Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko se plaćaju ideje?

[es] :: 3D programiranje :: Koliko se plaćaju ideje?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7860 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.telekom.yu.



Profil

icon Koliko se plaćaju ideje?31.10.2004. u 22:39 - pre 237 meseci
Vidim dosta se raspravlja o tome kolike su plate programera. Mene zanima koliko su plaćeni oni koji učestvuju u game development industriji a nisu programeri? Pošto i sam programiram znam da to nije lako ali takođe znam da bez ideja takođe nema ništa. Pitam se šta producenti igara više cene, dobre programere ili neke druge talente? Zanima me i teorija i iskustva iz prakse a naravno i konkretne cifre.
Ja lično imam mnogo više ideja nego vremena za programiranje pa razmišljam da batalim programiranje ako su ideje bar približno isplative.

Takođe me zanima od kojih se sve ljudi sastoji jedan tim za razvoj igre? Koliko pojedinih treba u timu, koja je njihova uloga, kakva iskustva se zahtevaju od njih, koji su najtraženiji, kolika je konkurencija, koliko su plaćeni, da li su angažovani do završetka igre ili kraće, da li je njihovo radno mesto u studiju ili mogu da rade i kod kuće, da li imaju povremeno terenskog rada (kao u filmskoj industriji), kolike su im šanse da rade na više projekata odjednom i tako to?

p. s.
Pre nekoliko godina sam čuo za klinca koji zarađuje milione zato što je talentovan da proceni koliko će koja igra biti popularna.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 02:27 - pre 237 meseci
Citat:
Barney Gumble: Koliko se plaćaju ideje?

Ako nisi na neki način dokazao da ti ideje vrede onda $0K/year. :)

Citat:
Barney Gumble: Vidim dosta se raspravlja o tome kolike su plate programera. Mene zanima koliko su plaćeni oni koji učestvuju u game development industriji a nisu programeri?
Pošto i sam programiram znam da to nije lako ali takođe znam da bez ideja takođe nema ništa. Pitam se šta producenti igara više cene, dobre programere ili neke druge talente? Zanima me i teorija i iskustva iz prakse a naravno i konkretne cifre.

http://www.gamasutra.com/features/20040211/olsen_01.shtml

Citat:
Barney Gumble: Ja lično imam mnogo više ideja nego vremena za programiranje pa razmišljam da batalim programiranje ako su ideje bar približno isplative.

Jedini čovek u game development timu koji je zadužen za ideje je glavni dizajner igre. Sve njegove ideje nisu originalne, nego se radi o mešavini raznih ideja iz drugih igara. Glavni cilj nije izmišljati nešto potpuno novo i revolucionarno, nego poboljšavanjem već postojećih ideja kreirati novu igru. Do te pozicije se stiže radom u drugim oblastima na igri. Nije neobično čuti da je glavni dizajner predhodno radio kao programer, umetnik ili čak tester. Da bi kao novo-zaposleni u firmi dobio takvu poziciju moraš se kao glavni dizajner igre dokazati bar jednom igrom koja će biti veliki komercijalni uspeh.

Citat:
Barney Gumble: Takođe me zanima od kojih se sve ljudi sastoji jedan tim za razvoj igre? Koliko pojedinih treba u timu, koja je njihova uloga, kakva iskustva se zahtevaju od njih, koji su najtraženiji, kolika je konkurencija, koliko su plaćeni, da li su angažovani do završetka igre ili kraće, da li je njihovo radno mesto u studiju ili mogu da rade i kod kuće, da li imaju povremeno terenskog rada (kao u filmskoj industriji), kolike su im šanse da rade na više projekata odjednom i tako to?

Pogledaj survey link. Tamo ima dosta odgovora na pitanja koja postavljaš.
Rad od kuće i rad na više projekata odjednom uglavnom se odnosi na audio inžinjere i freelancer umetnike. Mada svaka firma sa više od jednog projekta ima interni audio studio. Uglavnom nema terenskog rada. I ako ima to su audio inžinjeri koji skupljaju semplove ili umetnici koji slikaju okolinu da imaju uzor za teksture i izgled okruženja. Sve to je možda 5 radnih dana u preprodukciji maksimum.

