Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ima li kraja univerzum?

[es] :: Nauka :: Ima li kraja univerzum?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6786 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nikola_pejcinovic
Novi Pazar

Član broj: 32160
Poruke: 31
195.178.35.*



Profil

icon Ima li kraja univerzum?15.02.2005. u 19:51 - pre 233 meseci
To je ono sto me interesuje da li univerzum ima kraj moje licno misljenje je da nema ali sam negde procitao da je univerzum lopta ili tako nesto i da su sve galaksije u njoj e ako je tako sta je onda izvan te lopte?

E da i jos ovo (da nebih postavljao drugu temu), ali molim vas budite iskreni, skoncentrisite malo i pokusajte da ne postoji ista odnosno da nema nas, zemlje, sunca, zvezda, galaksija ili jos bolje univerzuma? (P.S. Meni ovo malo tesko ide jer kad god pokusam da to zamislim unervozim se, ne znam sto). Interesuje mozete li vi ovo da zamislite?

Hvala

Pozz
IDEMO SVI NA IBIZU, IBIZAAAAAAAA!!!!!
:::::::::::::::>>>IBIZA<<<:::::::::::::::
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?15.02.2005. u 20:09 - pre 233 meseci
Vise puta pisano al' ukratko, po zvanicnim tvrdjenjima svemir je konacan i beskrajan. Nije lopta vec hiperlopta (4 dimenzije).

Nije mi problem da zamislim kako bi izgledalo da nema nicega oko mene. Ne mogu da zamislim kako bi mi izgledalo da nema mene jer mi ne bi izgledalo a to je pretpostavka koja se uzima u pitanju sto bi dovelo do kontradikcije kada bih mogao da zamislim.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?15.02.2005. u 20:15 - pre 233 meseci
Ili mozda hypercube...
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.yu1.net.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 01:01 - pre 233 meseci
Citat:
Shadowed:po zvanicnim tvrdjenjima svemir je konacan i beskrajan.

Da ovo nije oksimoron?
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 14:49 - pre 233 meseci
Sfera (na primer) je konacna (nema beskonacnu povrsinu) ali je i beskrajna (nema kraj).
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 15:21 - pre 233 meseci
Auuuuu!!!!! Blago vama!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 15:34 - pre 233 meseci
Citat:
Shadowed: Sfera (na primer) je konacna (nema beskonacnu povrsinu) ali je i beskrajna (nema kraj).


Ima kraj. Površinu koja ju dijeli od ostatka prostora :>

S druge strane, svemir to nema...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 15:37 - pre 233 meseci
Ne, lopta ima kraj - povrsinu koja je deli od ostatka prostora (a sfera je ta povrsina). Posmatraj sferu kao zakrivljenu dvodimenzionalnu povrs. Koliko god se dretao u ma kom pravcu neces stici do kraja.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 15:49 - pre 233 meseci
U tom slučaju možeš raditi i analogiju i sa pravcem....i sa točkom...

Svemir odudara od takvih modela zato jer ne postoji neki "vanjski" aspekt s kojeg možeš promatrati ono što je u njemu sadržano. I sfera i pravac i točka imaju neku "višu" dimenziju, svemir to nema.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 15:54 - pre 233 meseci
Poenta je bas u tome da ovo treba posmatrati iz perspektive onoga koje u sferi (ali u njoj ne znaci blize centru vec u ovrsini). Znaci nesto kao 2D bica. Njima bi izgledalo da je prostor ravan ako je opluprecnik sfere dovoljno veliki kao sto i nama izgleda da je nas 3D prostor ravan. Zakrivljenost prostora (naseg - 3D) stvara hipersferu tako da u ma kom se pravcu kretali dolazimo na pocetnu tacku.
I kao sto za onoga ko pripada ravni sfere ne postoji nista gore ili dole tako i za nas ne postoji nista izvan naseg prostora.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 15:55 - pre 233 meseci
Svemir verovatno ima kraj, ali mi ga ne možemo nikako videti jer smo mi deo tog svemira i svemir je deo nas, pa kada bi izašli iz njega mi bi bili nešto sasvim drugo...

Barem je tako pričala moja profesorica pre mnogo vremena.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 15:58 - pre 233 meseci
Citat:
Shadowed: Poenta je bas u tome da ovo treba posmatrati iz perspektive onoga koje u sferi (ali u njoj ne znaci blize centru vec u ovrsini). Znaci nesto kao 2D bica.


E vidiš, 2D bića ne postoje niti ne mogu teoretski postojati. Zato je taj model pogrešan.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 16:13 - pre 233 meseci
Malko offtopic:
Citat:
Sundance: E vidiš, 2D bića ne postoje niti ne mogu teoretski postojati. Zato je taj model pogrešan.
Hm, zanimljivo pitanje. Zašto dvodimenzionalna bića ni teoretski ne mogu da postoje? Naravno, u našem univerzumu ne mogu, ali u dvodimenzionalnom teoretski mogu. Čak i Hoking tvrdi da iako naš svemir ima četiri dimenzije, da je to verovatno samo "posledica" slabog antropičkog načela, što će reći da je svemir mogao podjednako vrlo lako da nastane sa nekim drugim brojem dimenzija, ali da onda verovatno ne bi bilo bića da ga izučavaju. Ali kada je pružao razlog zašto 2d bića ne mogu da postoje dao je jedan prilično bled i neuverljiv razlog...

