Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Baze podataka - generalna pitanja

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Baze podataka - generalna pitanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5578 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Baze podataka - generalna pitanja22.01.2005. u 22:21 - pre 234 meseci
Interesantno je da vecina koji pocnu delphi da rade prvo se uhvate sa bazama (bar sam ja tako zakljucio po pitanjima). Ja nikad nisam radio konkretno sa "vecim" bazama (dosta sam radio XML i slicno, ali nikad npr SQL), ali moze se reci da imam dosta iskustva sa delphi-jem kad izuzmemo to . Hocu da napravim probno programce npr za vodjenje evidencije o studentima nekog fakulteta ili nesto slicno, mislim da je to dobar primer.

1) kako da napravim bazu? sta je ADO, DAO i slicno
2) kako da dodam/brisem/menjam unos
3) kako da filtriram listu po vise kriterijuma, npr hocu samo studentkinje izmedju 20 i 22 godine sa obimom grudi iznad prosecnog za fax
4) da li moze da se pristupi elementima tabele kao npr StrinGrid-u, ListView-u ili nesto slicno...pitanje je u vezi s tim kako bi odstampao rezultate. Nije problem sama stampa, ako treba mogu i direktno na Canvas da radim, samo kako da "uzmem" citljive podatke.
5) koje komponente za delphi mi trebaju

Hvala unapred,
Bane
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

iggac
Igor Ceko

Član broj: 34086
Poruke: 67
*.dialup.blic.net.



Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja22.01.2005. u 23:19 - pre 234 meseci
Za ADO pogledaj temu : ADO u Delphi-ju - tutorial

1) ja sam koristio Interbase bazu koja je zasnovana na SQL . Za rad sa njom imas Interbase koji ti dolazi uz Delphi kao i komponente. Ni ja nisam nesto previse iskusan ali kroz tutorijal koji postoji u C:\Program Files\Borland\InterBase\doc\TUTORIAL folderu naucices kako da kreiras bazu i osnovne sql komande. Ako se odlucis za ovu bazu preporucujem ti da prvo prelistas PDF file od tutoriala.

za stavke 2, 3, 4 moras malo da poradis na samom SQL jeziku (veruj mi da nije komplikovan) ali ukratko :
2. ako se radi o dodam/brisem/menjam u tabeli to su naredbe insert/delete/update a ako se radi o bazi onda create/drop/alter naredbe (naravno sa dodatnim parametrima)
3. SQL select komanda sa where uslovima npr.(samo da vidis da nije tesko) :
SELECT Ime,Prezime FROM Studentice WHERE (Br_godina BETWEEN 20 AND 22) AND (Obim_grudi > 20) ;
4. elementima iz pristupas preko IB komponenata (IBQuery, IBDataSet...) kojima zadajes SQL komande za citanje podataka iz baze
5. Interbase, Data Access, Data Controls....

Naravno da bi uopste mogao da koristis Interbase bazu moras da aktiviras ibserver ili ibguardian pomocu InterBase Server managera u meniju Interbase

Nadam se da ce ti ovo bar malo pomoci ako se odlucis za Interbase. Ako ti bude trebalo tutorijala za SQL javi.



The truth shall set you free
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja22.01.2005. u 23:40 - pre 234 meseci
Tnx na odgovoru.
Pogledacu pa cu da pitam ako nesto nije jasno

ako neko ima da doda nesto, slobodno
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

_v!rus_
BGD

Član broj: 40451
Poruke: 313
213.244.197.*



+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja22.01.2005. u 23:46 - pre 234 meseci
1. Koristi DatabaseDesktop (ide uz delphi), napravi novu tabelu sa potrebnim poljima (ime, prezime, godiste...). Snimi kao *.db u neki folder. U delphi-u dodaj TTable komponentu, za database name upisi FOLDER gde si snimio tabelu, a za table name izaberi u tabelu (*.db). Potom desni-klik-na-instancu-TTable -> Fields Editor -> desni-klik -> Add all fields. Daj TTabel-u neko ime.

