Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prodaja obveznica stare devizne stednje

[es] :: E-Poslovanje :: Prodaja obveznica stare devizne stednje

[ Pregleda: 9120 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

PiceCLuE
Blokovi, NBgd

Član broj: 27338
Poruke: 156
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: blokovi.com


Profil

icon Prodaja obveznica stare devizne stednje13.11.2004. u 15:09 - pre 236 meseci
Stednja je bila u beobanci koja je sad likvidirana, tako da sada jednom godisnje u Nacionalnoj stedionici mogu da uzimam deo iznosa do 2016. Kada sam pitao u Nacionalnoj stedionici koliko bi mi oni dali kada bih njima sve odmah prodao, izracunali su cifru koja je skoro 20% manja od onoga koliko sam ja izracunao da su vredele prethodnog dana na beogradskoj berzi. Voleo bih da mi neko objasni kako bih najjednostavnije mogao da ih prodam na belexu i kolike su otprilike sve provizije koje se pri tom placaju (sumnjam da su i blizu 20%)
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu.



Profil

icon Re: Prodaja obveznica stare devizne stednje14.11.2004. u 19:42 - pre 236 meseci
Sasvim prosto.
Banke su otpocele otkup obveznica od gradjana po tim cenama zato sto racunaju na glupost ili neobavestenost coveka koji ima staru stednju, a ciljna grupa su im penzioneri.
Sve sto treba da uradis je da odes do bilo koje brokerske kuce i tamo ce ti sve objasniti. Procedura je jako jednostavna i netraje duze od pet minuta, treba samo da potpises ugovor i nalog prodaje, i odes do nacionalne stedionice da ti prebace obveznice na trgovacki racun, ali to ce ti vec objasniti. Cena koju ces da dobije je ta koju si video na izvestajima sa berze sa umanjenjem za proviziju brokerske kuce, koja iznosi maximum 1% od sume koju dobijes a cesto je i manja i obicno se krece oko 0,5%.
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu.



Profil

icon Re: Prodaja obveznica stare devizne stednje14.11.2004. u 19:51 - pre 236 meseci
a mogao bi da posetis i temu funkcionisanje berze,prodaja i kupovina na ovom istom forumu. Tamo je sve objasnjeno.
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.yu
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Prodaja obveznica stare devizne stednje15.11.2004. u 08:48 - pre 236 meseci
Proveri jos jednom da li si dobro izracunao koliko tvoje obveznice vrede po
cenama sa Beogradske berze. Moras uzeti iz banke koliko tacno dobijas po
svakoj godini, pa da onda uzmes aktuelnu cenu obveznica koje dospevaju te
godine i da sve lepo pomnozis i saberes. Nisam dublje ulazio u sve to, ali
mislim da u banci cenu odredjuju bas na osnovu cena sa berze, i mislim
da je za prvu prodaju obveznica najisplativija upravo prodaja preko banke.
Brokeri i berza su povoljniji za one koji trguju na berzi (prodaju i
kupuju) i na osnovu toga zaradjuju.
A evo i dobrog linka:
http://www.nbs.yu/serbian/news/nbs_savetuje.htm#4
Ljubisa
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

PiceCLuE
Blokovi, NBgd

Član broj: 27338
Poruke: 156
*.dial.b92.net.

Sajt: blokovi.com


Profil

icon Re: Prodaja obveznica stare devizne stednje15.11.2004. u 12:05 - pre 236 meseci
Upravo sam tako i računao, a u banci je službenik sam računao. U Delta banci sam takođe tražio da mi izračunaju i oni daju veću cenu od Nacionalne, ali opet ispod cene koju bih dobio na berzi.
Ako nekog zanimaju konkretne cifre, u Delti to izgleda ovako (otkup na dan 8.11.2004): npr. za nominalnih 1500 evra koje imam u seriji A2012, oni daju 786.30 evra ali u dinarima tj. 60178 din, tako da se iznos dodatno umanjuje ako želim da kupim evre zbog razlike između kupovnog kursa (koji su računali kada su prebacivali ove evre u din) i prodajnog (koji bi primenili kada bih sada te dinare želeo da prebacim u evre, a naravno da želim). A dan ranije, na berzi je tih 1500 evra vredelo 849 evra.
Hvala vam na odgovorima.
 
Odgovor na temu

dr7jo
bg

Član broj: 36039
Poruke: 72
*.net.yu.



Profil

icon Re: Prodaja obveznica stare devizne stednje15.11.2004. u 12:16 - pre 236 meseci
Ljubisal sam kaze da nije dublje ulazio u tu tematiku, zato poslusaj nekog ko je u toj prici vec preko tri godine. Banke kao reper uzimaju cene sa berze i naravno umanjuju ih za odredjeni procenat , nekad i preko 20 % kako bi te iste obveznice oni ponudili preko berze i zaradili na razlici u ceni. Rekao sam ti da banke racunaju na neobavestenost imalaca stare stednje i siroku mrezu svojih ekspozitura i na tome jako lepo zaradjuju. Podatak centralnog registra je da se oko dve trecine prometa obveznicama obavlja van berze a da je cena na berzi ubedljivo najvisa. Znaci cene obveznica sa berze ,koje imas u politici svakog dana, su ti cene koje ces dobiti za svoje obveznice minus provizija brokerske kuce(max 1%) i zato otidji do neke brokerske kuce i raspitaj se i posle nam napisi ko je bio u pravu.Iako ja znam odgovor.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Prodaja obveznica stare devizne stednje

[ Pregleda: 9120 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.