Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RPM

[es] :: Linux desktop okruženja :: RPM

[ Pregleda: 5002 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djpoison
Pancevo

Član broj: 3581
Poruke: 1
195.66.191.*



Profil

icon RPM28.04.2002. u 18:42 - pre 266 meseci
Ja sam samo laik ali me interesuje da li radim stvari o.k.
Kada u KDE kliknem na rpm otvara se Kpackeger i pokazuje u stablu sta se nalazi
u levom ekranu dok se u desnom nalazi opis paketa,kada se u desnom prozoru klike na files dobijam listu fajlova sa ikonom koja je ustvari znak pitanja.I kada kliknem na install dobijam poruku "find 1 source files and o binary files" sta se ustvari desava???????????
Unapred izvinjenje iskusnijim korisnicima linuxa i KDE-a.......
 
Odgovor na temu

onehalf
Tic Pavlin
Slovenia

Član broj: 2263
Poruke: 11
*.cable.telemach.net

Sajt: www.kabelski.net


Profil

icon Re: RPM26.05.2002. u 23:56 - pre 265 meseci
Halo!

To znaci da si otvorio SRPM datoteku. SRPM fajlovi su Source RPMji, koje je potrebno najprej zbildati(compile) i tek onda instalirati. Nisam siguran da KPACKAGE to zna, ali siguran sam da mozes to upraviti iz konzole sa ukazom rpm. Radio sam to samo jedan put i ne sjecavam se vise koje switcheve treba, ali znam da nije tezko. Namjesto nesto.srpm, dobjit ces file njesto.i386.rpm(ili nesto slicno), ki se moze instalirati.

lp, OneHalf
LP, Onehalf
 
Odgovor na temu

mmm
Zh

Član broj: 3768
Poruke: 22
*.tehnicom.net



Profil

icon Re: RPM27.05.2002. u 04:28 - pre 265 meseci
Probaj u konzoli komandu rpm --rebuild *.rpm ona bi trebala da ti napravi obican rpm paket od ovoga,a ako komanda ne radi proveri dali si instalirao rpm-devel i rpm-rebuilder pakete
 
Odgovor na temu

hodac
Stevan Sisakovic
Project Manager PoletGrupa

Član broj: 192
Poruke: 506
*.041net.co.yu

Sajt: www.poletgrupa.com


Profil

icon Re: RPM29.05.2002. u 22:55 - pre 265 meseci
Mislim da ovde fali jedan dobar help koji bi objasnio postupak instaliranja programa pod linux-om i u to i za rpm, i za tar.gz, A kad smo tu imam problema sa gtk-om. U nekoliko programa mi se javlja greska kada pokrenem konfiguracionu skriptu za instalaciju da gtk 1.2.2 not instal, a proveravao sam i instalrao i dodatne pakete, inace na mandrake 8.2 distru. Moze li neko da mi objasni u cemu je problem.
 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
212.62.36.*

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: RPM03.06.2002. u 23:43 - pre 265 meseci
Cini mi se da znam sta je u pitanju ;-)
Ovde su neki mnogo obrazovani i iskusni ljudi :-'
I ja sam imao pitanje (o DivX i o Mplayeru, te GCC i tako, znas kad je neko negde nov... :-} ...)
Vidi Linux General...
I lepo su me uputili -> nigde (kao meni sve radi,... a meni radi nesto drugo ..., ej to ni ne postoji...)
@:-|
Niko nije mogao napisati :
Pogledaj susednu temu (Linux Desktop) tu je vec pisano - !
:-/ ...
Sujeta?
Kultura?

Gospodo! Dajte malo kulture! Nije poenta ispasti - @:-| - pametan (?) nego pomoci nekome !

Uzgred, tvoje pitanje, mozda da pogledas medju developerima ili C++.

