Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bit shifting - lep članak za početnike

[es] :: C/C++ programiranje :: Bit shifting - lep članak za početnike

[ Pregleda: 4351 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Bit shifting - lep članak za početnike09.05.2002. u 18:09 - pre 267 meseci
http://www.codeproject.com/cpp/bitbashing.asp
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike14.05.2002. u 21:37 - pre 267 meseci
Ma "kome treba matematika"! :) Sta ce ovo nekom? Moze i bez ovoga da se programira! :))

Da ne bude nerazumevanja - samo citiram programere koji na ES govore da matematika nije potrebna programerima....
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.verat.net



+7174 Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike14.05.2002. u 22:16 - pre 267 meseci
Pazi, kako smo mi zemlja bez kompromisa - tj. sredine - ima ljudi koji tvrde da je matematika apsolutno nepotrebna za zvanje "programera", a opet vidim ima nekih koji smatraju da je ETF nezaobilazna stepenica za uspeh u zivotu :)

Sto volim domacu iskljucivost :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.84.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike14.05.2002. u 22:29 - pre 267 meseci
Citat:
leka:
Ma "kome treba matematika"! :) Sta ce ovo nekom? Moze i bez ovoga da se programira! :))

Da ne bude nerazumevanja - samo citiram programere koji na ES govore da matematika nije potrebna programerima....


leko, u pravu si, ali ipak ne treba zbunjivati ljude i reci im da prvo uce matematiku pa tek onda programiranje. nek uce odmah programiranje a kad im nesto zatreba sami ce se potruditi to da nauce. matematika ima toliko oblasti da mozes da je ucis 10 godina i kako onda znati koliko ti je dovoljno da bi mogao da programiras. ja sam recimo poceo da programiram u osnovnoj skoli sa znanjem matematike samo sto sam ucio u skoli i nisam znao sta je shiftovanje, sta su brojni sistemi i slicno ali sam zahvaljujuci programiranju to naucio a nisam prvo to ucio iz matematike. tako sam uceci programiranje naucio sta je binarni sitem (oktalni, heksadekadni) jos u osnovnoj skoli iako se to iz matematike uci tek u srednjoj skoli. znaci matematika je potrebna da bi se lepo programiralo ali ne morate prvo da ucite matematiku pa tek onda programiranje nego onako usput kad naletite na nesto gde se koristi matematika potrudite se to da proucite. tako cete u stvari i uciti matematiku na jedan zabavan nacin. ponekad ce vam trebati i fizika ako programirate recimo neko kretanje nekog predmeta pod dejstvom nekih sila ali to ne znaci da treba pre programiranja da ucite fiziku vec kad vam to zatreba potrudite se to da shvatite i naucite a ne da koristite gotove formule i algoritme. mislim da je kod te rasprave da li je potrebna matematika svako mislio na nesto drugo i zato se nismo slagali. matematika je POTREBNA a narocito ono sto se uci u prva dva, tri razreda osnovne skole (sabiranje, oduzimanje, mnozenje i delenje).
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.beotel.net



Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike14.05.2002. u 22:31 - pre 267 meseci
Citat:
leka:
Ma "kome treba matematika"! :) Sta ce ovo nekom? Moze i bez ovoga da se programira! :))

Da ne bude nerazumevanja - samo citiram programere koji na ES govore da matematika nije potrebna programerima....

