Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi

[es] :: Video kompresija :: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 68040 | Odgovora: 263 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KRUSADER
Srbija

Član broj: 96115
Poruke: 62
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi26.02.2007. u 13:26 - pre 208 meseci
Citat:
Boki70a: @KRUSADER

Ljudi mora jednom za svagda da se shvati da AviSynth nije koder vec frame server, pa iz tog razloga ne moze da se poredi sa mencoderom. Inace sam mencoder moze da koristi AviSynth.


Ljudi u potpunosti shvataju namenu i AviSyntha i MEncodera, ali nisu do sada testiali dekodiranje(frameservovanje) preko AviSyntha pa su želeli da nešto saznaju o brzini istog.
 
Odgovor na temu

KRUSADER
Srbija

Član broj: 96115
Poruke: 62
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi26.02.2007. u 13:30 - pre 208 meseci
Pročitao sam da MPEG-4 deli svaki frame na blokove od 16*16, kao i to da je poželjno da visina i širina videa budu deljivi sa 16, da li je to tačno?
 
Odgovor na temu

Boki70a
Beograd

Član broj: 122558
Poruke: 328
*.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi26.02.2007. u 15:11 - pre 208 meseci
Deljivost sa 16 se jos naziva mod16 i veoma je bitan kod x264/AVC kodeka - kodiranje je efikasnije, dok za ASP kodeke mislim da nije slucaj.
A sto se tice brzine kodiranja preko AviSyntha i preko MEncodera, nije mi jasno na koje poredjenje mislis.
1. Mencoder + AviSynth vs Mencoder

ili

2. neki Koder(x264,xvid,divx...) + AviSynth vs Mencoder
U oba slucaja ce kodiranje biti sporije ako se koriste neki specijalni filtri (sharp, denoise,...itd) bilo da koristis Mencoder(+interni filtri) ili AviSynth(+interni filtri).
Ako bi se poredilo bez upotrebe filtra, AviSynth kao frame server ne bi trebalo da utice na brzinu kodiranja, vec ta brzina bi zavisila prevashodno od optimizacije kodera za procesor bilo da se radi o Mencoderu, xvidu, divxu....

[Ovu poruku je menjao Boki70a dana 26.02.2007. u 16:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.sbb.co.yu.



+56 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi26.02.2007. u 16:00 - pre 208 meseci
Citat:
KRUSADER: Pročitao sam da MPEG-4 deli svaki frame na blokove od 16*16, kao i to da je poželjno da visina i širina videa budu deljivi sa 16, da li je to tačno?
Da, teoretski, kazem teoretski jer se ispostavilo u praksi da mod16 sluzi samo za kompaktibilnost na standalone playerima, i ako je krenulo od price da smanjuje kompresivnost filma a time i kvalitet, sto u opste nije tacno (bar do sada niko nije uspeo da dokaze). Medjutim svi encoderi imaju tu restrikciju i odbijaju encodovati video ako nema mod16 rezolucije, x264 nema tu restrikciju vec megui samo upozorava da to ne treba raditi.

XviD je po tom pitanju mnogo gadniji, mada xvidencraw radi isti posao kao x264, pa cak ni Elecard nema tu restrikciju.

Evo recimo primer, oces da encodujes DVD 720x576 16:9, i kada ga kropujes dobijes 720x436, kada encodujes video dobijas jedan razvucen snimak i postavlja se pitanje koji je sada korektan DAR, ne mozes upisti jednostavno 16:9 vec moras izracunati veoma lako

Po ITU standardu DAR se racuna DAR=1024/y (za 16:9 video) gde je y horizontalna rezolucija u ovom slucaju 436, a ispravan DAR je oko 2.34 sto treba upisati u muxeru.

Veruj mi non-mod16 rezolucija ne oduzima nista.
 
Odgovor na temu

Boki70a
Beograd

Član broj: 122558
Poruke: 328
*.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi26.02.2007. u 16:43 - pre 208 meseci
Inace PAR i DAR signalizacija moze da se zada sirovom strimu ili containeru. Za razliku od Shon3ija ja preferiram da zadam to sirovom strimu a onda sam multiplekser preuzima signalizaciju i upisuje je u container.
Citat:
Evo recimo primer, oces da encodujes DVD 720x576 16:9, i kada ga kropujes dobijes 720x436, kada encodujes video dobijas jedan razvucen snimak i postavlja se pitanje koji je sada korektan DAR, ne mozes upisti jednostavno 16:9 vec moras izracunati veoma lako

Po ITU standardu DAR se racuna DAR=1024/y (za 16:9 video) gde je y horizontalna rezolucija u ovom slucaju 436, a ispravan DAR je oko 2.34 sto treba upisati u muxeru.

