Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

I...sta je sada sa cenama i pdw?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: I...sta je sada sa cenama i pdw?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8997 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dakiyu
Pancevo

Član broj: 2350
Poruke: 781
*.3dnet.co.yu.



+8 Profil

icon I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 00:38 - pre 233 meseci
Moze li neko kao @pctel da nam sada kaze kakvo je stanje sa cenama i lagerom posle uvodjenja pdw-a i novogodisnjeg ludila?

Mislim,jer skuplje,jeftinije ima li guzve,komponenata,jer se uspelo da se nadje caka da se zezne drzava za pdw i.t.d uopsteno kakva je situacija?Je li gledao neko?Jer sve tacno otislo 18% gore ili ne?
DM500s,SS2HD2, 19,16,13,1
SBB ADSL 16/1
Phenom II X2@X4 [email protected],gigabyte MA770-UD3
Kingston hyper 2x1GB@1066
WD 2x320GB AAKS SATA 2-raid0
GTX460 OC 1GB DDR5
Corsair 450W
Total tv+skystar HD2
Monitor Dell P2314H IPS LED
 
Odgovor na temu

kevin
Vrachar

Član broj: 36843
Poruke: 124
*.bg.wifi.vline.verat.net.

ICQ: 15743239


Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 00:43 - pre 233 meseci
Kratko i jasno...Jeste....
Pritajeni tiganj, skriveno lonche
 
Odgovor na temu

slacker

Član broj: 14720
Poruke: 1049
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 01:24 - pre 233 meseci
Možeš zeznuti državu da uzmeš preko (neke) firme pa se ne računa kao krajnja potrošnja i ne plača se PDV. Ne znam pozadinu toga i kako se to knjigovodstveno "vodi", ali je moguće. Ja sam tako "kupovao" računalo preko rođakove firme prije neke 3 godine (kod nas su uveli PDV 1998. god., 22%)





[Ovu poruku je menjao slacker dana 03.02.2005. u 03:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.blueisp.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 01:29 - pre 233 meseci
aj objasni to malo bolje ne placa mi se pdv bas
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

Hasimbegovic

Član broj: 20360
Poruke: 265
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 08:44 - pre 233 meseci
Ma gluposti. Preko firme mozes uzeti 1 kompjuter i to kao osnovnu delatnost da je prikazes kroz knjige i to je sve. Istina na to neces platiti porez ali eto nije lose, zar ne ? To ti je ujedno i jedina "caka" kako da "zeznes" drzavu - druge nema. A kako ce i da ima kad nasa drzava zivi od toga i mora da zezne nas ? I naravno cene su za 18 % vece i to ti je cinjenica. Navikni se. Nije mi jasno zasto jedino Srbi gledaju samo da neplate porez. Pa moras prijatelju to je moderna tekovina danasnjice bez obzira na nase materijalno stanje, ni meni se to ne svidja ali tako je to svugde nazalost. Mahinacije s placanjem poreza su svedene na minimum jer porez se placa na licu mesta gde uzimas kompjuter. I sad zasto tebi ne bi tvoj dobavljac naplatio porez pa i ako kakvim cudom postoji neki zakonski propust ne bi on uzeo te nemale pare nego ih ostavljao na milost i nemilose tebi ? Sta mislis ? Zato bolje da prestanemo da mastamo oko toga - stvarno nemamo sansi nikakvih i bolje da se spremimo psihicki :) kako to da im platimo i to ti je sto ti je. Toliko.
 
Odgovor na temu

slacker

Član broj: 14720
Poruke: 1049
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 11:44 - pre 233 meseci
PDV je vrlo efikasan porez, zato je i tako popularan. Za utjehu si uzmeš što od svih ex Yu republika vi imate najmanju stopu.
 
Odgovor na temu

Marvin Freestyle
Marvin Freestyle
New York City

Član broj: 4724
Poruke: 315
217.24.20.*

ICQ: 35128967


+1 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 11:47 - pre 233 meseci
Ova informacija nije tačna. Porez na dodatnu vrednost (za sada) važi za sve i iznosi 18%. Ne postoji način da se istoga neko, bio pravno ili fizičko lice, oslobodi. Konkretno "firme" koje kupuju računare kao osnovno sredstvo za rad (a naravno da mogu da kupe onoliko računara koliko im je potrebno a ne samo jedan), se ne oslobađaju PDV-a. Ova mogućnost je postojala pre uvođenja PDV-a, ali tada "konfiguracije" i nisu bile oporezive, tj. na kompletan računar nije zaračunavan porez, nego samo na neke komponente koje ulaze u sastav istog, ako se kupuju zasebno.

U svakom slučaju, PDV iznosi 18% za sve i u svakoj varijanti.

