Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Suzbijanja piraterije

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Suzbijanja piraterije

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56839 | Odgovora: 417 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 08:07 - pre 233 meseci
Citat:
FormatC:
A šta fali seljaku iz Mojkovca?
Stvar je u tome da u ovom trenutku niko ni da nema pirata ne bi kupovao originalni softver, a ukidanje piraterije će izazvati veliki gnev među "ne-stručnjacima" koji bi izazvao dosta problema.


Seljaku iz Mojkovca ne fali nista, poenta tog dela moje price je da sigurno nece on da se bori protiv piraterije, kao sto ni mi ljudi iz IT-a necemo da se borimo protiv smanjenja otkupne cene psenice.
Ukidanjem voznje/prodaje kradenih automobila bi se navukao gnev medju vozacima istih, pa opet ne znaci da to ne treba da se uradi, niti da je voznja kradenog automobila dopustljiva.
Kakav je uostalom argument da ce ukidanje piraterije izazvati gnev mase? Gluposti...

Citat:
BytEfLUSh:
Da nema pirata sigurno ne bi svi kupovali "originalni software". Ali bi nabavljali software na legalan način - ko nema para, a treba mu Office, nabavio bi OpenOffice. Ko nema para da plati Photoshop, koristio bi Gimp. Ko nema para da kupi DVD, otišao bi u bioskop da pogleda film, iznajmio bi ga, ili bi čekao dok ne bude bio prikazan na TV-u. Ko nema para za Audio diskove, slušao bi radio. I šta tu fali? Sve bi i dalje funkcionisalo bez piraterije, a veće firme bi samo još više unapređivale svoje proizvode da bi mogle da se nadmeću sa freeware/open-source konkurencijom.

Korisnici bi bili zadovoljni, firme bi bile zadovoljne, država bi bila zadovoljna. Ko nam tu fali? Ah, da, pirati. Oni verovatno ne bi bili zadovoljni - jedino im preostaje da nađu pravi posao.


Upravo tako.

Ko bas nema novca za original software, on ima mogucnost free alternative. Ne kazem da alternativni programi imaju jednak usability i produktivnost kao i verzije koje se kupuju, ali boze moj, mogu da odrade posao.

Nije ni za ocekivati da ce sa poostrenim kaznama za pirateriju, odnosno njenim 'ukidanjem' svi naprasno poceti da kupuju legalan software, ali ce postepeno taj procenat ljudi da se povecava. Nijedna drzava nije iskorenila kucnu pirateriju, to je maltene nemoguce iskoreniti, ali nigde ne postoje ovako bahati pirati koji u centru grada nude tone i tone nelegalnog softvera, i zaradjuju debele pare od toga... Nikada se nece spreciti da kucni korisnici izmeju sebe dele SW, ali recimo kucni korisnik je oduvek radio nesto u photoshopu, i sada zeli da radi nesto malo ozbiljnije, pa recice "daj da ja ipak uzmem original photoshopa, ko zna dal ce neka kontrola da mi dodje, necu da rizikujem" ... E takva situacija znaci da je piraterija uspesno sabijena...

A da ne pricam o tome da ce sve firme pod pretnjom drakonskih kazni da legalizuju veliki deo svog softvera, ako ne i sve!

Citat:
Marenović Slaviša:
Odsecen si od sveta, zivis u oblacima, kad si zadnji put popricao sa prijateljima o ovoj zemlji, stanju u njoj, jesu li ti se pozalili? Da li znas kakvo je stanje u ovoj zemlji?


Mene ne zanima niko drugi osim mene. Sta mene boli uvo sto neko u ovoj zemlji nije primio platu 6 meseci? Ja RADIM posteno, placam porez drzavi na to sto radim, i od software developing-a ja i ljudi poput mene primamo plate i izdrzavamo porodice. Mene ne zanima kakvo je stanje u drzavi, mene zanima samo moje stanje. I ako posteno radim, posteno hocu i da zaradim. Ja nisam socijalna ustanova da na racun mog rada drzava kupuje socijalni mir. Zabole me i za drzavu i za masu, i za to sto neki sluzbenik u drzavnoj firmi u stanu do mene nema sta da jede jer nije primio platu... Ja se za svoje borim, i svoje ne dam!

Citat:
Marenović Slaviša:
Da ce se tvoj rad kopirati i na njemu neko zaradjivati - to je realnost koju moras da prihvatis. Podatak iz sveta: Statisticki gledano, u svetu je broj prodatih piratskih diskova 35% Racunaj da ces uvek za toliko biti ostecen.


