Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12821 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja 06.03.2005. u 00:20 - pre 232 meseci
Slavisa rece:
=============================
I jos nesto: ne znam Mhok zasto ti treba presjek sarafa? Vijci, vratila, osovine i osovinice se na crtezima ne sijeku uzduzno, a ako ti i to treba u MDT-u mozes uraditi bilo kakav presjek. Imas i standardnu bazu vijaka po DIN (i ostalim)standardu-ima, tako da ih ne moras ni modelovati.
=============================
MD na zalost Poznajem izvrsno :-)
Dovoljno dobro da mi je poznato da nije u stanju uraditi radionicki crtez po DIN normativu. Izgubio sam naj manje 4 nedelje pokusavajuci da dobijem upravo radionicki nacrt po DIN normi. Cak smo kontaktirali i isporucioca programa u vezi trodimenzionalnog predstavljanja navoja.
Pokusaj uraditi osovinu sa navojem u 3D i ako izvuces radionicki nacrt po DIN standardu ispunicu ti ko zlatna ribica 3 zelje. Autodesk tvrdi da program to nije u stanju.

Autodesk je od MD kao aplikacije odustao program je promasaj. Rade samo opsluzivanje dosadasnjih kupaca i u dalji razvoj ne investiraju.
Ovde narucioc ako preuzmes posao i ne isporucis mu radionicki nacrt uradjen po DIN normama ne placa. Pa sad ti izvoli raditi navoje u MD

Pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.do.pttrs.net.



+5 Profil

icon Re: pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja 06.03.2005. u 03:13 - pre 232 meseci
Sad stvarno ne znam sta DIN propisuje po pitanju navoja? Da li je u pitanju neki specijalni navoj, specijalni vijak nije mi jasno o cemu govoris. Pominjao si saraf, nije moguce da se ne moze u MDT uraditi crtez obicnog sarafa. Sta to specijalno propisuje DIN norma? Mozes li zakaciti sliku radionickog crteza uz poruku ili mi ju poslati mailom da vidim o cemu se radi.
Nemoj shvatiti da te zezam, jer da imam namjeru to ne bi cinio u ove sitne sate. Nadam se da nisam uzaludno legao spavati sat vremena kasnije jer se nadam da cu nesto nauciti, i unaprijed ti se zahvaljujem.

Uz ovu poruku sam zakacio sliku modela vijka. Na sljedecoj je crtez koga treba iskotirati, unijeti oznake, iskotirati na dijelu uzduznog presjeka mjere vezane za profil navoja (treba isjeci samo par zavojaka, koliko je potrebno a ostali dio izgleda odbaciti) i ostalo sto slijedi. Profil sa slike ne odgovara koraku (nemam sada volje da to kvalitetno uradim), ali prepravkom 3D Helix Path 1 i Profile 2 u Desktop Browser-u dobicu navoj kakav zelis.

Pozdrav

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.do.pttrs.net.



+5 Profil

icon Re: pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja 06.03.2005. u 03:15 - pre 232 meseci
Crtez
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
213.244.197.*



+2 Profil

icon Re: pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja 06.03.2005. u 20:34 - pre 232 meseci
Bas zanimljivo ono o protoku granuliranih materijala. I lako izvodljivo u 2045 godini. Isprojektovao sam stotine vaga (sarznih, protocnih, tracnih), ali nigde jos nisam nasao za taj protok, nego lepo brate uzmem Vademekum, pogledam koliko je protok kroz cev odredjenog precnika, koliku ugao nasipanja, ugao tecenja materijala (brasno, puder, pesak, krec ....) pa crtam dalje. Nema ti druge.
pozdrav
 
Odgovor na temu

Mistral

Član broj: 22151
Poruke: 8
*.127.EUnet.yu.



Profil

icon Re: pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja 07.03.2005. u 02:22 - pre 232 meseci
Q1:
-Pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja

Q2:
-Pokusavam da projektujem neku masinu, pa sam je nacrtao kao radionicke crteze, a zatim i kao model pa sam je renderisao i dobio njenu fotku. E sad mi treba program koji ce je pokrenuti i (u pitanju je obrtno kretanje kao i vibracije pomocu vibro motora, sve u svemu neko slozeno kretanje). Da li inventor ima mogucnosti proracuna izdrzljivosti mas. delova ili veka trajanja u zavisnosti od materijala koji bih mu zadao? I treba mi protok sirovine kroz masinu koja bi trebala da se bevi zabljavanjem granulata, da li mogu to odraditi u inventoru? Ali svakako mi treba i animacija zbog objasnjenja investitoru samog rada masine i njenog kretanja!


A1:
-Moguce je na vise nacina (u zavisnosti od slozenosti modela).

Neki od njih su:
Obican Acad script (*.scr), ili program u LISP-u
Genius Motion, do verzije ACAD R14
Easy Kinematics,
Cadis (sada MechSoft),

Sledeci na spisku zahtevaju instaliran MDT i u sebi imaju i simulaciju dinamike (nije potrebna konverzija modela)
Inventor (samo kinematika uz rudimentalnu simulaciju dinamike kontaktom)
DTI-Dynamics Designer
WorkingModel 3D (sada VisualNastran Motion)

ili konverzijom (izvozom modela kao *.dxf, *.sat, ili *.STP ) u

InteractivePhysics (samo kao 2D), SolidWorks, CATIA, ProE, IDEAS,..



A2:

-Za to sto hoces nije dovoljna samo analiza kinematike vec i dinamike i FEA analize.

Deo koji se odnosi na dinamiku mozes uraditi u CATI-ji,ProMechanic-ci, IDEAS-u, Virtual.Lab Motion-u,SolidDynamics-u, MSC.ADAMS-u, WorkingModel3D-u, MSC VisualNastranDesktop-u (VN4D) ...

