Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?

[es] :: Vodič za posao :: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336566 | Odgovora: 853 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bokini

Član broj: 7372
Poruke: 101
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 12:46 - pre 235 meseci
Sto se tice plata u drzavnim firmama, tu nema nekog veceg rasta sve dok je drzava (imitacija drzave, visi stupanj horde ) u bednom stanju. Ovo sto povecavaju plate malo po malo, to i nije neko povecanje, zbog velike inflacije.

Inace, ono kukanje tipa: radio sam na njivi 10 dana, mala mi plata - ne drzi vodu. Svako ko ZAISTA zeli da promeni nesto, to ce i da uradi.

Coveka samo
-strahovi
-lenjost
-sumnja u sebe (nedostatak samopouzdanja)

sprecavaju ka uspehu. Onaj ko radi u nekoj firmi za platu od 200e i zali se, taj nema hrabrosti da otera u pi*du materinu tu firmu i da zapocne nesto novo. Ja sam to uradio 3 puta, i sada mi je krenulo konacno

Inace, moze covek da se obogati i na druge nacine, bez osnivanja firme: Napises knjigu, scenario, izmislis nesto, postanes sportista, glumac...Covek ako nesto zaista zeli, to ce i postati. Ovo je 100% tacno, sto moze i da plasi

@Ventura:
Da li imas svoju kompaniju? Ako imas, svaka cast
 
0

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
195.252.85.*

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 13:05 - pre 235 meseci
Citat:
Radnik je 200 dana godisnje na odmoru i bolovanjima, prima visoku platu, dobije stan od firme a negdje na periferiji gradi kucu... Kad se pojavi na poslu onda ili bjezi s posla u 10h ili ucestvuje u strajkovima za smjenu rukovodstva

Ovde ima neke nelogicnosti.
Ako je radnik najveci deo svog radnog staza (u "crvenom" periodu) proveo na bolovanju, pa svega vam, kako su onda te fabrike radile punom parom i dostizale najvecu proizvodnju u istoriji svog postojanja ako su svi lenji i niko ne radi ( da nije nekim cudom fabrika radila sama ?! ) Da nisu mozda "5 vrednih radnika" odrzavala postojenja firme koja se meri hiljadama kvadrata. Po vama se sve svodi na to. Krediti jesu glavni uzrok bogacenja, to stoji. Ali nikako mi ne ulazi u glavu kako su fabrike radile ( i ko je u njima uopste radio) punom parom, ako su svi radnici lencarili i uzimali stalna bolovanja. Ako mi neverujete da su fabrike radile sa 99% svojih postrojenja i radnici vredno i prekovremeno zbog kolicine posla, mogu vam navesti brdo primera.

[ne uvodim politiku u es i nisam komunista, ovo govorim zbog cinjenica koje mogu da argumentujem i iduci nekom logikom. Ps:modovi, mozete obrisati ovaj subscript, ovim sam zeleo samo da razjasnim neke stvari.I ukoliko poruka odstupa od pravilnika obrisite je, ali nemojte zakljucavati temu jer mi mnogo znaci. Hvala.]
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.233.87.228.dial.xnet.ro.



+6455 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 13:11 - pre 235 meseci
Kako su radili 'punim kapacitetom'?

Pa evo kako... Dok je bio Tito zastava je radila 'punim kapacitetom' odnosno recimo proizvodila je 20,000 automobila godisnje...

Problem je bio u tome sto je ta fabrika imala kapacitet od 50,000 automobila godisnje, koji nikad nije dostigut, pa sada kada proizvode 5,000 automobila kazu da ce uskoro da dostignu 'pun kapacitet' od 20,000 automobila...

I tako je bilo svugde...
 
0

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.105.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 13:17 - pre 235 meseci
Citat:


hehehehe jaooo


A na zapadu kad od sefa trazis povisicu on ti kaze "povisica? kolko trazis? milion ? dva? evo ti i mecka najnovija i dve plavuse pride... Hoces jos i jedan blowjob" ...


Malo zdravog razuma ljudi..




@ventura, ja nigde nisam poredio nase stanje sa zapadnim (btw, ja i ne znam kako je tamo), vec sam samo izneo neke od cinjenica zasto su ovde tako male plate i zasto je tesko preci taj limit od 200-300 evra, a koliko se nudi za raznorazne poslove u opticaju.