Kada bi se piraterija svela na nivo od 35% umesto sadasnjih 99.5%, ja bi bio presrecan. Ja, niti bilo ko drugi ni ovde ni u svetu ne ocekuje da ce piraterija ikada biti suzbijena 100%, to je nemoguce. Ali kada se smanji na podnosljiv nivo, onda tu vec moze normalno da se radi.

Citat:
Marenović Slaviša:
Mislis da ti neces imati vajde od toga sto radis? Predji u drugu firmu. Ko te tera da radis za gazdu koji nema nameru da izbacuje nesto novo na trziste vec radi samo naruceno? A hteo bi da svaki red koda ti da prodas? Da se ne skida sa neta? Ipak ti zivis u oblacima....


Kojim slucajem ja sam taj 'gazda' ... I mi recimo vec 2 godine radimo na jednom projektu... Izbacivanje novih verzija nije tek tako da se jedno jutro skupimo i kazemo 'e sad bi mogli novu verziju da napravimo', i da popodne napravimo novu verziju. Programiranje je RAD, koji zahteva VREME, ZNANJE, i ULAGANJE NOVCA.

I reci ti meni kako meni kao SW deveoperu pomaze da non stop izbacujem nesto novo i da cesto izdajem nove verzije? Sta kao, pirati nece jednako da piratju nesto novo kada izbacim, kao kada su piratovali i staro?

Citat:
Marenović Slaviša:
A ja bih ti savetovao da menjas firmu, jer dzaba tebi tvoj rad ako ja predjem na free sowtware kao sto rece FormatC. Hoces da zivis ovako :http://www.elitesecurity.org/poruka/308985 ??????????


Odlicno, predji na free software. Ja se ne bojim toga, ali cim pozelis da radis na necemo sto je mnogo kvalitetnije i pouzdanije, pozeleces da radis na mom software-u, a to mora da se plati. I kada bues to hteo onda ces da platis, umesto danasnje sitacije da kada to hoces onda odes kod SKC-a i za dzabe dobijes software u koji je neko ulagao mnogo truda, rada i novca, i od toga nije video nikakve koristi.

Citat:
Marenović Slaviša:
Pa menjaj firmu ili se usavrsavaj. Filmovi koje pirati prodaju (ja svo vreme govorim iskljucivo o filomovima sa kojima je tema pocela) nece ugroziti tvoj software.
A nisu ni Ivana. Nero se i dalje razvija, Ahead posluje punom parom.


Filmovi ne ugrozavaju direktno mene, ali ugrozavaju ljude u filmskoj industriji. Znas li koliko ljudi ucestvuje na snimanju jednog filma, i koliko ljudi prima plate od toga?
E pa svi ti ljudi ostaju bez posla kada se neki film kopira, jer producenti ne nalaze vise ekonomsku racunicu u pravljenju novih filmova kada se oni tako bezocno kopiraju.

Primer Ahead-a i Ivana Dimkovica nije bas primeran, to sto Ivan radi je jedan izuzetak u moru drguih primera... Ivan moze malo bolje da pojasni situaciju, ali verujem da Ahead pise mnogo aplikativnog softvera koji prodaju za debele pare... I Nero dele za dzaba da kazemo kao neki free preview kvaliteta njihovog softvera, i dele ga kao vrstu neke reklame... Samim tim, to sto Ivan radi, verovatno se ne nalazi samo u Neru, vec i u dosta programa koje Ahead PRODAJE.

Citat:
Marenović Slaviša:
Znas, mozda je malo neobicno ali ljudi su vec navikli da uvek gledaju nove filmove. Ja doduse volim stare filmove i svi pirati me znaju kao lovca na antiku - specifidnog kupca.


Pa i ja sam se navikao da se vozim u Ferariju, al trenutno nemam para da ga kupim, pa je onda sasvim korektno da ja isti ukradem, jer boze moj, ja sam se navikao na Ferarija...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 09:30 - pre 233 meseci
Citat:

Primer Ahead-a i Ivana Dimkovica nije bas primeran, to sto Ivan radi je jedan izuzetak u moru drguih primera... Ivan moze malo bolje da pojasni situaciju, ali verujem da Ahead pise mnogo aplikativnog softvera koji prodaju za debele pare... I Nero dele za dzaba da kazemo kao neki free preview kvaliteta njihovog softvera, i dele ga kao vrstu neke reklame... Samim tim, to sto Ivan radi, verovatno se ne nalazi samo u Neru, vec i u dosta programa koje Ahead PRODAJE.


