Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor DSLR-a

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Izbor DSLR-a

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6763 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bat
milan despotovic

Član broj: 36796
Poruke: 3
*.50.EUnet.yu.



Profil

icon Izbor DSLR-a12.10.2004. u 23:31 - pre 237 meseci
Bar 5 miliona px,kuciste sa izmenjivim objektivima,bezicni samookidac,i ako moze pristojan filmski zapis sa slikom, izdvojio bih oko 1000 eura.Dobro bi mi dosao iskusan predlog,vec sam se malo izgubio u trazenju.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.panet.co.yu.



+1348 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a13.10.2004. u 00:04 - pre 237 meseci
Zahtevi su ti kontradiktorni (video i izmenjivost objektiva ne idu), pa ovog trenutka imas na raspolaganju prosumer 8 Mp klasu, Canon EOS 300 D, Nikon D 70 i jos neke druge manje poznate...

Moj ti je savet da jos sasvim malo sacekas naslednika tog 300 D, mislim da ce biti azdaja od aparata, a kostace ispod 1000 EUR
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
195.252.123.*



+1 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a14.10.2004. u 08:37 - pre 237 meseci
Ne postoji dslr koji ima mogucnost video zapisa.
 
Odgovor na temu

mmija
Mijic Milos
Pancevo

Član broj: 34925
Poruke: 12
*.co.yu
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bm.dzaba.com


Profil

icon Re: Izbor DSLR-a14.10.2004. u 08:53 - pre 237 meseci
ko zna... mozda mu nameste da se ogledalo dize i spusta 50 puta u sekundi...
jedino mislim da film tako snimljen ne bi trajao duze od 5 sekundi jer bi se
aparat raspao.. :)
BM Foto - digitalni aparati, kamere, oprema
www.bm.dzaba.com
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
195.252.123.*



+1 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a14.10.2004. u 12:20 - pre 237 meseci
Moglo bi mozda da se ogledalo podigne, zatvarac otvori pa da aparat radi u tom modu kao obican kompaktni digitalac. Ali, bila prica o tome vec ovde:

http://forum.krstarica.com/vie...php?t=37249&highlight=dslr

Tako da za sada nista od toga.
 
Odgovor na temu

s-o-n-i-c
Ninoslav Dotlic
Beograd

Član broj: 23060
Poruke: 20
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.istockphoto.com/kwaig..


Profil

icon Re: Izbor DSLR-a15.10.2004. u 12:19 - pre 237 meseci
shta ce ti video zapis na aparatu?? pa jos DSLR??

aman, to ti je za fotografiju... a 2 muve jednim udarcem nikad neces dobiti kako treba.. ma kako bio kvalitetan video zapis na kompaktnom digitalcu (tipa canon S1IS ili minolta Z2) opet si ogranicen memorijskom karticom, pa ti treba bar 1GB da bi ishta snimio da valja.. a to koshta..i to ne malo...

bolje uzmi za fotografiju dobar DSLR neskup tipa Canon EOS300D ili Nikon D70 a onda lepo ako ti treba digital video uzmi neku miniDV kamericu koja je ZVER za bilo koji fotoaparat.. trosi recimo miniDV kasetice koje koshtaju 300 din a imaju 13GB (!!)-sat vremena digital videa sa stereo zvukom. A sama kamera koshta tipa 400-500 evra..

e, da .. jos jedna stvar.. bas te miniDV kasetice.. koshtaju 300 din i uvek mozes da kupis novu i da snimas do iznemoglosti.. sa fotoaparata moras da skidas video pa da mu radis ne znam shta, pa da snimas na DVD ili jos gore CD.. sve u svemu .. neces se ti tu nasnimati... ovako kad ti treba na kompu snimak svadbe od prosle godine, nadjesh kaseticu, ubacish u kameru, skines na komp i radis.. a kasetice ti sluze za skladishtenje.. uzasno jeftina memorija.. oko 25 dinara po GIGABAJTU :)

