Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Intel vs AMD [novije generacije]

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Intel vs AMD [novije generacije]

[ Pregleda: 4437 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
195.252.87.*

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Intel vs AMD [novije generacije]11.12.2003. u 23:07 - pre 247 meseci
Primetno je da se ovde uopšte ne priča o procesorima najnovije generacije - naravno u pitanju su Intel Prescott i P4EE, tj. AMD 64 sa druge strane.
U cilju bolje informisanosti javnosti, resio sam da pokrenem ovu temu gde bih izlozio neke tehnicke specifikacije ovih procesora.

Intel Prescott
Radice se u 90nm (nanometarskoj tehnologiji), imaće disipaciju od samo 103w (najverovatnije zbog toga što je 90nm proces josh uvek nesavršen - da li ćemo opet gledati NV30 scenu?)... Donece novi set instrukcija, koji ce najverovatnije biti nazvan SSE3. Trebalo bi da radi na i875p based plocama (ali zbog ogromne potrošnje i josh vece disipacije neće sve ploče moći da rade sa novim CPUom jer nemaju dobro rešenu jedinicu za napajanje).
Šta dolazi novo? 13 novih instrukcija koje će, kako sam rekao, biti nazvane SSE3. Jezgro će imati 100 mil tranzistora pri povrsini od 109mm². Prescott će imati 1024 L2 cachea a 16 kb L1 achea.
Tu se spominje nekakav Trace Cache koji služi kao spremnik SSE2 instrukcija i doživeće proširenje na 107 kb pa se ukupni L1 cache penje na 140 kb. E sada sto se brzine tiče...usled RPE tehnologije očekuje se povećanje performansi u odnosu na P4 u iznosu od 40%. Impresivno zar ne?
Prescott kreće sa taktom od 3.4 ghz i sa njim dolazi i novi Socket - Line Grid Array sa 775 pina. Sa tim socketom dolazi i novi način postavljanja procesora koji bi trebalo da obezbedi sto jednostavniju i bezbedniju instalaciju CPU-a.
Radni taktovi (magistrala 266 QDR tj 1.06 GHz i CPU će tada raditi na 3.4 GHz).

AMD64
AMD K8 procesori poseduju jedan veoma bitan element - integrisani memorijski kontroler. Brzina memorije i memorijskog kontrolera do sada je bio lajt motiv borbe između proizvođača čipsetova, jer su se oni maksimalno utrkivali koji će prvi podržavati nove memorijske standarde. Sada, kada se memorijski kontroler nalazi integrisan u sam procesor, potreba za northbridge-om na koji smo do sada navikli jednostavno nestaje. Samim tim, nestaje glavni predmet trke proizvođača čipsetova, što im se sigurno ne dopada previše (kako kome, dodali bi smo). Ipak, AMD-ova odluka o integraciji memorijskog kontrolera u jezgro procesora ima više pozitivnih nego negativnih strana.
Kako nema više potrebe za klasičnim northbridge-om, i pojam FSB-a polako nestaje jer je veza procesora sa ostatkom sistema direktna. Ipak, AMD je morao adekvatno rešiti i komunikaciju procesora sa ostatkom sistema, odnosno sa AGP-om i southbridge-om. Usavršena Hyper Transport veza za komunikaciju između procesora i čipseta obezbeđuje i više nego dovoljnu propusnu moć - par 8-bitnih ili 16-bitnih linkova koji radi na maksimalnoj brzini od 800 MHz. Kako Hyper Transport podržava Double Data Rate režim rada, brzina raste na fantastičnih 1.6 GHz sa finalnom propusnom moći od 6.4 GB/s. Tako Hyper Transport trenutno predstavlja najbolje i najbrže rešenje za komunikaciju procesora sa ostalim delovima sistema.Sve ove promene logično dovode do zaključka da je za dizajniranje i proizvodnju Athlon 64 čipseta potrebno mnogo manje vremena nego što je to ranije bio slučaj. Pored toga, razlike između čipsetova različitih proizvođača će biti još manje i svodiće se na razlike u southbridge-u, odnosno podršci PATA, Serial ATA, USB i ostalim uređajima. Trenutno su na tržištu aktuelna dva čipseta, VIA K8T800 i nVidia nForce 3. Glavna razlika između njih je u brzini Hyper Transport magistrale, gde VIA podržava brzinu od 800 MHz dok nForce3 koristi brzinu od 600 MHz. Ipak, kako je to razlika samo u brzini komunikacije između procesora, AGP-a i southbridge-a, u ovom momentu je i 600 MHz sasvim dovoljno. Ipak, nVidia ne želi ništa da prepusti slučaju tako da će se vrlo skoro na pločama naći nova verzija nForce3 čipseta koja će podržavati 800 MHz Hyper Transport.