Ovo sto je tebi interesantno jedva cekaju da objasne ljudi koji se time bave svaki dan (profesionalno). I naravno drzi se dobrih pravila - prvo (cuti i) gledaj onda pitaj ;-)

========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

hodac
Stevan Sisakovic
Project Manager PoletGrupa

Član broj: 192
Poruke: 506
*.verat.net

Sajt: www.poletgrupa.com


Profil

icon Re: RPM04.06.2002. u 18:07 - pre 265 meseci
Pa ne razumem gde se trudm da ispadnem pametan, posto sam shvatio da je ovo upuceno meni.
 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
*.ptt.yu

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: RPM05.06.2002. u 17:21 - pre 265 meseci
Ahhh, dragi hodac =)
Odgovor je upucen tebi, ali ne i kritike
Pametni su ispali oni koji su mi brze-bolje poslali svoje isprazne odgovore (meni ovo radi, meni radi ono...) na listi 'Linux general' ...
Sto se tvoje opaske o dobrom uputstvu tice, ona je, ne na svom mestu, nego pun pogodak u centar!
Bilo bi dobro kada bi neko napravio izvor (site ili man fajl...) koji bi se pozabavio ljudima koji nisu iskusni Linux-eri nego korisnici Desk-top distribucija ovog veoma kvalitetnog operativnog sistema.

* O, pocijte vi, koji ste bili tamo kada nije bilo lako!
* Dolazi vreme kada ce Linux koristiti ljudi koji ne znaju ni tri komande shell-a!
* A blizu je i vreme kada ce se Unix-i (pa i linux) cak i administrirati (!) u grafickom radnom *okruzenju!
* Neka strahuju oni koji se boje miseva i prozora, jer prozori ce biti svuda i sila miseva ce se *baskariti po stolovima!

Zaista, taj RPM, to su u svari vec kompajlirane izvrsne datoteke, ali sa informacijama o zavisnosti prema raznim bibliotekaka (dynamic linked). U odnosu na .tar.gz datoteke koje su u stvari paketi (arhive) izvornih (tekstualnih) datoteka pisane u nekom (C++, java) programskom jeziku.

Za RPM se zna na kojoj arhitekturi (machine) se izvodi program, na kom sistemu (System V, BSD, RedHat, ...) i od kojih biblioteka zavisi (koje funkcije poziva i u kojoj biblioteci je ta funkcija opisana)

Da bi RPM sistem radio normalno (ili uopste) treba sve (ali sve) na takvom sistemu ugradjivati kroz njega. Ovo zato da bi imao potpuni pregled stanja sistema u vojoj bazi (repository), te da bi znao s kojim bibliotekama (ne)rasploaze ;-).Ovo je jasno, zar ne? Meni nije, ali nema veze...

Za .tar.gz. arhive (ili neke druge arhive) sa izvrsnim kodovima, potrebno je znati:
Osnovno o GCC-u ili nekom drugom kompajleru koji teba da ih preradi (make/ make istall - ali to nije sve)
Elementarno poznavanje jezika na kom je pisan takozvani README fajl
Neophodno je procitati sve ostale dokumente koji su stigli u arhivi, a koji se obracaju korisniku
Skidati nedostajuce datoteke (libs & src's) sa interneta ili drugih medija, te iste znati odlagati i gde!
I jos sto sta.

E, ali zato izvorni (source) kodovi, po pravilu stvaraju stabilnije i daleko brze programe. Ovi programi, takodje, mogu biti preradjeni na svakom racunaru u izvrsni kod, cime su nezavisni od konfiguracije istog (kao Linux). Jedino se mora mnogo uciti da bi se stiglo u posed ovih blagodeti...

RPM je sa druge strane vise P&P (plug & play). Ne moze se i386.RPM instalirati na MAC-u ili nekom SPAC-u niti obratno, ali se zato taj isti (ili neki drugi i negde drugde) RPM moze instalirati duplim (ili opet obicnim) klikom misa na neki PC i da sve radi o.k.! to je p&p

I sta sada?

Neka neko opise kako se moze buildovati RPM iz .tar.gz arhiva i sta sve treba za to

Uzgred, da se razuemo, ovo nije uputstvo niti sam ja ista ovde objasnio korak po korak! Ovo je samo moje zapazanje o RPM (kod mene do sada nije bilo problema, bar ne prevelikih, i o .tar.gz arhivama (kod mene do sada nije bilo uspeha, bar ne vrednih pomena) :-/

========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

hodac
Stevan Sisakovic
Project Manager PoletGrupa

Član broj: 192
Poruke: 506
*.verat.net

Sajt: www.poletgrupa.com


Profil

icon Re: RPM10.06.2002. u 20:25 - pre 265 meseci
Pa i ja sam preterao jer se nikad ne moze objasniti kako instalirati neki program za linux, sem onih koji su u rpm. U sustini sve dolazi kao sto kazes u datoj readme datoteci, ali meni problem pravi nekad kompajliranje samig programa.Pa se na taj deo odnosilo moje pitanje.
 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
*.041net.co.yu

