Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pregrejani Prescott - UPOMOC !

[es] :: PC Konfiguracije :: Pregrejani Prescott - UPOMOC !

[ Pregleda: 3308 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Djordjevic
Pancevo

Član broj: 40072
Poruke: 4
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Pregrejani Prescott - UPOMOC !21.11.2004. u 16:27 - pre 236 meseci
Pre dve nedelje sam u sopstvenoj reziji nabavio i sklopio nov komp. Dakle radi smanjenja (preterane) cene kupovao sam pojedinacne komponente na nekoliko razlicitih mesta ali sve u retail pakovanju sa garancijom!

Ukratko:
- Prescott 3GHz box
- Kingston 2 x 256 MB
- ASUS P4P800E Dlx (865PE)
- radeon 9600XT
- Maxtor 160 GB SATA
- itd. (manje bitno)
- i sve to zapakovano u Chieftec BX-02B-B-B

Elem, od prvog dana imam problem sa temperaturom CPU-a. Sa plocom mi je stigao programcic ASUS Probe 2 koji nadgleda komp. pre svega temperature CPU-a i same ploce. U sobi u kojoj temperatura nikada ne ide preko 25*C u stanju neaktivnosti temp. CPU-a je 52-56*C !
A prilikom veceg opterecenja (ne najveceg - 3D igre jos nisam ni startovao...) dakle nekoliko programa i mnogo citanja/pisanja po hardu temperatura vrlo brzo krene da skace i par puta je stigla do 74*C !!!
nakon cega bi brzo gasio procese.

Za pocetak sam jos pre nedelju dana nabavio dodatne ventilatore za sva prazna mesta u chieftecu: 2 x 80mm i 4 x 90mm Cooler Master. Ovo je pomoglo da temp. ploce ne ide preko 31*C i nesto usporilo zagrevanje CPU-a (minimalno, i da povecalo je buku ;-) )

Ali opisano stanje sa procesorom je isto :-(

Cooler radi (deluje normalno) i vrti se na 2700 obrtaja (tako kaze Probe 2)

Dakle sta da radim? Da li mi je procesor jos uvek ziv i zdrav?

Dodato: Ah da, jedno 4-5 puta mi se komp restartovao sam od sebe (bilo je i plavih ekrana jedno 3 puta...) Pretpostavljam da je povezano...
 
Odgovor na temu

aleksandar
sarajevo

Član broj: 2250
Poruke: 83
*.ppp-01.sa.lol.ba.



+2 Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !21.11.2004. u 16:53 - pre 236 meseci
prescott se grije k'o lud, a ovaj tvoj nije iznimka, ako si u mogucnosti posudi prije kupovine ZALMAN CNPS7000A-Cu- sav od bakra ili CNPS7000A - Al-Cu - jezgra od bakra, ostatak od aluminija, pa probaj, ovaj drugi se kod mene pokazao izuzetno dobar, onaj prvi bi dao za cca 1-2 stepena nize, ali je i 25% skuplji
pozdrav

[Ovu poruku je menjao aleksandar dana 21.11.2004. u 17:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sharpshooter
Kiev

Član broj: 14299
Poruke: 167
*.ukrtel.net.



Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !21.11.2004. u 16:53 - pre 236 meseci
Nemam neku super ideju. Jedino da dampuješ BOXed cooler i kupiš nekog zalmana (ovim gubiš garanciju). Probaj da otvoriš stranicu od kućišta i uperiš neki stoni ventilator u "iznutrice". Takođe imaš nešto na tu temu ovde.

Što se tiče restarta, testiraj memoriju. Ako ti javi neke greške, ne mora da znači da je memorija neispravna, moguće je da brljavi zbog temperature.
 
Odgovor na temu

Predrag Djordjevic
Pancevo

Član broj: 40072
Poruke: 4
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !21.11.2004. u 17:17 - pre 236 meseci
Hvala na brzim odgovorima, upravo citam tekst na tomshardware...

Razmisljao sam vec o nabavci nekog jaceg (skupljeg) coolera... npr. Cooler Master Hyper 6 - pod uslovom da stane u kuciste...

Ne znam gde mogu da nabavim Zalmana u BG? (odgovor na predragdj na yahoo dot com)

Da li je CPU ziv posle tolikih temperatura? Da ga pustim da odradi hotcpu test pa ako prezivi... ?
 
Odgovor na temu

aleksandar
sarajevo

Član broj: 2250
Poruke: 83
*.ppp-01.sa.lol.ba.



+2 Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !21.11.2004. u 19:12 - pre 236 meseci
mislim da ti je procesor jos uvijek OK, banda iz Intela te temperature smatra manje-vise normalnim, ako kupis novi cooler, stavi i termo pastu obavezno, ali ne pretjeruj, vrlo tanak sloj tek da popuni neravnine, i podrzao bih "ostrog", testiraj memoriju, btw, da slucajno i memorija ne kuha?
 
