Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?

[es] :: Vodič za posao :: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 36616 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.27.*



+6455 Profil

icon Re: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?18.06.2005. u 10:57 - pre 229 meseci
Sto se tice ovog "kuvanja kafe" i to da je nekim ljudima tako nesto "ispod casti", a takvi su uglavnom ti 'sa diplomom' odnosto oni kojima je to svrha postojanja na ovom svetu - imati diplomu.

@LeoII:

Ja radim kao project manager, u duznosti mi spadaju i HR u okrivu tima, odnosno dovodim pojacanja, odpustam neke koji ne rade dobro (doduse ovo mi se jos uvek nije desilo u pravom smislu reci), predlazem bonuse, povisice, itd itd... Svi ovde znaju da sam prosle jeseni non stop trazio programere, i ovde na ES-u, i davao non stop oglase u Blicu, Politici... I imao sam razgovore sa mnogobrojnim kandidatima...

Uvek kada mi je dosao kandidat kome je u CV-ju i prici samnom glavna stvar to koji je fakultet zavrsio i kakvu diplomu ima, to mu je odmah veeeeliki minus... Takvi ljudi ne postuju autoritet onoga za koga smatraju da je 'nize' od njih... Znaci sa kolegama ce da ima ocajan odnost... Sa takvim ljudima vrlo cesto dolazim u situaciju da odbijaju poslove jer - "pa nisu oni zbog toga gulili stolicu 5 godina" ... Onda, takvi ljudi uvek smatraju da im je firma nesto duzna, i uvek ocekuju neke specijalne uslove i specijalne nagrade jer boze, oni su "the choosen one"... Oni su bozanstva koja su sisla medju smrtnike... Takvi ljudi su vrlo negativni za posao, i mogu da prodju po drzavnim firmama, i nekim firmama sa losim menadzmentom, i firmam kojima nije stalo do odnosa medju radnicima, i gde ih bas boli uvo koga i kako zaposljavaju...

Inace, za jednog od mojih programera sam saznao da ima diplomu tek nakon par meseci rada sa nama kad su me iz knjigovodjstva davili u vezi nekih dokumenata, pa sam morao da im napisem nekakvu specifikaciju ... Ja uzeo da popunjavam to, i covek mi kaze da je zavrsio taj i taj fakultet, dok sam ga ispitivao za pitanja sa tog dokumenta... Nit sam ja imao pojma, nit mi je covek rekao to pre toga.. Verovatno je napisao u CV-ju negde sta je zavrsio, ali ja na to nisam ni obracao paznju...


Citat:
srki:
-Projects progress quickly until they become 90% complete, than they remain 90% complete forever.

-When things are going well, something will go wrong. When things can’t get any worse, they will. When things appear to be going better, you have overlooked something.


Ove dve recenice su apsolutno tacne... Ja trenutno imam problem sa rokovima, i sa ovom prvom recenicom vec 6 meseci :)


Citat:
LeoII:
Kad pomenuste i privatne fakultete. Jednom studentu, na jednom od tih fakulteta, nije neki veliki uzorak, sam drzala casove, radila seminarske i mogu vam reci da je sa tim odlicno prolazio. Da su ti fakulteti dobri, mozda jesu, ne znam, ali da su bolji od drzavnih? Odgovor mi je bio vise nego jasan...


Hmm.. A zar to nije malo neeticki sa tvoje strane? Prvo, nije moralno da nekome pomazes da vara na ispitima i na fakultetu, a drugo, ti time pomazes da taj isti lik bez svog truda i znanja zavrsi taj isti fakulet, i tebe direktno ugrozi i obezvredjnjuje tu tvoju diplomu sto imas..

Citat:
LeoII:
Ljude koji zavrse jedan od tri fakulteta o kojima pricamo, ceka posao... To mogu da tvrdim poznajuci ne jednog, dvoje, petoro nego skoro celu jednu generaciju diplomaca (doduse samo sa jednog od ta tri), koji su, svi bez izuzetka nasli poslove, neki malo bolje, neki malo losije, u struci. Na racun koga? ...