Naravno, Nero (sada se zovemo tako :-) zivi od placenog softvera - sto se piraterije tice, nemam dozvole da iznosim nikakve detalje niti da pricam u vezi moje firme, ali cu reci svoje licno misljenje o pirateriji:

Piratovan softver nije najveci problem sam po sebi - oni koji ga koriste to rade ili zato sto nemaju para da kupe softver, ili zato sto jednostavno ne zele da kupe softver, ili zato sto im je slobodno bez sankcija omoguceno da koriste piratovani softver - ali ipak, 10% njih (studija pokazuje) ce preci na original ako se sve pripremne radnje urade kako treba.

Ono sto jeste problem, i to veliki su oni koji prave biznis od piratovanog softvera (prodaju ga, ili ga koriste u komercijalne svrhe) - i tu se vidi koliko je sistem vrednosti u SCG i posle 4 godine od pada Slobe nenormalan i potpuno nekompatibilan sa normalnom i zdravom ekonomijom

Pa pogledajte samo komentare na B92 - svako, ali bas svako, pravda kriminal vecim kriminalom, nekom svojom licnom stvari koja mu vise smeta, i tako za apsolutno svaku nenormalnu stvar u Srbiji, od masovne komercijalizovane javne piraterije do masovnih grobnica i hladnjaca - nece se naci ni jedan kriminalac koji se nece oglasiti i kriknuti "a sto mene, vidite kako onaj drugi krade/pljacka/ubija"... i, sto je najgore, to je modus operacije najglasnijih ljudi u Srbiji - od neplacanja racuna za struju do egzekucije 8000 ljudi. Ako ne pravdaju kriminalom, onda pravdaju drugim zemljama (iako je stopa piraterije u tim drugim zemljama daleko niza)

Ne znam ja sta je uzrok ovakvog nacina razmisljanju, neko ce reci 500 godina pod Turcima, gde je glavni vid domace industrije bila hajducija (tj. OTIMANJE) ili nedostatak perioda humanizma i renesanse + industrijske revolucije zato sto smo se nasli na pogresnoj hemisferi hriscanskog uticaja.... neki ce reci da je to ipak komunizam, a neki Sloba...

Bilo kako bilo - to razmisljanje, koje se vrlo dobro vidi kako na komentarima B92 tako i kod nekih ovde je - potpuna lisenost zdravog razuma i ekonomske svesti i kao takva ce Srbiju drzati na ekonomskom dnu Evrope verovatno jos dugo vremena. Momci, ako mislite da ovo nije big deal, da je piraterija sitna - zapitajte se da li je drugacije u bilo kom drugom slucaju biznisa - nije.

Prodavci piraterije su kriminalci, treba onemoguciti javnu prodaju kradenih dobara (ajde po kucama, ali u sred centra Beograda kao otvoreni trzni centar?!?!), i tu uopste nema rasprave niti pravdanja, ako Srbija zeli da postane normalna zemlja. Ako to ne zeli, imate model Cecenije, Moldavije, Belorusije, gde vlada bezakonje i drustvena apatija u svim ekonomskim i drustvenim oblastima.

Ako vi sami ne postujete zakon - kako ocekujete drustvenu osudu vecih kriminalaca kad je svako navikao da "se zakona ne drzi kao pijan plota" (sama srz problema)?

Umesto toga, svi takvi ce biti u apatiji "kad svi kradu mogu i ja" i na industriju, ili bilo sta normalno, prosto zaboravite - a, sto je najgore, mislim da su ti sto se bune manjina, samo su prosto najglasniji.

