Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

windowizacija linuxa - misljenja?

[es] :: Linux :: windowizacija linuxa - misljenja?

[ Pregleda: 2540 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

snipe714
Vladimir Mitrović
Beograd

Član broj: 3405
Poruke: 58
*.vdial.verat.net.

Jabber: snipe714@elitesecurity.org
ICQ: 64697355
Sajt: galeb.etf.bg.ac.yu/~snipe..


Profil

icon windowizacija linuxa - misljenja?14.12.2004. u 00:39 - pre 235 meseci
Posto cemo sve vise imati bivse Windows korisnike za vratom, zanimaju me misljenja Linuxasha o ovoj pojavi. Mene konkretno iritira kada neko odmah pocne da pljuje po Linuxu cim ga iznervira sto nije ispodesavao ceo sistem za 5 minuta.
Distribucije sve vise pocinju da lice na Windozu, trude se da se sto vise stvari odradi kliktanjem bez znanja o procesima koji se odvijaju "iza kulisa". Plasim se pomisli da ce Linux jednog dana postati zrtva spyware-a, virusa i slicnih rospija, samo zato sto je dostigao odredjen stepen popularnosti zahvaljujuci windowizaciji. Uh.

Sta mislite, kuda vodi ovakva "politika" mnogih distributera Linuxa? O Windows glavama zeljnim kliktanja da i ne pricam...
why stand on a silent platform?
fight the war... fuck the norm!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.tor.istop.com.



Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?14.12.2004. u 02:17 - pre 235 meseci
Vodi u vecu popularnost Linux-a, sto je apsolutno neophodno. Svaki korisnik je dobar korisnik. Prije ili kasnije, od te armije bivsih Windows korisnika ce se roditi neki novi Linux-asi koji ce na ovom i na nekim drugim mjestima pomagati novim korisnicima, vracajuci dugove kojima ih je neko drugi zaduzio kad je njima trebalo. Ili popravljati bagove. Ili se pridruziti programerima nekog OSS paketa. Ili pokrenuti novi.

Poriv da se instalacija Linux pojednostavi i da vecina funkcija radi "out of the box" je dobra stvar za "pocetnike koji nece da uce". Kojima treba to sto treba a zivo im se fucka da dignu Samba server, naprimjer. Ko bas ne moze bez "pravoslavne" instalacije, bujrum u Slackware ili pak u Gentoo, gdje moze da uradi bootstrap sistema "od nule". Kome su Gnome i KDE bloat, eto gomila "osisanih" WM. Izbora ima, dao Bog. I nikad nece nestati, jer svaka opcija ima svoju publiku i klijentelu.

Te "windowizirane" Linux distribucije su rijetko i finalna rijesenja. Prije ili kasnije to "out of the box" pocne da smeta, zbog jednog ili drugog nametnutog ogranicenja, zrtvi prinijetih pojednostavljenju rada. I eto ih u nesto drugo ili trece.

Gurua u buducnosti nece hvaliti, ne sjekiraj se. Ovo pitanje se postavljalo i kad je Red Hat uveo anacondu i kad je Mandrake postajao sve "sareniji i kliktaviji".

Svi smo mi jednom bili "windows korisnici". Nezavisno od toga da li su ti poceci bili na ZX Spectrumu, nekom mainframe racunaru, Mac-u ili na masini koja je vozila gazda-Bilov softver. I postavljali "glupa" pitanja. Svaki pocetak je tezak i svaka planina izgleda kao Himalaji kad je gledas iz podnozja.

Arogantnost gurua se pocesto mjeri razocaranim pocetnicima i izgubljenim korisnicima, a na svako, ali bas svako pitanje moze da se odgovori sa "RTFM". Pitanje je samo da li je to isplativo.

A "razmazenost" i naviknutost da se ne cita dokumentacija, nego da se glavacke "utrci" u instalaciju zna da nervira, sto jeste jeste. I ocekivanje da sta god da je cuo da se moze izvesti sa Linuxom moze da se oposli za jedno popodne, takodje. Ali je to "priroda problema", nesto sto se ne moze promijeniti, nego s time mora da se zivi.
 
Odgovor na temu

define

Član broj: 41934
Poruke: 288
*.beotel.net.



Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?14.12.2004. u 08:54 - pre 235 meseci
Misli9m da je pokretac teme upravu, jer znam sta se desilo sa dosom i kako ga skoro niko vise ne koristi, secam se podesavanja dosa, pa prijavljivanja misa i svega ostalog (jeste da to deluje malo bezveze) ali opet znam koliko sam se mucio ranije oko dosa i windows 3.11
Sigurno ce za neku godinu uz samu instalaciju Linuxa doci svi drajveri za win modeme i sve ostalo.
 
Odgovor na temu

snipe714
Vladimir Mitrović
Beograd

Član broj: 3405
Poruke: 58
*.vdial.verat.net.

Jabber: snipe714@elitesecurity.org
ICQ: 64697355
Sajt: galeb.etf.bg.ac.yu/~snipe..


Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?14.12.2004. u 12:15 - pre 235 meseci
@Apatrid: Sasvim si u pravu, cak stavise vratio si mi veru :)

@define: Jeste DOS zamro, ali imaj u vidu da je to bio console-only sistem, a Linux to nije. Nisam ni mislio da ce Linux zamreti, ne daj Boze.


A jes vala, kad bolje razmislim, koliko god neki (d/g)istro bude kliktacki uvek ce postojati i oni nekliktacki. ahh svakim danom sve vise volim Lindzu :)
why stand on a silent platform?
fight the war... fuck the norm!
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net.



+4 Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?14.12.2004. u 12:33 - pre 235 meseci
Mene to mnogo i ne sekira. Primijetio sam da mnoge distribucije imaju svije user-friendly alate koji podešavaju sistem, bez pravog uvida šta se na sistemu dešava.
Dobra stvar je kod Linuxa što postoji bezbroj mogućnosti. Uvijek će postojati neki "disidenti" koji će bježati od ovakvih alata i wizarda, tj. uvijek će postojati distibucija za prave linuksaše. ;-)
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?14.12.2004. u 23:17 - pre 235 meseci
Gde bas sada John-e :) Slazem se!
Koliko sam primetio o ovoj temi se raspravlja i na mnogim inostranim forumima. Iskreno i dobro je sto se raspravlja. Malo po malo Linux postaje mainstream.
 
Odgovor na temu

dandellion

Član broj: 42237
Poruke: 177
*.beotel.net.

Sajt: www.acidzen.org


Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?17.12.2004. u 02:02 - pre 235 meseci
ne vidim problem......
'windowizacija' linuxxa ima svojih prednosti..... osim novih korisnika, lakseg koriscenja, vise mogucnosti.....
virusi i spyware se ne izbegavaju linux zato sto ne lici na win ili zato sto ima toliko i toliko korisnika, vec zato sto je drugacije struktuiran, bar su mene tako ucili....
a sto se tice konzola, poznavanja sistema i setovanja svega za pet minuta.... pa nisam bas siguran ni da se win nasteluju za toliko (u principu, ako znas da instaliras i jedan i drugi sistem linux definitivno ide brze)... osim toga, ako ti je stalo do igranja po dubini sistema, krenes lepo od kompajliranja kernela pa dalje, modul po modul... zabava za ceo vikend


 
Odgovor na temu

set_X

Član broj: 32954
Poruke: 675
213.244.208.*



Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?17.12.2004. u 05:40 - pre 235 meseci
Evo ja nemam nista protiv toga da nas ima sto vise sa Linux-om.

Pre neki dan sam poceo da korisim linux.

Imam na hardu i linux i winblows, ali mi je linux bolji, a sto je najbitnije imam net, pa mi ne treba tolko winblows.

Ali dobro , mozda neki progi za winblowz :D
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.178.35.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?17.12.2004. u 09:04 - pre 235 meseci
Pa iskreno receno ja sam za da postoje sto vise user-friendly distribucije, pa da cak budu i vise userfriendly od samog Windows-a. Jer to je ono sto privlaci nove korisnike lakoca koriscena, pogledajte npr MAC to je unix ispod haube, a koriste ga isto tako ljudi koji nemaju mnogo racunarskog znanja.

Sa druge strane ni pravljenje sopstvene distribucije nije sveto pismo, pa rodjaci ako vam se ne svidja postojece stanje lepo zavrnite rukave pa napravite nesto od LFS-a ili doradite neku distribuciju po zelji. Ono sto ce linux uvek davati jeste mogucnost izbora.

A sto se virusa tice i sami znate da je linux kao i svaki unix organizovan u multi-user fazonu i da ako pokrenete neki program on najvise sto moze da uradi jeste da pobrise sve vase fajlove iz home direktorijuma. E sada cete da kazete tipa pa moji licni fajlovi su najvazniji, a ja cu da vam kazem :) slazem se :) ali ko vam brani da kreirate novog korisnika u kome cete testirati nove neproverene stvari, primera radi ja imam dva usera kod sebe na racunaru, jedan za rad a drugi za igranje i zezanje. Tako da ako pokrenem virus, nemogu mnogo stete da si napravim :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
217.26.79.*



+10255 Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?17.12.2004. u 09:29 - pre 235 meseci
Evo jos jednog, potpuno razlicitog pogleda na stvari.

Moja malenkost je 8 godina profesionalno radila na SCO Xenix/Unix OS. Do 2000.god. I secam se Linuxa iz tog vremena. Od 2000. profi radim na Win NT platformama, i nisam imao potrebu da se bavim Linux-om.

Ali, nikad ne reci nikad, pa sam tako pre oko mesec dana kuci morao da podignem jedan Linux server. OS je bil definisan kao RH 9.

Verujte mi bio sam zapanjen koliko to lici na win ! I sat dole desno, i recycle bin, i kopija Start button-a dole levo !!!. Neverovatno. Pazi, vidjao sam ja X win i pre, ali ovo me je apsolutno zapanjilo !

A moj sin od 10 god (koji unajvece igra sve i svasta na win-u) je 'ladno seo, skapirao kopiju Start button-a, potrazio gde pise games i nastavio ... Ja sam mu rekao de je to Linux a ne Win, a njega briga ko za lanjski sneg, dok se god on snalazio u grafickom okruzenju.