Ostaje nam samo da cekamo i vidimo ko ce preuzeti tron - Intel ili AMD?
Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

BeastMaster
Dragan Mitic
Krusevac

Član broj: 4666
Poruke: 1561
*.air.tehnicom.net

ICQ: 22756094


Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]11.12.2003. u 23:20 - pre 247 meseci
Ko ce preuzeti tron??
Pa mislim da si malo zakasnio sa tim pitanjem, iako za AMD još uvek ne postoji adekvatna 64-ovoro bitna softverska i drajverska podrška, naime postoji samo beta verzija 64-bitnog Windowsa, već je podosta ostavio svog trenutnog rivala P4EE (Emergency Edition :P) za sobom u više od 90% slučajeva kako u raznim testovima tako i u realnom radu.
A zamislite samo šta će biti kad bude dobio adekvatnu podršku (finalnu verziju OS-a, i drajvere)? Pa mislim da mu neće biti premca.
O Athlon FX seriji neću ni da pričam ovog puta.....

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]11.12.2003. u 23:25 - pre 247 meseci
Citat:
Radice se u 90nm (nanometarskoj tehnologiji), imaće disipaciju od samo 103w (najverovatnije zbog toga što je 90nm proces josh uvek nesavršen - da li ćemo opet gledati NV30 scenu?)... Donece novi set instrukcija, koji ce najverovatnije biti nazvan SSE3. Trebalo bi da radi na i875p based plocama (ali zbog ogromne potrošnje i josh vece disipacije neće sve ploče moći da rade sa novim CPUom jer nemaju dobro rešenu jedinicu za napajanje).


Samo 103W?

U 90 nm tehnologiji na toj povrsini cipa je dovoljno da pocne pojavljivanje vakancija po ivicama voda. Termicke nestabilnosti ce da budu veselje, osim ako Intel ne pokloni i neki ledomat veceg kapaciteta - za 'ladne obloge ...

AMD je ipak AMD...
 
Odgovor na temu

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
195.252.87.*

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]11.12.2003. u 23:26 - pre 247 meseci
Da ali Intel i dalje nije pobedjen u kategoriji u kojoj je uvek vladao - kompresija video i audio zapisa. Zar su odgovorni u AMDu tolkiko nesposobni da naprave procesor koji bi i utom segmentu, posle niza godina bio bolji od Intela? :)
Vidi se uostalom da su mnogo toga naucili od Intela (spolja gledano:))...
Takodje si zaboravio na to da Intel i dalje ima najbolje chipsetove. Nijedan nVidia-in ili VIA cipset se ne moze porediti sa i865 ili i875 :)

Uostalom, videli smo koliko je Pentium 4 procesorima trebalo vremena da pokzau svoju pravu snagu. Nemojte da se iznenadite :)
Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

BeastMaster
Dragan Mitic
Krusevac

Član broj: 4666
Poruke: 1561
*.air.tehnicom.net

ICQ: 22756094


Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]11.12.2003. u 23:40 - pre 247 meseci
Citat:
Da ali Intel i dalje nije pobedjen u kategoriji u kojoj je uvek vladao - kompresija video i audio zapisa. Zar su odgovorni u AMDu tolkiko nesposobni da naprave procesor koji bi i utom segmentu, posle niza godina bio bolji od Intela?
Da (š)Intel koji radi na taktovima za Ghz i više većim od AMD-a uspeva za čitavih 4-5% da odradi brže video encoding...Mislim stvarno je ponos :P
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]11.12.2003. u 23:48 - pre 247 meseci
A jel neko od vas merio taj takt kod Intela?

Meni se cini da oni malo lazu .. I na tarabi pise 3.14cka pa ne mora da bude :)
 
Odgovor na temu

eddy_yu
Zrenjanin

Član broj: 6616
Poruke: 226
212.200.54.*



+1 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]12.12.2003. u 00:48 - pre 247 meseci
Citat:
kUdtiHaEX:
Primetno je da se ovde uopšte ne priča o procesorima najnovije generacije - naravno u pitanju su Intel Prescott i P4EE, tj. AMD 64 sa druge strane.


