Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li ce Longhorn biti 100% .NET?

[es] :: .NET :: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6255 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ramirez

Član broj: 13160
Poruke: 318
*.ptt.yu.



Profil

icon Da li ce Longhorn biti 100% .NET?23.01.2005. u 21:17 - pre 234 meseci
Zanima me da li ce sve morati da bude .NET? Verovatno ne jer MS zeli da zadrzi kakvu takvu kompatibilnost??? Da li cemo i dalje moci da pokrecemo 16-bit aplikacije?

Zanimaju me vasa misljenja na ovu temu?
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?23.01.2005. u 22:02 - pre 234 meseci
Koliko ja znam na ovim leaked buildovima Longhorna Win16 aplikacije rade sasvim OK.

DOS-ovske aplikacije se ionako vrte pod emulacijom (NTVDM).

MS mora zadržati kompatibilnost unazad inače je pušiona. Makar morao u Windowse ugraditi VirtualPC :)
 
Odgovor na temu

Ramirez

Član broj: 13160
Poruke: 318
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?23.01.2005. u 22:58 - pre 234 meseci
Meni se ta kompatibilnos cini kao jedna velika glupost... ja sam se pitao kada ce velike firme poceti da koriste .net i zasto bi to radili kada vec imaju svoje metode (placene kompajlere, programere koji su obuceni za neki programski jezik) koje sada moraju da menjaju (bez obzira koliko je to "jednostavno")... ali evo AutoCAD 2005 instalira i .net framework 1.1 tako da ce do izlaska Longhorna svi programi biti pisani u necemu sto se kompajlira u MSIL i zasto onda pruzati kompratibilnost sa nekim "zastarelim" tehnologijama???
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?23.01.2005. u 23:18 - pre 234 meseci
Citat:
Meni se ta kompatibilnos cini kao jedna velika glupost...

This is wrong on, oh, so many levels.. Kompatibilnost treba biti imperativ, a ne opcija. Nova tehnologija treba da bude opcija.

Citat:
zasto onda pruzati kompratibilnost sa nekim "zastarelim" tehnologijama???

A zašto da ne? I zato jer..

Citat:
tako da ce do izlaska Longhorna svi programi biti pisani u necemu sto se kompajlira u MSIL

.. nema šanse.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 02:35 - pre 234 meseci
Citat:
Ramirez: Meni se ta kompatibilnos cini kao jedna velika glupost...


Pitanje se uopšte ne postavlja. Ili će Longhorn biti kompatibilan, ili ga ljudi neće koristiti. Zašto bi iko odbacio silne investicije u postojeći softver koji dobro radi?
 
Odgovor na temu

Ramirez

Član broj: 13160
Poruke: 318
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 08:51 - pre 234 meseci
Znam ja tacno o cemu vi pricate... ali se meni cini da ja sada na Win2K ne koristim ni jedan program koji je pravljen za Win98 (kao i vecina XP korisnika)... Znaci svi oni porzavaju 98 (bar vecina) ali taj OS vise ne postoji... pa meni to izgleda besmisleno...

P.S. moram da napomenem da sam ja zaludjen otklanjanjem viskova :) pa mi se ta kompatibilnost cini kao jedan... moguce da ona nema nikakvu cenu kada su performanse u pitanju?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 09:05 - pre 234 meseci
Citat:
Ramirez: moram da napomenem da sam ja zaludjen otklanjanjem viskova

Da plaćaš softver, znao bi zašto je kompatibilnost bitna.
 
Odgovor na temu

Ramirez

Član broj: 13160
Poruke: 318
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 10:30 - pre 234 meseci
ahhahahh tu si 100% u pravu :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 16:55 - pre 234 meseci
OK, svakako nece sve (kao u originalnom pitanju) morati da bude .NET tj. radice i ostale aplikacije. Ali, mene interesuje koliko ce sam Longhorn koristiti .NET. Da li ce sastavni delovi Windows-a i aplikacije koje se uz njega dobijaju biti zasnovane na Win32 API-ju ili na .NET-u.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 24.01.2005. u 18:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 16:59 - pre 234 meseci
Eh, moja greska. Poslao sam pogresan link - taj link nije za 'onaj' XP 64 koji ce uskoro da izadje, vec za neki drugi, koji je sada mnogo manje relevantan.

Tako da slobodno ignorisite ovu poruku :)
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 17:12 - pre 234 meseci
Citat:
Shadowed: Da li ce sastavni delovi Windows-a i aplikacije koje se uz njega dobijaju biti zasnovane na Win32 API-ju ili na .NET-u.


Kad će neki ljudi konačno shvatiti da je win32API mrtvac na izdisaju :)

Sve je .NET, sve sve... Što ne može managed, može kao unsafe...

Što opet ne znači da win32API neće biti podržan. I danas možeš na winXP lijepo pisati DOS-ovske i Win16 aplikacije i većina će ih fino raditi :)
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 17:49 - pre 234 meseci
Zanimljiv stav, Sundance. Sta ti predlazes kao zamenu za Win32 API? ;)
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 18:15 - pre 234 meseci
Pa WinFX (kad izađe), zasad .NET, jedan njegov mali dio :)

Win32API je ružan, bahat i neorganiziran; sve što još nije, treba enkapsulirati u managed wrappere, tako da što prije to smeće izumre i C# postane toliko popularan da na linuxu bude više mono aplikacija nego bilo čega drugog, i da svaki *nix admin umre od jada što mora koristiti tehnologije koje je MS izmislio :)

Da MS danas izbaci Longhorn, malo bi ga tko bio spreman koristiti (od developera). Ovako imamo .NET koji samo olakšava prijenos u revolucionarne nove tehnologije.