Da li u svojoj insinuaciji (u kojoj si po pravilu neodredjen) mislis na ovu temu http://www.elitesecurity.org/tema.php?TopicID=8079 ?
If so, ono sto sam rekao ostajem pri tome, tamo sam binarne radnje objasnio bez integrala i jednacina sa 18 nepoznatih.
Inace ne smatram da je u ovom slucaju konkretno matematika previsa 'involved', koriste se samo neke 'normalne' stvari, ne razumem kako mozes da tu vidis 'hardcore' matematiku !??

btw. D.T. text je dobar ;o)
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.beotel.net



Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike14.05.2002. u 22:41 - pre 267 meseci
Citat:
srki:
Citat:
leka:
Ma "kome treba matematika"! :) Sta ce ovo nekom? Moze i bez ovoga da se programira! :))

Da ne bude nerazumevanja - samo citiram programere koji na ES govore da matematika nije potrebna programerima....


leko, u pravu si, ali ipak ne treba zbunjivati ljude i reci im da prvo uce matematiku pa tek onda programiranje. nek uce odmah programiranje a kad im nesto zatreba sami ce se potruditi to da nauce. matematika ima toliko oblasti da mozes da je ucis 10 godina i kako onda znati koliko ti je dovoljno da bi mogao da programiras. ja sam recimo poceo da programiram u osnovnoj skoli sa znanjem matematike samo sto sam ucio u skoli i nisam znao sta je shiftovanje, sta su brojni sistemi i slicno ali sam zahvaljujuci programiranju to naucio a nisam prvo to ucio iz matematike. tako sam uceci programiranje naucio sta je binarni sitem (oktalni, heksadekadni) jos u osnovnoj skoli iako se to iz matematike uci tek u srednjoj skoli. znaci matematika je potrebna da bi se lepo programiralo ali ne morate prvo da ucite matematiku pa tek onda programiranje nego onako usput kad naletite na nesto gde se koristi matematika potrudite se to da proucite. tako cete u stvari i uciti matematiku na jedan zabavan nacin. ponekad ce vam trebati i fizika ako programirate recimo neko kretanje nekog predmeta pod dejstvom nekih sila ali to ne znaci da treba pre programiranja da ucite fiziku vec kad vam to zatreba potrudite se to da shvatite i naucite a ne da koristite gotove formule i algoritme. mislim da je kod te rasprave da li je potrebna matematika svako mislio na nesto drugo i zato se nismo slagali. matematika je POTREBNA a narocito ono sto se uci u prva dva, tri razreda osnovne skole (sabiranje, oduzimanje, mnozenje i delenje).

Slazem se dva, tri razreda osnovne skole su i te kako neophodni za programiranje ;o) Inace i ja sam kroz programiranje u osnovnoj skoli naucio binarni sistem, kasnije malo zaboravio i opet se prisetio lako ;o)
A na kraju krajeva, po onima koji zastupaju misljenje da je potrebno matematiku 'imati u prstima' da bi se napisao obican "Hello world' program, moze se reci da je potrebna i hemija i to vrlo (npr. neka simulaciju) i ... ili geografiju ako se pravi .... AUTO_KARTA... ;o))
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike23.05.2002. u 14:23 - pre 266 meseci

Ja nisam medju njima - licno smatram da dobar programer ne treba da ide na fakultet uopste, vazno je samo da u srednjoj skoli bude naucen da sam uci. To je najvaznije sto u srednjoj skoli covek treba da nauci - da uci!
A niti sam rekao da neko posebno visoko znanje matematike treba - rekao sam da bez mamematike nema programiranja i stojim iza toga... Kad kazem programiranje ne mislim na "Hello World" program naravno. Vec na korisne programe (koji nesto korisno rade).

Citat:
Ivan Dimkovic:
Pazi, kako smo mi zemlja bez kompromisa - tj. sredine - ima ljudi koji tvrde da je matematika apsolutno nepotrebna za zvanje "programera", a opet vidim ima nekih koji smatraju da je ETF nezaobilazna stepenica za uspeh u zivotu :)


Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.beotel.net



Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike24.05.2002. u 03:24 - pre 266 meseci
Leko nemoj da se ljutis, ali ponekad mislim da ti nesto postujes cisto da bi nas za****vao ili iz dosade ;o))) Da li gresim?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike24.05.2002. u 21:17 - pre 266 meseci
Ne, savrseno sam bio ozbiljan kad sam poslao odgovor na ono sto je Ivan rekao ovde... Naime, ja sam studirao Masinski Fakultet u Beogradu, a ne ETF. - Savrseno stojim iza onoga sto sam rekao i mislim da je matematika iz srednje skole sasvim dovoljna za pisanje (vecine) korisnih aplikacija.

