Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux i virusi ?

[es] :: Linux :: Linux i virusi ?

[ Pregleda: 8437 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milmit
Milan Mitrovic
danska

Član broj: 41517
Poruke: 3
*.72.196.8.ip.tele2adsl.dk.



Profil

icon Linux i virusi ?08.12.2004. u 22:07 - pre 235 meseci
Pozdrav ovo je moj prvi post ovde
jos sam nov na polju linuxa i gotovo da nista (ili bar jako malo) o Linuxu znam
jedna stvar koja me JAKO JAKO interesuje je

zasto nema virusa za LINUX ?

moliko bih ako neko ima neki link gde bi mogo o tome da procitam ili da mi ukratko objasni zasto je windows toliko ranjiviji i toliko puno postoje virusi za windows dok za Linux postoje cini mi se 32 virusa (od toga gotovo da ni jedan nije opasan)

hvala unapred
Milan
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Linux i virusi ?08.12.2004. u 23:32 - pre 235 meseci
moje misljenje:

1.Linux nema virusa jer nije dovoljno rasprostranjen da bi bio interesantan piscima virusa.
2.Ima manje sigurnosnih rupa.
3. Na linuxu rade uglavnom poprilicno upuceni ljudi koji znaju razlikovati virus od "nevirusa"

4. Ima valjda i nekog revolta tih virusopisaca prema windows-u


 
Odgovor na temu

igac
Banjaluka

Član broj: 415
Poruke: 562
*.teleklik.net.



+2 Profil

icon Re: Linux i virusi ?08.12.2004. u 23:51 - pre 235 meseci
i linux ima multiuser level, i onda se svaki user uloguje sa svojim nalogom, tako da su useri (prilicno) ograniceni u izvrsavanju nekih "opasnih" stvari... pa onda najgore je sto mozes uraditi npr rm -rf ~/ ...
"nice town, i'll take it..."
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 00:20 - pre 235 meseci
Tarla je stvari prilicno dobro neveo, jedino sto je "dva" diskutabilno, a "tri" se menja na gore. Armija linuxovaca koja pristize ovih dana vuce lose navike sa Windowsa, i ne pokazuju mnogo zelje da ih menjaju, a ni linux ih vise na to ne tera kao nekad.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 00:21 - pre 235 meseci
Citat:
tarla:
1.Linux nema virusa jer nije dovoljno rasprostranjen da bi bio interesantan piscima virusa.

Precisely, 99% tocno.

Citat:

2.Ima manje sigurnosnih rupa.

Popularan mit :)

Broj sigurnosnih rupa mozda vise nije tako vazan faktor kao njihova tezina na sam sistem. Na win da bi ista normalno radio moras biti ulogiran kao administrator, win32 servisi imaju sistemske privilegije, svi programi koji se instaliraju obicno operiraju pod administratorskim nalogom, tj. rupa u programu = r00tan stroj :)

Ali SP2 sa XP je puno toga promijenio, SP1 sa win2k3 ce jos vise, jednostavno na win medju korisnicima nikad nije postojala kultura krpanja svog sustava pa su potrebne havarije poput Blastera da ljudi pocnu razmisljati o kompovima kao o necemu sto je potrebno cistiti i polirati da bi on radio "u punom sjaju".

Tehnicka kompetentnost samih korisnika da OS ucine manje supljim je druga kategorija, i win stroj kad ga pravilno odrzavas ce imati uptime od nekoliko tjedana.

Citat:

3. Na linuxu rade uglavnom poprilicno upuceni ljudi koji znaju razlikovati virus od "nevirusa".


Opet mit. Ja evo odmah sad skacem u Savu ako 90% sadasnjih linux korisnika (ne developera!) moze na osnovu izvornog koda programa skuziti da li se radi o ELF infektoru ili novoj verziji xmms-a. A za binary-e da ne govorim.

Citat:
4. Ima valjda i nekog revolta tih virusopisaca prema windows-u

Ne bas, najvise stete ucine

1) Crvi koje prave profiji i koji su placeni od strane spammera da naprave z0mbie e-mail relay masine (trebam li uopce davati linkove? :) i za ostavljanje backdoorova. Obicno imaju predinstaliranu bazu nekoliko najpopularnijih remote exploiteva i vlastiti SMTP engine (sjetite se Vodke!)