Jedno od resenja da probijes ovaj limit od 200-300 evra, je da radis 2 posla uporedo...


Inace, kad vec pominjes taj Zapad... Tamo se nezaposlenost meri jednocifrenim ciframa %, a da ne govorim da je u nekim zemljama ona svega 2-3%. Iduci logikom, sigurno su tamo preduzetnici bolji prema tebi, jer znaju da ti nije lako naci zamenu, kao npr. ovde u SCG gde ti ima 1 milion nezaposlenih, i gde za svai profil imas najmanje bar 100-200 ljudi koji bi bili srecni da rade za bilo koje pare, tj. srecni sto imaju posao. E, upravo je to i jos jedan od argumenata gazdi da ti ne povisi platu: "Budi srecan sto ti uopste imas posao, dok hiljade drugih napolju gladuju i jedva bi cekalo da dodju da rade...A ti se tu bunis..."
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 13:18 - pre 235 meseci
Kao primer o cemu mi pricamo evo imamo:

- Na "IT politika razvoja" se brani prodaja svercovane robe i utaje poreza, i to pravda nemastinom i "kad dodje USA standard - placacu PDV" - jos gore, "dajte mi USA standard" (!!! dajte... daj meni nek neko kaze gde se standard daje, pa da odem da pecam tamo)

- Na MadZone se brani piraterija i to pravda nemastinom i "kad dodje USA standard - necu koristiti piratovani softver"

Dakle, to je nipodastavanje drzave i tudje imovine - u takvim drustvu gde niko ne postuje nista tudje ne moze doci do razvoja nicega jer ce svakome trebati armija pit bulova i licno obezbedjenje da svoje brani od drugih koji sve pravdaju time kako "i drugi kradu, sto ne bi i ja" i kojima njegovo ne znaci nista.

Glupo je uopste pocinjati pricu o imanju svojega ako nismo u stanju da postujemo tudje i da doprinosimo zajednici - kada 99% ljudi bude placalo porez i poslovalo posteno onih 1% ce tako da se vide - kao crne ovce. A danas, ne moze niko nikog da tuzi - jer su svakom ruke umesane u neki drugi kriminal, ukljucujuci i same sudije i tuzioce - drustvo gde svako svakog "drzi u saci" - pa sta ocekujete uopste od takvog drustva?

Odgovorno tvrdim da bar 50% gradjana Srbije jeste umesano u nekakvu korupciju - bilo da je to 200grama kafe za doktora, 200 eura za profesora da se prodje ispit, 500 eura za TT montera da se na ustrb komsije dobije prikljucak za telefon, 1000 evra za zatvaranje oci svercovanoj robi na carini, 5000 evra za ilegalno nadzidjivanje koje nije u urbanistickom planu, rodbinska veza za upotrebnu dozvolu, 100000 eura za dobijen tender i sl..

Korupcija jednostavno nema "nivo", vec je svaka kriminal - ono sto je najgore, je da onaj ko cini najmanju korupciju sve vece korupcije smatra necim sasvim normalnim i uobicajenim, pa kad neko ukrade 10 miliona eura, to i nije nesto strasno jer, boze moj, svi ostali kradu - pa bi budala bio onaj koji to ne radi -- tu dolazi i do relativizacije kriminala pa je svaki kriminal isti zato sto su "svi ljudi su isti" i niko nema ni najmanju grizu savesti ni zbog cega!!!

Onda, na kraju, dolazimo do "kokoska vs. jaje" problema - neko ce da kaze "nema zakonitog poslovanja bez standarda zivljenja" - bull shit - standard zivljenja nece pasti sa neba, on se stvara generacijama, i to postenog rada - ako neko misli da ce da se desi obrnuto preporucujem mu bajke Hansa Kristijana Andersena, ako nista drugo - zanimljivije su za citanje.

Zao mi je ako nekom ovo zvuci kao filozofija - u ovoj diskusiji su bar 3 osobe koje su uspele u zivotu i ne kukaju "kako ne moze' - dakle svakako je moguce.

Citat:

Inace, kad vec pominjes taj Zapad... Tamo se nezaposlenost meri jednocifrenim ciframa %, a da ne govorim da je u nekim zemljama ona svega 2-3%.