Citat:
Barney Gumble: p. s.
Pre nekoliko godina sam čuo za klinca koji zarađuje milione zato što je talentovan da proceni koliko će koja igra biti popularna.

Ovo te je neko slagao. Ne postoji takva pozicija. A i da postoji sigurno ne bi bila toliko plaćena. ;)

Branimir

 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 03:33 - pre 237 meseci
Ta pozicija klinca koji procenjuje igre i dobija puno para za to se pojavila u filmu 101 Dalmatinac (http://www.imdb.com/title/tt0115433/). Tako nesto, naravno, ne postoji, kao sto ni ne postoji klinac koji procenjuje igracke. Postoje fokus grupe, usability testing, i market research, ali to je nesto drugo i nije bas placeno.
 
Odgovor na temu

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 07:06 - pre 237 meseci
Citat:
bkaradzic: Ovo te je neko slagao.
Branimir
Citat:
Reljam: Ta pozicija klinca koji procenjuje igre i dobija puno para za to se pojavila u filmu 101 Dalmatinac (http://www.imdb.com/title/tt0115433/). Tako nesto, naravno, ne postoji, kao sto ni ne postoji klinac koji procenjuje igracke. Postoje fokus grupe, usability testing, i market research, ali to je nesto drugo i nije bas placeno.

Nije me niko slagao. Gledao sam emisiju na TV-u. Ne znam koja je bila televizija ali to je bio jedan petominutni prilog u okviru neke emisije. Mislim da ga je plaćao Nintendo. Klinac je krupan i debeo. Ako je jos neko gledao tu emisiju, setiće se sigurno.
Citat:
bkaradzic: A i da postoji sigurno ne bi bila toliko plaćena. ;)

Dobro moguce da nije bas toliko. Bilo je davno. Znam samo da je bilo mnogo para.

Ja sam samo gledao emisiju, nisam ja pravio taj prilog. Izgledalo mi je uverljivo.
 
Odgovor na temu

govedo
Sasa Erac
jugodata mti, sombor
Sombor

Član broj: 10411
Poruke: 59
*.041net.co.yu.

ICQ: 126036742


Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 08:12 - pre 237 meseci
Postovanje.

u svim komentarima ima manje-vise istine, osim onoga u vezi 101 dal.. Necesh znati dok ne ostvarish kontakt sa nekom game-develop kucom. a i zashto da ne ?
Ako si slobodan i sposoban, rokaj.
ljudi imaju fotografsko pamcenje, neki su zaboravili da stave film
 
Odgovor na temu

Mrav
Aleksandar Mraović
.net programer u Wireless Media
Beograd

Član broj: 6532
Poruke: 279
*.smin.sezampro.yu.

ICQ: 197419540


Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 12:08 - pre 237 meseci
Barney, ne znam koliko godina imaš, ali da li si razmišljao da završiš nekakvu biznis školu (da ne kažem privatnu poslovnu školu), pa da polako postaneš producent u game industriji. Prema onome što mi je poznato, to se daleko više plaća od "klinca koji dobro procenjuje kako će koja igra proći na tržištu", a vrlo često i mnogo više od programera i umetnika koji rade na igri.
Lepota je u jednostavnosti.

Cis.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 17:46 - pre 237 meseci
Ne znam odakle dobijaš informacije o platama producenata u industriji igara? Ali ako pogledaš onaj survey na GamaSutra videćeš da baš nije tako. Takođe imaj u vidu da broj producenata po projektu je od 2 do maksimum 5 (uključujući sve producente kod izdavača i kod developera) za tim od 60 ljudi . EA ima npr. više od toga, ali oni imaju timove od 120 ljudi koji rade samo na jednoj igri. Biznis škola... LOL! :) Odakle ti ideja da nekome u USA treba neko sa završenom Srpskom biznis školom? :) PMF, elektrotehnički, mašinski i uopšte bilo koji tehnički fakultet prolazi, jer sve što se uči tamo je univerzalno. Pravo, medicina, ekonomija, itd. to je sve različito na zapadu i jedini način da ti to priznaju je da ideš ponovo ovde u školu.