Smrt C-u!

NB: Ja sam malo ekstreman u nekim stavovima, što se može vidjeti, ne treba me uzimati za ozbiljno ;)
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 18:50 - pre 234 meseci
To je sve u redu, ali WinFX kao sto i ti kazes nije zamena za Win32 vec je wrapper na njemu. Mozemo da kazemo sta god hocemo o Win32, cinjenica je da je star i da se to vidi, ali je takodje i cinjenica da je najkoriscenjiji API na svetu i da je vrlo stabilan i pouzdan (pre nego sto krenu zajedljivi komentari, probajte da uocite razliku izmedju Win32 i drugih podsistema Windowsa).

C[++] ne treba da umre 'eto onako', vec treba da umre ako mu je nadjena adekvatna zamena. Za sada nije, tako da se ne treba odricati vrlo mocnog alata. Treba izabrati pravi alat za pravu namenu.

Elem, ekstremni stavovi su ok, ali imaj u vidu da ono sto pises na internetu ostaje zauvek, i da preko toga gradis drugima sliku o sebi. Ekstremizam cesto nije popularan i kasnije ume da bude neprijatan. :)
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 18:55 - pre 234 meseci
Reljam, je l' ti to kažeš iz ličnog iskustva (neki sajtovi na akademskoj mreži mi padaju na pamet)?
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 19:11 - pre 234 meseci
Apsolutno! Ko je mogao da zna u to vreme da ce nasa akademska mreza ikada biti vidljiva sa interneta. :)
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 19:13 - pre 234 meseci
Citat:
Reljam: To je sve u redu, ali WinFX kao sto i ti kazes nije zamena za Win32 vec je wrapper na njemu.


Da, ali jednom kad ljudi počnu koristiti wrappere originalna Win32 implementacija će se moći napustiti i napisati nova, bolja, u .NET jezicima!

Citat:
Elem, ekstremni stavovi su ok, ali imaj u vidu da ono sto pises na internetu ostaje zauvek, i da preko toga gradis drugima sliku o sebi. Ekstremizam cesto nije popularan i kasnije ume da bude neprijatan. :)


Ma nije ovo klasičan ekstremizam...Mislim da je malo osoba na svijetu koji su toliko "očarani" Win32API-jem da bi imali ijedan drugi argument osim "gomila već postojećeg koda sa kojim se treba održati kompatibilnost".
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net.



+6 Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?24.01.2005. u 19:50 - pre 234 meseci
Pa nije samo kompatibilnost u pitanju. .NET klase za sad pokrivaju samo deo funkcionalnosti Win32 API-ja. Još nisam video netrivijalan .NET program koji ne poziva makar jednu Win32 funkciju.

I ako smem da dodam, ni .NET BCL klase nisu baš preterano dobro dizajnirane (da upotrebim blagu formulaciju)
 
Odgovor na temu

ambimoustrous

Član broj: 1114
Poruke: 174
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?26.01.2005. u 21:21 - pre 234 meseci
Pitanje #1.
Dragi Tata je napisao:
Citat:
I ako smem da dodam, ni .NET BCL klase nisu baš preterano dobro dizajnirane (da upotrebim blagu formulaciju)

Da li možete reći nešto više o ovome? Da li postoje opšte prihvaćeni kriterijumi za ocenjivanje dizajna biblioteke klasa? Zašto bi Microsoft sa svim njihovim resursima (ljudskim i finansijskim) omanuo po ovom pitanju? Voleo bih da dobijem neku vrstu odgovora, sa obzirom da ste me zaintrigirali ovom tvrdnjom.

Pitanje #2.
Da li se .NET BCL klase nadovezuju na WinAPI? Da li njihovu funkcionalnost obezbeđuje WinAPI, ili je u pitanju potpuno nezavisan podsistem?
Naime, ako .NET klase koriste WinAPI, onda mi se čini da nema razloga prerano proglašavati kraj API-ja.
If Microsoft invented plumbing, legions of hackers would smugly discuss the benefits of washing in a stream.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?26.01.2005. u 22:04 - pre 234 meseci
Citat:
ambimoustrous:Da li se .NET BCL klase nadovezuju na WinAPI?


Većim (sistemskim) dijelom jesu, kojeg bi bio gubitak vremena ponovno pisati, s tim da se sve novo razvija ili pod .NET ili za .NET.

Citat:
Da li njihovu funkcionalnost obezbeđuje WinAPI, ili je u pitanju potpuno nezavisan podsistem?


Gle, win32API je samo wrapper za nativne (Nt*) API-je koji su opet wrapperi za sistemske pozive NT kernela. Nitko ne garantira da, ako je recimo danas System.IO.FileStream interno wrapper za, recimo, CreateFileA, da sutra neće biti za NtCreateFile pri čemu bi se win32 potpuno zaobišao.

Citat:
Naime, ako .NET klase koriste WinAPI, onda mi se čini da nema razloga prerano proglašavati kraj API-ja.


Usporedi broj izdanih knjiga u zadnjih 3-4 godine (tj. otkad je MS počeo sa .NET inicijativom) za win32 i za .NET.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: Da li ce Longhorn biti 100% .NET?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6255 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.