Nema tu nikakvog drugog leka osim bespogovornog primenjivanja zakona. I dokle vise se sakrivati iza cele drzave - ima u Srbiji dosta postenog sveta koji se ne bavi kriminalnim radnjama a ipak ima za kakav takav zivot. Oni drugi im ne daju da cena rada postane veca i to pravdaju patriotizmima. Lepo je neko rekao za patriotizam da je poslednje utociste nitkova.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.130.eunet.yu.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:16 - pre 233 meseci
ovo je prosto smesna diskusija.
par indijanaca indoktriniranih b92 i kompanijom, pokusava da proturi teoriju da smo "MI" genetski lopovska nacija i da je to osnova svih nasih problema.
vidite recimo slovence, oni su fini, i amerikanci, i nemci, a mi, mi smo djubre jer piratujemo diskove, kupujemo lazne najke i levis na buvljaku...

tako ce ovi jastrebovi svetskog kapitalizma da nam dokazu koliko smo "mi" upropastili svoju drzavu kupujuci fuseraj, a nasu bedu objasnjavati nesposobnoscu i lenjoscu.
naravno, posto je politika zabranjena na ovom forumu, niko nece moci da vam objasni zasto su ustvari slovenci bogati, i kako je to amerika izrasla u svetsku supersilu...

znaci savet, ako uvalite du**** na neko dobro placeno mesto, grakcite i vi.
ako ne budete te srece, nemojte da vas ovakvi indijanci uce istoriji, politici i ekonomiji.
uzmite radije i citajte knjige. mozda shvatite proporcije drzavne ekonomije i piratovanja diskova.
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
213.244.208.*

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:20 - pre 233 meseci
@Ventura

Domaci programeri, oni koji rade na razvoju spec. softvera po porudzbini nisu ugrozeni (firma kolege je u originalnoj verziji clippera pisala programe za knjigovodstvo devedesetih godina, uvodila ih u firme, drugar sada pise program za kontrolu proizvodnje u legalnom vb .net primenjiv jedino na firmu narucioca ). Napominjem da je drugar dobro zaradio prodajom programskog resenja i sada zaradjuje odrzavajuci isti.

Ugrozeni su najvise oni koji prave komercijalne aplikacije tipa plan plus, ali zar gazda plan plusa ne moze da uposli programere da na pravi nacin zastite software (i na taj nacin sebi obezbedi, sacuva prihod od tog softwarea) jer piraterija kod nas nije na tom nivou da bi postojao neko ko pise crackove, patcheve......


Pozdrav


p.s Ne podrzavam pirateriju.

[Ovu poruku je menjao strba dana 07.02.2005. u 11:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:26 - pre 233 meseci
Kakva crna zaštita, ko se još uzda u to?

I nemoj misliti da kod nas nema crackera.. ima svetski poznatih crack grupa (zovite ih kriminalcima ili ne - svejedno), tako da to ne bi bilo rešenje problema.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:31 - pre 233 meseci
@strba

Ma kakva zastita kakvi bakraci... Veruj mi da kod nas ima ljudi koji mogu da razbiju kakvu god hoces zastitu...

Taj problem mora da se resava na drugaicj nacin - hapsenjima...

Zamisli sada da se kradljivci automobila ne hapse i da javno kod SKC svake nedelje organizuju pijacu sa kradenim automobilima...

I tako i tebi ukradu auto, a onda ti dodje neko i kaze 'pa sam si kriv, nisi stavio dobar alarm'



Piraterija je kao heroin... Lepo ti je dok je koristis, ali ona stvara samo prividnu iluziju dobrih stvari, a u realnosti ti unistava buducnost...
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
213.244.208.*

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:38 - pre 233 meseci
Kojoj od svetski poznatih crack grupa bi bio intres (sem love mozda) da verziju programa (npr. plan plus) na Srpskom crackuju? Mada ne vidim, ne pratim domace trziste softvera da je neko napisao bilo kakvu zastitu za cije bi zaobilazenje trebalo malo vise truda od prepisanog seriskog broja. Pa da vidimo hece li se onda pojaviti njegova aplikacija na bulevaru, kod skc-a....................


I ne mislim da je zastita resenje problema, ali ocekivati da policija/drzava resi problem i kukati sto su cd-ovi na "ulici", a nista ne uraditi po meni takodje nije resenje.


Mislim takodje da razvijati komercijalne aplikacije kao software developer u bilo kojoj zemlji na ovome svetu znaci imati probleme sa piraterijom.

Globalizovao si da su svi programeri ugrozeni. Napomenuo sam ti dva druga koja razvijaju software, rade na legalnom softveru i po porudzbini prave resenja zaradjuju ok i zaradjivali su kada je piraterija bila "legalna" u ovoj zemlji.






[Ovu poruku je menjao strba dana 07.02.2005. u 11:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:48 - pre 233 meseci
Pa eno ti onaj program za vodjenje internet cafe-a/igraonice.. Ima crackova koliko god hoces... Na ES-u je bilo na desetine tema gde su se delili crackovi, ali se te teme redovno brisu...