Ako je za neku utehu, postoji inicijativa da se PDV ukine ili smanji (na 8%) za svu "računarsku robu". Ukoliko ovaj predlog prođe, njegova primena (se po najavama) može očekivati najranije početkom juna meseca tekuće godine.

Pozdrav
.:. LoOps Of iNfInitY .:.

Sinologic 16, Burdine Intelligent Translator, SoGo7 Data Gloves, GPL Stealth Module, Thompson Eye Phone
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 14:58 - pre 233 meseci
Citat:
Marvin Freestyle: U svakom slučaju, PDV iznosi 18% za sve i u svakoj varijanti.
tacno

Citat:
Marvin Freestyle:
Ako je za neku utehu, postoji inicijativa da se PDV ukine ili smanji (na 8%) za svu "računarsku robu". Ukoliko ovaj predlog prođe, njegova primena (se po najavama) može očekivati najranije početkom juna meseca tekuće godine.

Pozdrav
to bi bilo super, ali nikako da se ukine, bolje da ga smanje na 0.5% ili nesto simbolicno jer ce inace potpunim ukidanjem potpuno da nestane kontrola sive ekonomije, recimo singapur ima nekih 3% poreza, simbolicno, i otprilike pokriva troskove provere istog, ali je vrlo efektivno u suzbijanju sive ekonomije




So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

slacker

Član broj: 14720
Poruke: 1049
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 17:29 - pre 233 meseci
Nitko se ne oslobađa PDV-a, ali poslovni subjekti u sustavu PDV-a imaju pravo na povrat pretporeza (iznos PDV-a po kalkulaciji dobavljača) u iznosu koji prelazi njihovu obvezu po istom porezu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 19:07 - pre 233 meseci
Citat:
Možeš zeznuti državu da uzmeš preko (neke) firme pa se ne računa kao krajnja potrošnja i ne plača se PDV.

Porez se placa UVEK, bez obzira da li je za fizicko lice, da li je za firmu, da li je za dinkica licno. PDV jedino ne placaju stranci, ali ja ne znam kako. Ja ne mogu da im naplatim bez PDV-a, evo zasto:
Ako nesto u nabavci vredi 50 dinara, ja to placam 59 sa PDV-om, a onda prodajem za 55 tj. 64.9 sa PDV-om. I, sad, bez obzira ko dodje da kupi, ja mu necu dati za 55, ako sam plati 59, to je valjda jasno.

Citat:
Preko firme mozes uzeti 1 kompjuter i to kao osnovnu delatnost da je prikazes kroz knjige i to je sve. Istina na to neces platiti porez ali eto nije lose, zar ne ?

Platices porez i za 1 kompjuter za firmu.

Citat:
jer se uspelo da se nadje caka da se zezne drzava za pdw

Za ovih mesec dana nisam cuo ni za jedan takav slucaj. Mozda su malu korist izvukli kucni dileri koji rade na crno, ako su pre nove godine kupili bez PDV-a, a sad prodaju kao sa PDV-om, ali oni su se odavno vec ispucali, sada i oni i kupuju i prodaju sa PDV-om.

Citat:
kakvo je stanje sa cenama i lagerom

Ja nesto nisam bas pristalica gomilanja robe na lageru jer porez odmah mora da se plati, a ako ne prodas ili cene padnu drzavu nije briga, tako da jos uvek narucujem samo onoliko koliko mi treba za narednih 10-ak dana.


Citat:
ima li guzve

Nema, gde god dodjes prvi si na redu.

Citat:
Za utjehu si uzmeš što od svih ex Yu republika vi imate najmanju stopu.

Od ovih sto ja znam, nije tacno! Crna gora ima 17% a Bosna uopste nema PDV, uvesce se ove godine i valjda treba da bude isto 17%. Koliko je u drugim EX-YU republikama?

Citat:
Nitko se ne oslobađa PDV-a, ali poslovni subjekti u sustavu PDV-a imaju pravo na povrat pretporeza


Da, pri nabavci placas PDV, pri prodaji placas PDV, onda ti se onaj placen pri nabavci vraca kako ne bi placao dva puta, dakle, to sto ti vrate PDV ne znaci da si prosao jeftinije, cak naprotiv, platio si vise!

Citat:
to bi bilo super, ali nikako da se ukine, bolje da ga smanje na 0.5% ili nesto simbolicno jer ce inace potpunim ukidanjem potpuno da nestane kontrola sive ekonomije,
Nije mi jasno o cemu pricas - siva ekonomija je otprilike isto sto i utaja poreza, pa mi nije jasno kako mislis da izvedes utaju poreza od 0%
Smanjenje poreza znaci smanjenje sive ekonomije, ukidanje poreza znaci ukidanje sive ekonomije. Najvise me nervira kad treba da platim neki tako mali porez gde je provizija banke veca od iznosa uplate, to nema nikakve logike, male poreze treba totalno ukinuti jer samo smaraju, od njih nema koristi. Tako je, konacno, ukinut porez na finansijske transakcije koji je iznosio 0.22%
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
*.net
Via: [es] mailing liste

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 21:52 - pre 233 meseci
PDV se strancima koliko ja znam vraca na granici. Barem tako nama vracaju iz
hrvatske.
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu.