ADO

2. Koristis TableName.Apend, .Edit, .Post, .Delete... vidi metode u helpu. Generalno pre svake operacije ide .Active := True, a na kraju .Active := False. Mozes da postavis .Active i @DesignTIme, ali to i nije dobra praksa jer se pending promene "snimaju" tek posle .Active := False, dotle su kesirane (i za lokalne TTable NE MOZE da se iskljuci, saznao posle 2 god. rada sa bazama, do tada mi se desavalo da ako pukne program sve promene na bazi u toj sesiji su izgubljene).
Neki generalan sablon bi bio
Code:

//neko dodavanje (dodaje novi record za neku maju)
MyTable.Active := True;             //Otvori tabelu
MyTable.Append;                      //postavi je u append mod, dodaj novi record
MyTableIme.AsString := 'Maja';   //postavi polje ime za novi record
MyTableGod.AsIneteger := 85;   //postavi polje god za novi record
MyTable.Post;                          //postuj promene na bazi
MyTable.Active := False;           //zatvori tabelu

//neke izmene (brise svima Ime)
MyTable.Active := True;           //Otvori tabelu
MyTable.First;                        //Postavi se na prvi record u tabeli
while not MyTable.Eof do          //vrti do kraja tabele
begin
  MyTable.Edit;                       //postavi trenutni record u edit mod
  MyTableIme.AsString := '';      //ocisti polje Ime
  MyTable.Post;                      //postuj promenu
  MyTable.Next;                     //prebaci se na sledeci record, OBAVEZNO zbog
                                          //mrtve petlje
end;
MyTable.Active := False;          //zatvori tabelu

//neko brisanje
MyTable.Active := True;           //Otvori tabelu
MyTable.First;                        //Postavi se na prvi record u tabeli
while not MyTable.Eof do          //vrti do kraja tabele
  MyTable.Delete;                    //obrisi record
//Please note, .Delete em brise, em se prebacuje na sledeci record i ne treba .Post
MyTable.Active := False;           //zatvori tabelu


3.
Code:

MyTable.Filter := 'Ime = ' + QuotedStr('Maja')// + ' AND God > ' IntToStr(85);
MyTable.Filtered := True;


4., 5. Vidi 1. i 2...

Ovo je neko OSNOVNO koriscenje baza, sve dalje "ce ti se kazti samo" kad malo uronis u help i naletis na neki purpose-specific problem! (onako kako se programiranje i uci)

Btw, video sam ti sajt i postove, bas me cudi da nisi do sad radio sa bazama...
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja23.01.2005. u 00:33 - pre 234 meseci
oket, hvala puno. Izgleda da nije tesko kao sto mi se ucinilo na prvi pogled
napravio sam neku bazicu u access-u i sad mrckam po delphi-ju :)

Baze nisam radio ranije iz jednostavnog razloga sto mi se nikad nije ukazala potreba. Ja mahom radim korisnicke programcice (npr toolbar za IE, web form submitter, parental control i slicni) i za sebe i "za kintu", niko mi ne trazi baze :)
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja23.01.2005. u 14:11 - pre 234 meseci
jos jedna sitnica: jel mnogo velika komplikacija ako vise korisnika (sa razlicitih compova u LAN-u) treba da obradjuje bazu i kako bi to otprilike islo
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja23.01.2005. u 22:50 - pre 234 meseci
Ako se ne varam, uz Delphi sa ne CD-u dobijaju prilicno obimni prirucnici koji pokrivaju ovakva pitanja.

Ako hoces da radis sa bazama moras da se potkujes teorijom, nema tu cacnes i ono radi, mislim ima ali radi dok su tu majstori. A kad odu...
 
Odgovor na temu

iggac
Igor Ceko

Član broj: 34086
Poruke: 67
*.dialup.blic.net.



Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 00:15 - pre 234 meseci
Citat:
bancika: jos jedna sitnica: jel mnogo velika komplikacija ako vise korisnika (sa razlicitih compova u LAN-u) treba da obradjuje bazu i kako bi to otprilike islo


Za Interbase-ove baze i nije bas neki veliki problem samo treba debelo obratiti paznju na transakcije.