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: RPM10.06.2002. u 21:59 - pre 265 meseci
Tip:
Radi za Mandrake 8.1, kome jos radi neka dopise u temu

Kako dodati strani RPM na clean distribuciju (napr Mandrake 8.1) :

U Softvare-manageru (ne package-manageru) mozete dodati spoljni izvor (van CD-ova) kroz ikonicu define cources (odredite izvore).
U prozoru postoji lista i taster NEW (klikinite)
Otvara se kartica -New source-
Kliknite na listu -type of source- (ne, dragi iskusniji korisnici, ovo nije svakome ocigledno)
Izaberite -local-
Nize ce se pojaviti polje -path- (ja ovo volijem da zovem staza, oni kazu 'putanja')
Pored polja je taster sa tri tacke (ovo znaci 'peske' traziti - to browse)

*preporucujem (mada, ko sam ja?) da sa interneta download-ujete u nap. ~/Downloads ili ~/Desktop/Downloads.
Ovo ima svojih prednosti samo ako vam je /home direktorjium montiran (mounted) na izdvojenu particiju (preporucujem - ext2-linux native), kao sto jeste po instalaciji tipa 'recomended'. Ovako necete gubiti skinute arhive prilikom ponavljanja install-a ili kod update-a . Osim ovoga pozeljno je da zakrpe i dodatke kopirate pre instalacije u neki od direktorijuma /usr kao sto su /usr/src (ovde raspakivajte .tar.* arhive) ili /usr/loacal/src ili /usr/local ili cak usr/local/RPM (ovo napravite sami) a za .rpm najbolje koristite /opt - /opt je direktorijum za programe od kojih ne zavisi sam sistem (usluzne programe). Na ovaj nacin cete imati relativno uniforman sistem (koliko to jedan Linux moze biti), a i relativno sigurne kopije krvavo daunloadovanih datoteka;) u svom korisnickom direktorijumu (/home/<vas login>/ ili samo ~/)
/*

Ovde pritisnite pomenuto dugme i pronadjite Vasu datoteku u /usr ili /opt ili kako Vam drago
Prozor ce vas pitati o tacnom imenu datoteke, koje morate uneti bez greske!
Kada sve izvore potvrdite, imate novi izvor RPM u Vasem Software manageru
Sad samo iskljucite stare izvore a aktivirajte samo novi - dodati i izadjite potvrdom iz prozora za def. sources.
Kada program izlista izvor na listi -Installable- ce se pojaviti program koji ste malocas ugradili.
*Ako ga nema, verovatno ste pogresili u kucanju imena datoteke ili u stazi do nje...
Ako sada cekirate novi program, S.M. ce pokusati da ga instalira. Ako omane treba Vam datoteka iz uklonjenih izvora - vratite ih nazad na isti nacin, i pokusajte ponovo.
Program ce Vas uredno obavestiti koji paketi ce biti dodati Vasem novom da bi se ispostovale sve zavisnosti i da bi ovaj novi uredno radio
Na ovaj nacin svi novi paketi (i info o njima) ulaze u S.M.-ov repository (baza podataka) te Vam tako ostaje pregledno na jednom mestu sta je gde i sta sve ima/nema tu...
Ako zelite da kroz RPM ugradite ama bas sve umesto -Local- odaberite -Cooker- i spremite se na nekoliko sati on-line-a. Cooker je baza sveg sto postoji za i oko Linux-a. I sve je na jednom mestu.

BTW
Ja jos nisam uspeo da skinem Cooker ni posle 3 sata on-line!

========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

hodac
Stevan Sisakovic
Project Manager PoletGrupa

Član broj: 192
Poruke: 506
*.verat.net

Sajt: www.poletgrupa.com


Profil

icon Re: RPM14.06.2002. u 21:39 - pre 265 meseci
I bitna je stvar napraviti link ka instaliranom programu, sem ako ne zelite stalno da ga startujete iz konzole.
 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
*.041net.co.yu

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: RPM14.06.2002. u 23:06 - pre 265 meseci
Ovo (link) vazi za .tar.gz i ostale (.tar.*) arhive sa izvornim kodovima

Sto se tice RPM arhiva, ako ides preko nekog Software managera linkovanje bi trebalo da bude ugradjeno u sam RPM tj. automatsko i da se dogodi bez tvog neposrednog ucesca

Ako ovo nije slucaj, moguce je da imas losu RPM arhivu (Marfijev zakon) i da treba da je opet nanovo snimis ('sve sto moze stici sa FTP-a moze se skidati dvaput' - Marfi )


Sto se tice .tar.* arhiva, ovde postoje vise staza (path):

Source - direktorijum izvornih datoteka (tu je i readme ili doc ili documentation ili release ili sl...) ovde treba raspakovati .tar.* arhivu. Obicno /usr/src/<neko ime>

Build - u ovja direktorijum se program gnezdi i obicno je paralelan Source direktorijumu ili mu je nadredjen (Build/Source/ ili /usr/src/) konsultovati README (ako postoji, a uvek postoji) .

