Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

C i Paskal

[es] :: C/C++ programiranje :: C i Paskal

[ Pregleda: 4253 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Genie
Stojkovic Igor
Smederevo

Član broj: 100
Poruke: 54
*.ptt.yu

Sajt: galeb.etf.bg.ac.yu/~stojk..


Profil

icon C i Paskal21.04.2002. u 14:31 - pre 267 meseci
Svi kazu da je C jezik bolji od Paskala. E sad o kvalitetu kompajlovanog koda mozemo da raspravljamo do sutra, nego mene zanima samo jedna stvar. Kazete da u C-u imate direktnu kontrolu nad memorijom. Sta to u stvari znaci i da li mozete da mi date neki primer sta je to sto u C-u moze a u Paskalu ne moze? Znam za register promenljive i polja bitova koja postoje u C-u a ne u Paskalu, recimo, ali to i nije neka velika stvar.
 
Odgovor na temu

had
BGD

Član broj: 1505
Poruke: 163
*.drenik.net



Profil

icon Re: C i Paskal21.04.2002. u 14:43 - pre 267 meseci
Ja sam prilicno zelen u C_u ali da li u paskalu postoje pointeri i "skladistenje" podataka van steka?
Jedite kod Dzoa!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.verat.net



+7174 Profil

icon Re: C i Paskal21.04.2002. u 15:52 - pre 267 meseci
Mozes ti sve u PASCAL-u da uradis sto mozes i u C-u, koliko se secam paskal podrzava pointere i inline assembler.

Ali, prednost C-a lezi u tome da je to standardizovan jezik i njegove prednosti u odnosu na paskal su:

- Portabilnost koda na skoro sve platforme (nema te platforme koja nema C kompajler)

- Mnogo veci broj kompajlera, znaci i veci kvalitet (bolja optimizacija) za odredjene platforme

- Mnogo veci broj korisnika sto implicira mnogo bolju podrsku

Naravno, ima i PASCAL svoje trziste ali verujem da je mnogo bolje znati C/C++ nego PASCAL jer je broj poslova mnogo veci.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Genie
Stojkovic Igor
Smederevo

Član broj: 100
Poruke: 54
*.ptt.yu

Sajt: galeb.etf.bg.ac.yu/~stojk..


Profil

icon Re: C i Paskal22.04.2002. u 16:20 - pre 267 meseci
Ma znam ja to za kompajlere, to si u pravu, ali ja stvarno volim Paskal i mnogo me vredja kad neko kaze kako C moze nesto sto on ne moze. Takodje si u pravu da treba znati C sto se poslova tice ali znam mnogo ljudi koji jos uvek ulazu svoje nade u Delphi i Paskal iako ih je posao naterao da predju na druge jezike. To i meni uliva nadu tako da cu nastaviti da sanjam vreme kad ce se Paskal izdici iznad C-a :)
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.islandssimi.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: C i Paskal22.04.2002. u 17:17 - pre 267 meseci
Prvo i prvo, Paskal je akademski jezik, zamisljen da se uz njega i kroz njega studenti uce teoriji programiranja i programskim tehnikama. S druge strane, C je sistemski jezik, i uglavnom se koristi za pisanje sistemskih aplikacija (pocev od operativnih sistema preko sistemskih aplikacija).

Prema tome, posto ta dva jezika imaju sasvim razlicite namene, ne razumem kako ih neko moze porediti.

Learning curve prosecnog CS studenta je sledeca: teoriju programiranja i programske tehnike student uci uz praksu kroz Paskal (u najnovijoj modi Paskal je zamenjen Java jezikom). Kada student savlada sve tehnike i teoriju, prelazi na izvodjenje poslova uz upotrebu programskog jezika koji je za taj posao i namenjen. Konkretno, ukoliko student radi na razvoju nekih sistemskih aplikacija, drajvera ili pak OS-a, upotrebice jezik C. Ukoliko radi na razvoju web aplikacija, upotrebice Perl, Javu, JSP, Python, ASP, PHP. Iskoristice C++ za razvoj GUI aplikacija ili nekih zahtevnih objektno orjentisanih aplikacija.