but then again, what the fuck do I know?
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a24.10.2004. u 14:15 - pre 237 meseci
Nebojsa pominje naslednika EOS 300 za ispod 1000 eura, verovatno misli na 950 eura, a za preostalih 50 moze da kupi odlican objektiv. Kupiti takav aparat a imati samo jedan objektiv …. Sta dobijas???
Ako vec imas Nikon-ovu ili Canon-ovu opremu, pa planiras iskoristiti objective to je O.K. ali ako mislis da posle sakupis lovu za neki dobar objektiv, pa za makro, pa za fisheye … pa bliz. Izaci ce ne jos jedan naslednik nego jos 18 naslednika sa 48 Mpix.
Ja I pored toga sto imam 4 nikonova objektiva i par canonovih odlucio sam se za nikona 5700, imam ga vec duze vreme, zgodan mi je za putovanja, i ako se odlucim da ga zamenim, uzimam nesto slicno, a DSLR ….. ko zna kada
pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.panet.co.yu.



+1348 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a24.10.2004. u 14:55 - pre 237 meseci
Citat:
Entoni:

Nebojsa pominje naslednika EOS 300 za ispod 1000 eura, verovatno misli na 950 eura, a za preostalih 50 moze da kupi odlican objektiv.


Naravno, to sto rekoh da ce kostati ispod 1000 EUR, odnosi se samo na telo, bez objektiva (pitam se kako si uopste ovako nesto mogao da zakljucis iz moje price?).

Vise puta do sada sam akcentovao vaznost kvalitetnog objektiva kod svih, pa i najmanjih aparata, ali kod DSLR izbor objektiva je ne od velikog, nego od PRESUDNOG znacaja, te se, po mom misljenju, nikako ne treba odlucivati za jeftine.

Inace, sto se tice odnosa kvaliteta i cene kod DSLR-a i prosumera, on je nesumnjivo na strani prosumera, iz osnovnog razloga sto su njihovi cipovi nekoliko puta manji te njihovi objektivi imaju daleko manju kolicinu stakla (a ona kosta!), te je jasno da ce u bilo kojoj inkarnaciji prosumer sveukupno gledano davati vise za istu cenu nego DSLR.

Medjutim, mora se reci da za onoga koji zeli istinski kvalitetan snimak (da i ne govorim o brzini), DSLR ce, pogotovo ubuduce, biti u prednosti (najvise po pitanju dinamickog raspona i suma, ne i ostrine), sto recimo najnoviji Canon 20 D dosta ubedljivo i pokazuje.

Ono o cemu ja razmisljam je da li ce naslednik 300 D biti ocerupana masina od 20 D spakovana u plasticno kuciste (kao sto je on nastao na takav nacin od 10 D), ili ce to biti ta ista stara masina, sa nekim manje-vise kozmetickim novotarijama.

Ako ce biti ovo prvo, i najbolji prosumeri (Canon Pro 1 i Oly 8080) ce izgubiti trku sa njim, a ako bude ovo drugo njihovi objektivi izuzetnog kvaliteta ce moci i dalje da u dobroj meri nadomescuju male dimenzije samog senzora.
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
195.252.80.*