Branimir


[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 07.11.2004. u 20:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 17:55 - pre 237 meseci
Citat:
Barney Gumble: Nije me niko slagao. Gledao sam emisiju na TV-u. Ne znam koja je bila televizija ali to je bio jedan petominutni prilog u okviru neke emisije. Mislim da ga je plaćao Nintendo. Klinac je krupan i debeo. Ako je jos neko gledao tu emisiju, setiće se sigurno.

Ah, ako si gledao na TV-u onda ti verujem... :)

Nešto mi tvoj opis tog Nintendo "klinca" zvuči kao opis Shigeru Miyamoto-a sa nekih njegovih starijih slika... http://en.wikipedia.org/wiki/Shigeru_Miyamoto

Bez obzira da li je to on ili ne, mislim da si "žrtva" lošeg prevoda...

Branimir

 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 21:05 - pre 237 meseci
Citat:
Barney Gumble: Klinac je krupan i debeo..


Ma takav je bre svaki u gamedev industriji :)

 
Odgovor na temu

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?01.11.2004. u 23:36 - pre 237 meseci
Citat:
srdjandakic: Ma takav je bre svaki u gamedev industriji :)

:)
Citat:
bkaradzic: Ah, ako si gledao na TV-u onda ti verujem... :)

Nešto mi tvoj opis tog Nintendo "klinca" zvuči kao opis Shigeru Miyamoto-a sa nekih njegovih starijih slika... http://en.wikipedia.org/wiki/Shigeru_Miyamoto

Znam za Shigeru Miyamoto-a, naravno da nije on.
A kada ga vec pominjes, zar on nije primer čoveka koji radi u game industriji i zarađuje više od programera a da sam nije programer? Koliko ja znam Shigeru Miyamoto je placen da smislja video igre.
Citat:
bkaradzic: Bez obzira da li je to on ili ne, mislim da si "žrtva" lošeg prevoda...

Branimir

Možda jedino da je ceo sadržaj priloga lažan ali stvarno ne mogu da zamislim ko bi imao koristi od izmišljanja takvog priloga.

Čini mi se da ti ne možeš da poveruješ da tako nešto postoji (ili je postojalo) a da ti o tome nisi obavešten.
 
Odgovor na temu

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 00:01 - pre 237 meseci
Ne mogu da se učlanim na gamasutru. Stalno mi izbacuje sledecu poruku:

Your submission had the following error(s):
You did not respond to demographic question 3

Ukucavao sam sve žive gradove i poštanske brojeve iz Srbije i ne pomaže. Šta da upišem u ta polja?
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com.



+18 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 00:25 - pre 237 meseci
Barney, ne radi se o tome da li postoji designer igara - naravno da postoji. Postoji i producent, postoji i direktor firme, i svi oni su (u opstem slucaju) vise placeni od programera. Ali niko od njih nije 'klinac koji procenjuje koliko ce igra biti popularna'. Najpriblizniji je designer, ali to obicno industrijski veteran, neko ko je radio na vise uspesnih igara, i ko zna posao.

A inace 101 dalmatinac stvarno ima klinca koji procenjuje video igre i zaradjuje milione...
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 00:27 - pre 237 meseci
Citat:
Barney Gumble: A kada ga vec pominjes, zar on nije primer čoveka koji radi u game industriji i zarađuje više od programera a da sam nije programer? Koliko ja znam Shigeru Miyamoto je placen da smislja video igre.

Jeste on je dobar primer toga... Samo kakve to veze ima pitanjem koje si postavio?

Ja sam mislio da ti pitaš šta je realno... Razmisli samo kolike su tvoje šanse da te zaposle na tako neku poziciju... I što se zamajavaš sa "idejama", bolje je da postaneš CEO neke game development firme? Npr. CEO Electronic Arts-a zarađuje više od Miyamoto-a.
http://www.forbes.com/finance/...et.jhtml?passedPersonId=216632

Citat:
Barney Gumble: Čini mi se da ti ne možeš da poveruješ da tako nešto postoji (ili je postojalo) a da ti o tome nisi obavešten.

Sorry, ne gledam TV... :)

Branimir

 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 00:35 - pre 237 meseci
Citat:
Barney Gumble: You did not respond to demographic question 3
Ukucavao sam sve žive gradove i poštanske brojeve iz Srbije i ne pomaže. Šta da upišem u ta polja?