(zgrozozo, ako ovo pročitaš, ne, neću da objašnjavam šta je slabo antropičko načelo, ako te interesuje idi se raspitaj...)
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 16:35 - pre 233 meseci
Sjećam se da sam u jednom Asimovom članku čitao objašnjenje zašto 2D bića ne postoje. Imalo je nešto veze sa 2D probavnim traktovima :>

Šalu na stranu, u današnjem svemiru ne postoji nijedan oblik neumjetne inteligencije koji može postojati u 2 dimenzije, a što se tiče ostalih - o njima ćemo pričati kad ih vidimo.

Ideja 2D bića je tako apsurdna da nema smisla o njoj ni raspravljati.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 16:38 - pre 233 meseci
2D bica su sluzila samo kao analogija.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 17:03 - pre 233 meseci
Besmislena analogija kao dio besmislene teorije.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 18:13 - pre 233 meseci
Citat:
Sundance: Sjećam se da sam u jednom Asimovom članku čitao objašnjenje zašto 2D bića ne postoje. Imalo je nešto veze sa 2D probavnim traktovima :>
E to je to objašnjenje koje sam ja čitao u nekoj Hokingovoj knjizi. Od svih potencijalnih objašnjenja oni su uzeli najgluplje. Poenta je bila da ne mogu da postoje 2d bića u 2d univerzumu zato što bi linija od usta do analnog otvora prepolovila "životinju" na dva dela! :) Krajnje ograničen pogled od strane jednog g. Asimova i g. Hokinga.

A šta sa ovim gospodo fizičari: pošto želudac 2d životinje svari hranu ona ide nazad kroz usta tako da nema analnog otvora! (toga ima čak i u "3d" životinjskom svetu)?

Citat:
Sundance:Šalu na stranu, u današnjem svemiru ne postoji nijedan oblik neumjetne inteligencije koji može postojati u 2 dimenzije, a što se tiče ostalih - o njima ćemo pričati kad ih vidimo.
Naravno, ništa u našem svemiru ne može biti dvodimenzionalno, ništa nije lišeno treće dimenzije ma koliko bilo tanko.
Citat:
Ideja 2D bića je tako apsurdna da nema smisla o njoj ni raspravljati.
Nije apsurdna, samo je beskorisno raspravljati o njima. Što ne znači da nije zabavno. Postoji jedna čuvena priča o kvadratu koji se izgubio u zemlji jednodimenzionih bića, zaboravio sam ko je pisao, ali pomaže da analogijom shvatiš naša sopstvena ograničenja i uskoumnosti. :)
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.155.EUnet.yu.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?16.02.2005. u 23:40 - pre 233 meseci
Citat:
Dark Icarus: Malko offtopic:
Hm, zanimljivo pitanje. Zašto dvodimenzionalna bića ni teoretski ne mogu da postoje?
.....
(zgrozozo, ako ovo pročitaš, ne, neću da objašnjavam šta je slabo antropičko načelo, ako te interesuje idi se raspitaj...)


ustvari, ovde se prilicno slazem sa tobom.
to sto nesto ne postoji u nasem svemiru apsolutno ne znaci da ni teoretski ne moze da postoji. s tim da stvarno nisam ulazio u to sta podrazumevate pod bica.

da ne kazem da to i nije poenta onoga sto je shadowed rekao.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?17.02.2005. u 00:17 - pre 233 meseci
Citat:
drgrozozo: to sto nesto ne postoji u nasem svemiru apsolutno ne znaci da ni teoretski ne moze da postoji.


E vidiš, znači. Jer nitko još nije dokazao da postoje drugi (2D) svemiri.

Malo mi je čudno kako si u stanju vjerovati u 2D bića koja žive "na papiru", ali ne i u praktične implikacije kvatne teorije.

Mnogo si čudan lik :>
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.81.eunet.yu.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Ima li kraja univerzum?17.02.2005. u 00:52 - pre 233 meseci
Citat:
Sundance: E vidiš, znači. Jer nitko još nije dokazao da postoje drugi (2D) svemiri.

Malo mi je čudno kako si u stanju vjerovati u 2D bića koja žive "na papiru", ali ne i u praktične implikacije kvatne teorije.


to sto nesto nije dokazano apsolutno ne znaci da teoretski nije moguce. zato se nesto zove teorija pre nego sto se dokaze

a prakticne implikacije kvantne teorije na makro planu zaista ne vidim, uz ogradu da i nisam bas ekspert za istu...
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Ima li kraja univerzum?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6786 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.