Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Medicina: mladazi - kako nastaju?

[es] :: Nauka :: Medicina: mladazi - kako nastaju?

[ Pregleda: 9238 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

neb
RS

Član broj: 30960
Poruke: 462
*.stcable.co.yu.



+1 Profil

icon Medicina: mladazi - kako nastaju?02.02.2005. u 17:32 - pre 232 meseci
Zna li neko uzrok odnosno nacin nastajanja mladeza po ljudskom telu?
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Medicina: mladazi - kako nastaju?08.02.2005. u 15:57 - pre 232 meseci
E sad će svi da krenu da paničare... :D


Mladeži su, u 95% slučajeva, benigni tumori kože u kojima se iz različitih razloga akumulira, stvara (ili migrira) višak melanina.

Eto, iz nekog razloga, benigni tumori su na koži normalna pojava (i nigde više u organizmu). I uglavnom gde god nastane benigni tumor nenormalno se množe i melanociti ("crne" ćelije koje su normalno odgovorne za ten), pa onda mladež izgleda tamnije od ostatka kože.

Uostalom, ima dosta vrsta mladeža, (ne sećam se više koliko, a mislim da ih ne mogu ni dermatolozi pohvatati iz glave), i svaki navodno nastaje na svoj način...

I ne, uglavnom nisu opasni. Mada, zanimljiva je informacija da ako neko ima više od 50 mladeža, ali onih koji štrče iznad nivoa kože, na telu (bez glave i ekstremiteta), to je znak da taj neko ima loše mehanizme odbrane protiv tumora i rak kod tih ljudi češće nastaje.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Medicina: mladazi - kako nastaju?08.02.2005. u 18:18 - pre 232 meseci
@Darc Icarus
ja bih rekao da mladezi ne nastaju samo umnozavanjem melanocita vec i poremecajem metabolizma melanina u obicnim celijama koze... sta ti mislis?
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Medicina: mladazi - kako nastaju?09.02.2005. u 16:15 - pre 232 meseci
Verovatno ima i toga, kao što rekoh, meni se digla kosa na glavi kada sam spremao patologiju kože i kada sam video koliko ima priče o mladežima.

Mada priznajem da mi tu par stvari ostaje nejasno, jer ako je poremećen metabolički put melanina, zašto bi taj poremećaj bio lokalizovan samo na određenim mestima? Ako bi bio prost genetski defekt nekog od enzima koji učestvuje u metabolizmu melanina onda bismo pre imali generalizovane promene na celoj koži - i.e. albinizam ili možda hiperpigmentacija.

Možda je to neki recesivan ispad koji se manifestuje samo u mladežima iz nekog razloga... ali sada već nabadam u mraku.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Medicina: mladazi - kako nastaju?09.02.2005. u 17:42 - pre 232 meseci
Citat:
Dark Icarus: Mada priznajem da mi tu par stvari ostaje nejasno, jer ako je poremećen metabolički put melanina, zašto bi taj poremećaj bio lokalizovan samo na određenim mestima? Ako bi bio prost genetski defekt nekog od enzima koji učestvuje u metabolizmu melanina onda bismo pre imali generalizovane promene na celoj koži - i.e. albinizam ili možda hiperpigmentacija.

Možda je to neki recesivan ispad koji se manifestuje samo u mladežima iz nekog razloga... ali sada već nabadam u mraku.


Mozda postoji drugi mehanizam, koji iz nekog razloga (ili zbog greske...mozda smo svi nastali od crnaca?) uklanja melanin svuda u kozi, a defektan je samo u mladezima?
 
Odgovor na temu

neb
RS

Član broj: 30960
Poruke: 462
*.stcable.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Medicina: mladazi - kako nastaju?09.02.2005. u 21:32 - pre 232 meseci
Hvala svima na ponudjenim odgovorima.
 
Odgovor na temu

neb
RS

Član broj: 30960
Poruke: 462
*.stcable.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Medicina: mladazi - kako nastaju?09.02.2005. u 22:26 - pre 232 meseci
Moze li neko da objasni tj. da navede koji sve nacini postoje za njihovo uklanjanje.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Medicina: mladazi - kako nastaju?13.02.2005. u 23:41 - pre 232 meseci
E žao mi je tu već nisam potkovan... sve ti se svodi na hirurgiju, pa sad, da li hoćeš da ideš pod skalpel ili pod laserski skalpel, sve ti je jedno...
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Medicina: mladazi - kako nastaju?

[ Pregleda: 9238 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.