Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?

[es] :: Visual Basic 6 :: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 79454 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Ružičić
Software Architect, Appricot d.o.o.
Beograd

Član broj: 26939
Poruke: 2881

Jabber: krckoorascic@gmail.com
Sajt: krcko.net


+44 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 01:16 - pre 234 meseci
e, sad se setih jedne ideje: sta kazete da se asocijacije sastavljaju random? i to bih mogao lako da uradim al mi treba neki fond reci za pocetak. Evo kako sam ja to zamislio:
imamo jednu bazu sa pojmovima koji su povezani na sledeci nacin:
svaki pojam ima po 10-15 pojmova koji asociraju na njega i samo se izaberu 4 od njih isto tako svaki pojam bi valjalo da ima i neke sinonime...
E, a da malo zakomplikujemo one originalne asocijacije? Mislim ovako imamo 4 kolone (ono a,b,v,g) i resenje svake kolone asocira na jedan pojam (dosasd je sve isto kao u originalu...) i ima takve 4 "male asocijacije" i resenja svih tih malih daju "super konacno resenje" :D ???

...ovo je samo predlog...

ako se odlucimo za ovaj nacin, kad bolje razmislim, rado bih prepustio ovaj deo nekom drugom - nisam bas vican sa ovim bazama podataka :p (kad mi treba tako nesto ja napravim moju... ali one nisu toliko brze...)

poz i laku noc (odo ja da lalam!)
 
Odgovor na temu

Exit
Djordje Vukovic
Berane

Član broj: 45956
Poruke: 92
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 13:28 - pre 234 meseci

Ja cu POKUSATI da uradim asocijacije.Pokusacu da budu random asocijacije.
To bi trebalo da izgleda ovako:
4x4 text box-a.Klikom na njih se pojavljuje vrijednost tog polja (npr. A3 ili C1 itd)
4 text box-a koji ce biti resenja kolona.U njih igrac upisuje resenje za koje misli da je tacno a msgbox ga obavjestava da li je pogodio
1 text box za konacno resenje gdje se upisuje konacno resenje.ako igrac pogodi -
kraj igre. Igru bi povezao sa bazom podataka tako da bi igrac klickom na next dugme Data1 kontrole dobijao sledece rijeci i ponovo igrao igru.

Ima li ko da mi da neku bazu podataka koju bi mogao da iskoristim???
Underground
 
Odgovor na temu

Pr0gr4m3r
Vojislav Kasljunica
Ne razmishljam o tome
Zrenjanin

Član broj: 44902
Poruke: 80
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: www.milankrstin.tk


Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 14:30 - pre 234 meseci
To je ok!Ajd da skupimo tim , podelimo uloge i pocnemo s radom...
SVI KOJI SU ZAINTERESOVANI DA BUDU U TIMU ILI POMOGNU NA BILO KOJI NACIN NEKA SE OBRATE NA [email protected]
Poz svima...

I Smrt ,je deo zivota!
volja,rad,uspeh
 
Odgovor na temu

reiser

Član broj: 7895
Poruke: 2314



+102 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 18:51 - pre 234 meseci
- Da li je bolje da se kviz radi preko DX-a ?
- Da li ce kviz imati mogucnost da igraju dva igraca (mrezno) ?
- Kako ce te uraditi unos reci kod slagalice ? Kad istekne 60 sec, igrac treba da unese rec koju je sastavio. Da li ce te ga ograniciti da ima max 10 sec da ukuca rec ili na neki drugi nacin ? I sta ako unese neku rec koja nije validna, tj. kako ce to racunar znati ?
 
Odgovor na temu

Exit
Djordje Vukovic
Berane

Član broj: 45956
Poruke: 92
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 20:04 - pre 234 meseci

Super sto pocinjemo sa radom!!!



Moze li mi ko pomoci da nadjem neku bazu podataka za asocijacije.Ili moram
sam da sastavljam asocijacije???

Koliko mi otprilike treba razlicitih asocijacija?
Underground
 
Odgovor na temu

Pr0gr4m3r
Vojislav Kasljunica
Ne razmishljam o tome
Zrenjanin

Član broj: 44902
Poruke: 80
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: www.milankrstin.tk


Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 20:13 - pre 234 meseci
Mislim da cesh ipak morati da je pravish sam!
:)

I Smrt ,je deo zivota!
volja,rad,uspeh
 
Odgovor na temu

Exit
Djordje Vukovic
Berane

Član broj: 45956
Poruke: 92
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 20:20 - pre 234 meseci
OK. napravicu sam koliko budem mogao.