<neko ime> je obicno direktorijum koji generise install (make install) i ovde su u poddirektorijumu /bin/ isvrsne (binary) datoteke (executables).


E, sad, da bi sistem mogao da pronadje tvoju datoteku u gore navedenom (/usr/<nekoime>/bin/) direktorijumu, moras ili da izvezes tu stazu (path) u sistemsko okruzenje (datoteka .login ili slicno u tvom polaznom direktorijumu) preko komande export $PATH (vidi 'man path' i 'info path') ili da postavis link u neku od postojecih staza (kucaj u konzoli $PATH ako koristis BASH konzolu) (BASH (cita se bas(kao bas-celik) je bas dobra konzola ).

Ove staze su :
/bin/
/usr/bin/
/usr/local/bin/

Citat:
Ako zamislis da racunar radi na mrezi, gonjen jezgrom (kernel0 operativnog sistema bice ti jasno da je /bin/ sistemski; /usr/bin/ javni korisnicki (i za druge) a /usr/local/bin/ korisnicki vezan specijalno za tvoju masinu.
Ovo je konvencija jos iz vremena UNIX-a i to te ne obavezuje, ali znaj, ako trazis pomoc, dobice je onoliko lako, koliko ti je sistem konvencionalan ( zar nije dovoljn o sto je vec Linux )


Da bi linkovao (ukazao) na neku datoteku koristi se file-managerom (Super user mode) te (konqueror je tata za MS Explorer (j.b. mu kevu) tako sto splitujes view (podelis pogled ) i prevuces doticnu na pravo mesto i izaberes linke here.

Ovim izbegavas da menjas $PATH ali pazi da ne prebrises (overwrite) nesto korisno (postojece) najbolje dopuni novo ime sa ciframa verzije (napr gcc2953 umesto gcc)

Napomena:
Sve greske koje nadjete molim komentarisite, i pomogucnosti ispravite

Hvala na razumevanju.

Uzgred, bolje je pitati nekoga malo vise upucenog nego nekoga previse upucenog... iz licnog iskustva.

Takodje preporucujem za citanje knjigu UNIX za neupucene, lagana je, ali krcata uputstvima o sisemu i o radu u konzoli.

========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: RPM15.06.2002. u 21:33 - pre 265 meseci
Eh osetio sam se prozvanim na ovu temu pa ajde da vam pojasnim malko kako se to radi. Ajde da krenemo od RPM-a za pocetak.

Komanda za rad sa RPM-ovima jeste rpm, pa se zatim dodaju parametri u zavisnosti sta zelimo da uradimo npr ako zelimo da instaliramo program to bismo uradili sa komandom
[email protected]# rpm -i <ime_rpm_arhive>
ili ako zelimo da vidimo i progres instalacije onda jos i pored -i dodamo i -v. Ukoliko imamo verziju nekog programa i zeleli bismo da ju unapredimo novijom onda koristimo opciju -U umusto -i koju smo koristili za instai zeleli bismo da ju unapredimo novijom ondaciju. brisanje odredjenih paket se radi sa opcijom -e. detaljnije o svim opcijama pogledajte man rpm.

