Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BACKUP !!!

[es] :: Baze podataka :: BACKUP !!!

[ Pregleda: 3455 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

majak

Član broj: 3735
Poruke: 120
*.ptt.yu



Profil

icon BACKUP !!!07.05.2002. u 22:13 - pre 267 meseci
Nigde na pretrazi se ne moze naci objasnjenje kako se moze sa servera uraditi backup MySQL baze. (naravno sa svog racunara)

- Da li postoji neka vec uradjena PHP scripta ?
- Da li se to moze uraditi jednostavno FTP-om (npr: WinCommander i sl.) ?

Dakle, nije mi jasno kako se moze manipulistai, upravljati bazom ako se
nalazi na udaljenom serveru (u ovom slucaju HOST provajdera).

E sad ako se ta baza moze iskopirati sa servera na racunar na koji se nacin
moze posle odredjenih manipulacija sa tabelama vratiti na server.

Nadam se da ce neko ovo objasniti, jer mislim da je pitanje zanimljivo za vecinu pocetnika.
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net



Profil

icon Re: BACKUP !!!08.05.2002. u 09:37 - pre 267 meseci
U svakoj instalaciji postoji i mysqldump program koji pravi ono sto neki zovu "bekap baze" a neki, u koje i ja spadam, "dump baze". On jednostavno kreira SQL upite koji prave tabele koje postoje u bazi i zatim i INSERT upite koji ubacuju sadrzaj u te tabele.

Rezultat ove operacije je najobicniji tekstualni fajl koji u sebi sadrzi gorepomenute SQL komande. Ako hoces da vise saznas o koriscenju ovog programa i svim svicevima koje poseduje, man mysqldump mislim da ce pomoci, a ako to ne, manual u svakom slucaju hoce.

E, sada, ostaje pitanje konfiguracije provajderovog servera od cega zavisi mogucnost bekapa. Postoje tri nacina:
1. Da provajder sam vrsi dump i zatim ga postavlja negde gde korisnik moze da ga skine preko FTP-a, recimo.
2. Da korisnik preko PHP-a ili Perla pozove doticni program i njegov output sacuva u fajl na serveru i zatim ga, opet preko FTP-a, skine.
3. Da se preko PHP-ovih mysql f-ja napravi slican program koji prvo analizira strukturu tabela, zatim vadi sve podatke iz njih i pravi SQL upite koje pritom pakuje u neki tekstualni fajl.

Vracanje podataka kada jednom postoje u gore navedenom "formatu" je jednostavno. Mislim da phpMyAdmin podrzava ovaj format i da preko njega, ukoliko provajder ima isti podesen, mogu da se uvezu podaci. Ako ne preko dotivnog alata, a ono preko mysql klijenta sigoruno moze, naravno ako provajder dozvoljava takve konekcije i/ili shell pristup.

Toliko o teorijskim osnovama. Ako nekom treba jos nesto, neka se javi.
 
Odgovor na temu

majak

Član broj: 3735
Poruke: 120
*.ptt.yu



Profil

icon Re: BACKUP !!!08.05.2002. u 10:11 - pre 267 meseci
Hvala DWARF !

Dakle, treba konsultovati tehnicku podrsku provajdera.
Mozda bi bilo korisno da neko ko to redovno radi napise nesto
o iskustvima sa nasim provajderima.
Ne u cilju reklame vec da bi korisnici lakse i brze obavili
zadatak.

Pozdrav !
 
Odgovor na temu

RAZZLEDAZZLER
Tora Bora

Član broj: 27
Poruke: 543
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: BACKUP !!!09.05.2002. u 01:23 - pre 267 meseci
Citat:
dwarf:
Vracanje podataka kada jednom postoje u gore navedenom "formatu" je jednostavno. Mislim da phpMyAdmin podrzava ovaj format i da preko njega, ukoliko provajder ima isti podesen, mogu da se uvezu podaci.


Pa ako ima phpmyadmin ... on ima i opciju za "kreiranje backupa".
Tj mozesh da skinesh bazu i josh mozesh da birash da li cesh
- samo strukturu
- samo podatke
- i strukturu i podatke

Mozesh da birash koju cesh bazu ..ili chak samo pojedinachne tabele ... i moze koliko se secam i format da se bira [da li da skinesh u zip-u ili tar.gz-u]

Bilo bi dobro da pitash provajdera da li ima phpmyadmin koji mozesh da koristish ... ako ima, to bi ti bilo josh najlakshe i najbezbolnije reshenje
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: BACKUP !!!

[ Pregleda: 3455 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.