Koliko otprilike treba da bude razlicitih asocijacija?
Underground
 
Odgovor na temu

Pr0gr4m3r
Vojislav Kasljunica
Ne razmishljam o tome
Zrenjanin

Član broj: 44902
Poruke: 80
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: www.milankrstin.tk


Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 21:29 - pre 234 meseci
Pa ne znam...to ti je komplikovani matematicki proces gde je x+y=z
poz...:)

I Smrt ,je deo zivota!
volja,rad,uspeh
 
Odgovor na temu

Pr0gr4m3r
Vojislav Kasljunica
Ne razmishljam o tome
Zrenjanin

Član broj: 44902
Poruke: 80
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: www.milankrstin.tk


Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 21:39 - pre 234 meseci
Malo sale,nije na odmet...
Pa ovako imash 4kolone a,b,c,d...+konacno reshenje...
Sad bash ne razumem shta pitash...
Da li pravish za svako polje bazu reci lil neshto drugo....?

I Smrt ,je deo zivota!
volja,rad,uspeh
 
Odgovor na temu

Exit
Djordje Vukovic
Berane

Član broj: 45956
Poruke: 92
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 22:22 - pre 234 meseci
Kad se otvore sva polja, pogode sva resenja kolona i kad se pogodi konacno
resenje igra je zavrsena. Onda se klikom na jedno dugme sva ta polja
mijenjaju (traze se drugacija resenja za kolone i drugacije konacno resenje).
Znaci kad se zavrsi igra klikne se na MoveNext i polje A1 postaje drugacije nego
sto je prije bilo.Sva polja su drugacija.
Ponovo se igra samo sa razlicitim vrijednostima polja A1,A2, B4,C3... i razlicitim trazenim resenjima.

Znas li sad sta mislim?
Ako nisam dobro objasnio reci.Pokusacu ponovo :)
Underground
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ružičić
Software Architect, Appricot d.o.o.
Beograd

Član broj: 26939
Poruke: 2881

Jabber: krckoorascic@gmail.com
Sajt: krcko.net


+44 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?25.01.2005. u 23:48 - pre 234 meseci
zar nije lepsi nacin koji sam ja predlozio? (mislim nekako izazovniji :D)
da imamo samo bazu pojmova a ne gotove asocijacije. Tako da program sam generise asocijaciju. Evo sad cu da uradim jednu asocijaciju (sa par pojmova - sta mi padne napamet) da vidite sta sam mislio...

E, sto se tice Mog Broja, zakasnih veceras, stig'o sam samo da gledam asocijacije tako da jos uvek ne znam pravila te igre (smrc...) :(
 
Odgovor na temu

Pr0gr4m3r
Vojislav Kasljunica
Ne razmishljam o tome
Zrenjanin

Član broj: 44902
Poruke: 80
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: www.milankrstin.tk


Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 14:08 - pre 234 meseci
Mislim da je krckoorascic upravu!Bolje je imati jednu kljucnu bazu za sve!
Po meni najveci problem je vreme!Kada istekne vreme za datu igru,koliko sekundi produziti da bi korisnik dao odgovor?????
I Smrt ,je deo zivota!
volja,rad,uspeh
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 15:55 - pre 234 meseci
Sto se pravila za "moj broj" tice, koliko se secam data su 4 jednoscifrena, jadan dvocifren i jedan trocifren broj. Ne moraju se svi upotrebiti ali nije moguce ponavljanje (ako je broj 3 dat dva puta moguce ga je koristiti dva puta).
Za asocijacije bi IMHO najbolja varijanta baze bila tabela koja ima parove reci gde prva asocira na drugu. Zatim pri biranju reci odabere se prvo konacno resenje, zatim 4 reci koje (na osnovu baze) asociraju na nju a zatim opet 4 reci koje asociraju na svaku od njih. Najveci problem (mnogo posla) i jeste ispovezivati ove reci jer za recimo bazu od 10000 reci realno je potrebno minimalno 40000 redova u tabeli (za svaku rec po 4 reci koje asociraju na nju) sto se mora rucno unositi jer racunar nikako ne moze da zna sta na sta asocira.

@krckoorascic. Ako hoces da pravis f-ju za parsiranje matematickih izraza (za "moj broj" ti treba samo +, - ,*, /) napravi jednu koja radi bez zagrada pa cemo je dopuniti da radi i sa njima ;).

Mada, pade mi na pamet... kako bi bilo napraviti neuronsku mrezu koja ce koristeci ovu igru nauciti da pravi asocijacije na novim pojmovima... Hmm, offtopic ali sam u trenutku inspiracije zeleo da zapisem :).
 
Odgovor na temu

Exit
Djordje Vukovic
Berane

Član broj: 45956
Poruke: 92
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 16:07 - pre 234 meseci



Evo uradio sam neke asocijacije.Nisu gotove samo da vidite kako sam to zamislio.
Nisu ispale bas kako sam planirao ali mislim da takve mogu posluziti.
Nedostaju neke stvari: nije uradjena grafika, nije dodata kontrola za vrijeme.
Nisam imao vremena a ovo je samo da vidite jeli ispalo kako ste vi mislili.