Ili jednostavo upises PAR=64:45(ako kodiras DVD PAL) ukoliko ti to multiplekser dozvoljava, bez obzira kako si kropovao , prilikom reprodukcije video se rasteze u savrseni aspektni odnos.
Ako kojim slucajem imas gotove filmove(mozda downloadovane sa neta) sa losim aspektnim odnosom postoje programi koji to resavaju/koriguju:
AVI - MPEG Modifier
MP4 - mp4box
MKV - mkvmerge

Citat:
Veruj mi non-mod16 rezolucija ne oduzima nista

Zasto se onda toliko spominje?!
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.sbb.co.yu.



+56 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi26.02.2007. u 20:48 - pre 208 meseci
Citat:
Zasto se onda toliko spominje?!
Ljudi digli samo frku, zbog standalone kompaktibilnosti, i zato sto su developeri (raznih encodera) tako rekli a nisu testirali, mada non mod16 rezolucija nekda moze biti opasna pogotovu kod xvida kao sto rekoh, no uvek se moze napraviti, ostavljanjem malo crnih tracica okolo pri kropovanju. Ja imam pozamasnu kolekciju non mod16 filmova radjenih sa elecardom, i nemam problema, a kamoli los kvalitet.

For example http://www.box.net/public/e93pxht6ax

Elecard encoder

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 26.02.2007. u 22:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi27.02.2007. u 01:22 - pre 208 meseci
Primetio sam da MeGUI upozorava na Mod16 ako izaberemo "nezgodnu" rezoluciju ili krop. Uglavnom prihvati podešavanja i radi enkodovanje.
Sad malo eksperimentišem sa MKV kontejnerom, ne vidim nikakve prednosti pri korišćenju jednog video i jednog audio strima?
Što se tiče profila zadržao sam se na HQ Slowest sa bit rejtom od 500 do 600 u zavisnosti od DAR-a i rezolucije.
 
Odgovor na temu

Boki70a
Beograd

Član broj: 122558
Poruke: 328
*.ikomline.net.



+7 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi27.02.2007. u 03:47 - pre 208 meseci
Citat:
Sad malo eksperimentišem sa MKV kontejnerom, ne vidim nikakve prednosti pri korišćenju jednog video i jednog audio strima?

AVI i MP4 prirodno ne podrzavaju kombinaciju x264+ac3, dok za MKV container to nije problem, kao ni razni redje korisceni formati.
Citat:
Što se tiče profila zadržao sam se na HQ Slowest sa bit rejtom od 500 do 600 u zavisnosti od DAR-a i rezolucije.

Na tako niskom bitskom protoku pokusaj sa koriscenjem M4G LRM V4 matrice: http://forum.doom9.org/showthread.php?p=887125#post887125
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi27.02.2007. u 23:11 - pre 208 meseci
E bravo Boki, baš sam i razmišljao o matricama ali nikako ih nisam mogao pronaći.
A što se tiče AC3 tona i njega bi isprobao u MVK fajlovima pa me zanima ima li neka kvalitetna varijanta na niskim bit rejtovima kao što je slučaj sa NDaac-om na 64kbps. Naravno za MeGUI?
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.sbb.co.yu.



+56 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi28.02.2007. u 07:21 - pre 208 meseci
Od aac na tako niskom bitrateu nema nista kvalitetnije.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi28.02.2007. u 22:22 - pre 208 meseci
Ok. Evo probao sam i AC3 u MeGUI-u FFMPEGAc3 na 128kbps a sliku pakujem na 500kbps HQ Slowest X246 kodek. Fajlovi su u stvari video spotovi koji imaju 15 do 20 MB u fantastičnom kvalitetu, stvarno kad se uzme veličina fajla i kvalitet slike rezultat je sjajan. Sada ću malo da koristim matrice.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi02.03.2007. u 23:40 - pre 208 meseci
FFMPEGAc3 utišava zvuk i zato sam se vratio na NDaac. Koristio sam Low Bit Rate i Smooth matrice, pošto je nizak bit rejt Low matrica se bolje pokazala.
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.sbb.co.yu.



+56 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi03.03.2007. u 08:07 - pre 208 meseci
Za ac3 donja granica kvaliteta za stereo je oko 192kbps, zato se ne isplati u low bitrate encodingu.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi04.03.2007. u 13:58 - pre 208 meseci
Jedina stvar koju sam modifikovao nakon izbora HQ slowest profila u X264 konfiguratoru je Motion Estimation Algorithm-analiza i tretiranje kretanja u videu koji se kompresuje. Sa default vrednosti Dimamond promenuo sam na Multi hex i rezultat je manje blokinga i čistija slika za nijansu ali naravno vreme kompresije se povećava za oko 20% u odnosu na Diamond. Sve ostalo u M.E. opcijama je po profilu.
Ovakva podešavanja X264 kodeka sam koristio i pre "eksperimanta" sa MKV kontejnerom, vratio sam se na MP4 jer kao što smo ustanovili na niskim bit rejtovima NDaac je najbolji za kompresiju tona pa kombinacija avi+ac3 u MKV kontejneru nije baš racionalna.