Sad, sto su se neki studenti "osilili" pa koriste Paskal za sve zivo (odnosno za sve za sta Paskal NIJE namenjen), narocito uz pojavu hibrida nazvanog Delphi, to je totalno druga stvar. Delphi je prvobitno namenjen kao RAD alat za brzo projektovanje aplikacija. Nakon gotovog projekta i dobijenih rezultata, prava stvar se obicno programira u C++ jeziku.. Sad, opet dolazimo do prve stavke da su se neke, u ovom slucaju firme, zarad ustede novca (citaj veceg profita) odlucile da preskoce (izbegnu) taj finalni korak (programiranje aplikacije u C++ jeziku) i "ostale" na Delphi-ju.

Po mom misljenju, Paskal je akademski jezik, i takav bi trebalo i da ostane, odnosno trebalo bi da se koristi samo za to, i nista vise! Sve to sto moze da se uradi u Paskalu sto i u C-u je "ubaceno" u sam jezik tokom zadnjih godina (od pojave tih studenata i firmi koje su se "osilile")..

Sto bi rekli "you don't send a boy to do a man's job".

Pozdrav, alex.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

had
BGD

Član broj: 1505
Poruke: 163
*.drenik.net



Profil

icon Re: C i Paskal22.04.2002. u 20:15 - pre 267 meseci
Citat:
alex:
Prvo i prvo, Paskal je akademski jezik, zamisljen da se uz njega i kroz njega studenti uce teoriji programiranja i programskim tehnikama.


Paskal je proslost...
Zasto se paskal uci uopste kad nije nimalo laksi od C_a?
Sto ne moze odmah da se startuje sa C_om?
Jedite kod Dzoa!
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: C i Paskal22.04.2002. u 22:59 - pre 267 meseci
Nalupetaše se ljudi i ostadoše živi...
Prvo da razjasnimo jedno - programski jezik nije mrtav sve do onog trenutka kada i poslednji programer prestane da piše u njemu! Prema tome, pascal je itekako živ jezik! :) Pogledajte FreePASCAL i Kylix i sve će Vam biti jasno. Alex je poprilično bio u pravu kad je onako podelio Pascal i C, slažem se uglavnom sa njim. Međutim niko nije spomenuo Pascal sintaksu, semantiku i slično... Pascal je nemački jezik, strogo definisan, kao Modula uostalom. Ovo ima svoje prednosti (tu leži jedna od prednosti nad C-om i naravno i C++-om), naime, mnogo teže ćete u Pascal-u da napišete neispravan kod koji će kompajler da proguta! :) U C/C++ je to itekako moguće! C i C++ su "mnogo prljaviji" jezici i njihovim programerima je dozvoljeno svašta - u Paskalu se "zna ko kosi, a ko vodu nosi".
Naravno, ne gledajte ovaj tekst kao pljuvanje po C/C++, sa svoje strane ta dozvola programerima da se "razmašu ima i svoje prednosti" - tako da pažljivim C programiranjem postižu se značajna ubrzanja...
Čitava polemika oko toga "koji je jezik bolji" je totalno bespotrebna i , moram priznati glupa po mom mišljenju. - Dobar je svaki programski jezik koji Vam radi posao! Ja lično volim BASIC, i toooliko puta mi je pomogao u životu jer neka glupa parsiranja, obradu tekstualnih podataka i slično u njemu napišem za par minuta... Shvatate poentu? -Totalno je nebitno u čemu se program napiše, bitno je da radi ono što se od njega očekuje i da to radi na pravi način - dovoljno brzo i efikasno.
. ne dolazٴobzir.

pozdrav
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

had
BGD

Član broj: 1505
Poruke: 163
*.drenik.net



Profil

icon Re: C i Paskal22.04.2002. u 23:43 - pre 267 meseci
Citat:
had:
Ja sam prilicno zelen u C_u


Citat:
leka:
Nalupetaše se ljudi i ostadoše živi...


Bas si strpljiv leko...
Jedite kod Dzoa!
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.du.heimsnet.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: C i Paskal22.04.2002. u 23:59 - pre 267 meseci
Citat:
had:
Paskal je proslost...
Zasto se paskal uci uopste kad nije nimalo laksi od C_a?
Sto ne moze odmah da se startuje sa C_om?


Hmm, Paskal je znatno laksi od C-a i od vecine drugih OO jezika (osim Python-a). Elem, lepo ti leka odgovorio zasto je Paskal bolji za ucenje - zbog strogo definisane sintakse i veoma malog prostora za pravljenje semantickih i programskih gresaka.