2) trojanizirane verzije poluilegalnih sajtova (xxx, crackovi, warez..) koji ostavljaju obicno botove ili spyware

3) Neobrazovani korisnici koji pokrecu svaku gamad. (Ima li itko od vas djevojku/frendicu koja se zarazila zato jer je zeljela vidjeti tko joj to salje 1000000€ preko maila? E pa o takvim ***** pricam :)

MS ce ovaj zadnji problem u buducnosti rijesiti CAS (Code Access Security) modelom tako sto ce svaki binary (.NET asemblij) biti digitalno potpisan od strane vendora. Strong Name + Authenticode = kita za sve attachmente.

Sto se tice same prirode Linuxa, za njega postoji oko 100-ak pravih virusa, uglavnom proizvedenih u laboratorijskim uvjetima. Linux je nevjerojatno plodna platforma za pisanje skriptne gamadi, s obzirom na cinjenicu da popularne distre dolaze predinstalirane sa masom skriptnih jezika. U zadnje vrijeme se razvijaju tehnologije infekcije izvornog koda programa... Da ne spominjem obilniju dokumentaciju i bezbrojne primjere koda, vx-eri su na win nerijetko pomicali granice kopanja po internim stvarima OS-a, na linuxu je to sve otvoreno. To i jest jedan od glavnih razloga zasto su na njemu razvijenije i tehnologije zastite i tehnologije probijanja istih.

Samo SAVJEST i BRIGA autora viirusa te NATPROSJECNA TEHNICKA KOMPETENTNOST korisnika da Linux ostane cista i viriifree platforma jest sprijecio bilo kakav major outbreak.

Zamisli da sutra linux koristi 10 000 000 lamera koji su odrasli na win, sto mislis da bi oni prestali klikati na svaki executable tek tako? Klikali bi jos i vise jer misle da je virusa jos manje :)

Sve je to do popularnosti, kad si na vrhu, najvise te napadaju. Mnogi su se linuxasi smijali kad se dogodio Helkern (Slammer), eh vi nesigurni windowsasi, a kad se Slapper takodjer prosirio brzinom svjetlosti na Apacheu, vise se nitko nije smijao. mogucnost_zaraze = 1/popularnost
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.teleportgroup.net.



+67 Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 00:23 - pre 235 meseci
ulinux-u svaki fajl i folder ima svoj dozvole (za pristup ,za pisanje , za izvrsavanje) od kojih zavisi koj user moze da ih koristi
da bi neki "virus" uradio nesto lose morao bi da se pokrene uglavnom kao root a ljudi koji koriste linux su uglavnom dovoljno pametni da ne idu kao root na insternet tako da je linux kao zrtveni sistem nezanimljiv za pisce virusa

mada ima nekolicina (mislim oko 50-ak ) virusa i za linux
 
Odgovor na temu

milmit
Milan Mitrovic
danska

Član broj: 41517
Poruke: 3
*.72.196.8.ip.tele2adsl.dk.



Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 01:12 - pre 235 meseci
Hvala veliko
uglavnom sam stvorio sliku
pa sta ja znam, mislim da ako "projekar DAVID" zazivi da ce biti dosta vise Linux korisnika nego li dosad
Licno misljenje je da bi moglo biti cak i vise Linux korisnika nego li windows
al opet pitanje je koliko ce DAVID uroditi plodom.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 01:33 - pre 235 meseci
A za nas neobavestene "projekat DAVID" je...?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

milmit
Milan Mitrovic
danska

Član broj: 41517
Poruke: 3
*.72.196.8.ip.tele2adsl.dk.



Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 02:48 - pre 235 meseci
Filipinska kompanija SpecOpS Labs je uznemirila Microsoft najavom rešenja za izvršavanje Windows aplikacija i igara na Linuxu. Autori projekta David obećavaju puno, ali za sada nije poznato da li će ovaj softver nadmašiti Wine. Ostaje da vreme pokaže svoje.

http://www.specopslabs.com/

 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.tor.istop.com.



Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 02:58 - pre 235 meseci
Citat:
EArthquake: ulinux-u svaki fajl i folder ima svoj dozvole (za pristup ,za pisanje , za izvrsavanje) od kojih zavisi koj user moze da ih koristi
da bi neki "virus" uradio nesto lose morao bi da se pokrene uglavnom kao root a ljudi koji koriste linux su uglavnom dovoljno pametni da ne idu kao root na insternet tako da je linux kao zrtveni sistem nezanimljiv za pisce virusa

mada ima nekolicina (mislim oko 50-ak ) virusa i za linux


Svi ti mehanizmi postoje i u MS operativnom sistemu, još od WinNT koji su dizajnirali arhitekte VMS iz počivšeg DEC-a.