Odgovor na temu

deki45
banderash,Grand Motors
Bgd

Član broj: 6236
Poruke: 298
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !21.11.2004. u 20:35 - pre 236 meseci
Imam slicnu konfiguraciju(P4P800 DL i 1G Kingstona) i Prescott2.8 OC-ovan na 3.2(FSB na 230Mhz) u BOX-varijanti i temp u idlu je 44 a u ful loadu dodje do 57.Ovo su temperature koje su merene spolja,sondom od kucista i smatram ih prilicno tacnim.Tvoje temperature su cudne ali vrlo ceste na Asus plocama,sto ne znaci da su i tacne.Pogotovo buni podatak da se na tim temperaturama kuler vrti na 2700,meni na loadu ode i preko 4000.
Sto se tice plavih ekrana,proveri u biosu opciju performance acceleration mode,stavi na auto jer mi Kingston nije hteo da radi sa enabled.

Za pocetak toliko....

Pozdrav Dejan
 
Odgovor na temu

Predrag Djordjevic
Pancevo

Član broj: 40072
Poruke: 4
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !23.11.2004. u 16:15 - pre 236 meseci
Trebalo mi je malo vremena...

Probao sam prvo da flashujem BIOS jer sam imao stariju verziju pa zbog podrzavanja Prescotta (trt-mrt na ASUSovom sajtu...)... navodno je problem u BIOSu sto ploca cita pogresno temperaturu CPUa.

Ajmo redom:
Prvo sam otvorio kuciste da vidim koliko se stvarno zagreva cooler. Pokrenuo sam tuce procesa, CPU load je otisao na preko 90% i Probe je uskoro pokazivao za CPU 70*C a na momente isao i do 73*C, za to vreme cooler fan je ostajao na ~1700 obrtaja. "Rucnom metodom" sam utvrdio da je cooler mlak (sigurno ispod 50*C) ali DDR je rasipao nesto vecu toplotu (da li vecu nego sto je uobicajeno stvarno ne znam)

Onda sam zapakovao kuciste i pokrenuo ASUS update i flashovao BIOS najnovijom ver. skinutom juce sa sajta. Brisanje prethodnog i instaliranje novog BIOSa je proslo vrlo brzo ali kad je trebala da bude verifikacija novog (3. poslednja stavka update-a) komp. je potpuno zamrzao. Posle 10 min. sam ga hard. restartovao i usao u BIOS koji se ponasao potpuno normalno tako da sam pustio da se bootuje sistem.

Sad vec ubedjen da mozda memorija brljavi pokrenuo sam sa diskete GoldMemory v5.07 i to iz neznanja prvo u quick rezimu koji je prvi pass prosao bez greske ali vec u drugom nasao dve. U trecem pass-u opet nije nasao gresku?!?!?
Onda sam ga prekinuo i pokrenuo full test koji u prvom pass-u takodje nije nasao gresku!

Gasim komp. i pokrecem Memtest86 koji odradjuje dva pass-a i ne nalazi nista?!

Sve ovo traje satima...

BTW na kingstonovom sajtu nalazim da mi memorija odgovara modelu ploce tako da to nije...

Sad sam vec sludjen... Da li da odradim HotCPU test? Sta dalje?
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !23.11.2004. u 23:34 - pre 236 meseci
Inače Intel u specifikacijama za procesore sa Prescott jezgrom deklariše prosečnu temperaturu od 69C tako nema potrebe da brineš toliko, posebno ako hladnjak na dodir nije imao toliko (to je bar lako utvrditi).
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

deki45
banderash,Grand Motors
Bgd

Član broj: 6236
Poruke: 298
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !24.11.2004. u 09:27 - pre 236 meseci
Mislim da su ti stvarne temperature OK,a za memoriju malo cackanja po Bios-u ce srediti stvar

Pozdrav Dejan
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !24.11.2004. u 10:01 - pre 236 meseci
Pozdrav,
cista kolektivna halucinacija, Intel se ne greje uopste
...dok, koliko uspem da procitam ovde na forumu AMD u laptopu je tacno ispod ruke i izgleda da mozes da dobijes opekotine AMD stepena ako malo duze radis na takvom laptopu

Salim se, kao sto su vec pre mene kolege i koleginica pomenuli, temperatura je OK.
pozdrav
 
Odgovor na temu

Predrag Djordjevic
Pancevo

Član broj: 40072
Poruke: 4
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Pregrejani Prescott - UPOMOC !24.11.2004. u 18:17 - pre 236 meseci
OK dakle CPU je zdrav, ali to sto ploca cita pogresne temperature istog... da li je to neki potencijalni problem? Ima li dovoljnog razloga da menjam plocu dok je pod garancijom?

A sto se tice memorije, kakva podesavanja u BIOSu preporucujete?

Hvala na "sa-ucescu" do sada
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Pregrejani Prescott - UPOMOC !

[ Pregleda: 3308 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.