U Nemackoj je oko 18% u istocnom delu i 5-6% u zapadnom (kako gde) - interesantno je primetiti da gomila ljudi u istocnom delu nece da radi jer su drzavne beneficije dovoljno dobre da oni jednostavno nece da rade posao koji nije mnogo veci od drzavnih beneficija. Sada drzava hoce da te beneficije skrese, i evo svakog ponedeljka mi se masa dere ispred zgrade - i to masa koju izdrzavam porezom.

Pre nekoliko nedelja - vozi me taksista na aerodrom u Berlinu - pita "gde ides" - ja mu kazem "na sastanak u Stutgart" a on meni "uuuuuu.... tamo se radi mnogo" ... pa super, na istoku se radi manje onda, al nemoj onda da se bunite zbog svega i svacega.

Zvuci poznato - lici na ono "ne mogu oni mene malo da plate koliko ja mogu malo da radim" ?! E, pa, da - komunizam je kao AIDS i kancer - zivi i umire zajedno sa pacijentom.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 08.12.2004. u 14:40 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
195.252.85.*

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 13:25 - pre 235 meseci
@ventura
U redu, to jeste logican i razuman odgovor, ali nije u svim fabrikama bilo tako i to ne moze niko da tvrdi, ( ali ne mogu ni ja za sve da tvrdim ). ali mogu ti tvrditi za sve Macvanske firme kako su radile ( i za jos nekoliko vecih Srpski ), koliki im je bio pun kapacitet, a koliko su oni realno proizvodili. U vecini ces videti da su vrednosti jednake ( punog kapaciteta i realne proizvodnje) sto znaci da su oni u potpunosti dostizale taj kapacite, odakle proizilazi da ipak nisu lencarili ( Pr: Zorka, Sapcanka, Srbijanka,...). Imam i papire kao argumente, ako te zanimaju
@ Ivan Dimkovic
Citat:
"kokoska vs. jaje" problema

 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 13:41 - pre 235 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Zao mi je ako nekom ovo zvuci kao filozofija - u ovoj diskusiji su bar 3 osobe koje su uspele u zivotu i ne kukaju "kako ne moze' - dakle svakako je moguce.

Voleo bih da znam da li ima nekog u ovoj diskusiji, uspeo je u životu [sic], a ne bavi se IT strukom. Mislim, ja živim OK od programiranja u Srbiji, ali ipak imam osećaj da me je pomalo "usralo" to što sam krenuo baš time da se bavim. Pročitajte opet superbakine postove.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 13:54 - pre 235 meseci
Hmm - ja sam cuo (ne znam licno) da su primanja u, recimo, firmi Hemofarm Vrsac recimo sasvim OK, a to nije IT struka vec tehnologija, biologija i farmacija - firma se bavi unosnim poslom i posluje sa inostranstvom.

Bio sam licno u privatnoj hirurskoj ambulanti koja je specijalizovana za plasticnu hirurgiju (ne, nisam zato isao tamo ;-) i covek kaze da posao ide odlicno i da se fino zivi od toga - stranci dolaze da se operisu za manju lovu nego tamo.

I to ce biti jedan jako interesantan pravac - jeftinija medicina. Indusi vec to rade - kod nas je operacija na otvorenom srcu red velicine jeftinija od USA, a ima dobrih strucnjaka - i tu su nam sanse odlicne. Let's steal their jobs :)

Naravno, da me neko sad ne prozove, te firme jesu manjina - ali ipak postoje, znaci da recept postoji - i da je izvodljiv.

Sto se superbake tice, pa ne znam, veterina nije moja struka i stvarno ne mogu da se mesam u to i sta god napisao to moze biti totalni crap - laicki, ja bi daleko vise ulozio u marketing kako bi pruzio sliku seljacima da pacijenti moje klinke postizu bolje rezultate vise jaja/mesa/mleka, ulozio u prpagandni materijal objasnjenja procedura i sta je dobro a sta nije, za to zakacio fine slike kravica iz Svajcarske i sl..., uveo popust za preporuku, i sl... :-) No , to bas nije direktno primenljivo (IT marketing iskopiran u veterinu ;-), verovatno je ovo sto sam napisao bucket full of shit, ali sigurno ima neki nacin da good guy win :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
*.bitsyu.net.

