Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Client side programski jezici

[es] :: Art of Programming :: Client side programski jezici

[ Pregleda: 3819 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Thumbsucker

Član broj: 33437
Poruke: 96
80.65.91.*



Profil

icon Client side programski jezici16.11.2004. u 20:07 - pre 235 meseci
Koji client side jezici postoje jos poput javascripta ali da ne dolaze od microsofta i njima slicnim?Evo procitao sam par clanaka o xml-u ali uopste nisam skontao sta je to?
da li on moze zamjeniti javascript??
koji bi se najbolje slagao sa php-om i da li to ima ikakve veze??

I dali je javascript jedini izbor za programiranje stvarcica kao sto su upozoravajuci pop-up prozori, rollover efekti, itd...
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl.

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Client side programski jezici16.11.2004. u 21:55 - pre 235 meseci
Citat:
Koji client side jezici postoje jos poput javascripta ali da ne dolaze od microsofta i njima slicnim?
Od koga treba da dolaze?

Client side može biti bilo koji skript jezik koji je podržan kod klijenta.

U današnje vreme u 99.99% slučajeva kada dođe do nekog klijentskog jezika, u pitanju su Java ili JavaScript, prosto zato što je podrška najbolja za ta dva jezika.  (ponavljam uvek kad mogu pa ću i ovde reći: iako Java i JavaScript imaju ista prva 4 slova imena, to nisu isti jezici)

U neku ruku se može reći da i Flash i slične stvari predstavljaju isto skript jezike.
Citat:
par clanaka o xml-u ali uopste nisam skontao sta je to?
Na XML možeš da gledaš kao na „prošireni“ HTML, u kome možeš da definišeš svoje tagove. (ovo je pojednostavljeno objašnjenje, ali u suštini i nema nikakve veće filozofije oko toga).

XML sam po sebi nema nikakvo značenje - to je prosto tekst izmešan sa tagovima na neki određen način. To uglavnom znači da se samo XML-om ništa ne može rešiti. Obično je potrebno nešto što čita i razume XML da bi video neku vajdu.
Citat:
da li on moze zamjeniti javascript??
Ne verujem da XML sam po sebi može da zameni javaskript, pošto je XML samo prazna ljuska, bez ikakvog značenja.
Citat:
koji bi se najbolje slagao sa php-om i da li to ima ikakve veze??
Nema nikakve veze, zaista.
Citat:
I dali je javascript jedini izbor za programiranje stvarcica kao sto su upozoravajuci pop-up prozori, rollover efekti, itd...
Koliko mi se čini, kod dizajnera su za pravljenje šarenih sajtova vrlo popularni Makromedijini alati. Možeš pogledati internet stranu bilo kog modernijeg filma i videćeš.

f
 
Odgovor na temu

Thumbsucker

Član broj: 33437
Poruke: 96
80.65.91.*



Profil

icon Re: Client side programski jezici17.11.2004. u 11:12 - pre 235 meseci
Dobro hvala ti puno na objasnjenju!
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Client side programski jezici

[ Pregleda: 3819 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.