Treba jos dodati Timer kontrolu da mjeri 90 sekundi od pocetka igre a ja sto se tice toga nisam mnogo dobar.
Moze li ko da mi da neki dobar code za Timer
Underground
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ružičić
Software Architect, Appricot d.o.o.
Beograd

Član broj: 26939
Poruke: 2881

Jabber: krckoorascic@gmail.com
Sajt: krcko.net


+44 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 17:06 - pre 234 meseci
Nisam jos pogledao ove asocijacije (sad sam ih skinuo) a evo sta sam ja zamislio. Ovo je samo demo da pokazem kako mislim da se vezuju pojmovi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Aleksandar Ružičić
Software Architect, Appricot d.o.o.
Beograd

Član broj: 26939
Poruke: 2881

Jabber: krckoorascic@gmail.com
Sajt: krcko.net


+44 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 17:14 - pre 234 meseci
Citat:
Shadowed:
Mada, pade mi na pamet... kako bi bilo napraviti neuronsku mrezu koja ce koristeci ovu igru nauciti da pravi asocijacije na novim pojmovima... Hmm, offtopic ali sam u trenutku inspiracije zeleo da zapisem :).


kako si to zamislio da se uradi?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 17:48 - pre 234 meseci
Pogledao sam Exit-ov projekat. Nedostatak u bazi je u tome sto postoje striktno definisane varijante. Ako bi se radilo onako kako sam predlozio dodatak samo jedne reci koja asocira na neko poluresenje bi stvorio mogucnost nove kombinacije (koja bi doduse bila veoma slicna jednoj od vec postojecih ali je ipak nova). Umesto Data kontrole mislim da je bolje koristiti ADO. Verujem da vecina ovde ume da ga koristi a SQL ce biti potreban. Inace i kod je mnogo veliki (bespotrebno). Takodje je pogresno koristiti skrivene TextBox-ove umesto String promenljivih.
Htedoh reci da se iz ovog projekta moze iskoristiti GUI ali sam onda video krckov projekat :) (je l' OK da pisem krcko? Komplikovano mnogo da pisem celo).

Ovo je slicno onome sto sam ja predlozio (samo sto nije ubaceno u bazu ali pomenuto je da je u planu). Jedina stvar koje se razlikuje je u tome sto bi to u bazi izgledalo ovako:
Code:

-----------------------------------
ID  |Rec      |Na nju asociraju    |
-----------------------------------
0   |Garfild  |"1|2|3|4|5"         |
1   |Macka    |"6|7|8|9|10|11"     |
2   |Strip    |"12|13|14|15|16|17" |
...

Ovde se javlja problem sa tim sto se mora parsirati kolona "Na nju asociraju" (OK, ovo bi se svakako drugacije zvalo). Drugacija varijanta bi bila.
Code:

-------------------------
Rec       |Na nju asocira
-------------------------
Garfild   |Macka
Macka     |Mis
Macka     |Persijska
Mis       |Sir
Mis       |Glodar
...

Ovde je bitno da svaka rec ima bar 4 reci koje asociraju na nju (zapravo ne mora , moze se u kodu odabrati samo ona koja ima pa kada se dopuni baza bice vise reci za resenja). Tu je onda "fora" sto je dovoljno dodati red "Macka |Pacov" pa da umesto bilo koje druge asocijacije moze da se koristi Pacov (umesto Persijska npr.). U tome je robusnost ovakvog pristupa.
Sto se Krckovog koda tice, to sam pratio donekle... i izgubio sam koncetraciju a LCD monitor koji bas ne prikazuje lepo boje (pa mi se komentari ne razlikuju od koda) mi ni najmanje ne pomaze. Probacu malo kasnije ponovo :).

Sto se neuronske mreze tice, to je komplikovanao i sasvim offtopic. Mislim da bi bilo bolje drugi put i na drugom mestu (forumu) pokrenuti tu temu.

Steta sto ne koristimo svi Jabber, mogli bismo da organizujemo groupchat...
 
Odgovor na temu

vujkev
Beograd

Član broj: 8072
Poruke: 1347
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+104 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 18:18 - pre 234 meseci
Nije da bas imam vremena da pravim ovu igricu, ali ajde barem malo da dam doprinos ovome. Mozda ce se i moje ime pojaviti u listi pomagaca

@Exit
Prva stvar koja mi je zapala za oko je da si za bazu stavio full path tako da sam odmah dobrio gresku jer program nije mogao da nadje bazu na datoj lokaciji. Preporuka je da koristis relativni path do baze u odnosu na lokaciju exe programa.
Druga stvar je sto dizajn baze nije bas najbolji.