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 14:27 - pre 235 meseci
Pametno zboris Ivane,generalno je najveci problem nas samih jer smo navikli da nista ne radimo i da imamo da prezivimo (mi smo svetski fenomen), ljudi se genrealno zadovoljavaju malim stvarima ,i to je najveca ironija ...

E sad kad ne bi bio sindrom da umre komsijina krava ...ili "aj da ga zajebem za 100 E, ko ga 'ebe ,moz mi zaradimo za godinu dana 10000 E ,al 100 su 100" , mozda bi mogli da uradimo cuda u Evropi a i sire .... jer ljudi ,mi nismo Indusi rest of a crew .. mi smo u samoj Evropi (geografski) ,i imamo sve predispozicije za svasta nesto ...

Samo ... ebiga .. .lezi lebe da te jedem .. ne ide to tako


poz
ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
0

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.12.EUnet.yu.



+1 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 14:45 - pre 235 meseci
Samo da na brzaka odgovorim ovde
Citat:
m4rk0: Ovde ima neke nelogicnosti.
Ako je radnik najveci deo svog radnog staza (u "crvenom" periodu) proveo na bolovanju, pa svega vam, kako su onda te fabrike radile punom parom i dostizale najvecu proizvodnju u istoriji svog postojanja ako su svi lenji i niko ne radi ( da nije nekim cudom fabrika radila sama ?! ) Da nisu mozda "5 vrednih radnika" odrzavala postojenja firme koja se meri hiljadama kvadrata. Po vama se sve svodi na to. Krediti jesu glavni uzrok bogacenja, to stoji. Ali nikako mi ne ulazi u glavu kako su fabrike radile ( i ko je u njima uopste radio) punom parom, ako su svi radnici lencarili i uzimali stalna bolovanja. Ako mi neverujete da su fabrike radile sa 99% svojih postrojenja i radnici vredno i prekovremeno zbog kolicine posla, mogu vam navesti brdo primera.


Problem je sto je za rad u fabrici PUNOM PAROM bilo potrebno 5000 ljudi, a radilo je 30000 ljudi (ne ulazimo u razloge, svi ste pametni pa znate). Da su svi radili kako treba morali su da premase kapacitete bar 5-6 puta. I radio je onaj ko je morao, koga je mrzelo - radio je sta je hteo.
Goran Pilipović fka bluesman
 
0

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.12.EUnet.yu.



+1 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 14:51 - pre 235 meseci
Samo da dodam da iz prve ruke znam jedan primer jedne velike nase fabrike, najvece u toj oblasti, u kojoj je moj prijatelj dosao za generalnog direktora posle privatizacije (stranci su ga postavili za direktora) i kada je saznao da ima 4 vozaca (to mu sleduje od prethodnog direktora) hteo je da ih prekomanduje na neko novo radno mesto jer misli da mu nisu potrebni (zna sam da vozi i nije snob) - izbila je pobuna u fabrici.

Sva cetvorica jedva imaju da kupe po kilo hleba dnevno od svoje plate, ali ne zele da idu odatle ni da odu na drugo radno mesto jer po ceo dan mogu da bleje i nista da ne rade. To je Srbija.
Goran Pilipović fka bluesman
 
0

Jelena Tasic
Jelena Tasic
Vranje - Beograd

Član broj: 8417
Poruke: 20
62.108.97.*

ICQ: 349


Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 16:02 - pre 235 meseci
Citat:
m4rk0: @ventura
U vecini ces videti da su vrednosti jednake ( punog kapaciteta i realne proizvodnje) sto znaci da su oni u potpunosti dostizale taj kapacite, odakle proizilazi da ipak nisu lencarili ( Pr: Zorka, Sapcanka, Srbijanka,...). Imam i papire kao argumente, ako te zanimaju ;)