Ne prica se o njima iz prostog razloga sto je malo ljudi moglo da se sretne sa njima uzivo Sada bi se mogli komentarisati samo tudji testovi sto cesto nije bas merodavno Ko je bolji ???? Hmmm pa videce se vremenom mada ja licno naginjem vise ka AMD-u
Eddy ;o)
 
Odgovor na temu

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
*.beotel.net

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]12.12.2003. u 10:58 - pre 247 meseci
Citat:
BeastMaster:
Citat:
Da ali Intel i dalje nije pobedjen u kategoriji u kojoj je uvek vladao - kompresija video i audio zapisa. Zar su odgovorni u AMDu tolkiko nesposobni da naprave procesor koji bi i utom segmentu, posle niza godina bio bolji od Intela? :)
Da (š)Intel koji radi na taktovima za Ghz i više većim od AMD-a uspeva za čitavih 4-5% da odradi brže video encoding...Mislim stvarno je ponos :P


Jel brzi? Jeste...pa molim lepo :) Da samo sto niko ne sme da kaze da se na 100 tema 1 odnosi na Intel (pogotovoa kada su shipesotiv u pitanju). Gde si ti cuo poruka - upomoc ne radi mi modem, drajveri mi ubise sistem i ostale brljotine kod Intel i8xx chipsetova? :)

Mislim da bi Intel napravio odlican posao kada bi AMDovcama poceo da isporucuje kvalitetnije chipsetove :)

Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.vdial.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]12.12.2003. u 12:31 - pre 247 meseci
Pozdrav,
moje pitanje glasi: o kakvoj video kompresiji se prica- pravljenje DIVX-a ili prava izrada MPEG2 zapisa? Ako je DIVX, ne bih se mesao, tu ima toliko kodeka i raznih prica da ovaj film ne moze da vrti Tvoja masina, moras da deinstaliras ostale kodeke i ubacis samo taj itd. Koliko je tu dobro bilo kompresovanje uz ovakve probleme, mislim da je pitanje kao otvaranje Pandorine kutije. Ako je rec o pravom MPEG2 zapisu, to je vec moja uza struka i Intel se ne spominje ni pod jednom tackom osim kada je rec o stabilnosti sistema. Ja sam prilozio svoja svojevremena iskustva sa tim proizvodjacima i ne bih nikoga sada davio sa tim (postoji pretraga radi detalja) ali bih jos dodao i ovo: Intel je zavrsio posao za sva vremena kada je zastitio ime Pentium. Spakujes kupcu Celerona 1,7G (ha,ha) i GForce sa sto vise MB i taj je prezadovoljan. Ubedjuj ga sta proizvodi AMD i on ode kod drugog gde pise P IV Celeron (on to vidi kao prezime procesora). E to je segment koji AMD ne moze da dosegne i onda dzaba mu brzi i bolji procesori. U praksi (bar kod nas: spakujte mi jedan Pentijum 4 i jel' se tu dobija ona kutija i televizor i da li se uz to ide mis i tastatura?) to zvuci jos uvek porazavajuce za AMD. Izvinjavam se poklonicima Intela, jer ako smatram da je AMD bolji, ne mislim da je Intel los.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 13:11 - pre 247 meseci
Evo ja radim na Prescottu i relativno sam zadovoljan performansama. Bice vrlo zanimljivo kada se softver za AMD64 malo stabilizuje - samo ne znam da li ce AMD uspeti da 'izvuce' trziste.
 
Odgovor na temu

markantz

Član broj: 8338
Poruke: 599
*.121.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 13:23 - pre 247 meseci
Kada bi AMD uspeo da smanji skart (mislim na procesore koji se nalaze u prodaji) makar ispod 10% mozda bi i uspeo nesto da uradi ovako tesko. Da li si ikada cuo da je neko kupio Intelov procesor koji nece da radi? Ja nisam nikad. Zasto Dell nece da ugradjuje AMD? Zato sto je najveci prodavac na svetu i ne moze svoju reputaciju da ugrozi nekim 'poluproizvodima' koji su jaki samo na papiru ali u ekspoataciji donose samo nevolje i probleme. I nemas cipset koji se moze meriti sa Intelom
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 13:32 - pre 247 meseci
E nasao si jaku firmu sa reputacijom

Dell je srafcigeraska firma, trgovackog tipa. Samo pogledajte ko im je boss Michael, koji kuva pasulj na Comdex-u .. to mu je najveci domet
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.verat.net

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 18:15 - pre 247 meseci
mislim da je svako poredjenje izmedju 64-vorke i cetvorke nepotrebno. AMD je oduvao najaceg intela sa najslabijim modelom i to jos u 32-bitnom mode-u.

