer programiranje gde bi se 2-3-5 godina učilo samo pogramiranje? A sve drugo je fakultativno.

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Krajisnik
Beograd

Član broj: 2306
Poruke: 294
*.beotel.net



Profil

icon Re: VETES16.12.2003. u 00:02 - pre 247 meseci
Citat:

Riba iz animacije? To nije NRT, već ATV.


Ima Animacija i NRTu.. Kao izborni doduse.. Riba, mada malo starija, se zove Snezana Nesto, ali je stvarno QL.
Sale_®
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.dsl.siol.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: VETES16.12.2003. u 14:25 - pre 247 meseci
Nema 'leba od VETS-a.


Been there, done that.



I evo me sada, u fazonu "kupujem apartman u australiji" kako rece jedan zealot s'pocetka teme.
Ne zaludjujte se VETS-om ako ne nameravate da se bavite time sta se radi tamo ( reference: impaque ).


"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
*.ppp-bg.sezampro.yu

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: VETES16.12.2003. u 16:56 - pre 247 meseci
Citat:
Krajisnik:
Citat:

Riba iz animacije? To nije NRT, već ATV.


Ima Animacija i NRTu.. Kao izborni doduse.. Riba, mada malo starija, se zove Snezana Nesto, ali je stvarno QL.


Snežana Trstenjak ako se ne varam ,ako grešim neka me neko inspravi.
ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
Odgovor na temu

Dundjerski Nemanja
Srbija

Član broj: 13846
Poruke: 167
195.252.80.*



Profil

icon Re: VETES28.01.2004. u 01:06 - pre 246 meseci
Druga sam godina...NRT smer.
Prvo da kazem da su MNOGO obecavali, ali nista nisu ispunili. Npr. iz mreza je profesorica rekla: "Radimo WinNT/2k i Linux - kao sto vidite, trudimo se da sve novije tehnologije pokrijemo..." a pre neki dan je rekla: "Radicemo najpopularniji OS Win2000,a Linux necemo raditi - to cete uciti iz operativnih sistema...", onda, drugo, rekli su bice internet za dz za studente VETS-a, a evo nedavno se ovorio net cafe u okviru skole i naravno placa se...

Sto se tice skolovanja, do sada je najozbiljnije bilo programiranje...Mislim da je ovo, za sada, jedini predmet koji vredi. Ostalo kao sto je rekao impaque:

1) Uvod u Obj.Prog(Visal Basic): Knjiga iz koje smo ucili PREPUNA gresaka!
2) Aplikativni softver: Kada sam rekao drugu dobio sam 10 iz Aplikativnog softvera, on mi je rekao:" U jeee, bravo, vec radite programiranje?", a aplikativni softver je toliko smesan - Office za dummies kako je rekao imp.
3) Baze podataka: ovo nije los predmet mada na vezbama je stvarno shit - sta ce mi koji k**** QBE??? Ali sva sreca radili smo ANSI SQL, a i gotivim Obradovica!
4) Multimedijalno racunarstvo: Photoshop Flash i Dreamweaver - najosnovnije stvari koje svaki kreten moze da nauci iz tutorijala...
5) Montaza i servisiranje racunara: Nista nisam naucio...Neozbiljan mi predmet...

ORT 1 i 2 su mi bili mnogo zanimljivi iako se ne palim na hardware...Nisam birao nikakve animacije i multimedijalna sranja jer to ne volim - to mogu sam da naucim. Ljudi koji su birali Projektovanje pomocu racunara, rekli su mi da crtaju kvadrate i zvezde u Visio-u (mada su crtali kvadrate i u AUTOCAD-u, da ne bude da lazem :)

Dakle ova skola je definitivno dobar izbor za novajlije u racunarskom svetu. Bas kako je neko ovde rekao ova skola je "Uvod U..." - k

Sto se mene tice, ne volim sto se toliko forsira Win (nemam nista protiv samog Win-a), jer volim Unix. Zato jedva cekam Operativne sisteme jer cemo iz toga uciti nesto i o Unix-u...

Ispiti: svako moze da nauci za 6... I nije teska skola - imas vremena da ucis nesto sto volis pored obaveza u skoli.