Za te tvoje macvanske fabrike stvarno ne znam :) ali je cinjenica da nase fabrike ni u tom periodu o kome pricas nisu bile bas tako 'velicanstvene', niti su u njima ljudski faktor i kapital posebno efikasno iskoriscavani... Sto je otprilike i logicno kad se ima u vidu da te fabrike nisu nastajale po trzisnom principu. Tako je npr. forsirana radno-intenzivna industrija (tekstilna, drvna) tamo gde imas veliki broj nezaposlenog stanovnistva bez obzira na to sto nema onog ko ce posle da kupi to sto oni naprave... Sistem 'fabrika radi fabrike'. Pa ljudi sad kukaju kad se, jelte, 'gigant' proda za jedan dolar. A da bi se objasnila situacija u zemlji o kojoj se ovde prica, dovoljno je reci da imamo VISAK od MILION zaposlenih, a da pri tom, kada se oni otpuste, nece doci do pada proizvodnje. I cemu ja onda da se nadam i gde da se zaposljavam :)

Medjutim, ja nisam sklona tome da kazem da je samo nas mentalitet kriv za to. Mozda (verovatno ;) idealizujem stvari :) ali ja stvarno mislim da politicari podcenjuju narod. Sto se lepo ne napravi neka masovna akcija da se objasni sta je to zapravo tranzicija? Ja verujem da prosecan sovek moze da shvati zasto je to neophodno i zasto je to dobro za njega. Tacno je da se razvio mnogo los sistem vrednosti i da rad nije cenjen nego neke druge 'vestine', ali ja ne verujem da je nas narod "lenj, glup.." etc. niti uopste verujem u takve generalizacije. I samim tim, ne verujem da treba cekati da se ljudi, ko sto neko gore rece, restruktuiraju sami od sebe. To je kao da od alkoholicara ocekujes da sam sebe restruktuira :) Ali njemu je ipak lepo dok pije :) I ako ga neko ne pogura, ako mu ne pomognu lekari, klinike etc. on ne moze da se vrati u normalno stanje. Treba ti ipak dakle neka institucija, institucionalni mehanizam, put koji ce ti pomoci da realizujes svoje ideje. Onda stvari idu mnogo brze. Verujem da u ljudima postoji onaj dobar element, samo mu treba dati sansu jer je svaki je covek borac, svako po prirodi tezi tome da stvori sebi i svojoj porodici siguran zivot. Boriti se za sebe je prirodno i zato je kapitalizam prirodni sistem :)
 
0

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 16:14 - pre 235 meseci
Hm... Hajde baš da čujemo .... Venturu preskoči - više puta rečeno, ne obaziremo se više na to.

Marko.
 
0

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 16:44 - pre 235 meseci
mozda se nekom ucini da je off-topic, ali mislim da je cinizam sasvim na mestu za ovu temu:
http://www.neradnik.co.sr/
(glas beogradske prigradske omladine)

...bilo i danas u Blicu...upiso sam se od smeha :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
0

mladenovicz
Zeljko Mladenovic
Xoran Technologies, Inc., Ann Arbor, MI,
USA / Software Engineer
Ann Arbor, MI, USA

Član broj: 6598
Poruke: 2065
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: mladenovicz@elitesecurity.org
ICQ: 95144142
Sajt: yubc.net/~mz


Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 16:49 - pre 235 meseci
Citat:
Jelena Tasic
Sto se lepo ne napravi neka masovna akcija da se objasni sta je to zapravo tranzicija?


Pokusali su, ali ne verujem da ljudi ovde to kapiraju

HINT: Kapiraj i kopiraj - Ako Srbija stane
 
0

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.beotel.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 18:58 - pre 235 meseci
Citat:
markom: Hm... Hajde baš da čujemo ....

Sta da cujemo ?
 