A to sto vi pricate da su AMD-ovi nestabilni pricajte nekome drugome. To sto svi koriste VIA-ine sontave ploce to je druga stvar. Zato je sada AMD lepo stavio memoriski kontroler na procesor i samim tim smanjio mogucnost da via nesto zabrlja.

I stvarno je bruka da jedan procesor na 2GHz oduva neki na 3+GHz

Athlon FX je potpuno druga prica i tu nepostoji nikakvo poredjenje cak ni sa Xeonom (P4EE). A tek cemo da vidimo sta ce da bude kada izadje winXP 64 i kako ce na njemu da se ponasa AMD a kako intel :)
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 20:23 - pre 247 meseci
Citat:
boki:
I stvarno je bruka da jedan procesor na 2GHz oduva neki na 3+GHz


Pa to sada uopste nisu ni slicni procesori, AMD 64 je na neki nacin nastavak ia32 arhitkture dok su 64-bitni inteli nesto sasvim drugacije. Pre svega samo zelim da kazem da takt procesora nikad nije merodavna stvar za brzinu samih procesora. Primera radi procesori koji ulaze u makintose su bili sporiji sa taktom jedno 2-3 puta od pentijuma 1 pa je ipak pentijum radio neke stvari 4-5 puta sporije.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 21:10 - pre 247 meseci
Citat:

Dell je srafcigeraska firma, trgovackog tipa. Samo pogledajte ko im je boss Michael, koji kuva pasulj na Comdex-u .. to mu je najveci domet


Pa to ti je texasanski fazon, nastavio covek tradiciju Filipa Kana - ex-CEOa Borlanda.. mozda im kompajleri nisu bili najbolji, ali zato suljpa... :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 21:18 - pre 247 meseci
Citat:
Da (š)Intel koji radi na taktovima za Ghz i više većim od AMD-a uspeva za čitavih 4-5% da odradi brže video encoding...Mislim stvarno je ponos :P


Ovaj, ti procesori unutra blage veze nemaju, potpuno drugacija arhitektura pa broj "gigaherca" nema apsolutno nikakvu ulogu u poredjenju. Porediti dve arhitekture po taktu je besmisleno. Kao kad bi poredili arhitekture po velicini jezgra u kvadratnim milimetrima.

Citat:

Ne prica se o njima iz prostog razloga sto je malo ljudi moglo da se sretne sa njima uzivo Sada bi se mogli komentarisati samo tudji testovi sto cesto nije bas merodavno Ko je bolji ???? Hmmm pa videce se vremenom mada ja licno naginjem vise ka AMD-u


Btw, Nero Recode2 podrzava SSE3 (Prescott instrukcije) pa ako neko hoce da testira.. :)

Citat:

moje pitanje glasi: o kakvoj video kompresiji se prica- pravljenje DIVX-a ili prava izrada MPEG2 zapisa? Ako je DIVX, ne bih se mesao, tu ima toliko kodeka i raznih prica da ovaj film ne moze da vrti Tvoja masina, moras da deinstaliras ostale kodeke i ubacis samo taj itd. Koliko je tu dobro bilo kompresovanje uz ovakve probleme, mislim da je pitanje kao otvaranje Pandorine kutije. Ako je rec o pravom MPEG2 zapisu, to je vec moja uza struka i Intel se ne spominje ni pod jednom tackom osim kada je rec o stabilnosti sistema.


Da li je neki enkoder bolji na odredjenom procesoru, to samo zavisi od njegove implementacije. MPEG-2 i MPEG-4 (pa samim tim i DivX, XVid, 3ivx koji su svi implementacije MPEG-4 video standarda, samo u nabudzenom ne-MPEG standardnom fajl formatu starom 15 godina - AVI...) kodeka imas mali milion, pa verovatno ima nekih koji su posebno optimizovani za AMD.. neki za Intel, itd..

Btw, MPEG-2 i MPEG-4 (simple / advanced simple) video algoritmi su jako slicni, pa je i njihova "prilagodjenost" odredjenoj arhitekturi slicna - mada, kao sto rekoh, to zavisi iskljucivo od implementacije.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 22:51 - pre 247 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Btw, Nero Recode2 podrzava SSE3 (Prescott instrukcije) pa ako neko hoce da testira.. :)
Posalji meni, ja cu da ga testiram.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Intel vs AMD [novije generacije]13.12.2003. u 23:37 - pre 247 meseci
Mislim da je 30-day eval dzaba :) Mozes da ga skines sa www.nero.com

SSE3 nisam probao, jer nemam Prescott na gajbi...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Intel vs AMD [novije generacije]

[ Pregleda: 4437 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.