Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?

[es] :: Linux :: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?

[ Pregleda: 3456 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 13:27 - pre 237 meseci
Ovako... Dobijem neki laptop na kome treba instalirati RedHat 8, i namestiti dual boot sa XP-om. Instalacija se lepo završi, stavim LILO na MBR, i restartujem računar. "L". Umesto onog grafičkog menija dobijem samo slovo L. I nikako da vratim MBR - uglavnom ne može se normalno dići ni Linux ni Windows.

Situacija je sledeća:
- Laptop nema floppy drive.
- Imam neki UBCD (Ultimate Boot CD). CD je definitivno ispravan. Sa njega mogu da dignem Linux (Gujin Boot Loader), ali ne mogu Windows. Dakle, u Linux mogu ući.
- Probao sam sa raznim verzijama LILO-a, i sa linear i lba32, nikako neće da proradi. GRUB se zakuca na sličan način - ispiše GRUB i blokira se.
- Sa UBCD-a ne mogu da dignem nijedan floppy image. Svaki se zakuca.
- Narezao sam neki svoj Boot CD koristeći Win98 EBD (boot floppy), zakuca se.
- Probao sam da dignem sistem sa XP CD-a (originalni XP Home koji se dobija uz laptop, dva piratska XP Pro CD-a koji sam uzeo od ortaka, pa i Win2003 server). Svaki se odmah zakuca.
- Iz Linux-a mogu pristupiti svim particijama bez problema.
- U BIOS-u nema nikakvih podešavanja koja bi mogla rešiti problem.
- Laptop je hardverski ispravan, WinXP je radio bez ikakvih problema zadnjih cca 6 meseci.

Dakle, jedino rešenje koje ja mislim da bi pomoglo je neki programčić za Linux koji upisuje Windows (ili DOS, šta li je) MBR na hard disk - jel postoji tako nešto? Ili ako neko ima drugo rešenje...?

Laptop je Gericom Hummer, P4/2200MHz, 40GB disk - ako vam to išta znači. Uglavnom, HITNO mi treba rešenje, a format ne dolazi u obzir jer se na laptopu nalaze važni podaci jedne državne firme.

Hvala unapred.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
*.vdial.verat.net.

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 15:24 - pre 237 meseci
Neki partition program, mislim da je Ranish partition manager (ne znam mu sajt/a ima ga Bart boot cd-u) ima bas tu opciju ( write MBR ) mada ne znam koliko ce ti to pomoci/probaj.

Kada god se zezas sa boot managerima uvek napravi backup MBR-a.Maxtor uz diskove daje maxblast ( drugi poroizvodjaci verovatno isto daju slicne alate) koji to (backup /restore ) mbr-a fenomenalno odradjuje.

Poz

p.s Nadji fabricki alat za marku hard diska tvog laptopa pa vidi koje opcije (vezane za mbr...) ima i da li ti prvo moze on pomoci

p.s2 ukoliko ti nista ne bude pomoglo ( tesko da ces do ovoga da dodjes ). Uradi backup sa nekim boot cd-om ( bart/slax ) backup svih podataka i sa fabrickim alatom za tvoj hARD uradi write zeros to hard drive ( i to bi moralo da te spase mada napominjem po meni nebi trebalo da dodjes do ovoga)

 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 15:45 - pre 237 meseci
Hvala na odgovoru.

Ranish nije pomogao, ne može da se pokrene sa UBCD-a - samo pukne u jednom delu.

Što se backup-a MBR tiče, znam da sam to trebao uraditi, ali sam ipak išao po logici tipa "neće ništa biti, to mi je ko-zna-koji put da instaliram Linux". Probao sam i da ručno popravim MBR (prvih 446 bajta koji sadrže sam boot program) tako što sam uzeo MBR sa druge mašine i kopirao sve osim partition tabele - ni to nije uspelo, situacija je ostala ista.

Stvar je u tome što bi sigurno nešto uspeo da uradim kad bih došao do DOS komandne linije - FDISK.EXE /MBR bi sigurno pomogao (iako je u pitanju XP, to sasvim lepo radi - provereno)...

Inače, laptop je umrežen sa mojim desktop računarom i mreža lepo radi (u Linux-u), pa bih se ja još odavno odlučio za backup/format, ali - fajlovi na laptop-u su enkriptovani (ona bljutava XP enkripcija). Tako da... Ništa od toga...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 16:20 - pre 237 meseci
Hmm došao sam do komandnog prompta, FDISK /MBR nije pomogao. Sve nešto mislim da je možda problem i do boot sektora na samoj particiji, a ne u MBR... Mada ne znam kako je do toga moglo doći...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

PlastiC_AvengeR
Marko JK
Zemun

Član broj: 37682
Poruke: 17
*.244.eunet.yu.

Sajt: www.acid-rain.co.sr


Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 16:25 - pre 237 meseci
Probaj iz Win XP Recovery Console FIXBOOT i FIXMBR komande...
Ako ne znas kako da dodjes do konzole, to ti je ono kad pocinje setup XP-a, prvi upit ( press "R" to repair XP via recovery Console )....
::. .::
:. .:
:. .:
:. .:
:.:
: EcT0R
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 16:29 - pre 237 meseci
Ne mogu do nje doći - komp se zaglavi pri boot-ovanju sa CD-a...
Sad su mi najveći problem oni encrypted fajlovi pošto da nije njih lako bi ja uradio backup/format/restore...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

strba
Nenad Štrbić
BiB
Beograd

Član broj: 3631
Poruke: 656
213.244.197.*

Jabber: strba@elitesecurity.org
Sajt: https://www.facebook.com/..


+1 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 17:00 - pre 237 meseci
Nadji prvo fabricki program za odrzavanje tvog harda nije bitno da li na boot disketi ili cd-u pa vidi sta on moze da uradi, a onda vidi da li u ranishu mozes da napravis njegovu boot disketu ( na kojoj ce biti samo on ), pa probaj da ga podignes ( jedini je problem kako nemas flopy sto samo od diskete u neru moras da napravis boot cd).


Poz


 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 17:57 - pre 237 meseci
Ajde okači ovde taj MBR da ga vidimo.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 18:25 - pre 237 meseci
Evo zip arhiva, tu su i MBR i partition boot sector (pošto mislim da je u njemu ipak problem).

Ja nisam uočio ništa neuobičajeno...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?25.10.2004. u 19:03 - pre 237 meseci
Na prvi pogled ništa čudno. Imaš jednu primarnu NTFS particiju, i jednu extended (u okviru koje si instalirao Linux). Mada je bootloader code u mom MBR-u ovde nešto malo duži. Pravo da kažem, nemam ideju.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?26.10.2004. u 04:27 - pre 237 meseci
Upravo sam uspeo rešiti problem. Stvar je u tome što su particije bile loše deklarisane, pa su DOS/NT based sistemi (znači, startup diskovi i sl.) pucali usled toga što su u partition tabeli bile upisane pogrešne vrednosti. Početak particije je bio upisan OK, ali zato veličina i krajnji CHS nije. Linux se lepo snašao i pored tih grešaka.

Pomoću fdisk-a u Linux-u sam podesio tabelu - nakon toga sam mogao podići XP Boot CD. Sama instalacija XP-a na HDD-u još nije radila. Recovery konzola nije pomogla, ali je repair Windows-a konačno osposobio sistem.

Uglavnom, neću im instalirati Linux dok ne urade backup podataka - to sam im trebao napomenuti još pre nego što sam preuzeo laptop, ali ovako nešto mi se nikad nije desilo...

Hvala svima na predlozima.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: HITNO: Crko MBR sektor, šta sad?

[ Pregleda: 3456 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.