Problem je, doduše, kombinacija zaostavštine iz prošlih vremena (stalni backward compatibility, sve do DOS koji i nije nikakav OS) gdje se aplikacije pišu tako da se pretpostavlja da će biti izvršavane pod Administrator (ekvivalent root) privilegijama (ili da privilegija uopšte nema). Drugi problem je što je čitav koncept privilegovani korisnik/normalni korisnik komplikacija za nove korisnike, a MS hoće baš tu publiku. Tako XP, ako se u instalaciji odabere da se ne kreiraju korisnici, vozi sve sa administratorskim privilegijama. Njima manje akanje za podršku (čik objasni družini da treba da se prvo odjavi pa ponovo prijavi da bi mogla da popravi nešto). E, ali zbog tih ustupaka računarski nepismenijem dijelu populacije, ovi koji to nijesu ne mogu (tako lako) da pobjegnu u sigurnost ograničenog korisničkog moda. Koji postoji.

Ja probao da dječju mašinu vozim tako, gdje su svi korisnici sa ograničenim privilegijama. MS aplikacije i rade (MNOGO sporije out of the box, nijesam se premnogo udubljivao), a ostatak softvera ni da čuje. Igre, naročito. Lijepo iskoči dijalog box i kaže ti da treba da pokreneš sa Administrator privilegijama.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 03:14 - pre 235 meseci
@David

Ako se moze nesto zakljuciti po izgledu web sajta i po izlaganju teme, izgledaju ozbiljni. Nema preteranih obecanja, nema pljuvanja konkurencije, problemi su izlozeni realno, daj boze da im uspe.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 03:22 - pre 235 meseci
Ne daj boze da im uspije :)

Salu na stranu, nigdje nisam vidio kolika ce biti cijena ovoga? Pise da njihova implementacija nece biti open source :( U ovom filmicu sa sajta se spominju neki kilodolari, hehe.

Stvarno se vec trebalo ovakvo nesto pojavit, WINE je vec dolijao...
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 10:52 - pre 235 meseci
Reklamiras neki projekat, pokusas nesto da odradis, pritom stvoris neko ime, prodas firmu u trenu kad je firma na vrhu (ili ce proizvod da se pojavi ovih dana ili ga nikad nece ni biti) i gotovo...
Puno je Davida proslo...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Bojan Zivanovic
Freelance programer
Pančevo,Srbija

Član broj: 32974
Poruke: 146
194.106.171.*

Jabber: Bojan_Zivanovic@elitesecurity.org
Sajt: bojanz.blogspot.com


Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 15:01 - pre 235 meseci
Davno je utvrdjeno da je David obican wine, kao sto neko rece njegov cilj je bio da na brzinu zaradi nesto para, te je verovatno i uspeo, ali od njega nema leba.
A inace zbog linuxove strukture cak i kada dobijete virus, ne moze sistem da vam dira, samo se da vam obrise sve licne podatke :p
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 15:47 - pre 235 meseci
Sistem i vredi samo onoliko koliko posla zavrsava (cuva podataka).
Ako imas 1000 korisnika, gubitak podataka jednog je statistika, ali ako si ti jedini korisnik onda sistem==tvoji podaci i gubitak podataka je isto sto i da ti neko tresne komp od zemlju.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu.

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 16:49 - pre 235 meseci
Kada otkaže hard disk, na šta prvo pomislite? Za čim kukate? Nekim tamo datotekama iz /usr direktorijuma koje imate na instalacionim diskovima ili za poštom, radovima, dokumentima i ostalim stvarima koje su (osim kada imate bekap, naravno) nenadoknadive?

Uostalom, kao što sam više puta ponavljao, privilegije se podižu postepeno. Iako je početni propust bio sa korisničkim privilegijama, a iskorišćen sa udaljenog računara (remote), on daje pristup računaru i otvara mogućnost lokalnog iskorišćavanja drugih propusta radi dobijanja administratorskih privilegija.
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.in.is.

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Linux i virusi ?09.12.2004. u 16:56 - pre 235 meseci
MILION puta raspravljano o ovome. Dosta vise!
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux i virusi ?

[ Pregleda: 8437 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.