Piratizovanih verzija knjigovodjstvenih programa isto tako ima koliko god hoces...

Ocigledno je da nisi programer niti se razumes u tematiku cim imas takve tvrdnje... Apsolutna zastita software-a ne postoji... Ne postoji nijedna zastita u svetu koju malo vestij cracker ne bi mogao da razbije... Na kraju krajeva, cale kaze klincu 'daj prekopiraj mi ovaj program za knjigovodjsvo', i klinac ode na IRC, postuje program i dobije crack za njega... Toliko je jednostavno... Crackovanje igrica i programa je mnogo jednostavnije nego sto mislis... Obicno se radi samo o prepravljanju par linija koda u dissasembleru...
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:52 - pre 233 meseci
To što ne pratiš, ne znači da ne postoji i da se zaštite ne pišu. One su dovoljne da ne može Pera Perić da iskopira celom komšiluku, i za tu svrhu su ok, ali nikako ne mogu da spreče nekog ozbiljnijeg da sredi zaštitu.

Ima onih rečnika koji koriste diskete kao zaštitu, zatim varijacija na to, što je pisao neki beogradski profesor - upisuje podatke o instalaciji na neformatirane sektore diskete tako da prosto kopiranje iste ne omogućava novu instalaciju, ali sve je to probijeno.

To je večita trka u suštini...

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 07.02.2005. u 11:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:53 - pre 233 meseci
A druga stvar: zašto bih ja, kao softverska firma, brinuo o kriminalu i ne znam kako štitio svoj program? To je valjda posao države, sa sve pandurima ispred SKC-a.
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
213.244.208.*

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 10:56 - pre 233 meseci
Citat:
Apsolutna zastita software-a ne postoji... Ne postoji nijedna zastita u svetu koju malo vestij cracker ne bi mogao da razbije.


Apsolutno se slazem, ali hocu da kazem da nisu svi programeri ugrozeni.


Citat:
Piratizovanih verzija knjigovodjstvenih programa isto tako ima koliko god hoces...


Drugar koji radi nema tih problema, a i da se neko napravi pametan pa iskopira knjigovodstveni program, ko ce isti da mu odrzava, menja propise..........? ili da iskopira program koji je primenljiv na poslovanje samo jedne firme.

 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.104.eunet.yu.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:03 - pre 233 meseci
Citat:
ventura:Na kraju krajeva, cale kaze klincu 'daj prekopiraj mi ovaj program za knjigovodjsvo', i klinac ode na IRC, postuje program i dobije crack za njega... Toliko je jednostavno... Crackovanje igrica i programa je mnogo jednostavnije nego sto mislis... Obicno se radi samo o prepravljanju par linija koda u dissasembleru...


to sto su domaci proizvodjaci softvera priuceni poljoprivrednici, ne znaci da ne moze da se napravi dobra zastita.
bas me zanima ko bi se maltretirao da skida novi armadillo sa nekog knjigovodstvenog programa.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:06 - pre 233 meseci
Citat:
strba: Drugar koji radi nema tih problema, a i da se neko napravi pametan pa iskopira knjigovodstveni program, ko ce isti da mu odrzava, menja propise..........? ili da iskopira program koji je primenljiv na poslovanje samo jedne firme.


Pa sta ga sprecava da od onoga ko mu je dao originalnu verziju tog programa, uvek uzme najsveziju verziju?

Sta moze tvoj drugar da uradi firmi za koju zna da koriste njegov piratizovan softver? Nista...

E to je veliki problem za domaci IT

 
Odgovor na temu

P l a c e b O
Novi Sad

Član broj: 11586
Poruke: 98
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:09 - pre 233 meseci
Pozdravljam akciju hapsenja pirata od strane policije, i nadam se da ce nastaviti sa hapsenjima. Piraterija je kriminal i to treba da znaju svi koji se time bave, kao i rizik koji ona nosi, pa ako im se i pored toga isplati da rade...a ne da pravdaju pirateriju losom materijalnom situacijom i "izdrzavanjem gladnih porodica"!

Nemojte da se zavaravate da ti ulicni pirati sa kartonskom kutijom ne zaradjuju fine svote novca. Evo vam proste racunice: Kupi prazan disk za 20din, a proda ga za 100din. Necu da racunam vreme i struju koju potrosi - cista zarada 80din. I, posto tamo cuci citav dan, proda najmanje 100-tinak diskova dnevno, a verovatno i vise, sto ce reci da on dnevno zaradi 8.000+ din., mesecno 250.000 din!!! I to su ti "sitni" pirati, da ne pricam o onim malo bolje organizovanim i sa vecim prometom.