Uz ovu poruku vam saljem jedan moguci dizajn baze. Kao sto neko rece (mislim da je u pitanju Shadowed), najbolje resenje je da se prvo izabere konacno resenje, zatim 4 resenja koja asociraju na to konacno, a zatim po 4 koja upucuju na medjuresenje.
U mojoj bazi postoje 3 tabele u kojima se nalaze svi moguci tekstovi.
tblResenja - Spisak svih mogucih resenja
tblGrupe - spisak svih medjuresenja
tblStavke - spisak svih mogucih polja

sve tabele su medjusobno povezane tako da u tblGrupe postoji polje IDResenja koje ukazuje na koje se resenje odnosi medjuresenje (grupa). Isti princip je promenjen na tblStavke i tblGrupe. Na ovaj nacin je izbegnuta potreba za parsiranjem iz predhodnog predloga.
Takodje predlazem da za neko resenje postoje vise od 4 moguca medjuresenja i da se ona biraju nasumice, a isti princip je moguce napraviti i za stavke i ostalo.
Moj drugi predlog se odnosi na unos resenja. Malo je nerealno da ce neko apsolutno tacno ukucati resenje jer npr u mojoj bazi resenje je "Stolica", ali takodje moguce da ce neko na napise "Stolice" i sl. Bilo bi lepo ako se pri kucanju resenja dozvoli i unos specijalih karaktera (npr "?") koji bi bio zamena za bilo koje slovo. Naravno potrebno je ograniciti na jedna spec. karakter u resenju ili npr. 5% od ukupne duzine resenja.

Imao sam jos nesto da kazem, ali posle ovolikog kucanja sam zaboravio.

Srecan rad
Naučio sam...
Da je važnije biti ljubazan nego biti u pravu
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 18:40 - pre 234 meseci
OK, znaci prvo se rade asocijacije?
Ne bi bilo lose da ako neko ima worlist-u srpskih reci (ili neki dobar, ali dobar program koji ce izblaciti reci iz teksta) da uploaduje negde.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?26.01.2005. u 18:41 - pre 234 meseci
Kao što već rekoh, najveći deo posla je konstruisati i popuniti bazu.Samo programiranje je manje zahtevan i jednostavniji deo posla.Ovo što je Krcko (eto ti novog nicka :)) uradio je nešto najbliže onome kako bi to trebalo da izgleda, uz malo optimizacije koda.Doduše, kada se pojmovi budu izvlačili iz baze biće lakše, jer pomoću SQL-a vrlo brzo može da se odradi izvlačenje potrebnih pojmova iz baze i smeštanje u adekvatna polja.Dalje, baza koju je ostavio Marko Paunovic je prilično dobro popunjena i može dobro da posluži za početak, jer ista baza reči može da posluži i za igru slagalica (razbacana slova od kojih treba složiti najdužu moguću reč), kao i za igru asocijacija.Jedino što neko treba da odredi koje reči asociraju na koju, kao i da odredi prioritete, tačnije postoje reči koje asociraju na više drugih reči u odnosu na reči koje asociraju na nju, ako razumete šta hoću da kažem.E takve reči bi trebalo izbegavati kao konačno rešenje već ih trpati da budu na nekom polju, ili eventualno rešenje kolone, kako bi se povećao broj mogućih kombinacija.
Sledeća stvar na koju treba obratiti pažnju jeste i korisnički input.Prvo, mnogo bolje je ovo Krckovo rešenje jer korisnik mora da potvrdi odgovor enterom, tako da se izbegava "nabadanje" kao što je slučaj u Exitovom primeru.Treba malo poraditi i na problemu koji se javlja kod upisivanja odgovora, kao i jezičke barijere.Recimo, uzmimo za primer reč večnost, e sad ukoliko korisnik naviknut na jekavicu napiše vječnost program će mu izbaciti pogrešan odgovor.Pored toga možda neko koristi i naša slova na tastaturi, pa umesto 'vecnost' upiše 'večnost'.Isto tako neki korisnik, može umesto večnost da otkuca večnorst u brzini i da opet bude pogrešan odgovor, iako je ovaj u principu znao odgovor.Za ovo zadnje, nekakvo rešenje bi moglo da bude jedan MsgBox sa tekstom "Upisali ste blablabla, da li ste sigurni da je to ogovor" i ponuđenu yes or no soluciju, ali na ova prva dva problema bi trebalo poraditi malo.Ok, možda to nije toliko bitno, ali moglo bi da pokvari utisak o programu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

[es] :: Visual Basic 6 :: Da li je moguce napraviti kviz TV SLAGALICA u VB?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 79454 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.