Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u

[es] :: Linux :: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7176 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
195.252.107.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u09.01.2005. u 14:48 - pre 235 meseci
Imao sam ja jedno vreme tako OS-a na kompu:

Windows 2000
Windows 98
Linux

i treba da radiš sledeće:

1) Imaš 3 primarne particije za svaki OS posebnu
2) Bootuješ win98 startup disk i kucaš fdisk /mbr
3) Podesiš kao aktivnu particiju onu na koju nameravaš da snimiš prvi windows. Instaliraš ga.
4) Podesiš kao aktivnu particiju onu gde hoćeš drugi windows, instaliraš ga.
5) Podesiš aktivnu particiju onu na kojoj želiš linux, pustiš instalaciju i kad snimaš boot loader izabereš da ne ide u MBR, već na linux particiju.

To je sve.

Kad želiš reinstall nekog od windows-a, podesiš aktivnu njegovu particiju, i kad završiš instalaciju, jednostavno vratiš linux particiju kao aktivnu.

Nema šta da se bunite. Isto i kad hoćeš paralelno jedan windows i jedan linux. Podesiš aktivnu windows particiju, instaliraš win, posle podesiš aktivnu na linux, njega instaliraš i to je to.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u09.01.2005. u 15:08 - pre 235 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic:5) Podesiš aktivnu particiju onu na kojoj želiš linux, pustiš instalaciju i kad snimaš boot loader izabereš da ne ide u MBR, već na linux particiju.

Izvini sto pitam, ali ovu tvrdnju srecem prvi put u zivotu i totalno sam zbunjen. Na desetinama mesta do sada sam citao da "treba Windows instalirati prvi" pa zatim Linux, pa u Linuxov boot loader, instaliran u MBR, naknadno dodati Windows, sto takodje pise na desetinama mesta itd. U tom slucaju, prilikom starta racunara, na ekranu dobijem Linux boot loader u kome pise: 1. Linux, 2.Windows i biram. Ako umesto Windowsa dodam alternativni Linux, instaliran na istoj masini, i prilikom boota izaberem njega, pojavi se boot loader tog alternativnog Linuxa - ako je snimljen na njegovu particiju - i taj Linux moze da se pokrene. Bas sam juce to radio, prilikom instalacije alternativnog boot loadera nesto zabrljao i kad sam iz glavnog loadera izabrao alternativni Linux, dobio sam one bezvezne brojke i ni makac.

Kako se po ovome sto si ti napisao uopste pokrene Linux? Mozda je sustina u onome sto si naglasio, da treba odredjenu particiju oznaciti kao aktivnu? Da li se u tom slucaju bootuje samo taj OS i ni jedan drugi? To bi bio neki mono-boot, za razliku od ovoga gore, multi-boota?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u09.01.2005. u 21:03 - pre 235 meseci
U medjuvremenu sam uradio sledece:

instalirao Xandros; GRUB u MBR, a Xandros ima jednu specificnost - obavezno stavlja i kopiju tog GRUB-a u root particiju; pokrenem - radi;

instaliram dodatno Mepis, GRUB ovoga puta samo u root particiju, oznacim je kao aktivnu i pokrenem PC - nista - opet startuje Xandros

da bih proverio da mozda Mepisov loader nije nesto defektan, instaliram i treci OS - Knoppix, LILO u MBR, zatim u LILO ubacim i podatke za Xandros i Mepis i oni se uredno pokrecu iz Knoppixovog LILO-a.

Znaci, nisam mogao postici ono navedeno pod 5) iz posta Slobodan Milivojevic-a. Mozda je nemoguce, mozda ne znam da podesim, o cemu se radi?


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

define

Član broj: 41934
Poruke: 288
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u09.01.2005. u 21:49 - pre 235 meseci
Mene sada interesuje mogu li ja samo da formatiram mbr i da posle instaliram grub, a da mi ostanu ovi operativni sistemi..?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u09.01.2005. u 23:42 - pre 235 meseci
Nije mi poznato kako je na tvom RH. Na Mepisu imam na CD-u, koga pokrenem kao Live, opciju instaliranja Grub-a. Medjutim, verovatno treba naknadno dodati tvoje Windowse, sto ja na zalost ne znam. U dokumentaciji za Grub sam video nesto ovakvo:

# For booting Windows NT or Windows95
title Windows NT / Windows 95 boot menu
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

ali mi nista detaljnije nije poznato. Prilikom normalne instalacije, Mepis je prepoznao Windows i upisao ga u Grub. Toga vise nemam, jer sam Windows instalirao samo za tu probu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
195.252.107.*

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u10.01.2005. u 09:22 - pre 235 meseci
Ovako, objašnjenje za ono što je Slobodan napisao:

1) kad BIOS pokuša da bootuje operativni sisitem sa HDD-a, on traži Master Boot Record i dva bajta u njemu koja označavalju da li on sadrži neki bootloader ili ne.