-Proracune naponskih stanja mozes uraditi i u Inventoru PRO (za to je zaduzen Ansys-ov DesignSpace), ili opet CATIA, ProE...Ili klasika tipa (FEMAP/PATRAN+NASTRAN, NASTRAN4Win, ANSYS, Abaqus, SAP, ALGOR, NENastran, Cosmos, etc.)

-Proracun izdrzljivosti zahteva prilicnoooo iskustva u radu sa FEA programima. Moja preporuka je svakako MSC.Fatigue ali ti on bez tacnih podataka o materijalu (u vidu tzv. S-N dijagrama) ne znaci ama bas nista. Ako se ipak upustis i u ovu avanturu trebace ti i MVisionDataBank gde ces naci gore trazene podatke za vecinu materijala.

-Protok sirovine kroz masinu?. Tvoje pitanje nije najjasnije pa ti ne mogu dati tacan odgovor. Da li ti treba simulacija stvarnog protoka (onda govorimo o CFD analizama sto je opet prica za sebe) ili samo hoces da granule "provuces" kroz dati poprecni presek? U prvom slucaju tvoj problem je trivijalan pa ga i treba resiti na taj nacin (prostim racunom za zadati PP cevi i uz koriscenje podataka o datom granulatu iz prirucnika).

-Moras se odluciti hoces li simulaciju ili animaciju. Ako je samo animacija u pitanju za to nisam dovoljno kompententan sagovornik.


PREPORUKE:

CAE, dinamickim i strukturnim simulacijama se bavim preko 10 godina. Vecinu gore pomenutih CEA programa sam licno testirao/koristio/koristim.

Za pocetak sto pre zaboravi ACAD kao alat za 3D modelovanje/konstruisanje u masinstvu. To nije alat primeren funkciji cilja zvanog razvojni projekti. Nauci neki od parametarskih programa (SW,IV, ProE, Catiu, MDT,... redosled nabrajanja je slucajan). Svi oni u sebi manje ili vise kao osobinu sadrze analizu kinematike.

Za simulaciju kinematike i dinamike moja preporuka je MSC.VisualNastranDesktop (poznatiji kao VN4D, bivsi WorkingModel 3D).
U sebi sadrzi i FEA solver uz jedinstvenu mogucnost da na osnovu zadatih opterecenja (spoljne i unutrasnje sile) radi proracun naponskog stanja odabranog dela/ova u svakom zadatom koraku integracije/simulacije (otuda i 4D u nazivu). Mozes uneti i vibracije i mozes simulirati kako granulat prolazi kroz masinu (ovo ce zahtevati dosta CPU vremena u zavisnosti koliko granula ubacis jer ce proracunavati ne samo kontakt granula o podlogu vec i kontakt svake granule medjusobno). Lak je za ucenje i dace ti i polazne osnove za kasniji rad sa naprednijim FEA alatima. Tvoju simulaciju mozes izvesti kao realisticnu animaciju dodavanjem materijala/svetla/zvucnih efekata/kamere u svrhu prezentacije.
Pre iole ozbiljnijeg upustanje u simulacije podseti se dinamike sistema, teorije udara, COR-a jer ce od tvoga razumevanja zavisiti tacnost dobijenih rezultata i vreme potrebno za simulaciju.

FYI, za neke od simulacija koje sam radio (stvarno trajanje ciklusa 0.015 s) CPU vreme je znalo da bude i po vise od 35 h.


Ako se ipak odlucis da tvoje orudje i dalje ostane ACAD moja prepruka je MechSoft za ACAD (i to ne samo zbog simulacija kinematike vec pre svega zbog ostalih proracuna koje sadrzi).


U najkracim crtama to je odgovor.

Pozdrav
Milan
 
Odgovor na temu

icman
Beograd

Član broj: 31795
Poruke: 44
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja 07.03.2005. u 13:39 - pre 232 meseci
Imam ja jedan predlog. Probaj IronCAD !!!
Na njihovom sajtu www.ironcad.com postoji trial download koji traje 60 dana i potpuno je funkcionalan. Ja ga u tim trial verzijama koristim vec par godina. Meni je 3D modelovanje hobi ali koliko sam ja video IronCAD moza da stane "rame uz rame" sa PRO-E, Solidworks i slicnim programima. Evo samo nekih mogucnosti:
1. Radi u dva kernela ACIS i PARASOLID I S T O V R E M E N O (pa ako neki "blend" ili slicno nece da se u toku modelovanja odradi kako treba, a ti pritisnes CTRL+K i model preuzme drugi kernel i sve je u redu)
2. Importuje i ekportuje sve poznatije ekstenzije 3ds, iges, stl, acis, parasolid, granite one, pro E neutral, obj, vrl...
3. Kada odradis 3D model, drawing (tehnicki crtez) radis bez problema i isti mozes snimiti i kao dwg, dxf, pdf!!, bmp...
4. Modelovanje je u solidu uglavnom poligonal, mada ima i surface
5. Pozicioniranje modela i interakcija sa istim u sceni je reseno na NEVEROVATNO JEDNOSTAVAN I EFIKASAN NACIN alatkom triball
6. Ima mogucnost parametarskog modelovanja i animacije opet na resen na vrlo jednostavan nacin
7. Vecina stvari se moze odraditi DRAG & DROM tehikom posto ima svoje Kataloge sa vec parametraski odredjenim modelima i alatima (zupcanici, lezajevi, srafovi, opruge i sl, kao i limovi koji se u toku modelovanja mogu razvijati"

Ima jos mnogo toga. Pa ako negog zanima neka se javi na [email protected]
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: pokretanje 3d modela napravljenih u ACADu ali ako imam zadatu kinematiku kretanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12821 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.