Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je "zdravo" da računar radi non-stop

elitemadzone.org :: TechZone :: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16226 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blablablabla

Član broj: 35002
Poruke: 38
*.161.EUnet.yu.



Profil

icon Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 11:33 - pre 236 meseci
Dakle,

šta tislite o tome i da li Vi praktikujete da vam računar radi 24h ?

PS:
Meni za sad radi više od 15h dvevno!
Stripovi, Filmovi, Casopisi i Knjige i to sve za 20 dinara. Posetite obavezno http://20dinara.dzaba.com
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 11:38 - pre 236 meseci
Meni za sad radi 24h dnevno, i tako već godinu dana. Bez problema. Dobro, kuler je crko nakon nedelju dana takvog korišćenja, ali nakon što sam ga zamenio system fan-om nema više problema...

Jedino se bojim da će me ISP upozoravati zbog velike količine prenetih podataka sa neta....

I, da, stavi da ti se monitor gasi nakon 20 min., mislim da je monitor tu najslabija komponenta. Naravno, računam na to da hard disk menjaš svake 2-3 god., pošto verovatno ne bi puno duže izdržao uz takvo korišćenje.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9420
217.26.79.*



+10236 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 12:42 - pre 236 meseci
Nije. Deklarisan zivotni vek hard diskova krece se oko 200.000 sati rada. To mu dodje nesto preko 22 god. Prakticno: vecnost.
Inace, elektromotorima je najkriticnije vreme nulta mikrosekunda nakon ukljucuvanja. Dakle, sto se manje pali-gasi, duze ce trajati.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 12:54 - pre 236 meseci
Moguće, ali to je ipak teorija... Ne znam, ja bih ipak menjao diskove svakih par godina - čisto da budem siguran.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.196.eunet.yu.



+4 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 13:14 - pre 236 meseci
A i lepo je kada se postojeći zameni nekim novim i bržim diskom! :)

Nije nikakav problem da komp radi non-stop. Važno je da mu je temperatura stabilna i da se on sam stabilno ponaša. I meni je komp uključen od jutra do sutra a često sastavi i po dva-tri dana.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 13:22 - pre 236 meseci
Najveći "šok" za skoro sve električne komponente se javlja prilikom uključenja, tako da je bolje da ti komp radi non-stop nego da ga često pališ i gasiš.
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
195.252.85.*



+7 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 15:12 - pre 236 meseci
Nece mu smetati. Sto se tice harda, bices srecan ako ti bude trajao 3-4 godine sa tim radom. Danas su komponente veoma "lose" ne sto se tice brzine (crkavaju veoma cesto i desava se sve cesce da fabricki nevaljaju). I naravno pazi na napon, nadam se da imas UPS, ako ga nemas onda ga obavezno nabavi.

Pozdrav
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

talicni_tom
Toronto, Ontario

Član broj: 4401
Poruke: 67
*.cpe.net.cable.rogers.com.



Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 17:09 - pre 236 meseci
Ja komp gasim samo kad menjam nesto od hardwera.
Vidim da su neki od vas u zabludi da ce had drive da rikne ako je komp on non stop. To to totalno pogresno, cak sta vise za hard je mnogo gore svakodnevno paljenje i gasenje.

 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 20:39 - pre 236 meseci
kod nas u firmi oko 50 racunara radi nonstop - 24h vec oko 5 godina, procenat RMA (reklamacija) je manji nego onaj koji dobijamo od kupaca za iste komponente.
SAVET : ako racunar koristis vise od 4 sata dnevno drzi ga stalno ukljucenim, jedino kada grmi iskljuci dok neprodje normalno

inace ni monitori ne pokazuju neke vece probleme ako su stalno ukljuceni, mozes da stavis kao sto su ti vec rekli da se sam iskljucuje (monitor) posle 30 minuta, ako ne samo mu stavi neki screen saver, inace ces morati da menjas monitor kroz godinu dana zbog "duhova" (ako je CRT, za LCD ne znam ali sam cuo da i oni imaju duhove)


sto se tice hard diskova, ekstremno se smanjuje procenat RMA, i povecava trajnje i pouzdanost ako stavis jedan 8cm ventilator u kuciste ispred HDD-a, neki sporiji da nebi bio previse bucan, mada neverujem da ce ti potrajati bas 22 godine
a i kao sto kazu verovatno ces ga do tada zameniti boljim

So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 21:50 - pre 236 meseci
Zanimljivo da niko nije uzeo u obzir kerefeke koje EPS ume da napravi s'vremena na vreme. Da sam siguran da mi komp nece sprziti neka nagla promena napona u mrezi drzao bih ga upaljenim 24/7 ali ovako...
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

impaque
Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop28.10.2004. u 22:42 - pre 236 meseci
Crkao hard disk posle >80 dana uptime-a.