Ovo mi je malko teze poverovati... Da nisam prisustvovao jednoj sceni na Ekonomskom fakultetu dok sam devojci pravio drustvo, kada je neka devojka prisla na onaj salter u studentskoj sluzbi, i trazila nekakvu potvrdu o nekom jebe kevu proseku ocena, jer je skoro diplomirala i zeli da aplicira za "sestomesecni volonterski rad u Narodnoj banci", mozda bih ti i poverovao...
Sta to govori o toj osobi? Pa govori da je sa tog fakulteta izasla nesposobna, i da je bez veze izgubila 5-6 godina zivota na studije, a mogla je odmah da se zaposli u nekoj parfimeriji i da radi za 200 eura, bar ne bi opterecivala roditelje sa troskovima studiranja... Ionako u zivotu nece dogurati dalje od tog minimalca od 200 eura...
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?18.06.2005. u 12:33 - pre 229 meseci
Pratim ovu temu duže vreme i vidim da ima onih koji zaista misle da je dovoljno da se pojave negde sa diplomom i da će dobiti posao a opet ima i onih koji su u stanju da objektivno sagledaju stvari.

Ja sam na ETFu, odsek za telekomunikacije, i recimo da mi ne ide loše, kad se sve sabere i oduzme imam još dve godine što će u ukupnom poretku dati 7 godina studiranja, što je još uvek solidno niže od uobičajenog proseka studiranja na tom fakultetu. Volim to što radim, zapravo fakultet sam i upisala iz, nazovimo to ljubavlju, prema toj vrsti nauke i zasita šta god da radim trudim se da udjem u suštinu do kraja, da mogu to što sam naučila da primenim kako na stručnim primerima tako i u običnom životu. Za sve ovo vreme sam uspela da postignem solidan nivo inženjerskog načina razmišljanja i da već postojeću analitičnost vrlo unapredim i dodatno razvijem.
Upoznajući se sa ljudima tokom svog života imala sam sreće da upoznam mnoge inženjere eletkrotehnike i većina njih je bila vrlo uspešna u svom poslu (da, radili su u struci), medjutim, kasnije, upoznavajući svoje kolege sa fakulteta uz opšti trend da se sve "samo prodje i što brže završi" pomalo sam se razočarala. Čak sam se u nekom trenutku ozbiljno zapitala da li će oni koji su do diplome došli samo da bi stigli do nje biti posmatrani isto kao i oni poput mene koji su se zasita posvetili onome što rade.
Sa druge strane sposoban pojedinac uopšte ne mora da ima ikakvu diplomu i može da bude vrlo uspešan, posebno u ITju, i za to imam mnogo primera.

Šta u stvari želim da kažem? Recimo da uopšte ne mislim da me posao "negde čeka", mislim da ću morati, kao što i radim, mnogo više da se potrudim da budem na tamo nekom konkursu za posao bolja od drugih. Iz tog razloga se konstantno trudim da znanje koje stičem na fakultetu proširim i dopunim, pogtovo iz konkretnih oblasti kojima želim da se bavim. A vrlo su konkretno zacrtane. Takodje, otkad sam upisala faks uvek imam tzv. petogodišnji plan, koji se vremenom menja i sve više uobličava na mom putu ka nekakvom cilju. Taj plan ne podrazumeva dizanje nosa i mahanje diplomom. Podrazumeva rad.

Citat:
zeli da aplicira za "sestomesecni volonterski rad u Narodnoj banci"


Naravno. Nema izbora. Trebalo je da se seti ranije i da volontira u toku fakulteta kako bi stekla praksu. Ni ja ne mislim da izadjem sa diplomom a da pre toga ne prodjem kroz stručnu praksu. Samo što ću ja gledati da to završim u toku poslednje godine studiranja. Nemojte me pitati kako, posvetiću vreme tome i naći ću :)
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?18.06.2005. u 13:47 - pre 229 meseci
Citat:
LeoII:
ona dvojica,
Ne, stvarno nisam htela da gubim vreme trazeci vase nickove...


Heh, ma vazi.... kako ti ono bese? A nesto sto smrdi... lav neki bese?
Citat:
neetzach: Toliko o kulturi i vaspitanju.

Sve si rekao Samo - ne treba se vredjati zbog takvih kao sto je ona To su ti isfolirani liqovi... nadmeni, puni sebe Najpametniji u svemu... zato ne vredi ulaztiti u diskusiju i crtati im neke stvari.. jednostavno NECE da razumeju..
Citat:
BluesRocker: Sta posle ovog reci?

I sa tobom se slazem 100%
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
*.ftn.ns.ac.yu.



