Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a

[es] :: Linux :: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a

[ Pregleda: 2877 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a26.10.2004. u 19:18 - pre 237 meseci
Pozdrav svima! Znam da je o ovoj temi bilo reci na forumu ali mi opet nesto nije jasno!
Zelim da instaliram linux, trenutno na kompjuteru ima WinXP i HDD mi je podeljen na 2 ntfs particije. Instalacione cd/e imam od "Linux SuSE 9.1 pro"(5CD/ea).
Posto sam laik sta sledece trebam da uradim, sta je bolje da formatiram disk pa da instaliram prvo linux pa onda windows ili se moze odmah instalirati Linux , zapravo mene brine dual/boot izmedju ta dva sistema?

Hvala!
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a26.10.2004. u 19:36 - pre 237 meseci
A da ti blago meni uzmes pa procitas malo dokumentacije od tog Suseta!!!!
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a26.10.2004. u 19:52 - pre 237 meseci
Mislis na dokumente koje se nalaze na cd-eu, procitao sam ja njih ali mi opet nije jasno , ne bih badava pitao vas!!!
 
Odgovor na temu

dejan_su
Dejan Balazevic
Subotica

Član broj: 9453
Poruke: 483
*.suonline.net.

ICQ: 337366387


Profil

icon Re: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a26.10.2004. u 20:26 - pre 237 meseci
Nije nikakav problem da instaliras Linux posle Windows-a. Samo napravis 2 posebne particije (jedna boot druga za suse) i to ti je to. Naravno particije ne mogu biti ntfs ili fat/fat32...dual boot radi bez problema instalacijom grub-a ili lilo-a.
Nadam se da sam pomogao bar malo.
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a26.10.2004. u 20:47 - pre 237 meseci
Dobro , ali kako da napravim tu particiju i da li se taj LILO/GRUB instalira posebno tj. trebam da ga skinem sa interneta ili se instalira sa Linuxom i da li je potrebno instalirati pre pocetka instalacije Linuxa!
 
Odgovor na temu

r0dfx

Član broj: 523
Poruke: 71
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 42739966


Profil

icon Re: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a26.10.2004. u 20:54 - pre 237 meseci
Ovako, najlakse ti je da ostavis ne formatiran prostor na disku(ne treba ti vise od 10gb), ubacis CD1 i boot-ujes ga! Tamo prati instalaciju pazi da stavis u odeljku boot manager da je windows default i to je to posle ce da se sam instalirao kao win!! ako nesto zaboravis da instaliras mozes posle dodatno!
r0d
 
Odgovor na temu

dejan_su
Dejan Balazevic
Subotica

Član broj: 9453
Poruke: 483
*.suonline.net.

ICQ: 337366387


Profil

icon Re: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a26.10.2004. u 21:55 - pre 237 meseci
Particiju mozes da napravis sa Partition Magicom, ali i ja mislim da je bolje neformatiran prostor. Posle ces tokom instalacije da izaberes tip particije. A GRUB/LILO se sam instalira, nista ti sa neta ne skidas sto se toga tice. Zato i ima 5 cd-a.
 
Odgovor na temu

Stator
System Administrator
Beograd

Član broj: 14552
Poruke: 257
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+3 Profil

icon Re: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a27.10.2004. u 20:36 - pre 237 meseci
E ja sam instalirao SuSe 9.1 ali on mi nije dobro prepoznao win i sve se zavrslio jednim velikim formatom (cuj jednim formatirao sam jedno 15 puta:) ) Da bi tebe postedeo te muke uradi sledece.

1. Formatirati hard. Prvu particiju pripremiti za NTFS i naneti XP na njega. <---popotrebi nije neophodno
2. Ubaciti u CD jedinicu SuSE 8.1 (sa tom verzijom nisam imao problema u određivanju
i viđenju NTFS particije) i postaviti ga.
3. Nakon podešavanja sistema (SuSE 8.1) bootovati SuSE 9.1 i u određivanju tipa
instalacije izabrati UGRADE...
4. Tu ce prijaviti male nekompatibilnosti u nekim paketima, izaberite da konfliktni paketi budu izbrisani.
5. Nastavite sa instalacijom do kraja...
6. Nakon restarta instalacije sve ce da radi dakle jednostavno da jednostavnije ne moze biti.,, poz
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.vdial.verat.net.



+257 Profil

icon Re: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a28.10.2004. u 08:14 - pre 237 meseci
To sto si imao problema je zbog toga sto u SuSE 9.1 (i SAMO kod te verzije SuSE-a) nije dobro odradjeno zapisivanje broja cilindara ili sta li vec kod GRUB-a. Manifestuje se tako da se linux moze podici, ali windows ne (hm... teorija zavere? namerno ne daju da koristis windoze? ;)). Resenmje je vrlo jednostavno i svodi se na podesavanje u BIOS-u - dakle samo za hdd treba odabrati umesto AUTO ili LARGE moda da je disk LBA. Snimis BIOS (save changes), i voila, windoze i linux rade. Ne treba nikakvo formatiranje ponovo i slicno.

P.S. Jos jedan glas - ostavis neparticionisan prostor, pokrenes instalaciju sa cd-a (ili dvd-a ako ga imas, ima verzija SuSE 9.1 koja dolazi na dva DVD-a), on ce sam da napravi sta mu treba od particija, instalira loader i sve ostalo. Jedino moze da te zeza od uredjaja: modem, skener (uglavnom).
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Pomoc oko instalacije Linux SuSE-a

[ Pregleda: 2877 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.