Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala

[es] :: Elektronika :: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26787 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fodi
BGD

Član broj: 17819
Poruke: 152
*.rcub.bg.ac.yu.



+8 Profil

icon Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala24.01.2005. u 14:18 - pre 233 meseci
Već duže vreme nosim se mišlju da započnem izradu cevnog audio pojačala.
Moje prethodno iskustvo vezano za ovakav projekat datira otprilike deceniju i više u nazad, gde se sve završilo jednim velikim krahom. Pojačalo je i brujalo i pištalo i nije zvučalo nikako - naravno, tako da je sve to, uz veliko gnušanje prema lampama završilo u kanti za đubre, a ja sam se bacio na tranzistore. Međutim došlo je vreme da probam ponovo. Ne zato što možda imam više iskustva (hmm?), nego, eto voleo bih da napravim nešto tako egzotično, nešto sto će da zvoči toplo i lepo da izgleda. Možda sam i malo nostalgičan, ne znam.
Ono sto bih ja pravio bilo bi SE pojačalo od domaćih Niških lampi, ne zbog patriotizma već zbog cena, sa EL84, EL34 ili KT90 u izlazu, to još nisam odlučio.
O svemu ovome ima dosta po internetu, ali mene zanimaju vaša iskustva, projekti i šeme, da li praviti Single Ended ili Push Pull pojačalo, u kojoj klasi, kako sve uštelovati, gde nabaviti dobre izlazne trafoe, papirne zvučnike, kvalitetne kondenzatore i ostale delove.

Pozdrav lampašima
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala24.01.2005. u 17:56 - pre 233 meseci
Ja sam trenutno u proces pravljenja pojacala, ali gitarskog, no nema veze.

Za trafoe ti preporucujem da nabavis direktno preko trafomatika (torusni), rade po narudzbini i mrezne i izlazne, ili ako oces one "staromodne" onda pogledaj u korato-u, gde prodaju i lampe.

Kondenzatore, osim elektrolita koje sam nasao u bgelektroniku, ja ovde nisam nasao, ali ima (ko sto rece guja) u inostranstvu preko mons elektronika, narucis, i stignu za deset dana. Doduse ni kod njih nemaju oni pravi "audio kondenzatori", ali oni su i onako po petnaestak evra komad, sto je, pretpostavljam, previse za nas ovde.

Zvucnike imas u Sky-Music-u, celestion, raznorazne modele, a imas u ITC Elektroniku pet sest manje poznatih marki, mada to nisam proverio.

Postoji knjiga koja se zove "HI-FI Audio pojacivaci cevni", od ing. Nikole Vukusica, koja moze da se nadje (mozda malo teze) po strucnijim knjizarama, i dosta temeljno pokriva celu tematiku.

I naravno Radiotron Designers Handbook (RDH4) koja moze da se nadje na netu.

Jos jedan sajt koji je meni dosta pomogao je http://www.aikenamps.com/ gde ima sekcija "tech info" koja pokriva gomilu vaznih pitanja, svakako preporucujem.

Znaci:
www.trafomatic.com
www.korato.com
www.bgelektronik.co.yu
www.skymusic.co.yu
www.monselektronik.co.yu
www.itcelectronic.com/

P.S od svega najvise sam se pomucio za kutiju jer nisam hteo da je platim, pa sam zavrsio sa vratima od mini-friza:):) koja sam skinuo sa nekog frizidera na otpadu, malo su niska, ali zgurace se nekako sve to unutra, najvaznije da su cvrsta i jeftina:).