Naravno, moj cilj je kompresijom Mpeg2 fajlova u X264 i NDaac da dobijem što manji fajl u optimalnom kvalitetu. Mpeg2 fajlovi su od 70 do 120MB a nakon kompresije MP4 fajlovi su između 15 i 22MB. Subjektivna procena kvaliteta: Neki od klipova, obično oni sa nižom rezolucijom (većim Crop-om) su gotovo identični po kvalitetu sa Mpeg2 izvornim faljom, samo na tekstu se primeti blago zamućenje... Na većini kompresovanih klipova primeti se bloking i balogo zamućenje u manjoj ili većoj meri. Prosečni korisnici konstatuju odličan kvalitet ali iskusno oko ipak može primetiti tragove žestoke kompresije...
 
Odgovor na temu

DrSale
USA

Član broj: 37820
Poruke: 139
*.dhcp.roch.mn.charter.com.



Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi04.03.2007. u 17:29 - pre 208 meseci
Pozdrav svima koji su na ovom "topic"-u. Tek skoro sam primetio da ima i ova interesantna tema i naravno da sam se zainteresovao. Krenuo sam da citam ovaj topic koji je poceo negde u 2005. godini i evo jos traje. Stigao sam do pola i odustao. Sta da kazem, svaka cast ljudima koliko znaju. Razlog sto se javljam je da malo napravim presek situacije. Mozete posle svi da nastavite sa diskusijom oko detalja koje ne razumem niti se trudim da razumem. Zaista se izvinjavam ako je neko vec pokusao ovako da presece, i da kaze hajte ljudi da neko od vas ko ima malo vremena napravi neki kratki tutorijal u WORD dokumentu ili PDF-u:
1. kratki uvod o tome sta je H264, i zasto je bolji od Xvida i DivX-a
2. sta sve treba da se ima da bi mogli da kompresujemo u H264 formatu i onda da gledamo dobijeni video (ovo uglavnom znamo svi ali nije na odmet da se pomene)
3. Pored teksta da budu i slicice kao sto sam ja dole postavio, sa objasnjenjem o najboljim opcijama.
Mislim da bi tako nesto bilo jako korisno za vecinu ljudi koji su kao ja - ne razumeju se mnogo u te silne tehnicke detalje a voleli bi da znaju kako sve to funkcionise. Razlog sto ovo pominjem je sto sam na ovom forumu nasao odlican tutorijal u WORD dokumentu kako ubacitii titl u DVD film. Mora da ste to vec videli i sta da kazem, nego da sam apsolutno odusevljen njime. Znaci covek je sve lepo stavio korak po korak i sve je praceno slikama

E ovako, ja sam imao problem sa tim H264 videom. U virtual dabu sam neki video prebacivao u H264 kompresovani video i sve je lepo odradio u 2 prolaza, ali kada sam hteo da gledam taj video, izbacivana je greska kao da ne postoji dekoder za nepoznati video fajl??? E sada pretpostavio sam da je do mog FFDShow-a koji je trebalo update-ovati. I to sam uradio medjutim isto se desavalo i digao sam ruke. MEdjutim proslo je par dana, mene je kopkalo zasto nece da mi radi i evo danas sam resio nesto da isprobavam i gledam razlike izmedju Xvid i Divx-a i kao ajde da probam jos jednom H264 kompresiju i sada RADI. Pojma nemam sta se desilo u medjuvremenu. Ostaje mi misterija, ali nebitno.

Evo da vidite dole na slikama, kako ja koristim sve ocije za H264 po default-u kako su vec namestene. Isprobao sam recimo Xvid, DIvX i H264 u1500 bitrate i DivX sam otkacio jer je najlosiji. Samo da napomenem da sam namerno odabrao neki spot niske rezolucije (352x240) da bih bolje primetio razlike u raznim kodecima. Sledeci korak mi je bio da poredim Xvid 1500bitrate i H264 1000 bitrate i H264 mi nije nista losiji, cini mi se cak i isti. SAda cu H264 polako da spustam po 100 bitrate-a nanize da vidim dokle mogu tako.

