Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Skeniranje/fotografisanje knjiga?

[es] :: Vodič za učenje :: Skeniranje/fotografisanje knjiga?

[ Pregleda: 4565 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markisha7

Član broj: 3653
Poruke: 11
80.93.230.*



Profil

icon Skeniranje/fotografisanje knjiga?01.05.2004. u 18:57 - pre 243 meseci
Elem, ima li ovde zainteresovanih skeniranje nekih kvalitetnih knjiga?

Mnoge kvalitetne knjige ne postoje na netu. Kad dodjem do neke koja mi je posebno potrebna, ja ih skeniram/fotografisem. Ne prijaju mi fotokopije jer mi ne odgovara da ucim iz njih. I onako sve beleske vodim u e-obliku, pa mi je lakse da radim Alt-Tab nego da stalno skrecem pogled u knjigu -- a pogotovu oda kada pazarih laptop ;)

Ja sam do sada odradio:

General Linux I (za pripremu linux LPI sertifikata)
neka beletristika o Borhes-u (relativno nezanimljivo)
English Grammar in Use (odlicna knjiga za ucenje gramatike)
J. Glenn Brookshear - Computer Science (an overview) -- courtesy jednog vrlo vam poznatog ES moderatora ;) Jedna od najpoznatijih knjiga na temu computer science-a -- jedino sam fotografisao digitalcem

u planu: Vujaklija

Ja sam u potpunosti za razmenu knjiga, a i dao bih ove koje imam svakome kome treba. Jedno je problem transfera zato sto su velike (jpegovi visoke rezolucije), tj. svaka je po jedno 100-200mb
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Skeniranje/fotografisanje knjiga?02.05.2004. u 04:30 - pre 243 meseci
Citat:
markisha7:
J. Glenn Brookshear - Computer Science (an overview) -- courtesy jednog vrlo vam poznatog ES moderatora ;) Jedna od najpoznatijih knjiga na temu computer science-a -- jedino sam fotografisao digitalcem


knjiga nije nešto naročito, tj možda jeste najpoznatija, ali mnogo je početnička..

btw, što je tebi trebala knjiga? jel zbog istog razloga kao i tom adminu? ;)


Citat:
Ja sam u potpunosti za razmenu knjiga, a i dao bih ove koje imam svakome kome treba. Jedno je problem transfera zato sto su velike (jpegovi visoke rezolucije), tj. svaka je po jedno 100-200mb


baš mi je čudno da skoro niko ne zna da sredi skenirane slike (crno bele) kako valja. igraj se malo sa osvetljenjem i kontrastom (tačnije, kontrast dosta povećaj, a osvetljenje našteluj da papir bude beo, a slova jasno crna), i smanji broj boja.. za crno-bele textove ti nije potrebno 16miliona nijansi sive.

takođe, probaj različite dimenzije i formate, gif, png, kao i jpg različitih kvaliteta (a da ostane čitljivo). a sve to se sigurno može odraditi automatski (probaš parametre na prvoj, pa pustiš skriptu da odradi na svim ostalima..)

btw, si probao da OCRuješ to?
 
Odgovor na temu

markisha7

Član broj: 3653
Poruke: 11
80.93.230.*



Profil

icon Re: Skeniranje/fotografisanje knjiga?02.05.2004. u 16:13 - pre 243 meseci

jeste. iz istog razloga kao i tom aminu. Znamo se bre zombie (ali samo preko telefona). 064/????787

sto se tiče skenova, kvalitet je na maximumu. Ponekad smanjim kontrast na ekranu jer mi je papir mnogo beo, a slova skroz crna. Jedino što mi nije bilo bitno da smanjujem veličinu tako da su najverovatnije ostale u 24bita. Mada ni to nije problem... Samo da pustim automate -> batch u photoshop-u.

sada i nemam vremena/strpljenja da se zezam oko toga...

OCR mi tek ne pada na pamet... Toliko nisam zaludan. I ovo je dovoljno, mada bi sigurno dobro radilo. Sve sam skenirao/slikao u velikoj rezoluciji pa posle spustao da bi kvalitet bio bolji. Posto sam zadrzao originale, imam dobru osnovu za OCR...
 
Odgovor na temu

Jr1
NS

Član broj: 26210
Poruke: 3
*.ftn.ns.ac.yu



Profil

icon Re: Skeniranje/fotografisanje knjiga?09.05.2004. u 18:15 - pre 243 meseci
Sto se tice unifikacije formata skeniranih/fotografisanih knjiga, Rusi su to resili koriscenjem .djv/.djvu formata (Djvu Solo sluzi za obradu i posmatranje doticnih) i mogu da kazem da je stanje kod njih po tom pitanju veoma zivahno:)
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
80.74.166.*



+17 Profil

icon Re: Skeniranje/fotografisanje knjiga?10.05.2004. u 01:11 - pre 243 meseci

Citat:
markisha7:

u planu: Vujaklija



Thread o tome:
http://www.elitesecurity.org/tema/42282
imho Gubljenje vremena nazalost (nekonstruktivan ton)! Ali postoje kontakti za potencijalne partnere.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Skeniranje/fotografisanje knjiga?

[ Pregleda: 4565 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.