Puno srece i dobrog zvuka

 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala24.01.2005. u 20:35 - pre 233 meseci
Ako nemas iskustva za pocetak bih ti savetovao malu snagu.
Ima jedna shema koju sam radio pre 25-30 god. sa EL84 i ECC83 (5W) ima ton kontrole bass i trebl. Transformatore sam koristio od radio aparata. Veoma je prosto
a shema se nalazi na:

www.elos.co.sr

--- pozdrav vladobk
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala25.01.2005. u 00:22 - pre 233 meseci
Mlad si covek, a iskustvo je jako vazna stvar pa te ohrabrujem da bas zbog sticanja iskustva krenes u tu gradnju. Ono sto te drugarski savetujem je da ne gubis ni jednog momenta osecaj za objektivnost i realnost. To ti kazem jer je vec iz tvog prvog posta ocigledno da kod tebe vec postoje predrasude i zablude po pitanju cevnih audio pojacala. Znam da nisi ti krivac za to vec dugogodisnje "pumpanje" celokupnog audio "bratstva" sirom sveta raznim pseudo-istinama, dogmama i tabuima u vezi cevnih pojacala. Kazes "...nesto sto ce da zvuci toplo..."?! Da, kad mu pridjes osetices toplinu, ali da ce se to preneti i na zvuk... nece! Napravi to i daj boze da ti najlepse moguce proradi, a onda napravi posten test: dogovori se sa nekim ko ima sto kvalitetnije zvucne kutije i sto kvalitetnije tranzistorsko (ili FET) pojacalo i napravi za pocetak takozvani "prosti slepi test". Skupi nekoliko drugara, zaduzite jednog da "radi" sa tom opremom ali tako da vas nekoliko koji slusate i ocenjujete mozete da vidite samo zvucne kutije i NISTA VISE i ni pod kojim uslovima i ni u jednom momentu ne mozete da znate koje pojacalo trenutno slusate. Pre testa podesite oba pojacala na istu snagu!!! Imajte svi kod sebe papir i olovku (ukljucujuci i coveka koji operise sa opremom) i ocenjujte na nacin kako se dogovorite. Napravite sa raznim kompozicijama barem 12 do 15 testova ukupno a operater neka za svaku promenu pojacala izvikuje SAMO redni broj testa i kod sebe belezi koje je pojacalo radilo u tom momentu. Imalo bi tu jos mnogo detalja ali recimo da je ovo dovoljno za pocetak.

I ne zaboravi da nam se javis sa rezultatima testa!
 
Odgovor na temu

fodi
BGD

Član broj: 17819
Poruke: 152
*.rcub.bg.ac.yu.



+8 Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala25.01.2005. u 09:19 - pre 233 meseci
Prvo moram da se izvinim, postavio sam temu ponovo a nisam video da je ova prva prošla. Juče se pojavio nekakav ERROR kod mene na mreži pa molim nekog odgovornog da obrise temu koju sam danas postavio a odnosi se na ist stvar.
Za lampe sam se raspitao i naj jeftinije su ako se direktno naruče iz Ei Nisa, a sto se tice trafoa planiram da kontaktiram Trafomatik, samo se plašim da ću se šokirati cenom, a i ne znam da li je dovoljno da za parametre izlaznog trafoa navedem npr. da je u izlazu EL84 i zvičnik od 4 ili 8 oma. Razmišljao sam da pocnem bas sa tim lampama, kao sto je i predložio vladobk. Pretpostavljam da je to SE pojačalo u A klasi.
10XB, možda si u pravu, ne znam i nemam mogućnost da isprobam tvoj predlog mada bih jako voleo. Mogu samo da ti kažem da sam pre dve nedelje bio u Koratu i tamo su isprobavali jedan Tehniksov snagaš kojeg je neko doneo i upoređivali ga sa Rotelovim i sve je to jako lepo zvučalo, onda sam ih zamolio da puste muziku na jednom lampašu i razlika je bila više nego očigledna.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala25.01.2005. u 10:27 - pre 233 meseci
a gde si nasao/planiras da nadjes lezista za cevi

i kako funkcionise to narucivanje direktno od Ei, jel moze na malo?
 
Odgovor na temu

fodi
BGD

Član broj: 17819
Poruke: 152
*.rcub.bg.ac.yu.



+8 Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala25.01.2005. u 13:35 - pre 233 meseci
Imam na poslu neke stare rashodovane lampaške uređaje pa ću poskidati odatle, a u Koratu su oko 3 evra kom. keramički.

Što se tiče lampi, nazoveš prodaju u Ei Nišu kažeš šta ti treba, oni ti kažu kolko to košta i kako da uplatiš, žiro račin ili neki drugi način ne znam, i kad im legne uplata pošalju ti na kućnu adresu.

