Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koja je funkcija naredbe return=0 ?

[es] :: C/C++ programiranje :: Koja je funkcija naredbe return=0 ?

[ Pregleda: 7284 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

define

Član broj: 41934
Poruke: 288
213.244.197.*



Profil

icon Koja je funkcija naredbe return=0 ?14.12.2004. u 23:13 - pre 235 meseci
Vidim da vi stalno koristite return=0 pa me interesuje koja je svrha koriscenja?
i Ako moze neko da mi kaze da li su iste biblioteke u windowsu i u linuxu npr <stdio.h> <conio.h> itd...
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl.

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?14.12.2004. u 23:31 - pre 235 meseci

Citat:
i Ako moze neko da mi kaze da li su iste biblioteke u windowsu i u linuxu npr stdio.h conio.h itd...
Standard jezika C definiše standardna zaglavlja (tj. .h datoteke), koja moraju da postoje u svakoj C biblioteci.

Sva ostala zaglavlja nisu standardna C zaglavlja i ne garantuje se da postoje u svakoj C biblioteci. Postoje i drugi skupovi zaglavlja koja implementiraju funkcije iz drugih potrebnih standarda, kao što je npr. POSIX.

conio.h je tipičan primer nestandardnog zaglavlja, koje postoji samo pod DOS-om, ali je postalo toliko popularno da se mogu naći implementacije za druge operativne sisteme.

f

[Ovu poruku je menjao filmil dana 15.12.2004. u 15:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vojislav Milunovic

Član broj: 25
Poruke: 2117
195.252.86.*



+1 Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?15.12.2004. u 00:00 - pre 235 meseci
Ukratko... pusti ti tu teoriju...
return 0;
Jednostavno kaže funkciji da iѕadje i koju vrednost da vrati...
Recimo:

Code:

int foo(){
 return 0;
}

int main(){
 int bar;
 bar = foo();
 printf("%d\n",bar);
 exit(0);
}


Eto return je izlaz iz funkcije pri čemu odredjujes vrednost koju će funkcija da vrati...

// mod: uklonjena priča o asembleru
// Voja: ok neću više =)

Prosto zar ne =)

[Ovu poruku je menjao filmil dana 15.12.2004. u 15:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Vojislav Milunovic dana 15.12.2004. u 15:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Goran Arandjelovic
Beograd

Član broj: 29116
Poruke: 387
*.neobee.net.



+9 Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?15.12.2004. u 13:17 - pre 235 meseci
Code:
return(nekapromenljiva);
vraca vrednost te promenljive koja treba biti istog tipa kao funkcija iz koje se vraca.

primer:
Code:

int pomnozi(int a, int b) {
  return a*b;
}

int main() {
  int x;
  x=pomnozi(4,3);
  //x ce postati 12
}

 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl.

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?15.12.2004. u 14:49 - pre 235 meseci
(uklonjen je OT deo priče, nadam se da je to OK)

f
 
Odgovor na temu

Dundjerski Nemanja
Srbija

Član broj: 13846
Poruke: 167
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?15.12.2004. u 21:05 - pre 235 meseci
Verovatno ti je jasno sto se tice korisnickih funkcija (one koje ti definises) sta znaci return. Eto objasnili su ti ljudi.

Mozda te interesuje sta znaci return 0; u main() funkciji. Evo ovako:
main() je funkcija koju poziva operativni sistem. Program pod C-om je
main() funkcija. Kada napises main() podrazumeva se da si napisao int main()
tacnije da funkcija main vraca celobrojnu vrednost. Ako na kraju funkcije main
izostavis return 0; to se i onako i ovako podrazumeva. A sta to znaci ? To znaci da tvoj program vraca status operativnom sistemu. Ako mu vratis nulu to znaci "sve je ok". Sa tim brojem signaliziras operativnim sistemu o tome kako se zavrsio tvoj program.

Ako imas Linux probaj da napises program i na kraju return 0; Kompajliraj ga i izvrsi.
Napisi u bash shellu:

echo $?

i dobices izlazni kod tvog programa (0). E sada, sto je to korisno? Ako napisies skript koji proverava izlazni status programa i recimo ako utvrdis da je izlazni status 1, onda mozes da preduzmes nesto oko toga u vidu komandi shella. Primer ti je fsck program pod Linuxom. man fsck za info.


Ciao.
Unices are great!
 
Odgovor na temu

dejan_su
Dejan Balazevic
Subotica

Član broj: 9453
Poruke: 483
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 337366387


Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?15.12.2004. u 21:11 - pre 235 meseci
Ja nikad ne koristim return 0. Ako mi funkcija ne vraca nista lakse mi je da stavim da je tipa void pa onda ne koristim return...
 
Odgovor na temu

Vojislav Milunovic

Član broj: 25
Poruke: 2117
195.252.85.*



+1 Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?16.12.2004. u 14:11 - pre 235 meseci
E nije =) OS ne poziva main =) već skače na etntri point što je u Unix označeno kad pogledaš gdb sa _start pa onda ide call main =)))

poz...
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl.

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?16.12.2004. u 16:43 - pre 235 meseci
Na stranu ko gde, šta i kako skače, standardi zatevaju da funkcija main ima tip int, i to svaki program mora da poštuje.

Više informacija se mogu na primer potražiti u C-FAQ-u.

You must research this well.

f

p.s. IMHO treba dobro paziti kada je potrebno, a kada sasvim beskorisno u priču uplitati mašinski jezik.
 
Odgovor na temu

Vojislav Milunovic

Član broj: 25
Poruke: 2117
195.252.87.*



+1 Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?16.12.2004. u 16:49 - pre 235 meseci
Nisam ja počeo =)

Uzgred ja nikad nisam stavljao u main return 0; već sam uvek koristio exit(0) a za ostale funkcije normalno da je korišćen return =)
 
Odgovor na temu

vlaiv
Vladimir Vlaisavljevic
Novi Sad

Član broj: 15993
Poruke: 352
*.dialup.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?16.12.2004. u 21:16 - pre 235 meseci
Mozda bi se moglo reci da se return 0 (mislim da kompajler prijavljuje gresku ako se stavi return = 0) najcesce koristi u sledecem slucaju (aj da kazemo i opravdano):


int blabla(){

//gomila koda

if(nastala_neka_greska)
return kod_greske;

//gomila drugog koda

if(nastala_druga_freska)
return kod_druge_greske;

//gomila ostalog koda


return 0; //sve proslo kako treba ...
}

Znaci uglavnom bih to opravdao u slucajevima kada rezultat funkcije predstavlja error kod izvrsenja funkcije ...
 
Odgovor na temu

The Punisher
-

Član broj: 43216
Poruke: 2
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Koja je funkcija naredbe return=0 ?27.12.2004. u 19:00 - pre 235 meseci
tom naredbom glavni program vraća pozivnom programu broj 0, a to je poruka operacijskom sustavu da je program uspješno okončan. štogod on radio. uočimo znak ";" iza naredbe return 0. on označava kraj naredbe te služi kao poruka prevoditelju da sve znakove koji slijede interpretira kao novu naredbu. upamti; znak ";" mora zaključavati svaku naredbu u jeziku c++.
Code:
#include <iostream>
using namespace std;

int main() {
     cout <<bla bla bla<< endl;
     return 0;
}

 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Koja je funkcija naredbe return=0 ?

[ Pregleda: 7284 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.