0

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 20:26 - pre 235 meseci
Vecina se ovde slaze da onaj sistem nije valjao, ali pitanje je sta se moze uciniti iz perspektive nekog ko sad trazi posao, da izgradi sebi kakvu - takvu karijeru. Tu mislim, pre svega da resi stambeno pitanje, bilo da je kredit za stan ili kucu (kod nas ne postoje kao na zapadu klasicni stanovi za iznajmljivanje), eventualno da kupi sebi auto ukoliko mu je neophodan za zivot (mora decu da vozi kod lekara, ili roditelje, nema obezbedjen prevoz do posla u terminima kad treba da ide i da se vraca kuci), ostatak za normalne ljudske potrebe, eventualno da ode na odmor, i normalno da odvoji nesto za "crne" dane. Problem je sto to nije cak ni na nivou snova 70% stanovnistva u Srbiji, pa se kao neka kontrateza danasnjoj "tranziciji" javlja nekakva kvazinostalgija za "dobrim starim vremenima" kad se lepo zivelo. Tu prednjace "Zagi" i "Vucko" generacije, koje se ne secaju ni Ante Markovica, a ne Tita, jer su culi od starijih neke bajke.
Ja sam medju vasim porukama primetio da najcesce oni koji su uspeli u zivotu (uopste nije bitno na koji nacin) generalno gaje izvestan prezir prema onima kojima to neuspeva. Obavezno vrse generalizaciju koja postaje vrlo uvredljiva gledano iz ugla nekog drugog. Istina je da je svakom u zivotu pruzena sansa, samo je pitanje kako se ko snasao. Nekom su roditelji kupovali kompjutere, placali kurseve stranih jezika, slali ga na usavrsavanja na Kembridz, kupovali ocene i diplome. Dosta njih ni posle svega toga ne uspe u zivotu, ali dosta dugo zivi na grbaci svojih roditelja. Neko se rodi u divljem naselju pored Gazele, od malena ga nauce sve trikove sa kartama i sibicama, da plete korpe i prazni novcanike, i opet moze da mu se desi da ne uspe u zivotu (na primer sto se izlagao opasnosti da ga uhapse i posalju na robiju). Treba ipak paziti kod upotrebe generalizacije, i naglasiti na koji se segment drustva ona odnosi.
Gospodin Ventura kaze da najvise mrzi kad ga neko u razgovoru za posao pita kolika ce mu biti plata. Posto je ziveo na svim kontinentima, pored ostalog u Americi, trebalo bi da zna da u kulturnom svetu na razgovoru za posao poslodavac saopstava kandidatu ne samo pocetnu platu, radno vreme, kolki mu je godisnji odmor, vec i koliko ce mu se povecavati plata iz godine u godinu ukoliko ostane na istom poslu (to ne vazi za sve poslove i sva preduzeca, na primer ne vazi za poslove gde se radi za minimalac). Tamo ti na razgovoru objasne sve pojedinosti u vezi posla, tako da ti posle toga samo treba da razmisljas da budes sto produktivniji, a ne da ides kod vracare i da ti cita iz solje kad ces primiti platu. I mene to isto nervira, (sto uopste mora da pita jer vecina novokomponovanih poslodavaca bizmismena nema mrvu osnovne kulture, osim sto su dobri u varanju sto radnika, sto poslovnih partnera, sto drzave).
Sto se tice "poslovne etike", koja je kod nas na nivou "sacekuse", ilustrovacu samo jedan mali primer:
U Londonu (GB) je trebalo da uzmem taksi kod Viktorije. Slucajno sam usao u drugi taksi u koloni na parkingu. Taksista mi je ljubazno objasnio da je taksi ispred njega na redu da poveze prvu musteriju.
U Beograd (SCG ili CS) silom prilika putujem medjugradskim autobusom. Kad cekam mg bus, bukvalno me vuku za rukav divlji taksisti da njihovim kolima idem za BG. Moram svakom da objasnjavam da imam mesecnu kartu autobuskog prevoznika. Kad stignem u BG, opet me na izlazu iz busa cekaju "divljaci" i "vuku za rukav".
Sad ce neko reci nesto u smislu standarda, samo bih dodao da su cene taksi usluga "divljih" taksista u BG i "pitomih" u Londonu istog reda i velicine.
Romanes Eunt Domus
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.233.87.228.dial.xnet.ro.



+6455 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 20:51 - pre 235 meseci
Citat:
BluesRocker:
Vecina se ovde slaze da onaj sistem nije valjao, ali pitanje je sta se moze uciniti iz perspektive nekog ko sad trazi posao, da izgradi sebi kakvu - takvu karijeru. Tu mislim, pre svega da resi stambeno pitanje, bilo da je kredit za stan ili kucu (kod nas ne postoje kao na zapadu klasicni stanovi za iznajmljivanje), eventualno da kupi sebi auto ukoliko mu je neophodan za zivot (mora decu da vozi kod lekara, ili roditelje, nema obezbedjen prevoz do posla u terminima kad treba da ide i da se vraca kuci), ostatak za normalne ljudske potrebe, eventualno da ode na odmor, i normalno da odvoji nesto za "crne" dane. Problem je sto to nije cak ni na nivou snova 70% stanovnistva u Srbiji, pa se kao neka kontrateza danasnjoj "tranziciji" javlja nekakva kvazinostalgija za "dobrim starim vremenima" kad se lepo zivelo. Tu prednjace "Zagi" i "Vucko" generacije, koje se ne secaju ni Ante Markovica, a ne Tita, jer su culi od starijih neke bajke.