Kaže nisi odgovorio na pitanje 3 u demografiji. A to pitanje verovatno nema nikakve veze sa poštanskim brojevima...

A šta je demografija možeš pročitati ovde:
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics

Branimir

 
Odgovor na temu

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 01:52 - pre 237 meseci
Znači "CEO" je "Chief Executive Officer". ne shvatam baš najbolje šta je njegov posao i koliko takvih ima u EA?
Ako ima samo jedan onda je bolje da se "zamajavam sa idejama" jer oni sigurno jedva čekaju da ga šutnu pa da ga ja zamenim. :)
Možda je bolje da budem sirotinja kao Miyamoto. :)

Šalu na stranu, rekao si CEO neke game development firme. Stvarno me zanima kakav je to posao.

Citat:
bkaradzic: Samo kakve to veze ima pitanjem koje si postavio?

Branimir

ne razumem?! Ako misliš na pitanje "Koliko se plaćaju ideje?" onda je očigledno da ima veze sa tim.


I dalje ne mogu da se učlanim na gamasutru. Ne mogu ni da otvorim sajt wikipedie. Izgleda da sam zaradio trojanca ovde na forumu. :)
elitesecurity nije baš security. :)
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 02:00 - pre 237 meseci
Citat:
Barney Gumble: Šalu na stranu, rekao si CEO neke game development firme. Stvarno me zanima kakav je to posao.

Izvini, nisam napomenuo da se radi o sakazmu... :)

Ako te baš zanima pročitaj ovde:
http://en.wikipedia.org/wiki/CEO

Branimir

 
Odgovor na temu

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 02:26 - pre 237 meseci
Trebao bi da zamenis URL. Umesto www.fullspectrumwarrior.com da stavis www.wikipedia.org :)

Ne mogu da otvorim sajt wikipedie. Valjda ce sutra moci. Jutro ce promeniti sve! :D
 
Odgovor na temu

Barney Gumble

Član broj: 38077
Poruke: 47
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 03:03 - pre 237 meseci
Zamislite scenu kada budem davao nogu sadašnjem CEO-u iz Electronic Artsa. Kažem mu:
"Slušaj... mogao sam ovo i ranije da rešim ali evo može i sad. Između nas više nema fluida pa sam rešio da te otpustim.
Gospodine, dosta si bio CEO, sad ćemo da vas isečemo na komade."
 
Odgovor na temu

shima

Član broj: 27002
Poruke: 164
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 04:17 - pre 237 meseci
> Ja licno imam mnogo vise ideja nego vremena za programiranje pa razmisljam da batalim
programiranje ako su ideje bar priblizno isplative.

Na brzinu sam jednom preleteo preko nekog naslova clanka (valda na gamasutri) da valda postoji (ako
sam dobro shvatio) nekakav dokument koji se valda radi pre ostalih stvari pri pravljenju igre...
Ako takva vrsta dokumenta postoji zanimalo bi me kako se zove, cemu sluzi, od cega se sastoji i ko
ga pravi? Kakva dokumenta se sve prave, zasto i ko ih radi?

Cini mi se da su valda nekakva dva brata sto su smislili igru Myst zaradili milione dolara... Ako
neko zna otprilike (ili tacno korak po korak) sta su oni sve (u)radili, javite...
 
Odgovor na temu

shima

Član broj: 27002
Poruke: 164
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Koliko se plaćaju ideje?02.11.2004. u 05:12 - pre 237 meseci
> Ne mogu da se uclanim na gamasutru. Stalno mi izbacuje sledecu poruku:
>
> Your submission had the following error(s):
> You did not respond to demographic question 3
>
> Ukucavao sam sve zive gradove i postanske brojeve iz Srbije i ne pomaze. Sta da upisem u ta polja?

Imas dosta polja na toj strani. Skroluj stranu do kraja i svaki put proveri da li je sve upisano ili
odabrano. Za demographic polja treba da izaberes nesto u vezi profesije iz padajucih menija a samo u
slucaju da odaberes "other" onda treba i da upisujes u polja ispod padajucih menija...
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D programiranje :: Koliko se plaćaju ideje?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7860 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.