+10 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?03.02.2005. u 23:25 - pre 233 meseci
Citat:
pctel:
Da, pri nabavci placas PDV, pri prodaji placas PDV, onda ti se onaj placen pri nabavci vraca kako ne bi placao dva puta, dakle, to sto ti vrate PDV ne znaci da si prosao jeftinije, cak naprotiv, platio si vise!

A ako npr. zaracunas neku minimalnu marzu kako bi PDV bio sto manji, a "sa strane" ti doplati razliku do prave cene?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?04.02.2005. u 01:05 - pre 233 meseci
Citat:
pctel:
Da, pri nabavci placas PDV, pri prodaji placas PDV, onda ti se onaj placen pri nabavci vraca kako ne bi placao dva puta, dakle, to sto ti vrate PDV ne znaci da si prosao jeftinije, cak naprotiv, platio si vise!


Ako se ne varam PDV koji si platio ti naplacujes od krajnjeg kupca kojem si prodao robu tako da tu nema nikakvog povracaja?


Citat:
zlatousti: A ako npr. zaracunas neku minimalnu marzu kako bi PDV bio sto manji, a "sa strane" ti doplati razliku do prave cene?


Kupac to prihvati pa te onda prijavi da bi dobio onih 500 dindzi nagade :)

U stvari to nece funkcionisati iz drugog razloga, svako od nas ce na kraju godine morati da podnosi racune kako je potrosio novac kako bi se oslobodio dodatnog placanja poreza. Nje na u interesu da cinimo prodavcima tako sto cemo im davati kes a da ne dobijemo racun za to, jer cemo morati da imamo racune upravo da pokrijemo taj kes koji smo potrosili. Ono sto ne mozes da pokrijes racunom, drzava dodatno globi.

 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.246.EUnet.yu.



+73 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?04.02.2005. u 16:10 - pre 233 meseci
Pa svrha PDV-a je da se porez placa u svakoj fazi prometa, tacnije ne placa zadnji sve, nego svako svoj deo.

U nabavnoj ceni je uracunat porez, PDV, i to placa trgovac kad primi robu. Na to doda marzu pa na nju obracuna 18%.

"Najlepse" dolazi kasnije. Trgovac proda po ceni i kojoj je sadrzan porez. Na kraju meseca treba da dokazuje da je deo vec placen, pa onda placa samo razliku. Dok traju stare zalihe, a proda ih sa porezom, platice sve. Za novu robu placa deo, razliku koja nije placena. Sistem je postavljen tako da je svako zainteresovan da ima dokaz da je deo poreza placen.


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?04.02.2005. u 16:29 - pre 233 meseci
Pctel, ti si jedini svetli primer kako covek ni posle godinu dana objasnjavanja nije ukapirao kako PDV radi.

Placati <> naplacivati

Stranci koji iznesu robu iz zemlje ti posalju potvrdu sa carine da su robu izneli po tvojoj fakturi i ti im isplatis PDV i od drzave trazis povracaj ako si ga vec uplatio.

Poenta je da placas porez ne na promet vec na tvoju razliku u ceni. Prosto.

I dalje ne mogu da verujem da radis prodaju racunara i da jos ovo nisi ukapirao.
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.com.



+10 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?04.02.2005. u 16:33 - pre 233 meseci
Priznajem da mi novcane transakcije, zakoni i sl. nikad nisu bili materija koju varim lako, ALI, koliko sam ja shvatio PDV iliti porez na dodatu vrednost se zaracunava u visini od 18% na onaj deo koji je trgovac dodao (ugradio se, zaracunao svoju marzu), a ne na celu vrednost nekog artikla.
Stoga, koliko ja shvatam racunarska oprema npr. ne treba da poskupi ravno 18%, nego recimo 10tak % , a ako je neka firma i ranije zaracunavala porez od 20% kod njih bi sad trebalo da bude jeftinije, zar ne???
Citat:
Hasimbegovic:
I sad zasto tebi ne bi tvoj dobavljac naplatio porez pa i ako kakvim cudom postoji neki zakonski propust ne bi on uzeo te nemale pare nego ih ostavljao na milost i nemilose tebi ? Sta mislis ?