 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala25.01.2005. u 16:14 - pre 233 meseci
Citat:
fodi
a sto se tice trafoa planiram da kontaktiram Trafomatik, samo se plašim da ću se šokirati cenom, a i ne znam da li je dovoljno da za parametre izlaznog trafoa navedem npr. da je u izlazu EL84 i zvičnik od 4 ili 8 oma. Razmišljao sam da pocnem bas sa tim lampama.


---------
Za izlazni trafo ti je potrebno da znas izlaznu impedansu lampe. U shemi koju sam predlozio imas EL84 radi u A klasi sa 250V anodnog napona i 48mA anodne struje i njena impedansa je 5,2Kilo oma, pa bi tako trebalo i traziti izlazni trafo 5,2k/4 ili 8 oma. Da se razumemo ovo nije otpor zice transformatora. Ako zelis sam da motas transformatoreja cu ti ih izracunati.

--------- pozdrav vladobk
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.dialup.sezampro.yu.



+7 Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala25.01.2005. u 18:21 - pre 233 meseci
Malo domace pameti
http://www.tubeaudio.8m.com/RH84/rh84.html

Za trafoe koje mota Trafomatik, obrati se Korato-u jer rade preko njih. Kada odlucis sta ces raditi, lepo svrni do njih objasni im sta ti treba, ako treba ponesi i shemu pa ce ti ljudi reci i cenu.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala25.01.2005. u 20:36 - pre 233 meseci
A koji su kondenzatori najbolji (a da se mogu naci i da nisu preskupi) za lampase (ne mislim na elektrolite, vec na sprezne i filter kondenzatore)

Ja sam citao o nekim visestrukim koaksijalnim kondenzatorima, kako su oni najbolji, itd, ali nigde ne mogu da nadjem koji je to tip i gde ima da se kupi (cak i u svim onim stranim firmama koje zastupa mons - birkel, farnel, suriht...)

Fora je sto su u takvim kondenzatorima veze paralelne sto smanjuje induktivitet, dok su u svim poliester/polipropilen na koje sam ja naisao po datasheetu veze serijske.

ajde ako neko zna, evo i isecak iz knjige u attachement-u (valjda to sme)
autor je ing. Nikola Vukusic - "HI-FI AUDIO POJACIVACI CEVNI"
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

fodi
BGD

Član broj: 17819
Poruke: 152
*.rcub.bg.ac.yu.



+8 Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala26.01.2005. u 11:06 - pre 233 meseci
Ne bih znao.
Ajde elektroničari, obrazujte nas malo.
Šta znači kad je u šemi nacrtano samo 1/2 lampe, gde je druga polovina? na drugom kanalu ili negde drugde.
Vladobk sta znači ona isprekidana crta sa dopisanih 150 na šemi sa EL84?
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala26.01.2005. u 16:12 - pre 233 meseci
Citat:
fodi: Ne bih znao.
Ajde elektroničari, obrazujte nas malo.
Šta znači kad je u šemi nacrtano samo 1/2 lampe, gde je druga polovina? na drugom kanalu ili negde drugde.
Vladobk sta znači ona isprekidana crta sa dopisanih 150 na šemi sa EL84?


Kada je na shemi nacrtano "1/2 lampe" znaci da se druga polovina ne koristi. Ustvari koristi se jedna od dve lampe. Znaci u jednom balonu su smestene dve lampe.Konkretno ECC83 je dvostruka trioda

E - oznacava grejanje 6,3V
C - oznacava triodu
L - oznacava pentodu

Ona isprekidana linija oznacava mehanicku vezu osovine potenciometra sa mreznim
prekidacem i ne mora tako da se koristi.

--- vladobk
 
Odgovor na temu

branislavb

Član broj: 46583
Poruke: 2
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala28.01.2005. u 10:52 - pre 233 meseci
Zdravo Arnold-e (Chedo)!