A ako naidjete na probleme sa velikim brojem zavisnosti koje se pojavljuju onda ne bi bilo lose da instalirate program koji se zove urpmi. ( on dolazi uz mandrake distribuciju i mnogo olaksava muku oko instalacije ukoliko se pojavljuje veliki broj medjuzavisnih fajlova. )

paket mozete pronaci ovde
http://freshmeat.net/projects/urpmi/?topic_id=147%2C41 ili ovde
http://www.linux-mandrake.com/cooker/urpmi.html


A sada ajmo na tar.gz ili tar.bz2 :)) ( u principu ovo je bolje jer RPM je vec prekompajliran pa necete dobiti 100% optimizovan kod za vas procesor sto sa izvornim kodom ce te dobiti)

da otpakujete fajl verovatno znate :))a ukoliko ne znate ajde i to da odmah razjasnimo tar xzvf <ime fajla> ukoliko se radi o tar.gz formatu ili ako se radi o tar.bz2 onda koristite j umesto z( a na ranijim verzijama se koristila opcija y)

zatim udjete u taj direktorijum, i prva stvar koju pogledate jeste fajl README i fajl INSTALL, za te potrebe zgodno je koristiti program less ili cat :)), tu bi u principu trebalo da postoji detaljan postupak instalacije.Mada se programeri drze dva standrada, tako da pogledate dali postoji izvsni fajl configure u instalacijonom direktorijumu zatim nakon toga pokrenite komandu
#make install

ili ukoliko nema fajla ./configure onda sigurno vec postoji faj makefile ili Makefile. a ako ne postoje ti fajlovi onda je neki atipican nacin instalacije koji je sigurno opisan u uputsvu.

za detalje oko make komade da vas ne maltretiram sa silnom literaturom koja je preopsirna za citanje :))) i nadasve teskog za razumevanje evo vam jedna skriptica jeste da se bavi dosta progrtamiranjem, ali jedna od stvari koaj je pokrivena je i make alat a jos je sve na srpskom tako da nece biti problema. a usput cete shvatiti i kako radi komanda make.(jeste da ovo u principu prosecnom korisniku i ne treba mnogo ali onome ko administrira svoj linux bi itekako moglo da bude od korsti da makar pohvata osnovne prencipe :)) )

http://www.matf.bg.ac.yu/~a.samardzic/unix/gnu/gnu.ps

 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
195.252.103.*

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: RPM16.06.2002. u 23:28 - pre 265 meseci
Sve je to cool, i na mestu

Ali sta je sa MPlayer-om? (aha :-/ , ovaj je konkretan?)

Naime: doticni source izricito zahteva GCC 2.95.3 ili raniji ili pak, GCC 3.1 te noviji... Ovo navodno jer 'cuveni' 2.96, inace izdat od RedHat-a pravi 'faulty code' (za neke intelu (IA32) specificne MMX instrukcije (al se bacam ) jer se potkrala 'buba' pri istrebljivanju (debug) ponasanja na 390 (PPC?) kada kompajlira BASH.... Sve u svemu R.H. nece ni da cuje za ovo (k'o i obicno u zivotu) a toticni autor (Madjar, nas komsija) je sit i FAQ-a i e-mail-a i svih pitanja o GCC2.96 seriji.

Elem, kod Mandrake 8.1 postoje dve verzije GCC-a 2.96 i 3.0.3 i ,eto, obe su anatemisane..

PITANJE:
kako da install-iram gcc2.95.3 (samo ne po sistemu Linux from scratch ) da mi bude u osnovnoj stazi ($PATH) kao opcija gcc2953 ?

Postoji li neki RPM (volim sto sam gotovan ) )?

Naki dobar man ili info ne bi bio na odmet...

Mozda bi odgovor ilustrovao ovo o install i make ?


========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: RPM17.06.2002. u 11:41 - pre 265 meseci
http://gcc.gnu.org/install/

Pogledaj ovde i samo ce ti se kasti, kako to da uradis
 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
*.041net.co.yu

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: RPM18.06.2002. u 16:38 - pre 265 meseci
Aha ,
palenta je bila u tome sto sam imao staru (?) dokumentaciju sa GCC2.96 koja uz to jos i sakriva stvari (nema GCC2.96 kod gorenavedeno linka (!)

Madjar je bio u pravu! RedHat nam je 'smestio' 2.96 na silu a GNU i GCC ne podrzavaju ovaj release!

E, sad lepo sacekati vikend (ili bolovanje ), pa lepo staviti GCC3.1 i da sve prasi

...

Jos jednom GCC 2.96 ne pije vodu osim za i386 ! kom se nesto nije dalo instalirati neka predje na (proverene) GCC 2.95.3 ili (novi) GCC 3.1. Na gorenavedenom linku imate FAQ-ove uputstva i FTP sa sve mirror-ima!

Kako se moze napraviti downgrade iz .tar.* arhive (imam skunutu zeljenu verziju i zelim da 'spustim' postojecu ?)
========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
*.ptt.yu

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: RPM22.06.2002. u 18:57 - pre 265 meseci
Neverovatno!