Napredna matematika je naravno potrebna za napredniji software, ali za neke *knjigovodjsvto*/*magacini*/*ponude*/*fakture* programe znanje matematike iz srednje skole je sasvim dovoljno.

Svejedno ukratko vracamo se na staro - bez matematike nista. Neko ce se smejati kad kazem ovo , ali pros izraz tipa
Code:
iRez = iBla * (trutj / iTrt);
je takodje matematika (bar ja na to tako gledam)...

Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.beotel.net



Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike25.05.2002. u 06:16 - pre 266 meseci
Upravo tako, to sto si naveo je definitivno matematika, o tome upravo i ja sve govorim, ali to nisu integrali ili vise matematika. Ne smatram da je pravilo da se, za obiljnije programiranje moza mnogo bolje poznavati matematika, mnogo toga zavisi od samog programa koji se radi, i to sto si kao primer za taj level poznavanja matematike naveo knjigovodstvo, magicin itd. je, dosta naivno.
Imam osecaj da ponovo prolazimo kroz diskusiju o tome koji je nivo poznavanja matematike potreban za programiranje, i to po 1000-ti put, vec postoje mnoge druge otvorene teme, ja nemam namere da opet o tome diskutujem.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.201.EUnet.yu

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike25.05.2002. u 22:58 - pre 266 meseci
oni koji nemaju fakultet a bave se programiranjem stalno govore da fakultet nije potreban dok oni koji ga imaju govore suprotno
(prim. aut. iz ove i sl. tema)
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.beotel.net



Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike26.05.2002. u 02:17 - pre 266 meseci
Procentualno, svi koji su ucestvovali u ovakvim diskusijama, vecina su sasvim sigurno oni bez faxa realno (ili bar ne zavrsenog, mada je i pitanje koliko nakon uspesno zavrsenog faxa on moze biti kompetentan u ovakvoj oblasti), a opet se govori o 'naprednoj matematici 1, 2, 3 ... '(konkretno) kao nezobilaznoj stepenici razvoja svakog programa, pa mislim ajde, pocecu stvarno da (posto sam vec i poceo ;o) da u potpunosti ignorisem ovakve teme.
Znam dosta ljudi koji nisu poceli da se bave programiranje (iako su naizgled realno imali potencijala, i vaznije volje) samo zato sto im je neko iz ere komunistickog skolovanja (sistem, svaki inzinjer mora da zna da zameni sve vodovodne cevi u zgradi u kojoj stanuje za 5h i da projetkuje 'hidroelektranu na mesecu za 2 meseca) utuvio u glavu da ako neznaju matematiku 1, 2, 3... potpunu teoriju, naravno sa praxom, i imaju barem dve doktorske disertacije iz istog polja, ne vredi im uopste da se upustaju u programiranje ,jer ce otherwise moci samo da prave knjigovodstvene programe za neki magacin ili prodavnicu, naravno bez GUI (si bre normalan ;o).
Mislim daj... ;o)

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike26.05.2002. u 14:24 - pre 266 meseci
Haha, leka & co. ponovo u akciji
...iako smo mu i u proslom threadu 100 puta ponovili da je matematika iz osnovne skole naravno potrebna.
No, nema veze, neka i dalje pricaju mladima "prvo matematiku sine" ili "prvo fax sine"... ja vise ne obracam paznju na njih
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
209.132.90.*



+6 Profil

icon Re: Bit shifting - lep članak za početnike26.05.2002. u 18:57 - pre 266 meseci
Zaključavam ovu temu, jer je diskusija skrenula u teme koje nemaju veze sa originalnim postom.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Bit shifting - lep članak za početnike

[ Pregleda: 4351 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.