The truth shall set you free
 
Odgovor na temu

_v!rus_
BGD

Član broj: 40451
Poruke: 313
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 00:29 - pre 234 meseci
@Bancika
Razmotri da batalis access baze ako vec radis u delphi-u. Jeste da se lako integrisu u windows i office aplikacije, ali zna da pravi probleme kod distribucije programa. Naime, da bi se pristupilo access bazi moras napraviti alias na target masini, sto i nije neki problem, ali po mom "iskustvu" nece uvek da ide glatko, zavisi da li target masina ima instalirane sve potrebne ODBC drajvere (i DAO - Data Access Object, cesto nema na Win-u 98 ), a i kad ima nekad nece "standardnim" nacinom kreiranja alias-a (putem BDE-a), vec mora u ODBC manageru windowsa, pa ovo, pa ono. A posto sa svakim novim office-om uvek stize i najnoviji ODBC, slobodno mozes koristiti Paradox ili IB (njima ne treba DAO), putem ODBC-a lako ces pristupiti bazi iz bilo koje office (i druge) aplikacije. Ja konkretno ne bih nikad koristio Access bazu osim ako bas ne moram...

Sto se tice pristupa bazi od strane vise korisnika, zavisi od konkretne situacije. Naime, mozes lockovati celu bazu ili record za jednog korisnika u kodu programa da bi se izbegao problem kada dva korisnika modifikuju isti record. Lockovan record moze da se cita ali ne moze da se menja. Uostalom vidi u helpu za vise o tome. A i mislim da tip baze nije bitan, bitno je kako to BDE resava posto u delphi-u radis sa potomcima TDataset, samo je bitno kako je to TU reseno.

Mozda dobar nacin za testiranje je XP-ov switch user sistem. Napravi kod sebe vise usera i pokreni svoj program kod svakog od njih pa exprimentisi...
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 00:57 - pre 234 meseci
Nisam bas na to mislio.
U pitanju je onaj moj jednostavan primer: studenti/clanovi biblioteke i slicno.
znaci imam jednu bazu i jednu tabelu u njoj (cak nemam ni knjige ni ispite )
Da li je izvodljivo preko nekog drugog racunara u LAN-u koristiti bazu kao da je u lokalu...

a u slucaju da batalim access, da li je potrebno nesto da se menja kod delphi-ja (tj sigurno mora, samo u kojoj meri?), tj da li mogu da koristim ADO i dalje, posto mi se cini zanimljivo ako je moguce, sta treba da promenim i kako da napravim bazu onda?
Dobro si spomenuo...recimo da hocu da isprobam sve to na drugom compu, sta treba da instaliram da bi sve radilo oket?

Hvala unapred
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

Riste Pejov
Team Leader/Senior Software Developer @
Ein-Sof ltd Skopje
Skopje, Macedonia

Član broj: 128
Poruke: 571
217.16.77.*

Jabber: richie@bagra.net.mk
ICQ: 154236769
Sajt: riste.softver.org.mk


Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 08:22 - pre 234 meseci
Citat:
iggac: Za Interbase-ove baze i nije bas neki veliki problem samo treba debelo obratiti paznju na transakcije.


Ne trebas se uopste zamarati sa transakcijama ako ne zelis neke specificne akrobacije. IB/FB ima tako dobar concurency sistem da sve trebas uraditi je:

IBTransaction1.StartTransaction();
IBQuery1.SQL.Text = 'INSERT INTO bla (bla1,bla2) VALUES (1,"test")';
IBQuery.ExecSQL();
IBTransaction1.Commit();

i to je sve :)
Najcesci primer kod novajlija je da ne komituju transakciju i onda dobijes pitanja kao:
Zasto kad jedna instanca moje aplikacije insertuje podatke, dok je ne ugasim drug instanca ih ne vidi. Ili eventualno ovo urade sa vise formama od koje svaka ima svoju transakciju i onda kad se podaci insertuju u jednu formu onda ih druga ne vidi.
People who think they know everything tend to irritate those of us who do.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 08:51 - pre 234 meseci
Citat:
_v!rus_: @Bancika
sve potrebne ODBC drajvere (i DAO - Data Access Object, cesto nema na Win-u 98 ), a i kad ima nekad nece "standardnim" nacinom kreiranja alias-a (putem BDE-a), vec mora u ODBC manageru windowsa, pa ovo, pa ono. A posto sa svakim novim office-om uvek stize i najnoviji ODBC....