+3 Profil

icon Re: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?18.06.2005. u 14:16 - pre 229 meseci
Citat:
Marko_L: E to je to što pričam.Poslodavci izbegavaju da zaposle takve, koji će u svemu da nađu nešto zbog čega će da gunđaju i da se bune u stilu "A zašto ja to ? A zašto ja ono ?" i zbog toga sve više poslodavaca gleda kod potencijalnih zaposlenika neke druge kvalitete osim diplome, jer obično je karakteristika fakultetski obrazovanih ljudi da imaju takav stav.Da napomenem, rekao sam "obično", što ne znači i "uvek".


Firme u kojima je kuvanje kafe DRUGIMA deo timskog duha su ... hmm... pomalo neozbiljne.

Ja ne tvrdim da treba biti ustogljen i odbijati svaki dodatni zadatak i drzati se tastature kao pijan plota ali mislim da je deo timskog duha nesto sto radimo SVI (recimo pustamo zmajeve). Ako to neko ne radi ok, live and let live. Radi sta hoces dok ne smetas drugome...

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?18.06.2005. u 17:19 - pre 229 meseci
Ama, šta si se uhvatio za tu kafu ?
Fora je u tome što jedan tim obično ume da se dogovori oko nekih stvari i ako je nešto već dogovoreno, red je i da se ispoštuje.I ako svi prihvate tako nešto, a samo jedan smatra da mu je tako nešto ispod časti, možda se ne može reći za njega da nije timski igrač, ali ljudi svakako neće voleti da rade sa njim.Ne mora da to da bude kafa, uzmi bilo šta drugo za primer.Recimo, kada se radi neki projekat, često je potrebno uraditi i neke manje zanimljive stvari kao što je, na primer, pisanje procedure za povezivanje aplikacije sa bazom podataka, jer to je čisto fizikalisanje, odnosno nešto što spada u osnove programiranja, i mnogima je to dosadan posao, ali ako se tim dogovori da svaki put neko drugi napiše tu proceduru, a nađe se jedan kome je to "ispod časti", onda se treba zapitati da li je to u redu.I pre nego što me neko prozove, da, znam da može da se koristi već napisana procedura i ne mora svaki put da se piše ispočetka, to sam naveo čisto kao primer.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
*.ftn.ns.ac.yu.



+3 Profil

icon Re: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?19.06.2005. u 09:20 - pre 229 meseci
E sad se u necemu slazemo.

Ja nikad nisam dovodio posao u pitanje, ne postoji posao u okviru opisa radnog mesta koji mozes da odbijes. Mozes da ga ne volis ali moras da ga uradis. Profesionalac radi za svoju platu, na poslodavcu je da ga maksimalno iskoristi.

I nisam se uhvatio kafe (kao sto rekoh vec ne pijem je) kao takve nego vise kao simbola vanprofesionalnih aktivnosti...
 
Odgovor na temu

miki-peric

Član broj: 54777
Poruke: 13
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?06.12.2005. u 08:53 - pre 223 meseci
Citat:
Prica sa MIT-om je krajnost - ili Stanfordom/CMU-om itd...

Kada dodje neko ko je polagao kod Knuth-a i dobio najvisu ocenu, vrlo mozes biti siguran da taj sigurno zna sta radi.

E, sad, problem vezan za Srbiju...

Zamisli, imas firmu u Srbiji - i na aplikaciju za softverskog inzenjera ti dodju samo dvojica, i to bez predhodnog profesionalnog iskustva:

Aplikant A - bachelor of science, Privatni Univerzitet Pera Peric, 0 projekata, 0 dana radnog iskustva

Aplikant B - srednja skola ali 5-6 opensource projekata koje radi 3-4 godine, u oblasti koja bas tebi treba

What'cha you gonna do? :)

Drzavna firma ce naravno zaposliti aplikanta A, koji moze biti dobar - a moze biti i neki lezileb koji je zavrsio fax ko zna kako. Obicno ce tu raditi i "veze" kao i za sve ostaloi - tako da ce kvalitet radnika u timu verovatno stremiti nuli. Sta da radis sa takvim timom?

Privatna firma koja zeli uspeh i profit kao jedini cilj ce obojicu pozvati na ozbiljan test znanja i zaposliti onog ko radi posao bolje i efikasnije.

I jedan i drugi bez problema mogu postati i manageri ako se otkrije da imaju talenta za to i da to zele, a postoje i biznis skole.



Privatna firma ce da odbije i aplikanta A i aplikanta B, i nacice aplikanta C koji ima i skolu i isukstvo (takav ce se uvek naci).

Tako da na pitanje ili ovo - ili ovo, ... odgovor je: i jedno i drugi!

Poz
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Dobar IT Posao za one koji nemaju fax?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 36616 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.