U Srbiji je moguce dobiti kredit za stan, naravno, sve prema mogucnostima. Nije realno da sada neko od 25 godina ko tek pocinje karijeru odmah zapuca na stan u strahinjica bana za 200,000 evra, ali neki stan od 40-tak hiljada evra u kome moze da zasnuje porodicu, je sasvim ok. Rata za takav stan, uz neko ucesce od 20% na 15 godina bi bila oko 200 eura, sto priznajete nije mnogo. Automobil, solidan, nov, recimo vw polo je jos dodathih 150 eura na 5 godina. Znaci to je 350 eura mesecno za stan i automobil, uzimajuci u obzir da oboje bracnih partnera rade, mogu komotno da isplacuju to i da zive lepo.

Ovo nekima zvuci kao robija, u fazonu necu ja 15 godina da budem na robiji ovo ono... Ali nista ne pada sa neba, tako i to... Svugde se stanovi uzimaju na mortgage 20-25-30 godina (kod nas je maksimum 20 godina kod HVB Banke).

A ako neko pokusa da mi da neki argument tipa 'Nemoguce je kod nas dobiti kredit!', moram da priznam - tesko jeste, ali ajde neka bilo ko u USA pokusa da izvadi i najobicniju kredinu karticu bez credit history-ja, a kamoli kredit za automobil ili stan. Budimo realni.


Citat:
BluesRocker:
Gospodin Ventura kaze da najvise mrzi kad ga neko u razgovoru za posao pita kolika ce mu biti plata. Posto je ziveo na svim kontinentima, pored ostalog u Americi, trebalo bi da zna da u kulturnom svetu na razgovoru za posao poslodavac saopstava kandidatu ne samo pocetnu platu, radno vreme, kolki mu je godisnji odmor, vec i koliko ce mu se povecavati plata iz godine u godinu ukoliko ostane na istom poslu (to ne vazi za sve poslove i sva preduzeca, na primer ne vazi za poslove gde se radi za minimalac). Tamo ti na razgovoru objasne sve pojedinosti u vezi posla, tako da ti posle toga samo treba da razmisljas da budes sto produktivniji, a ne da ides kod vracare i da ti cita iz solje kad ces primiti platu. I mene to isto nervira, (sto uopste mora da pita jer vecina novokomponovanih poslodavaca bizmismena nema mrvu osnovne kulture, osim sto su dobri u varanju sto radnika, sto poslovnih partnera, sto drzave).


Naravno da radnik treba da sazna kolika mu je plata, koji su uslovi rada i sve to stoji. Ali ako me neko pita za to NA POCETKU RAZGOVORA, pre nego sto mi kaze bilo sta drugo, sta ja da pomislim nego da je tom liku stalo samo do kesa, i zabole ga i za firmu i za posao i za sve... I naravno da znam da ce takav da otaljava posao, i da bude los radnik. A uostalom, postoji i neka poslovna kultura u kojoj se ta pitnja ostavljaju za kraj, i obicno je poslodavac duzan da zapocne tu temu.
Konkretno sto se tice mene, na razgovorima za posao obicno ispricam nesto generalno o firmi, i ispricam sve uslove osim plate (radno vreme, prekovremeno, odmori, staz, bonusi, bolovanja, otkazni rok, beneficije i sl.), platu ostavljam za kraj. Nakon sto ispricam sve to onda kandidati pricaju svoj deo price, saslusam ih, dobiju jednostavan test od 25 pitanja usko vezanih za programerski posao sa banalnim pitanima. Taj test je napravljen kao bullshit detektor, odnosno u 99% slucajeva nakon tog test vidim gde je kandidat 'ulepsavao' svoju sliku o sebi. I tek nakon toga dolazi prica o plati, i o tome do kada moze da odluci i da nas obavesti o prelasku, i eventualno ako bi se odlucio da radi za nas, da nam kaze neki okvirni datum kada moze da pocne.
Ja to tako radim, cenim da je to fer i korektan nacin.