Mislim, gledam lika sto je uhapsen sinoc na B92, obucen ko klosar i s*** kako jadan mora da izdrazava time svoju porodicu. Nije on kriv - kriva je drzava sto nece da mu da posao, ili bar da mu omoguci da na miru vodi svoj "biznis" u centru grada, jel? A sa onim sto mesecno zaradi, moze da izdrazava 10 porodica p**** mu materina bezobrazna...kakva patetika! Pa nek stane na Times Square i proba tamo da valja diskove, pa neka vidi kako bi tamo prosao!



ne slusam grupu placebo, bre!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:11 - pre 233 meseci
Citat:
drgrozozo: to sto su domaci proizvodjaci softvera priuceni poljoprivrednici, ne znaci da ne moze da se napravi dobra zastita.
bas me zanima ko bi se maltretirao da skida novi armadillo sa nekog knjigovodstvenog programa.


Ti sigurno mora da si iskusan developer cim tako mudro zboris...

Taj Armadillo verovatno mora da se plati nekome, sigurno ga neces dobiti za dzabe.. Tako da verovatno ispadne skuplja pita nego tepsija...

A sto se tice zastite programa to ti je nesto slicno zastiti stana... Zamisli da ti stavis blindirana vrata na stan, laserske mitraljeze da upucaju svakoga ko udje u stan, a onda dodje cracker, razbije staklo na balkonskim vratima i useta ti bez problema?

Pisanje zastite zahteva vreme. Ja bi radije svoje programere uposlio da prave nove features i da ispravljaju bugove u programu, nego da recimo 3 meseca potrose na izradu zastite, koja je ionako pitanje (kratkog) vremena kada ce biti razbijena...

I vise volim da stavim neku osnovnu zastitu tek toliko da mali perica ne moze da iskopira program sa copy/paste, a da se sa svim ostalima koji mimoidju zastitu i kopiraju program, da se o njima brine drzava!

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:15 - pre 233 meseci
Gojko i Ventura su u pravu -

Crackerska kultura je i te kako rasirena u Srbiji i domaci softver se piratuje interno koliko i strani sa tzv. "razmenama" po firmama i sl... ja sam vise puta bio svedok price "daj da nadjemo nekog klinca da nam rasturi ovo i ovo" a "ovo i ovo' je bio domaci softver.

A ovo je tako bas zato sto je strana piraterija sasvim normalna stvar, pa se domaci gazda pita "a sto bih ja placao domaci softver 1, 5, 10, 20K evra kad se stranac valja na ulici za 150 din" - cist dokaz koliko je piraterija pogubna.

Citat:
drgrozozo
to sto su domaci proizvodjaci softvera priuceni poljoprivrednici, ne znaci da ne moze da se napravi dobra zastita.
bas me zanima ko bi se maltretirao da skida novi armadillo sa nekog knjigovodstvenog programa.


A to sto je neko "priuceni poljoprivrednik" po tvom strucnom misljenju znaci i dozvolu nekim krimosima da bez sankcija drzave pljackaju njegov rad ? Ako ti imas drvena vrata znaci da svi mozemo da udjemo testerom kod tebe i placemo na TV-u kako moramo porodice da izdrzavamo...

I, raspitaj se malo - ima klinaca koji ce ti za 100 evrica razbiti svaku mogucu zastitu, a ljudi sa zapada cak placaju njima da se razbiju usko-specificni skupi programi koji koriste najnovije generacije HASP i slicnih zastita.

Naravno da nije problem za jednu licencu knjigovodstvenog programa - ali bilo kakav volume licensing i softver za siroku potrosnju nije moguc u Srbiji zbog piraterije.

Ne samo da time bas ti programeri, projekt menadzeri, komercijalisti, marketinski strucnjaci, pravnici i ostali ukljuceni u kompletan razvoj softvera ostaju bez hleba za svoje porodice, nego su oni primorani da beze iz zemlje i stvaraju brain drain Srbiji koji je ubitacan - ili, u najboljem slucaju, da se i oni prihvate kriminala i time doprinesu opstoj apatiji i beznadju.