Cisto da coveka ne dovodimo u zabludu:

1. Za pristup Access bazi najzgodnije je koristiti ADO komponente
2. instalacija ADO (odnosno MDACa) na nekoj masini se svodi na pokretanje jednog EXE fajla, ili prosto ukljucivanjem ADO merge modula u instalaciju
3. MDAC se standardno isporucuje uz os od Windowsa 2000 i zilion drugih programa instalira MDAC, tako da je danas cudo da se uopste pronadje verzija bez ADOa
4. ADO connection string je najjednostavniji mehanizam za povezivanje s bazom koji ja znam (a znam ih ;)

ADO je zanimljiv jer ostavlja mogucnost da se skaliraju programi na drugu bazu bez izmene kooda (osim izmene SQL upita eventualno). Dovoljno je promeniti connection string, i stvar ce da radi i sa MSSQLom, ORACLOM, DB2 i jos "ponekom" bazom podataka.

I naravno, transakcije:

ADOConnection.BeginTrans;
//radis sa svim querijima povezanim na tu konekciju koliko hoces
ADOConnection.CommitTrans;

i to je to.

Eh, da, ako se slucajno neko odluci na prelazak na .NET, ADO mu je mala briga jer tamo se radi sa ADO.NET tako da je prelazak relativno jednostavan.

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 08:54 - pre 234 meseci
ex, zaboravih reci, problem sa razlicitim verzijama ADOa je minimalan, jer se jako lepo prepisuju jedan preko drugog :) Dovoljno je da u svoju instalaciju ukljucis neki relativno nov (ja preferiram 2.7 i 2.8) i ne brines za kompatibilnost.
A i kompatibilni su prema dole, tako da...

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 10:06 - pre 234 meseci
tnx
1)a jel moze connection string da poveze sa remote bazom ili samo sa lokalnom?
2)a sta je transakcija
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 10:51 - pre 234 meseci
Citat:
bancika: tnx
1)a jel moze connection string da poveze sa remote bazom ili samo sa lokalnom?


Naravno da moze kako 'oces :)

recimo za povezivanje sa MSSQL serverom:

Provider=SQLOLEDB.1;Persist Security Info=False;User ID=XXX;pwd=XXX;Initial Catalog=NAZIV BAZE NA SERVERU;Data Source=NAZIV SERVERA

A za acces samo uneses ime fajla sa kompletnom putanjom:

\\udaljeniracunar\sharedfolder\baza.mdb

2)a sta je transakcija :)

Transakcija je mehanizam da ti spase zivot. Zamisli ovako, ti trebas poslati neke pare meni preko banke. U bazi ide ovako (pojednostavljeno naravno):

1. Skini pare sa racnua bancika
2. Stavi pare na racun sasas

A ako se desi ovo:

1. Skini pare sa racnua bancika
2. pukla aplikacija, resetovao se server, nagazio neko na mrezni kabl...

sta onda?

Zato postoje transakcije:

ADOConnection.BeginTrans;
1. Skini pare sa racnua bancika
2. Stavi pare na racun sasas
ADOConnection.CommitTrans;

Transakcije osiguravaju upis u bazu, dakle ili ce se upisati sve ili nece nista. Zgodno zar ne? Pre nego sto se zaletis da ih koristis svugde:
Usporavaju bazu (znacajno)
moras mnogo dobro da vodis racuna da zatvaras transakcije

verovatno ce se naci neko da ti da i 'knjiski' odgovor sta su transakcije, ali mislim da vidis poentu :)

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 14:46 - pre 234 meseci
cool, hvala :)

a za transakcije sam imao intuitivnu predstavu, samo me interesuje da li se koriste i za nesto drugo osim za bas takve slucajeve...npr. ja upisujem novi slog u bazu...jel ima potrebe za transakcijama?
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 15:16 - pre 234 meseci
Pa, generalno je najbolje transakcije koristiti sto manje. Dakle, samo za kriticne obrade, u slucajevima kad se ostali metodi zastite integriteta (relacije, npr.) ne mogu izboriti sa budalom koja klikce po ekranu :)
Dakle, za obicne inserte nikako.

ss.