Iako ja koristim podnozja za lampe od pertinaksa koja cupam iz starih radio aparata, ima kod mene u komsiluku radnja sa komponentama pa imaju i podnozja. Magacin im je prilicno natrpan i neorganizovan pa moraju da kopaju kad trazis podnozje. Nije bas neka navala na njih. Nisu ona fensi keramicka od nekoliko eur-a Jeftinija su i rade posao. Javi koja ti trebaju pa se mogu raspitati. Rec je o radnji u Novom Sadu.

Pozdrav

Branislav
 
Odgovor na temu

fodi
BGD

Član broj: 17819
Poruke: 152
*.rcub.bg.ac.yu.



+8 Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala29.01.2005. u 00:05 - pre 233 meseci

Gde je ta radnja tacno i sta sve imaju od tih (lampaskih) stvarcica. Ja sam vec odavno izgubio nadu u pronalazenju Nixijevih lampi.
Sto se tice trafoa nemam nameru da ga sam motam. To sam jednom uradio ko klinac i zamalo nisam stradao. (Taj smrad izgorelog laka ostaje vecito ugraviran megde u predelu malog mozga).

@vladobk, hvala
Jos par pitanja; na sta se tacno misli kad se kaze UPARIVANJE LAMPI? kako je naj bolje vezati masu i da li to zavisi od necega na semi? Negde sam procitao da je neko vezao masu u ZVEZDU, zasto.? Kad i gde treba i ne treba da se elementi vezuju oklopljenim (koaksialnim) kablom?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
213.244.197.*

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala29.01.2005. u 11:25 - pre 233 meseci
- UPARIVANJE LAMPI. Ako uzmes pojacanje tranzistora BC109 recimo on ima pojacanje od 100 do cini mi se 800, pa su oni podeljeni u grupe BC109A,B,C a i po samim grupama im je razlicito pojacanje. Ako imate neki digitalni instrument koji meri pojacanje tranzistora ovo mozete isprobati. Slicno je i kod lampi znaci da one moraju imati iste ulazno izlazne karakteristike hm!! al mi je odgovor.
- 'Ajd 'vako odredjena promena ulaznog napona dU mora izazvati istu promenu izlazne struje dI kod obe lampe za isti anodni napon. Ako ovo nije dovoljno jasno napisite mi pa cu skenirati grafikon iz knjige.
- Uparivanje se vrsi za Push - pull vezu lampi tako da obe poluperiode izlaznog signala budu iste.
- Nije dobro vezivati jednu polovnu i jednu novu lampu.
- Takodje i kada vezujemo lampe u paralelu treba da budu uparene.
- Sto se tice mase, ja sam radio ovako: jedna debela zica zalemljena na direktno na sva keramicka podnozja na onaj srdenji cilindar pa onda kraj zice na masu. Najvaznije da svi vodovi od mase moraju biti vezani u jednu tacku. To izgleda lici nekako na ZVEZDU.
- Oklapanje se vrsi na ulazu prve lampe gde su signali najslabiji, ali dobro je napraviti takav raspored elemenata da je ulazni dzek sto blize ulaznoj lampi.
- Bio sam opsiran i mozda dosadan! ako sam negde pogresio voleo bih da cujem misljenje i ostalih kolega.
-- uf moracu da se vratim staroj dobroj ljubavi LAMPAMA vladobk
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala29.01.2005. u 18:28 - pre 233 meseci
U pravu si.



Inace, izlazne cevi se najcesce prodaju u parovima, dok za one u pretpojacalu nije toliko bitno. A ako nas ne mogu da se nadju uparene lampe, posotji komplikovanijji postupak koji ukljucuje podesavanje bias-a za svaku cev posebno, cime se mogu kompenzovati razlike izmedju dve, ili eventualno cetiri neuparene lampe.

Ovo sto je vladobk naveo za uzemljivanje je stvarno najbolji metod (,islim da se zove star grounding) i time se izbegava svaka mogucnost smetnji zbog kruznog uzemljenja. Naravno postoji vise nacina kako uzemljenje izvesti (jedan od primitivnijih je uzemljivanje za kuciste na nekoliko kljucnih mesta- naravno ako je ono metalno:) ali svaka od njih donosi rizik od smetnji ako sve nije dobro isplanirano i uradjeno.)