Zaista je taj GCC 2.96 neki nesretan

Ne vode ga ni u GNU.org niti u GCC.org - ide 2.95.3 pa 3.1 ! nema 2.96 ! nigde !

Dakle, stavio sam GCC 3.1 (rendao je po vas celu noc i uzeo sebi oko 0.5 do 0.8 GB na disku), i to iz tarball-a malog samo 20-ak MB

I, sve radi bolje !

Isplati se!

Dakle za RED HAT, Mandrake, i sl. zamenite GCC2.96 obavezno jer nesto tu smrdi...

========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

cest
Stevan Cerovec
o.d. MediacoM - Bačka Palanka
duboka provincija

Član broj: 4041
Poruke: 217
212.62.36.*

Jabber: cest73@gmail.com
Sajt: sites.goolge.com/sites/ce..


+1 Profil

icon Re: RPM30.06.2002. u 23:36 - pre 264 meseci
Napravio sam MPlayer - rastura - jednom recju.
Distro je Mandrake 8.1 => CPU je Celeron 400 @450 ili @500 (kako kad) , MoBo je Matsonic (k'o je cuo?) 7102C sa AGP (x2) posednutim sa S3 SAVAGE4 (16MB sdram- 120MHz @133~max)

Drznuo sam se da svojoj nistavnoj malenkosti prisvojim pravo da iznesem svoj 'trnoviti' put do prvog konkretnog uspeha na Linux-u

Skinuo sam sa net-a Mplajer (v0.90pre5-3.1)

Procitao da mi treba drugi GCC (jadan ja)

Skinuo sam full GCC 3.1 (oko 15-20 MBajta)

Instalirao GCC na sledci nacin (nije da je zadato cisto poredjenja radi ):

Otpakovao sam u /usr/loacl/src/ (sam je sebi napravio poseban direktorijum)

#configure
#make
(otisao na spavanje)
#make install (odma' ujutru )

GCC 3.1 se instalirao u /usr/local/bin/

potom kada unesem:

#gcc -v

dobijem i dalje odgovor da je GCC 2.96 a ne 3.1 iako je 'istaliran'

Onda pretrazim (kao root) direktorijum /root/ (ov moze samo root)za sledecim fajlovima:

#cd /root
#grep -l 'PATH' *hrc

ili u Konqueror-u find file -ime:*hrc koja sardzi:PATH

$PATH je kao sto znate sistemska promenljiva koja ukazuje ljusci gde da trazi komande koje unosite i po to po redosledu staza u doticnoj promenljivoj.

bashrc; cshrc i tcshrc su skriptovi koji se izvrsavaju pri pokretanju pojedinih ljuski, te je zgodno da u njima korigujete liniju koja odredjue staze za promenljivu PATH (velikim slovima).

Dakle u doticnim skriptovima (*hrc) sam u definiciju staza na pocetak dodao sledeci string:
/usr/local/bin:
Dodao sam ga medju navodnike gde se definisu slicne staze. U ovim se skriptovima mogu uraditi i druge, zanimljive stvari .
Dakle snimio sam izmene u skriptovima i restartovao ljusku promene radi.

#gcc -v
voila! GCC je javljao da je 3.1 i arhitektura i686! cuda su moguca

Ovo me je 'kostalo' 500 MB prostora na disku (nek' se zna!)

Sada je preostalo da intaliram Mplayer:

Prvo sam dobro zamorio dokumentaciju pogledom...

Skinuo sam jos i sledece:
Sto vise skinova,
VVin32 kodek
Fontove za -1 i -2 podrucje (zapadna i istocna evrpa)
I sve to u svoj (/home/cest/Downloads) korisnicki (ne root) diretkorijum.
posto root (login ili #su na primer)
Otpakovao u usr/local/src (izvorni kodovi za programe koji rade samo na lokalnj masini)

#configure
#make -enable gui (ili kao vec kaze dokumentacija)
#make install

I sve jos ne radi!
Treba procitati uputsvo da bi se napravili titlovi (osd) kao i skinovi
Za svakog korisnika treba posebno odrediti skinove te ih kopirati na raspolaganje u nutar korisnickog direktorijuma...
Preporucujem skin pod imenom plastic
...
Mplayer je silan!
========================
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne lijeti ne vredi
"Slackware"=="leteti"
========================
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: RPM

[ Pregleda: 5002 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.