+2 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a24.10.2004. u 20:51 - pre 237 meseci
Cekaj, koliko te razumem, ni sam ne dajes veliku prednost DSLR od korisnicke klase sem u pogledu brzine i kvalitetu sociva, a na ustrb dimenzija.
O.K. tu se jos i slazemo, kao da se sa smanjenjem velicine cipa, smanjuje mogucnost uocavanja gresaka na svetlosnom zraku koji prolazi kroz socivo (citaj plastika), odnosno da je ostvarljivo preslikavanje transformise prostorno ogranicenu strukturu tacaka objekta u strukturu rasutih likova koji u kombinaciji sa odredjenim prijemnikom svetlsoti omogucava “zadovoljavajuci” opis bitnih karakteristika objekta.
E, u vezi korisnicke klase sam mislio na sam vrh Nikona, Olympusa, Minolte, Canona, … a ne na neke plastikanere. Znaci objektiv mora biti napravljen od stakla (ovo je malo teze definisati). Ali to direktno utice na cenu, obzirom da izradu sociva karakterisu visoki zahtevi u pogledu tacnosti krivina i kvaliteta obradjenih povrsina. Kvalitet izrade se karakterise etalon – povrsinom (odgovarajucom) odnosno oblikom i medjusobnim rastojanjem Newton-ovih prstenova koji se javljaju kao efekat interferencije na tankom sloju vazduha izmedju povrsine sociva i povrsine etalona, tako da se ovim postupkom mogu odrediti i najmanja odstupanja, reda talasne duzine svetlosti. Stoga se treba drzati .. nikona, canona, …… Ono sto predstavlja najveci problem jeste kompatibilnost odgovarajuceg cipa i odgovarajuceg objektiva tj sociva, i sam njihov izbor u korisnickoj klasi. Licno mislim da je tu najbolji sklad uradila Minolta. Mozda i gresim , ali cisto sumnjam (demantuj me). Licno sam najvise vezan za Nikon-a pa cu verovatno iI ostati u tim vodama.
pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.panet.co.yu.



+1348 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a24.10.2004. u 21:22 - pre 237 meseci
Previse si iskomplikovao pricu i, ne ulazeci u njenu tacnost, evo stvarnih cinjenica:

Prosumer aparati imaju nekoliko puta manje senzore nego DSLR, te posto im je rezolucija slicna, svaki pojedinacni piksel im je toliko puta manji, sto znaci da su isto toliko osetljiviji na (ne)kvalitet objektiva nego DSLR.

Medjutim, njihovi objektivi mogu da budu najviseg moguceg kvaliteta te se u proseku dosta uspesno bore sa tim svojim hendikepom, a najbolji primer za to su veoma ostre slike koju daju Canon Pro 1 i Oly 8080.

Sto se tice Nikona, njegov model u toj klasi (8700) je ubedljivo najslabiji (ironija je sto je, u Nikonovom stilu, jos i najskuplji!), jer ima i najlosiju sliku i najlosiju ergonomiju i rukovanje.

Minolta je napravila, opet po svojoj tradiciji, high-tech aparat (A 2), ali i ona takodje daje losu sliku, ali ne zbog relativno loseg objektiva kao Nikon, nego zbog poslovicno lose JPEG obrade prilikom koje se gubi znacajan deo detalja sa snimka. Taj prilicno veliki nedostatak se u odredjenoj meri moze kompenzovati cestim radom u RAW, ali to komplikuje obradu i trazi dosta vremena i umeca.

A sto se tice DSLR-a, da bi pokazali svoj pun potencijal, i njih je neophodno upariti sa (vrlo) kvalitetnim objektivima, a oni ni u kom slucaju nisu jeftini.

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 25.10.2004. u 08:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
195.252.123.*



+1 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a25.10.2004. u 06:59 - pre 237 meseci
Velika prednost DSLR-a je što ISO može da se tera i preko 800 sa nivoom šuma manjim nego kompakti na ISO 200. Čimi mi se da kompakti još dugo (bar do neke revolucije u proizvodnji CCD-a) neće moći da lepo rade preko ISO 200 što im značajno smanjuje univerzalnost korišćenja. Svi nedostaci kompakta mogu biti rešeni ali ovaj za sada ne. Jedino što donekle rašava ovaj problem je stabilizacija slike. Ne znam kako će se pokazati novi Nikon 8800 ali za sada je po meni favorit. Jedina mana, slaba svetlosna moć objektiva na kraju tele područja koja će pored ostalih mana otežavati AF u tele području.
Da imam para, uzeo bih DSLR i neki mali kompakt za u džep.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.panet.co.yu.