Nasao sam podnozja u korato-u, 2evra/kom za keramicka oktalna i 1evro za noval

hvala u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
213.244.197.*

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala29.01.2005. u 20:28 - pre 233 meseci
najbolje je dobro isplanirati raspored elemenata tako da vodovi budu sto kraci. Ne zaboravite transformatore trena postaviti pod uglom 90 stepeni

--- vladobk
 
Odgovor na temu

fodi
BGD

Član broj: 17819
Poruke: 152
*.rcub.bg.ac.yu.



+8 Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala30.01.2005. u 01:04 - pre 233 meseci
Ma nisi bio opsiran, slobodno pisi. Sto vas vise citam sve vise shvatam da nemam pojma. Kako se podesava taj BIAS, i ako nije problem skeniraj taj grafikon i pojasni to jos malo vladobk, i cime se mere i kako te ulazno izlazne karakteristike.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala30.01.2005. u 03:23 - pre 233 meseci
BIAS = "mirna" struja na resetki (najcesce izlazne) cevi, kojom se odredjuje pojacanje koje ta cev vrsi. Imas vise metoda kao na primer podesavanje preko katode (cathode biasing) ili DC biasing.

Ovo drugo znaci da se negativni izvor prikljucuje na resetku izlazne cevi, cime je cini negativnom u odnosu na katodu, time se smanjuje protok ekektrona do katode i cev vrsi manje pojacanje. Dve vrednosti su bitne:
1. Voltaza koja je potrebna da se prikljuci na resetku da bi se cev u potpunosti iskjucila
2. Voltaza pri kojoj cev postize maksimalno pojacanje (tj dolazi do zasicenja)

E BIAS se podesava tako da bude negde na pola izmedju te dve vrednosti (neki vole 70%).

Evo primera

Recimo da na anodu cevi dolazi napon od 150V. Iz datasheeta za cev saznajes da ti je na toj odredjenoj voltazi koja se nalazi na anodi, tacka na kojoj se cev iskljucuje onda kada voltaza na resetki dostigne -2.2v (primecujes da je negativna u odnosu na katodu). Takodje iz datasheet-a saznajes da se saturacija (zasicenje) desava kada se na resetki nadje napon od 0v.
(sve ovo je iz datasheet-a za 12AX7A, grafikon sa koga to saznajes sam bacio u attachement)

Sa ove dve informacije (gasenje=-2.2v na resetki, i saturacija=0v na resetki) dolazis do srednje vrednosti na koju treba podesiti bias (znaci napon mirne struje na resetki = -1.1v)

E sada tu imas dva resenja, ili da podesis napon na katodi na 1.1v, a ostavis 0v na resetki (Cathode biasing) ili da primenis napon od -1.1v na resetku a katodu ostavis na miru:)

Napon na katodi bi podesio pomocu prostog omovog zakona, tako sto bi podelio napon koji ide u uzemljenje tako da na katodi ostane zeljana vrednost.

Nadam se da nisam previse zamrsio, ali ne znam kako bi ti bolje objasnio a da ne pisem 3 sata. Imas na netu dosta informacija o tome, a bitno ti je ne samo kada pravis pojacalo vec i kada menjas cevi jer se one medjusobno razlikuju, pa ce najcesce podesavanje bias-a biti neophodno.

Evo nekih linkova
www.geofex.com ->Tube Amp FAQ
www.aikenamps.com ->Tech->Introduction->What is biasing?
www.ax84.com gde imas dokument u kom je detaljno opisan rad pojacala na primeru ax84 modela. Vrlo dobra stvar, jer te provede kroz sve faze rada i pravljenja pojacala.


Inace ne meris ti ulazno izlazne karakteristike cevi, to ti rade oni koji ti ih prodaju. Trazis uparene i oni ti daju dve sa istim/slicnim karakteristikama (ali najverovatnije razlicitim od onoga sto si ti imao pre toga)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala30.01.2005. u 03:34 - pre 233 meseci
E sada ja da pitam:

Cime busite rupe na kutijama i gde imaju da se kupe one burgije (ili sta su vec) sto buse rupe u metalu od 3/4 inca i vise
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Samogradnja cevnog (lampaškog) audio pojačala

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26787 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.