2) ako MBR sadrži bootloader, on se pokrene i tu BIOS završava svoj posao što se tiče glavnog programa (još uvek se koriste funkcije BIOS-a)

3) taj Bootloader je dalje zadužen da učita kernel i da bootuje sistem ili da chainload-uje neki drugi bootloader

E, sad Slobodan je u jednom koraku napisao ono:
Citat:

2) Bootuješ win98 startup disk i kucaš: fdisk /mbr

To znači da će da se u MBR snimi bootloader iz Windows-a 98 tj iz MS-DOS-a 7.x. On kao podrazumevanu akciju učitava bootloader sa aktivne particije, da bi on kasnije učitao kernel odgovarajućeg OS-a.

To isto radi i MBR deo bootloadera za Windows NT (4.x, 2000, XP).

E sad, ako oba Windows bootloadera jednostavno učitavaju bootloader sa aktivne particije, a linux ne instalira nikakav bootloader u MBR, onda će se u svakom slučaju bootovati bootloader sa aktivne particije, a aktivna particija će biti linux-ova, tako da će ako bilo šta reinstariraš po onom postupku iz Slobodanovog post-a, ostati linux bootloader na njegovoj particiji.

Posle je samo potrebno vratiti Active flag na particiju linux-a, a skinuti je sa ostalih particija, i gotovo. Nema potrebe da se preistalira LILO/GRUB.

I LILO i GRUB mogu da učitaju druge bootloadere sa drugih primarnih particija na HDD-u, iako one nisu aktivne, tako da je pokretanje drugih OS-ova sasvim moguće i ne vidim nikakav problem u tome.

Ako hoćeš više linux-a na jednom hdd-u, ostale možeš da staviš na Logičke particije, i da koristiš bootloader prvog linux-a da bi učitao kernel iz ostalih i pokrenuo sistem. I nema nikakvih problema.

Kad ne želiš više linux, samo obrišeš particiju, postaviš aktivnu windows particiju i rešio si problem.

Nadam se da je bar nešto od ovoga jasno.

Ako treba više detalja, samo pitajte.
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
Odgovor na temu

define

Član broj: 41934
Poruke: 288
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u10.01.2005. u 15:00 - pre 235 meseci
Hvala na iscrpnim objasnjenjima, ali...
eto ja imam instalirana 2 xp-a i linux.
kada sam instalirao drugi xp, grub-a vise nema, pri boot-ovanju nudi mi se opcija izmedju jednog od ovih xp-ova. Preko linuxove sistemske mogu da udjem u linux, kao i sto se vidi jer kucam sa njega.
Sta treba da uradim da bi povratio Grub loader i da njime mogu da biram izmedju linux-a i jednog od ovih windowsa.
Radio sam fdisk /mbr
ali eto opet isto.


trenutno imam 2 hdd-a, na prvom koji je podeljen na 2 particije nalazi se xp a na drugoj particiji je linux fedora. Na drugom disku koji ima vise particija nalazi se drugi xp.

Stavio sam particiju gde se nalazi linux kao aktivnu, a pise Missing operating sistem
 
Odgovor na temu

Zekica
Filip Milivojević
Pirot, Niš

Član broj: 2856
Poruke: 309
*.vdial.verat.net.

Jabber: zekica@elitesecurity.org
Sajt: www.pirotcity.com


+10 Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u11.01.2005. u 10:29 - pre 235 meseci
Ti si instalirao GRUB na MBR, a ne na root particiju.

Postoje 2 načina:

1) Da preinstaliraš GRUB na MBR, i to da radiš svaki put kad preinstaliraš windows

# grub-install /dev/hda

2) Da instaliraš GRUB na root particiju, i da nju posle svake (re)instalacije windowsa označiš kao aktivnu.

# grub-install /dev/hdaX

gde je X oznaka root particije
Sad ja znam zašto sam vam ovo ispričao, ovo će sigurno nekome koristiti....
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u11.01.2005. u 12:01 - pre 235 meseci
3) Da koristiš NTLDR u MBR-u a GRUB na root particiji, da GRUB boot sector prekopiraš u fajl na C:\ i da podesiš boot.ini da ga poziva.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
*.kc.vicert.com.

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u11.01.2005. u 12:23 - pre 235 meseci
Citat:
random: 3) Da koristiš NTLDR u MBR-u a GRUB na root particiji, da GRUB boot sector prekopiraš u fajl na C:\ i da podesiš boot.ini da ga poziva.

... sto se meni tokom godina pokazalo kao najbolje resenje.
<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: 3 OS-a u Grubu- ili Lilo-u

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7176 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.