Pa iskoristio bi to kako bi imao nize cene nego drugi i samim tim napravio dobar promet.
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?04.02.2005. u 16:54 - pre 233 meseci
Citat:
zlatousti: PDV iliti porez na dodatu vrednost se zaracunava u visini od 18% na onaj deo koji je trgovac dodao (ugradio se, zaracunao svoju marzu), a ne na celu vrednost nekog artikla.
Stoga, koliko ja shvatam racunarska oprema npr. ne treba da poskupi ravno 18%, nego recimo 10tak %
greska taj trgovac placa 18% na razliku u ceni, ali i svi oni pre njega na svoje razlike, cak i onaj na pocetku lanca (proizvodjac/uvoznik) placa PDV na celu pocetnu sumu tako da kupac sigurno mora drzavi da plati 18% na proizvod umesto 0% koliko je ranije bilo na celu konfiguraciju, i jos neke tipove zasebnih komponenti

Citat:
zlatousti: , a ako je neka firma i ranije zaracunavala porez od 20% kod njih bi sad trebalo da bude jeftinije, zar ne???
tacno, problem je sto se ranije vecina IT robe prodavala bez poreza na promet od 20%, placao se samo porez na razliku u ceni (na zaradu) koji je zbog male procentualne marze u toj industriju (razlog uglavnom prodavci na crno/sivo) iznosio zanemarljiv deo cene pa skoro da i nije bilo poreza, znaci sa skoro 0% je skocio na 18%, u u nekim drugim industrijama je sa 20% pao na 18% ili cak 8%
Citat:
zlatousti:Pa iskoristio bi to kako bi imao nize cene nego drugi i samim tim napravio dobar promet.
LOL
posto su marze i razlike u ceni trenutno vrlo male u IT industriji dovoljno je 1-3% manja cena nego kod konkurenata da bi privukao vece firme i MP lance, a manje firme (koje su vernije) ako zanemarimo one koji rade na sivo i crno ne zauzimaju dovoljno trzista da bi se isplatile daljeg smanjenja cene ispod trenutne trzisne
tako da ce svako iole pismen da od tih 18% koje je ustedeo do 3% smanji cenu, a 15% stavi u dzep, ili ako je kolicina ogranicena, i prodaja mu je osigurana svih 18% stavi u dzep





So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu.



+10 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?04.02.2005. u 20:50 - pre 233 meseci
Uvek ce se naci neko ko ce jos malo spustiti cenu, tako da ce se to spustanje nastavljati do nekog minimuma ispod kog ne moze dalje, a da bude isplativo. Ako i postoji nacin da se ne plati PDV drzavi, ubrzo bi svi saznali za nacin, tako da, ne verujem da bi samo nekolicina trgovaca uspevala u tome. Da je tako kao sto ti pricas, onda bi i ranije sve firme naplacivale cenu sa porezom, a u stvari stavljale u dzep svi 20% koliko je porez na promet iznosio, ali bas kao sto si ti rekao taj porez je pribilzno bio jedank nuli!
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?04.02.2005. u 21:07 - pre 233 meseci
Citat:
zlatousti: Ako i postoji nacin da se ne plati PDV drzavi, ubrzo bi svi saznali za nacin, tako da, ne verujem da bi samo nekolicina trgovaca uspevala u tome.
verovatno si u pravu, (osim naravno ukoliko otkrivanje nacin ne zahteva previse srece ili inteligencije ili dojavu od nekoga ko je ucestvovao u pravljenju zakona i pritom dobro cuvas tu tesko otkrivenu tajnu )
Citat:
zlatousti: Da je tako kao sto ti pricas, onda bi i ranije sve firme naplacivale cenu sa porezom, a u stvari stavljale u dzep svi 20% koliko je porez na promet iznosio, ali bas kao sto si ti rekao taj porez je pribilzno bio jedank nuli!
ako svi znaju za taj propust u zakonu (ali u tom slucaju ga znaju i poreznici pa ce biti ispravljen, a prosli put nje bio ispravljen jer je "propust" bio nameran ) u pravu si doci ce do rata cena, i kupci nece ni osetiti da porez postoji, posto ga drzava nece ni dobijati, ali diskusija je krenula drugim pravcem, ukoliko jedan ili mali broj njih otkrije taj propust, posto ostatak trzista nezna za isti i ne moze da ih natera ratom cena da se odreknu tog "parceta" oni ce sigurno radije da manjim delom uticu na svoju konkurentnost (1-3% manje cene od konkurencije su sasvim dovoljne, i dalje smanjenje nece previse uticati na promet) a veci deo zadrze u svom dzepu




So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: I...sta je sada sa cenama i pdw?04.02.2005. u 21:18 - pre 233 meseci
Nije da ovo ima neke veze sa hardverom, al' 'ajde...
Samo da Vam skrenem pažnju - držite diskusiju u okvirima legalnog, kako ne bi bili primorani da brišemo. Drugim rečima - manite se "fora" kako zavrnuti državu, već se informišite koja su Vaša prava i obaveze.

Hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: I...sta je sada sa cenama i pdw?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8997 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.