Slike:

Minnesota >>> Munze Konza
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi04.03.2007. u 18:53 - pre 208 meseci
Pošto je u poslednih 4 meseca drastično opao entuzijazam kod kreatora x264 kodeka, postoji opasnost da drugi H264 kodeci prestignu x264 kad je u pitanju kvalitet slike na nižim bitrateovima.

Koliko ja znam, uputstvo na srpskom za x264 ne postoji još uvek, ali ako nekog ne bude mrzelo, napravićemo već nešto veoma skoro, za nedelju dana, na primer.

Shon3i, da li bi ti bio zainteresovan za izradu VRLO DETALJNOG uputstva o x264 vfw i cli kodeku?
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi04.03.2007. u 19:26 - pre 208 meseci
Razmišljam već izvesno vreme o tutorijalu za MEGui, da ga napravim i nadam se da ću uskoro imati vremena za to.

Što se tiče poređenja kavaliteta Xvid-X264. Moje iskustvo je da X264 daje bolju sliku od Xvid-a na duplo manjem bit rejtu. Što je bit rejt manji to su i razlike uočljivije. Koristim bit rejt od 550kbps za sliku a Xvid bi morao biti bar 1000 da bi slika isto izgledala.
 
Odgovor na temu

DrSale
USA

Član broj: 37820
Poruke: 139
*.dhcp.roch.mn.charter.com.



Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi04.03.2007. u 19:40 - pre 208 meseci
verovali ili ne ja sam dosao do bitrate-a od 100 na X264 kodeku i tek tada sam uocio "mrljanje slike".... jednostavno golim okom nisam mogao da vidim razliku recimo izmedju bitrate-ova 500, 400 i 300 na X264. Ponavljam, to je sve radjeno na nekom video spotu one niske rezolucije 352x240.... mozda je to bitan faktor, Isporbavacu dalje isto ovo sa neki vecim rezolucijama kada budem imao vremena.
pozdrav
Minnesota >>> Munze Konza
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.sbb.co.yu.



+56 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi05.03.2007. u 16:49 - pre 208 meseci
Citat:
Shon3i, da li bi ti bio zainteresovan za izradu VRLO DETALJNOG uputstva o x264 vfw i cli kodeku?
Kao sto znas i sam, da sam ranije obecao, medjutim posto mi je bio puko windows tada, kada sam imao neku beta verziju tutorijala, zaboravio da dokument prebacim iz my documentsa i otislo sve u majcinu, poceo sam ispocetka, ali sam tamo i ostao, tako da od toga vise nema nista, a i stvari su se promenile mnogo, mada sam voljan da napravim tutorijal, ali jednostavno ne mogu da postignem pored drugih obaveza, mada voljan sam da pomognem.

Citat:
Pošto je u poslednih 4 meseca drastično opao entuzijazam kod kreatora x264 kodeka, postoji opasnost da drugi H264 kodeci prestignu x264 kad je u pitanju kvalitet slike na nižim bitrateovima.
Odavno je x264 udario u zid, i mogu sa slobodnoscu da kazem da su oba Ateme i Elecard/Mainconcept odavno presisiala x264 pogotovu u low bitrate encodingu, zbog svojih naprednih AQ/Psy enhacementa, a o brzini necu ni da komentarisem, recicu samo da Elecard sa duplo vecom brzinom napravi isti kvalitet. Ja sam vec odavno presao na Elecard i nemam nikakvih zamerki, ali sam se dvoumio izmedju ateme-a i elecarda dugo, mada ipak Recode je vise nestabilna aplikacija. Tako da se za sada ne vracam na x264. Ne znam stvarno sta je developerima x264, da li su prezauzeti, ili vise nemaju ideja, stvarno ne znam, sad vidim da se trude da ga naprave da bude kompaktibilan sa svim operaticnim sistemima, ko da im to najbitnija stavka, a to sto nema normalan VBV i AQ to nema veze, no dobro, videcemo buducnost.

Citat:
Što se tiče poređenja kavaliteta Xvid-X264. Moje iskustvo je da X264 daje bolju sliku od Xvid-a na duplo manjem bit rejtu. Što je bit rejt manji to su i razlike uočljivije. Koristim bit rejt od 550kbps za sliku a Xvid bi morao biti bar 1000 da bi slika isto izgledala.
Ipak sve zavisi, nije h264 svaki put mnogo bolji (ali je bolji), mada je u vecem broju slicajeva.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi05.03.2007. u 20:44 - pre 208 meseci
Ovo zadnje što si napisao sam i ja primetio, ponekad slika bude dosta lošija iako su karakteristike videa i podešavanja kodeka ista...
Može li se Elecard koristiti u MeGUI-u, postoji li varijanta da se doda kao kodek i radi sa njim?
 
Odgovor na temu

[es] :: Video kompresija :: Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 68040 | Odgovora: 263 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.