[Ovu poruku je menjao sasas dana 26.01.2005. u 12:54 GMT+1]
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

bancika
Branislav Stojkovic

Član broj: 24844
Poruke: 631
213.244.208.*

Sajt: www.diy-fever.com


+1 Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja24.01.2005. u 16:10 - pre 234 meseci
cekajte ljudi, ovo me podseca kao kad neko pita da li je bolji intel ili amd pa nastane opsti pokolj
nema potrebe za tim.
posto sam provalio ono najosnovnije (probao sam access bazu sa ADO i radilo je super). probao sam i paradox tabelu i radilo je ok. juce sam instalirao IB ali se nesto tu malo kocim...nebitno.
posto mi se cini da su to tri osnovna pravca, sta trebam da instaliram na racunaru koji nema delphi da bi sve to funkcionisalo (za prva dva slucaja)...i kako da osposobim recimo LAN da programi rade ok sa bazom koju postavim na jednom compu.

hvala unapred,
Bane
Ride the rainbow, crack the sky

DIY gitare, pojacala i efekti www.diy-fever.com
 
Odgovor na temu

Riste Pejov
Team Leader/Senior Software Developer @
Ein-Sof ltd Skopje
Skopje, Macedonia

Član broj: 128
Poruke: 571
217.16.77.*

Jabber: richie@bagra.net.mk
ICQ: 154236769
Sajt: riste.softver.org.mk


Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja25.01.2005. u 08:36 - pre 234 meseci
Citat:
sasas: Pa, generalno je najbolje transakcije koristiti sto manje. Dakle, samo za kriticne obrade, u slucajevima kad se ostali metodi zastite integriteta (relacije, npr.) ne mogu izboriti sa budalom koja klikce po ekranu :)
Dakle, za obicne inserte nikako.


Ja se ne slazem, a mislim ni ostatak sveta. Ali ipak, evo da prezentiram moju odbranu.

1. Transakcije sluze da garantiraju atomicnost. Atomicnost je neka terminologija koja zeli reci da: Ako commit-ujem transakciju, sve sto je uragjeno unutar te transakcije, je 100% uneseno kao podatak u bazi.
2. Transakcije postoje, ti to zeleo ili ne. Kod svih servera za baze ne mozes nista uraditi bez transakcije. (kao server za baze ne brojim MySQL sa myISAM tipom tabela ili mozda Access). To sto nekom programeru izgleda kao da nije koristio transakcije to je zato sto je server automatski njemu startovao transakciju i komitovao posle kraja inserta/updatea.
3. Transakcije nisu samo za kriticne obrade, vec da obezbede konkurentni pristup podataka za vise korisnika.
4. Ako baza treba imati vise od dva-tri korisnika, zaboravi desktop baze kao Paradox, Access i sl. Ne mozes nedostatke baze sakriti sa App serverima i slicnim dodacima. Sto vise, negde gore bio je neki decko koji je tvrdio da 150K korisnika pristupa paradox bazi i da ima svoj metod zakljucavanja baze. Baza ima ono sto ima, ti nemozes dodati ili oduzeti metode zakljucavanja. Valjda je covek mislio da ima 150K slogova sa korisnickim nalozima, posto 150K konkurentnih usera je previse i za oracle na 16 procesorskom sistemu (spekulacija).
5. Ne za*ebavaj se sa bazama kao Access, Paradox ili Foxpro, kad postoje baze kao MSSQL, Firebird (free), PostgreSQL(free).
6. Ako zelis FB/IB onda http://www.elitesecurity.org/tema/84694/0#543271
People who think they know everything tend to irritate those of us who do.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Baze podataka - generalna pitanja25.01.2005. u 08:55 - pre 234 meseci
Imam utisak da se nismo razumeli...
mislio sam na koriscenje transakcija u npr. ovim slucajevima:

1. kad je operacija sama po sebi atomicna (mada ovo i bez mog pametovanja niko ne bi napisao :)

<pseudocode>
connection.BeginTrans;
q1.SQL := 'INSERT INTO Employees(Id, Name) VALUES (1, "sasa")';
q1.ExecSQL;
connection.CommitTrans;
</pseudocode>

2. ili recimo kad su npr. tabele Employees i EmployeeWorkHours povezane relacijom, sa 'enforce-om' (zna li neko dobar prevod?) ref. integriteta:

<pseudocode>
connection.BeginTrans;
q2.SQL := 'DELETE FROM EmployeeWorkHours WHERE Id_Employee = 1';
q2.ExecSQL;
q1.SQL := 'DELETE FROM Employees WHERE Id = 1';
q1.ExecSQL;
connection.CommitTrans;
</pseudocode>

u ovom drugom slucaju je q2 suvisan, pa samim tim i transakcija. inace stoji sve ovo sto pricas.

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Baze podataka - generalna pitanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5578 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.