Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?

[es] :: PHP :: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?

[ Pregleda: 6091 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladeck
Vladimir Djokic
C++ Programer - Etrage, LLC
http://www.etrage.com
Cacak

Član broj: 6788
Poruke: 99
*.ds.co.yu.

Sajt: vladeck.wordpress.com


Profil

icon Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?18.12.2004. u 11:46 - pre 234 meseci
moje pitanje je vise tipa: "kakva iskustva ste vi imali/imate" >> hteo bih poceti da radim veci projekat u php-u i zanima me da li je dobro koristiti klase. mislim, znam da jeste, ali kolika je stvarno potreba za njima? vecina php softvera koje sam imao prilike da vidim, nemaju ni traga od klasa a ogromni su! do sada sam savrseno sve radio putem funkcija i struktura i nista vise! dakle, ako neko iskusan, a koristio klase, moze da mi rasvetli sta raditi... hvala!
"There's no room for ideals in this mechanical place. There has to be passion."
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?18.12.2004. u 12:17 - pre 234 meseci
Važno je da program radi. :)
Ima već jedna slična (ne ista) tema.

Ja sam radio sa klasama ali samo na velikim, baš velikim aplikacijama. Ono lakše je održavati, ali stvarno i funkcije obavljaju super svoj posao.

PHP5 je malo bolju što se tiče rada sa klasama..., ne znam šta biti ti reko ako ti funkcije odgovaraju nemoj mjenjati.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?18.12.2004. u 12:20 - pre 234 meseci
Citat:
vladeck: vecina php softvera koje sam imao prilike da vidim, nemaju ni traga od klasa a ogromni su!

pa verovatno su zato i ogromni...lol

pazi, ako ti ne vidis potrebu za OOP, onda ga nemoj ni koristiti - jer ces ga verovatno koristiti pogresno, tj. nenamenski. Raditi kod u OOP maniru cisto zato da bi bio OOP je idiotluk. OOP bez daljnjeg ima niz prednosti nad proceduralnim programiranjem, ali skripting jezici nisu bas platforma gde to moze doci do izrazaja u punom sjaju...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?18.12.2004. u 13:13 - pre 234 meseci
Citat:
vladeck: dakle, ako neko iskusan, a koristio klase, moze da mi rasvetli sta raditi... hvala!

Evo jednog (opsteprihvacenog) primera gde su klase u kodu vrlo korisne. Apstrakcija baze. Radis kod (skript) koji treba da podrzava MySQL, Postgre, itd... da bi sebi olaksao posao napravis klasu za pristup svakoj od njih. Dakle imas klase

Class MySQL {
function Connect();
function Query();
.....
}

Class Postgre {
function Connect();
function Query();
.....
}

Prilikom instalacije/pokretanja skripte korisnik bira koju bazu ce koristiti. Ti instanciras klasu koju je korisnik izabrao (npr MySQL):

$db = new MySQL;

i u kompletnom skriptu sve sto se tice baza pozivas kroz tu instancu:

$db->Connect();
$db->Query();
....

Prednosti ovakvog pristupa su jasne, da ne spominjem da je za uvodjenje trece i cetvrte baze dovoljno samo da napravis odgovarajuce klase sa metodama pristupa - i ceo kod radi bez jedne jedine promenjene linije...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?18.12.2004. u 15:05 - pre 234 meseci
da
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Zoran Rašković
Serbia

Član broj: 95
Poruke: 1360
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?18.12.2004. u 15:21 - pre 234 meseci
S tim što npr ovo za apstrakciju baze kao i za niz drugih korisnih stvari koje mogu zatrebati u svakom projektu, ljudi su već napravili mnogo toga i dali na raspolaganje drugima. U pitanju je naravno Pear - Php Extension and Application Repository.
 
Odgovor na temu

vladeck
Vladimir Djokic
C++ Programer - Etrage, LLC
http://www.etrage.com
Cacak

Član broj: 6788
Poruke: 99
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: vladeck.wordpress.com


Profil

icon Re: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?18.12.2004. u 15:23 - pre 234 meseci
ok, hvala :) podrzavanje vise SQL baza podataka jeste dosta olaksano koriscenjem klasa kao i jos nekih sitnica koje su meni potrebne. i jos jednom: hvala svima :)
"There's no room for ideals in this mechanical place. There has to be passion."
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?18.12.2004. u 15:31 - pre 234 meseci
Citat:
Zoran Rašković: S tim što npr ovo za apstrakciju baze kao i za niz drugih korisnih stvari koje mogu zatrebati u svakom projektu, ljudi su već napravili mnogo toga i dali na raspolaganje drugima. U pitanju je naravno Pear - Php Extension and Application Repository.

Naravno, konkretnije ovo: http://pear.php.net/package/DB

Medjutim nisam mislio da takvu stvar pise od nule - samo sam navodio ocigledan primer prednosti OOP-a, posto je covek to trazio...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Klase u PHP-u - Koristiti ih ili ne?

[ Pregleda: 6091 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.