Diskutabilno...
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.dial.InfoSky.Net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 02:16 - pre 236 meseci
E sad preterujete sa tolikim radom kompjutera, normalno da kad nešto više radi-više se i troši, ovo pogotovu važi za hard diskove.Teško da su današnji jeftini hard diskovi osposobljeni da izigravaju servere.

Pored toga sadašnji računari nisu baš mali potrošači električne energije pa mislite malo i na to.

I na kraju ima i lepših stvari u životu od non stop buljenja u monitor.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6608
*.168.eunet.yu.



+536 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 07:24 - pre 236 meseci
Citat:
impaque: Crkao hard disk posle >80 dana uptime-a.

Diskutabilno...


Jel to onaj iz kutije sa natpisom "neispravni"?

Meni hitachi 120GB radi 13ti mesec (od toga je sastavio možda 2 dana ukupno da nije radio usled nedostatka struje) i nema ni loših sektora niti da elektronika brlja... A non stop se sa njega nešto vuče (na njemu je 50gb muzike i filmovi su ostatak a ceo komšiluk to maklja po ceo dan). Ceo računar radi non stop, pasivno hlađenje... Opušteno.

Jedino se monitoru smanjuje vek ako radi non-stop, ostalim komponnetama (ako se lepo hlade ne smeta. E sad, da li je tačno da 10°C manja temperatura udvostručuje životni vek elektronske komponente?
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 09:15 - pre 236 meseci
Citat:
mrkidivx: E sad preterujete sa tolikim radom kompjutera, normalno da kad nešto više radi-više se i troši, ovo pogotovu važi za hard diskove.Teško da su današnji jeftini hard diskovi osposobljeni da izigravaju servere.


Uhm, pročitaj celu temu o tome oko HDD-ova. Sem toga, kako da mi komp bude non stop na netu ako nije uključen?

Citat:
I na kraju ima i lepših stvari u životu od non stop buljenja u monitor.


Hmm... Netačno :)
Sem toga, kakve veze ova tema ima sa buljenjem u monitor?

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 10:01 - pre 236 meseci
Citat:
Crkao hard disk posle >80 dana uptime-a.

Diskutabilno...

prosto nisi imao srece, kao sto rekoh 50 racunara kod mene u firmi radi nonstop po par godina, i procenat otkaza je manji od proseka, inace to su sve Maxtor i Quantum diskovi koje vecina ovde smatra nekvalitetnim

Citat:
E sad preterujete sa tolikim radom kompjutera, normalno da kad nešto više radi-više se i troši, ovo pogotovu važi za hard diskove.Teško da su današnji jeftini hard diskovi osposobljeni da izigravaju servere.

da samo ukoliko kompjuter koristis vise od 4 sata dnevno on se vise trosi od paljenja i gasenja nego da nonstop radi, izuzetak je ako ga ti koristis recimo 2-3 sata nedeljno, ali u tom slucaju bi ti najverovatnije jeftinije prosao da koristis usluge igraonica i internet centara

Citat:


Pored toga sadašnji računari nisu baš mali potrošači električne energije pa mislite malo i na to.

jedan prosecan (jeftin) racunar trosi oko 400W, dobar 500W-600W (sve naravno sa uracunatim monitorom), sto je otprilike kao 2-3 one vece sijalice od 200W


Citat:

I na kraju ima i lepših stvari u životu od non stop buljenja u monitor.

tacno, ali isto vazi i za gledanje TV-a, pa ga opet svi gledamo
ipak je bolje 4-8 sati dnevno koristiti kompijuter nego TV, ne samo sa stanovista zdravlja ociju, nego i sa psiholoskog stanovista.

recimo ja televizor gledam 3-4 sata mesecno, cisto da proverim dali imamo novog predsednika , i moram reci da sam mnogo srecnija osoba otkako ga negledam redovno.




So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 10:32 - pre 236 meseci
Ono što sam rekao za hardove stoji, ove jeftine verzije nisu baš pouzdane za 24-sovni rad.

Pa i da imam flat kablovski ne mora da znači da moram da budem njegov rob 24 časa dnevno!

JogyII
Citat:
da samo ukoliko kompjuter koristis vise od 4 sata dnevno on se vise trosi od paljenja i gasenja nego da nonstop radi, izuzetak je ako ga ti koristis recimo 2-3 sata nedeljno, ali u tom slucaju bi ti najverovatnije jeftinije prosao da koristis usluge igraonica i internet centara


Ovo je čista glupost!

Citat:
jedan prosecan (jeftin) racunar trosi oko 400W, dobar 500W-600W (sve naravno sa uracunatim monitorom), sto je otprilike kao 2-3 one vece sijalice od 200W


Znači ako koristim računar recimo 5 sati dnevno on mora da mi radi svih 24 časa iako ga toliko ne koristim.

500w po satu x 24 časa x 30 dana=360 kilovata.Stvarno jeftino, ali možda za tebe.