+1348 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a25.10.2004. u 07:29 - pre 237 meseci
Ta "prednost" se previse naglasava u pricama i ona u praksi uopste nije tolika, a po mom misljenju, gotovo da i ne postoji.

Da, DSLR moze da radi solidno i na ISO 800, ali njihovi objektivi su (osim retkih i neumereno skupih izuzetaka) znatno slabije svetlosne jacine plus svi non-DSLR aparati mogu zbog nepostojanja ogledala da idu sa znatno duzim ekspozicijama iz ruke (npr. ja na sirokom uglu redovno idem do 1/5 iz ruke), sto je kod DSLR nezamislivo zbog trzaja ogledala koji vec pri 1/30 i normalnim zizinim daljinama stvara probleme i stresa snimak.

Kada to uzmes u obzir, DSLR sa prosecnim objektivima uopste nije u prednosti.

Sto se tice Nikona 8800, i dalje sam, nakon 8700, skeptican prema njemu, a vec sad mu vidim dve velike mane, a to je nedostatak zoom-ringa, koje je u toj klasi obavezan, a takodje i nedostatak 28 mm sirine, dok mu je cena, opet po tradiciji, ponovo neumerena i jednostavno ne verujem da ce kvalitetom slike uspeti da sve to opravda.

 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a26.10.2004. u 00:49 - pre 237 meseci
Nebojsa sta mislis da li ce u sledecoj seriji prosumer-a za 2005 godinu(posle onog sajma u LA i Cebita) ici na 10 Mpix sa vecim CCD chipovima ili ce ostati na aktuelnim modelima.
Pitam te to jer sam ti jos pre par meseci(kada sam otvorio temu na benchu i dizajnzoni prosumer VS dslr) rekao da skupljam cash za Oly C8080,posto jos nemam iskustva da idem na dSLR,a i zbog toga sto bi me dSLR sa kvalitetnim objektivima kostao kao 2.C8080...skrenuo sam sa teme,da li cekati prolece pa uzeti naslednika C8080 ili skupljati sada cash pa posle nove godine da uzmem C8080.

pozdrav!
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.tehnicom.net.



+2 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a26.10.2004. u 06:04 - pre 237 meseci
Mislim da su previse iskomplikovao pricu i, ne ulazeci u njenu tacnost, evo stvarnih cinjenica: ???? Na osnovu cega dajes “stvarne cinjenice”, verovatno na osnovu par saitova koje si pregledao i nasao da je canon pro 1 super aparat. Mislim da si suvise jednostavno shvatio neke stvari.

Prosumer aparati imaju nekoliko puta manje senzore nego DSLR , te posto im je rezolucija slicna , svaki pojedinacni piksel im je toliko puta manji , sto znaci da su isto toliko osetljiviji na kvalitet objektiva nego DSLR - E, sada si uprskao sve, nemoj da te cuje neko ko se razume u optiku, ispaces smesan. Naime, kod manjeg objektiva (precnika istog) dobijamo vecu dubinsku ostrinu, tako da preklapanje zraka na svakom delu sociva daje “ostriju” sliku bez obzira na greske u socivu. U stvari, najmanje rastojanje dveju tacaka ravni predmeta ciji su difrakcioni likovi dovoljno razdvojeni da ih je moguce razlikovati se naziva moc razlucivanja tj. razlaganja optickog instrumenta. E, ako likovi susednih tacaka objekta (predmeta)iz kojih polaze nekoherentni svetlosni talasi priblizno jednakih intenziteta, mogu razluciti ako su bar na tolikom rastojanju da se centralni maksimum difrakcionog lika jedne od tacaka poklapa sa prvim minimumom difrakcionog lika susedne tacke. Zato je na sredini rastojanja koje deli centralne maksimume intenzitet za 37 % manji od intenziteta u centrima difrakcionih likova tacaka, contrast iznosi 0,16. Sto je manji ugao u oblasti lika objektiva …. Manje se vide greske u socivu. Pa zar stvarno mislis , imenjace, da u Nikonu, minolti, canonu, …stavljaju vece cipove za badava, .. I to u kombinaciji sa kvalitetnim optickim sistemima.
Da ne ispadnem teoreticar, isprobaj sledece, ako imas DSLR, jos i bolje. Stavi neku trunku na sredini objektiva, od hleba, pepeo cigare … nije ni bitno. Napravi dve slike, jednu sa maksimalnim otvorom blende, a jednu sa minimalnim …. Vidi gde ce ti se javiti greska. Ovo je cobanski metod i ne predstavlja pravo stanje stvari (posto je povrsina cipa ista), ali se mogu uociti neke stvari .. do kojih ti jos nisi dosao.