Moramo shvatiti da su racunari sve jeftiniji i postaju alat ljudi koji nisu informaticke struke i nemaju nameru ni zelju da ulaze u informaticke zavrzlame. A racunar im treba. ("pekar, lekar, apotekar" ... dizajner, domacica)

Niti zna niti ga se tice sta je driver i sta je mountovanje USB-flash diska.

A Linux je dz. sto ga spasava dodatnih troskova. On sa pravom ocekuje da ukljuci komp, da ubaci CD, i da instalira neki softver. I da to radi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
213.244.208.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?17.12.2004. u 10:46 - pre 235 meseci
Ja sam bio windows only user sve do negde 2000-te. Onda sam probao da instaliram neki caldera open desktop (2.2kernel), i imao sam nekih problema sa lilo-m tada, jer sam linux particiju stavio na kraj diska od 10GB :o

Uglavnom tu sam nekako prebacio particije, i podigo linux, mada mi je sve bilo novo i cudno, al je radilo.

Uglavnom ja tu nesto cackam, ali na kraju obrisem linux. krajem 2001. dodjem do redhat linux-a 7.1 sa vec 2.4.x kernelom, i tu se ozbiljnije zainteresujem za linux, i pocnem vec i nesto ozbiljnije da radim. Koristio sam KDE, koji i sad koristim, licilo je to sve na windows, al se ipak razlikovalo. Sto moram da priznam da mi je pomoglo da se prilagodim na linux.

Kasnije sam koristio redhat 8.0 duze vreme, ali sam pocetkom ove godine presao na slackware 9.1 a trenutno koristim slackware 10.0, a sve zbog toga sto je sve nekako redhat-ovski bilo premesteno, pa sam morao da ceprkam po sors kodu pre kompajliranja pojedinih programa.

Na slack-u sve podesis rucno, kako ti odgovara, i znam da se snadjem na bilo kojoj distribuciji da me pustis.

Sto se tice toga dal mi KDE lici na windows, pa ne bas. Vise volim neku custom varijantu, rasporedis sve na dohvat ruke, na desktop-u samo par ikonica (kakva kanta, kakvi bakraci, kome to jos treba???), a sve ostalo po panelima.

A ne kao na windows-u start ti je dole levo, sat dole desno, imas veliko crveno dugme X... Fuj!

Dali sad koristim windows? Samo kad moram (uglavnom photoshop), ali i to je samo preko vmware-a u kome trci Windows NT4 sp6. Nista drugo.

Da se nadovezem na ono za kantu (a.k.a. Recycle Bin) Mislim da je to nesto najgore sto su smislili u windows-u. Ako nesto brisem, to brisem, a ne posle da iznosim smece. I ne znam odakle im ideja da to ubace u popularnim unix/x11 okruzenjima?
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.113.EUnet.yu.



Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?17.12.2004. u 13:22 - pre 235 meseci
Jedino windowizacija linuxa moze da pospesi sirenje istog i lagani prelazak u mainstream. Jednostavnost + lakoca koriscenja + vizuelno lepi programi = kljuc uspeha (tj. rasirenost OS-a od onog sa jako niskim IQ-om do genija - i sama jednostavnost udruzena sa ogromnom funkcionalnoscu je jedan vid genijalnosti, a to je upravo ono sto je Microsoft ucinio i zato je i uspeo). Mali broj ljudi zeli da se bakce za konzolom, rekompajliranjem kernela, smaranjem oko instalacije drajvera. Na windowsu je sve to samo setup.exe i par klikova i dodatrnih podesavanja i to je to... Tako da je jedina buducnost linuxa u sto boljem user-friendly okruzenju, sa sto vecim akcentom na jednostavnost, i vizuelno koriscenje programa.


Zato ja i volim SuSe distribuciju...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

dandellion

Član broj: 42237
Poruke: 177
*.beotel.net.

Sajt: www.acidzen.org


Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?17.12.2004. u 15:22 - pre 235 meseci
Citat:
Moramo shvatiti da su racunari sve jeftiniji i postaju alat ljudi koji nisu informaticke struke i nemaju nameru ni zelju da ulaze u informaticke zavrzlame. A racunar im treba. ("pekar, lekar, apotekar" ... dizajner, domacica)

Niti zna niti ga se tice sta je driver i sta je mountovanje USB-flash diska.


upravo tako.......
to sto ja volim da cackam svoj sistem i sto bolim da se igram srafcigerom i sto se cesto desava da celu kutiju srusim do potrebe za formatiranjem i instalacijom svega from the scratch to je moja privatna stvar... kada sednem da radim onda hocu da to radi i da bude na dohvat ruke
i, btw, meni i pod windowsima sat stoji dole levo a start gore levo


 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: windowizacija linuxa - misljenja?17.12.2004. u 15:32 - pre 235 meseci
Tema polako gubi smisao. Culi smo odredjena misljenja. Nadam se da je to dovoljno pokretacu teme.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: windowizacija linuxa - misljenja?

[ Pregleda: 2540 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.