Ja sam svoje prve programske korake napravio upravo u Paskalu, i kao takav mi je ostao u lepom secanju.. Ali, samo u secanju, jer (gledam po sebi) veliki broj problema sam Paskalom veoma komplikovano resavao, upravo zbog stroge semantike - jednostavno nije dozvoljavao "umetnicko" programiranje - iskoriscavanje "sumnjivih" situacija zarad brzine, pa i lepote samog programa.

Pozdrav,
alex.

PS - Svaka cast na potpisu, obozavam Dzoa :o)

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

had
BGD

Član broj: 1505
Poruke: 163
*.drenik.net



Profil

icon Re: C i Paskal23.04.2002. u 00:07 - pre 267 meseci
Ja sada u skoli ucim paskal i znam ga sasvim solidno. Doduse to nije objektni paskal, ali sta sad. Sa strane ucim C\C++. Verovatno zato sto sam ja sav "s brda s dola" tj. neuredan, brzoplet itd. vise mi se svidja C sintaksa...
Zar nije lakse da naucis nesto sa manje pravila nego strogo definisanu sintaksu?
Paskal je pregledniji od C_a, ali sve dok ne pocne OOP ja ne vidim da je i laksi...
Verovatno je to stvar ukusa i osobe...
P.S.
Nadam se da se necu pokajati sto sam izneo svoje misljenje

Jedite kod Dzoa!
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.dialup.mindspring.com



+18 Profil

icon Re: C i Paskal23.04.2002. u 05:37 - pre 267 meseci
Evo i ja da potvrdim: u Paskalu mozes sve sto mozes i u Cu, ali sa Com ces mnogo lakse naci posao. Zakljucak: ako mozes, prebaci se na C / C++.
 
Odgovor na temu

had
BGD

Član broj: 1505
Poruke: 163
*.drenik.net



Profil

icon Re: C i Paskal23.04.2002. u 10:30 - pre 267 meseci
Citat:
Reljam:
Evo i ja da potvrdim: u Paskalu mozes sve sto mozes i u Cu, ali sa Com ces mnogo lakse naci posao. Zakljucak: ako mozes, prebaci se na C / C++.

Zasto se onda ne pocinje s C-om? Kao zbog sintakse?
Jedite kod Dzoa!
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.167.EUnet.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: C i Paskal26.04.2002. u 10:20 - pre 267 meseci
Citat:
had:
Citat:
Reljam:
Evo i ja da potvrdim: u Paskalu mozes sve sto mozes i u Cu, ali sa Com ces mnogo lakse naci posao. Zakljucak: ako mozes, prebaci se na C / C++.

Zasto se onda ne pocinje s C-om? Kao zbog sintakse?


Ovo sam ti par puta govorio al si me bledo gleda ))

Za pocetak nema nastavnickih kadrova koji bi to predavali c, i paskal jedva krpe kao i ucenici a da ne govorimo o c++ to bi bio pokolj
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

Jovan Marjanovic
HP GmbH
Stuttgart

Član broj: 942
Poruke: 456
*.net.external.hp.com

ICQ: 42
Sajt: www.hp.com


Profil

icon Re: C i Paskal26.04.2002. u 12:14 - pre 267 meseci
Jedan od razloga zasto se pascal predaje pre C-a je taj da prgramiranje i znanje programskog jezika nije ista stvar. Onome ko zna da programira je programski jezik alat koji koristi, i kao sto jedan fizicki radnik moze da predje sa pijuka na lopatu za kratko vreme, tako i programer moze da predje sa jednog programskog jezika na drugi za kratko vreme.
Paskal je jako cist i elegantan programski jezk, koji ne dozvoljava devijacije u pisanju koda, i zbog toga ga ja licno smatram kao savrsenog za uvod u strukturalno programiranje. Neko ko se uci programiranju na paskalu ce mnogo lakse da savlada osnove strukturalnog programiranja, rutine, funkcije, pozivanje funkcija nego neko ko pocinje da udi istu stvar u C-u gde mora puno paznje da se posveti sintaksi, i gde jedan isti problem moze da se resi na 99 razlicitih nacina.
Isto tako se danas na univerzitetima u svetu kao uvod u objektno programiranje koristi Scheme umesto C++.
I sada cemo lepo da zakljucamo ovu temu, i necemo da se raspravljamo oko bespotrebnih stvari.
Za automatsko dobijanje Super Moderatorskog statusa na Elitesecurity forumima pritisnite Alt+F4
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C i Paskal

[ Pregleda: 4253 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.