Medjutim, njihovi objektivi su cesto najviseg moguceg kvaliteta te se dosta uspesno bore sa tim svojim hendikepom, a najbolji primer za to su veoma ostre slike koju daju Canon Pro 1 i Oly 8080. “najviseg moguceg kvaliteta”, pa jos dostupno svima, ma daj, nego ako sam ja ukapirao po tvojoj teoriji, proizvodjacima bi se vise isplatilo da stave veci cip a losiji objektiv, obzirom na odnos cena objektiva i cipa ???? c.c.c. u kakvoj si ti zabludi imenjace. Taj po tebi “hendikep” je u stvari njihova najveca prednost.

Sto se tice Nikona, njegov model u toj klasi je ubedljivo najlosiji (ironija je sto je, u Nikonovom stilu, jos i najskuplji!), jer ima i najlosiju sliku i najlosiju ergonomiju i rukovanje.
Ergonomiju… verovatno ti se vise svidja ergonomija Olympusa 8080, sa onako dubokim gripom, … ili na canonu pro 1 ….hibridni focus. Pa jos sa prstenom. Ma daj. Kod zumiranja preko prstena aparat se treba oslanjati u 2 tacke, jednu ostvarujes rukom a drugu time sto ti je aparat prislonjen na oko, a kada slikas preko LCD-a, pa jos jednom rukom vrtis prsten. Smesno. Nisi se pitao zasto u Nikonu nisu stavili zum preko prstena. Eto ti objasnjenja.

Minolta je napravila, opet po svojoj tradiciji, high-tech aparat (A 2), ali i ona takodje ima losu sliku, ali ne zbog relativno loseg objektiva kao Nikon 8700, nego zbog tradicionalno lose JPEG obrade prilikom koje se gubi znacajan deo detalja sa snimka. Taj prilicno veliki nedostatak se u nekoj meri moze kompenzovati cestim radom u RAW, ali to komplikuje obradu i trazi dosta vremena i umeca. Hm, ja sam govorio o kombinaciji cipa i objektiva, a ti se opet vezujes za neke babske price koje skidas sa neta. Po nekad se pitam zasto ljudi zavrsavaju fakultet….. kada ima toliko nacitanih

A sto se tice DSLR-a, da bi pokazali svoj pun potencijal, neophodno ih je upariti sa (vrlo) kvalitetnim objektivima, a oni ni u kom slucaju nisu jeftini. Tacno!!

Samo sam ti hteo predociti neke stvari, pa ili su mene lose ucili na fakultetu, ili …. Ispravi me
Pozdrav
Nebojsa

 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a26.10.2004. u 20:01 - pre 237 meseci
Entoni, dve stvari:

1. Nemoj bojati tekst i ciniti ga necitkim. Zna se kako se citira te citiraj kao sav normalan svet.

2. Odnosi se prema drugima na forumu sa duznim postovanjem i kulturno. Omalovazavajuci ton u tvojim porukama je ovde neprihvatljiv bez obzira jesi li ti u pravu ili nisi. Ako ne umes da izneses argumente kulturno i sa uvazavanjem sagovornika, onda nemoj ni da ih iznosis.