Glavna poruka: U ovu skolu idem da bih imao Diplomu! Posle toga ide ozbiljniji deo zivota.
Unices are great!
 
Odgovor na temu

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
216.236.218.*

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: VETES28.01.2004. u 02:49 - pre 246 meseci
Sto se tice mreza,to je verovatno Veca veverica .... ona je ql zana mada,hm.... malko je ogranicena ... j**biga .. kada nam je skola pro M$ orjentisana

Zadnja tvoja recenica je bila najbitnija ....Diploma i bezi...
ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: VETES28.01.2004. u 09:22 - pre 246 meseci
Veoma je dobro što postoji EPO smer, po mom mišljenju. Ovo je tek početak i biće ovakvih smerova i na drugim fakultetima.

Ono što je meni interesantno jeste činjenica da sam završio predavanja u III semestru iz predmeta e-marketing i da je semestralni rad od 40 studenata sa II godine odradilo njih preko 50%, a od toga 1/2 su fenomenalni radovi (desetak radova).

Drugim rečima, radi se o perspektivnoj generaciji koja će imati šta da radi kvalitetno kada završe studije.
 
Odgovor na temu

velja83
velimir stanojević
beograd

Član broj: 3127
Poruke: 29
*.telekom.yu

ICQ: 192208178
Sajt: www.geocities.com/djuzepe..


Profil

icon Re: VETES28.01.2004. u 13:48 - pre 246 meseci
Ako poredimo sve fakultete i vise skole najperspektivniji program ima VETS, mnogo vise ima prakse nego na drugim npr na Fonu paskal prva ili druga godina sta ce mu paskal!!!Elem ja sam sa smera epos druga godina i imali smo barem 3,4 predmeta u vezi menadzmeta istog profila sa fona, jos malo organizacije i online servisa za studente i bice ok!!

Sto se tice EPO vs NRT iskreno ne znam ni sto se uporedjujemo oni kao uce da programiraju mi da budemo menadzeri elektronskog poslovanja, mi bi trebalo takve ljude da najmimo da nam odrade posao i da ih platimo i to je kraj sa prednoscu da mi ponesto znamo o tome sta oni rade a oni ne znaju nasu delatnost!!

Sta je inzinjer naprednih racunarskih tehn. ako hoce da radi mimo skole postace programer ili neko ko nesto vise zna o infrastrukturama informacionih sistema ( mreza, baze , aplikacije nivoi itd.) , i nista vise nekako mi je ogranicen taj smer.

Sta je Menadzer Elektronskog Poslovanja probacu da definisem mada nisam siguran da takav postoji u nasoj zemlji.
Covek koji iz svih oblasti informacionih tehnologija ima dovoljan nivo znanja i iskustva iz nekih konkretnih (znaci radio je u toj oblasti nekad) jer ne moze uvoditi neko preduzeće u E-biznis a da ne znas koja bi mrezna infrastruktura njima odgovarala po obimu posla i novcu(znaci moiras da si donekle u toj oblasti), koja (Web)tehnologija je za njih najpogodnija ASP ili php i koji nivo e-poslovanja (mail, podrska itd, internet marketing), i da ne nabrajam dalje , menadzer epos-a ne mozes da budes sa 22 godine vec sa malo vise iskustava iz odredjenih oblasti.


Na nasem smeru mi sve od tih oblasti imamo, e sad to je individualno ko ce hteti da se u nekoj od tih usavrsi a ostale zna, ne mozemo sve da znamo perfektno jer za to treba dosta rada, ali moramo znati dovoljno jer kada nekog placamo kao buduci menadzeri da nam nesto odradi tacno mozemo da procenimo koliko to kosta!!!, mi moramo da okupimo ljude koji su specijalisti u nekoj oblasti i usmeriti ih da rade pravi i dobro koncipiran e-biznis!!!

Voleo bih da se jave ljudi koji rade nesto nalik menadzeru za e-biznis i da kazu svoja iskustva, zahvaljujem se Bluesmanu-u i Varagaiću sto imaju dobro misaljenje o nama!!!


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: VETES

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11131 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.