Citat:
BluesRocker:
U Londonu (GB) je trebalo da uzmem taksi kod Viktorije. Slucajno sam usao u drugi taksi u koloni na parkingu. Taksista mi je ljubazno objasnio da je taksi ispred njega na redu da poveze prvu musteriju.
U Beograd (SCG ili CS) silom prilika putujem medjugradskim autobusom. Kad cekam mg bus, bukvalno me vuku za rukav divlji taksisti da njihovim kolima idem za BG. Moram svakom da objasnjavam da imam mesecnu kartu autobuskog prevoznika. Kad stignem u BG, opet me na izlazu iz busa cekaju "divljaci" i "vuku za rukav".
Sad ce neko reci nesto u smislu standarda, samo bih dodao da su cene taksi usluga "divljih" taksista u BG i "pitomih" u Londonu istog reda i velicine.


Uzimas sada jedan jedini izuzetak i ocajan primer taksista, a to su 'taksisti' na autobuskoj stanici. Otidji na bilo koju drugu taksi stanicu, osim te na autobuskoj ili na aerodromu, i nijedan taksista ti nece prihvatiti voznju ukoliko nije prvi u redu.

A sto se tice Londonskih taksista, imao sam i prilike da za voznju od kensingtona do earls court-a platim 20 funti, jer je taksista cuo da razgovaramo na srpskom u fazonu 'ovo su neke ovce za sisanje', i izadjem iz taksija, i pridjem do vozaca da mu platim i pruzam mu 20 funti (racun je bio tipa nesto manje od 15), i cekam kusur, a on me bledo gleda, gledam ja njega i on mi kao debilu poslednjem u fazonu 'sta me gledas - GO GO!' ... kao ja sam glup ...
Nisam hteo da prijavljujem da se smaram, nece mi nista biti a 5 funti, ali hocu da kazem da truleza ima svugde, i da svugde postoje izuzetci...
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.233.87.228.dial.xnet.ro.



+6455 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 21:17 - pre 235 meseci
Cene taksija u Londonu i Beogradu nikako nisu iste...

Evo ti za primer voznja od 10km:
1. Beograd - Start 25 din, 10km 400din, pupust na poziv 20% total: 340din
2. London - Poziv 1.60 funti, 6milja (10km) 11.2 funte, pa onda +50% ako je manje od 6 milja, +25% vikednom, itd.. Ali u najboljem slucaju 10km voznja ce te kostati
12.8 funti sto mu dodje trenutno oko 1450dinara

Znaci Beograd 340 dinara - London 1450 dinara... Za istu voznju...
Ne znam kako si mogao da zakljucis da su cene taksija jednake... Ili si jednostavno umislio da je to tako, pa to mora biti tako...

I svugde u Londonu imas upozorenja tipa "narucujte samo licencirane taksiste, ne sedajte u minivan taksije, insistirajte na poznatim kompanijama itd itd pa onda u nastavku pise da ima mnogo taksista koji imaju 'unfair meters' not licenced, not insured, itd itd" ne verujem da bi to izmisljali da nije tako...
 
0

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?08.12.2004. u 21:28 - pre 235 meseci
Citat:
BluesRocker:
Gospodin Ventura kaze ...

Kao prvo, izvinjavam se zvog cinizma. Tvoj stav me je podsetio sta mi je neko rekao na jednom intervjuu za posao, nema nikakve veze sa tobom. A i vidim da nisi mislio ono sto sam ja mislio :-)
Citat:
Ventura:
Znaci Beograd 340 dinara - London 1450 dinara... Za istu voznju... Ne znam kako si mogao da zakljucis da su cene taksija jednake...

Rekao sam istog reda i velicine, ne da su jednake. Ako je nesto manje 5 puta od neceg drugog, moze se uzeti da su istog reda i velicine. Trebalo bi da je nesto 10 puta vece, pa da ovo ne vazi... A i mislio sam na cene za "divlju voznju" koje su 3-4 puta vece od zvanicnih :)

Romanes Eunt Domus
 
0

[es] :: Vodič za posao :: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336566 | Odgovora: 853 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.