Na kraju krajeva - ni sve to nije toliki problem koliko masovna piraterija - dozvoliti ljudima da neometano u sred centra grada organizuju ilegalnu aktivnost je suludo.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 07.02.2005. u 12:21 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:17 - pre 233 meseci
A izmedjuostalog i to sto se svi ti pirati ubijaju od para...

Ja ih znam par indirektno... Pre par godina jedan je zaposljavao radnike na tezgi na bulevaru, i imao je jednog radnika koji je rmbacio 12 sati i on mu je davao 800 tadasnjih maraka platu!

A ove sto znam danas, svi su direktni pirati, znaci kod kuce kopiraju, i onda izadju na ulicu i prodaju, i nijedan ne zaradi manje od 1000 eura mesecno cistog novca... Jedan moj drugar iz srednje skole je do pre godinu-dve koliko ima, drzao trafiku u knez mihajlovoj i mesecno je zaradjivao izmeju 3 i 5 hiljada eura...

A prehraniti porodicu je moguce na mnogo drugih, tezih ali postenih, nacina...

@placebo

Racunica zarade pirata je veoma prosta...

Uzmimo da je cilj piratu da zaradi 1000 eura sto je nekih 80,000 dinara... Da kazemo da je cista zarada po jednom CD-u 80dinara pirat mora mesecno da proda 1000 diskova..

Da se sprdamo i kazemo da radi 8 sati nedeljno, ponedeljka do petka, to mu dodje oko 22 radna dana mesecno. Znaci on dnevno treba da proda 45 diskova... Sto mu dodje da na svakih 10 minuta treba da proda po jedan disk... Sto je smejurija...



[Ovu poruku je menjao ventura dana 07.02.2005. u 12:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.135.eunet.yu.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:20 - pre 233 meseci
Citat:
ventura: Taj Armadillo verovatno mora da se plati nekome, sigurno ga neces dobiti za dzabe.. Tako da verovatno ispadne skuplja pita nego tepsija...


naravno da mora da se plati, nista nema za dzabe. to je kapitalizam. hoces zastitu - eto je, samo ne mozes da kazes da je program nemoguce zastititi.

a u pravu si da tebe to ne treba da zanima i da je to posao drzave.
sa druge strane novi pazar zivi na pirateriji, pola drzave seta kineske "lotto" trenerke i "nike" patike sto izludjuje proizvodjace, 99% it elite se obrazuje na piratovanim programima i knjigama sa interneta....
kada bi se svi hapsili po ps-u, cela zemlja bi sedela u cuzi i cekala na besplatan rucak.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:23 - pre 233 meseci
Citat:
Pisanje zastite zahteva vreme. Ja bi radije svoje programere uposlio da prave nove features i da ispravljaju bugove u programu, nego da recimo 3 meseca potrose na izradu zastite, koja je ionako pitanje (kratkog) vremena kada ce biti razbijena...

I vise volim da stavim neku osnovnu zastitu tek toliko da mali perica ne moze da iskopira program sa copy/paste, a da se sa svim ostalima koji mimoidju zastitu i kopiraju program, da se o njima brine drzava!


Upravo tako. Da ljudi imaju makar malo pojma koliko vremena treba da se neki program napravi da valja (konzistentan i user-friendly interfejs, bug-free, feature-rich) manje bi popovali o tome na šta developeri treba da troše svoje vreme.

I razmislite o tome kako se probija zaštita za Sony igre, Microsoft OS, Borlandove ili Nortonove alate... a tamo rade majstori za zaštitu prve klase. Kakve šanse imaju mali developeri u Srbiji protiv piraterije (čak i domaće) ako se oslanjaju na sebe?

I konačno, programeri plaćaju povelike pare na ime poreza, i imaju pravo da traže da im država to makar malo vrati kroz sprovodjenje zakona koje je sama propisala. To je slično plaćanju osiguranja za auto, pa kad se desi udes ne popravljaš sam, nego naplatiš osiguranje.

I još jednom: suzbijanje piraterije nije nikakav vandalski čin, nikakav atak na narod i ništa slično tome. Ovo ne razumeju samo oni koji masno zarađuju na krađi tuđeg rada.

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Najmanje 10 uhapšenih prodavaca piratskih CD-a ispred SKC-a07.02.2005. u 11:27 - pre 233 meseci
Citat:
drgrozozo: sa druge strane novi pazar zivi na pirateriji,

Novi Pazar živi na proizvodnji, a ne pirateriji. Imaju i svoje brendove.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Suzbijanja piraterije

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56839 | Odgovora: 417 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.