[Ovu poruku je menjao cicika dana 29.10.2004. u 15:42 GMT+1]
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 11:29 - pre 236 meseci
mozda jesu, mozda nisu pouzdane za 24-voro casovni rad, ali praksa pokazuje da u tim uslovima pouzdanije rade

takodje za elektronske komponente imamo dva nacina ostecenja : od grejanja (prasina ovde igra znacajnu ulogu) koje je vece ako kompijuter duze radi, i shoka pri paljenju gasenju kada se u intervalu manjem od sekunde temperatura promeni za bar 20 stepeni (zavisno od godisnjeg doba) (komponente koje mi subjektivno definisemo kao "tople" imaju 40-45 sepeni, temperatura kojoj teze je sobnih 10-15 stepeni)

komponente se mnogo vise kvare od ovog naglog zagrevanja/hladjenja posto se naglo sire i skupljaju, pa mogu da puknu, ili promene medjusobni polozaj, nego pri nonstop radu ukoliko je hladjenje adekvatno.

inace ja takodje negasim racunar kod kuce, osim kada cackam hardwer, i verovao ili ne koristim "jeftiniji" maxtor disk, zbog najbolje cene po gigabajtu, i velike prodaje.

sto znaci da najcesce mogu da dobijem zamenu u roku od 2 sata posto ih uvek ima na lageru) naravno imam i backup svega na DVD-u osim sistemskog diska

zadnji put mi je jedan od diskova crkao pre oko 2 godine

znaci nije glupost, osim ukoliko imas nekih novih dokaza da to nije tacno


sto se cene struje tice (mada je pomalo offtopic) :

max 600W*24*31= 446.4=450KW *1.7 din = 765 dinara
ili ukoliko je monitor podesen da se automatski gasi posle 30 minuta, i u pitanju je prosecan racunar prosek je oko 300W, znaci 380 dinara

naravno posto je skupo/jeftino vrlo subjektivna kategorija koja zavisi od mnogo stvari (od kojih je najznacajnija finansijski polozaj pojedinca) da bih izbegao gomilu postova tipa "to se samo tebi cini jeftino" i "pa naravno kada tebi tata placa racune" ogradicu se na to da je finansijski trosak za struju 380-770 din, i da je to za mene relativno zanemarljiva vrednost.



So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.vdial.verat.net.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 12:01 - pre 236 meseci
Što se prvog tiče ako je tako kod tebe ne mora da znači da je kod svih, možda si imao samo mnogo sreće.Ako koristim računar recimo 5-6 sati dnevno najviše ga 2- 3 puta isključim i uključim u toku dana.Ne verujem da mu tih par uključenja može štetiti više od toga da bespotrebno radi celi dan.

Što se drugog tiče, drago mi je da se razumemo skupo jeftino jeste relativna stvar.
Moja ukupna potrošnja struje na mesečnom nivou jeste oko 700KW, tako da se razlika itekako oseća.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Dusan Marjanovic
Član broj: 59
Poruke: 1290
*.dusan.info.

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 12:33 - pre 236 meseci
Već par godina ne gasim kompove, i od svih 5 računara, jedino mi se pre 2 godine desila havarija na jednom IBM deskstar hdd-u.
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop29.10.2004. u 13:14 - pre 236 meseci
Citat:
mrkidivx: Što se prvog tiče ako je tako kod tebe ne mora da znači da je kod svih, možda si imao samo mnogo sreće.Ako koristim računar recimo 5-6 sati dnevno najviše ga 2- 3 puta isključim i uključim u toku dana.Ne verujem da mu tih par uključenja može štetiti više od toga da bespotrebno radi celi dan.

Što se drugog tiče, drago mi je da se razumemo skupo jeftino jeste relativna stvar.
Moja ukupna potrošnja struje na mesečnom nivou jeste oko 700KW, tako da se razlika itekako oseća.


da moguce je da sam imao srece (1 nije dovoljno veliki broj za statisticku obradu ), ali sam takodje pre toga naveo da se u mojoj firmi min. 50 racunara vec godinama drzi nonstop upaljeno, i da je procenat pozitivnih RMA (otkaza) manji nego onaj koji se javlja od komponenti koje se vracaju od dilera racunara kod nas.

cisto da napomenem da nebi pocelo potezanje UPS-a, samo 5 servera su na UPS-u, ostali su direktno na EPS-u i preziveli su dosta nestanaka struje u satima kada nikoga nije bilo u firmi da ih iskljuci, stavise najveci procenat otkaza je bas tada nastao.

sto se tvojih 5-6 sati tice ti si otprilike na granici, ali bih rekao da ukoliko ti je trosak
struje zanemarljiv (a nije) ipak bolje po zdravlje racunara da ga drzis stalno ukljucenim



So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Da li je "zdravo" da računar radi non-stop

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16226 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.