Ispravi svoje poruke, inace ce biti intervencija, a s obzirom da ja ne volim da editujem tudje poruke preostaje mi samo brisanje. Recimo da imas rok do sutra ujutru, ako ne dovedes poruke u red, bice obrisane.
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a26.10.2004. u 21:37 - pre 237 meseci
Entoni,pricas napamet tumaceci Nebojsine reci kako tebi odgovaraju.

Objasnjeno ti je na primeru portreta problem prosumera,niko tu nije pricao o tehnikama snimanja vec o dubinskoj ostrini koja je kod prosumera takva kakva je.

Vidi niko ovde nesumnja u tvoju strucnost.Ocigledno je da imas veliko znanje,ali ti je nacin na koji ga ovde prezentujes jako los,i druge iritira i smara.Nadam se da razumes sta ti hocu reci.Samo promeni ton,i nacin na koji nam se obracas,i videces i tebi ce biti lepse :)

[Ovu poruku je menjao Stefano dana 26.10.2004. u 22:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.panet.co.yu.



+1348 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a26.10.2004. u 21:48 - pre 237 meseci
Ej, imenjace, ko je spomenuo blendu kao parametar, govorilo se samo o uticaju velicine senzora?!?

Pa NARAVNO da se PODRAZUMEVA da se dubinska ostrina menja sa blendom, ali je KOD SVIH prosumera jednaka sa istom blendom.

Ha, ha, dokle ces da se blamiras oko toga da je manji senzor bolji (!!!) od veceg (ovo je zaista vrhunac!)

Upravo je suprotno, pa valjda i malo dete moze da razume da ako npr. neka greska u objektivu daje gresku na CCD-u velicine reda 20 mikrometara i jedan piksel je kao kod DSLR-a, velik recimo 10 mikrometara, imaces na slici gresku na dva piksela.

Nasuprot tome, kod prosumera su pikseli manji od 3 mikrometra, pa ces za istu gresku u objektivu imati na slici gresku od priblizno OSAM piksela!!

To sto si po struci bla, bla, nema nikakve veze sa temom o kojoj, po onome kako pises, pojma nemas.

Da, to socivo JESTE stavljeno u objektiv Canona Pro 1, ali ne samo u njega nego u sve Canonove objektive L klase (po tom materijalu se i prepoznaju), koji su, takodje i malo dete zna, referenca u foto svetu.

Taj materijal jeste jezivo skup, ali ne toliko, ali upravo sam o tome pricao da mali CCD cipovi prosumera omogucavaju da svako socivo u njihovim objektivima bude relativno malo, te zbog toga da objektiv u celini ne bude preskup, a da ima najvisi moguci opticki kvalitet.

Sto se tice ovih crop-ova koje sam postovao, nacinjeni su u identicnim uslovime od strane veoma strucne ruke (da li si ti uopste cuo za Dzefa Kelera?), a to sto su oni za tebe iznenadjenje, samo govori o nivou tvog poznavanja materije. Za utehu, na zalost, nisi jedini koji voli svasta da prica (mada nisam video da je neko ovoliko drzak, a toliko nestrucan!), a da i ne pogleda slike od nekog aparata. Ta dva crop-a su standardni snimci koji se rade za sve aparate i vrlo verno odslikavaju opticki kvalitet nekog aparata.

Sto se tice mojih iskustava sa ovim ili bilo kojim drugim aparatima, samo cu reci da je veoma veliko, ali licna iskustva necu uplitati u ovu pricu, da ne bih bio subjektivan.

Sve u svemu, zao mi je sto nisam video needitovanu poruku, evo ja ti garantujem da te vise niko nece ispravljati (samo bez neargumentovanih vredjanja, to ce biti u celini brisano!).

Brokeru pusti ga i ti molim te neka se i dalje blamira, uveseljava ceo forum.

Pozdrav i do vidjenja

 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a26.10.2004. u 22:29 - pre 237 meseci
Nebojsha,
Vrsni strucnjace a uz to i imenjace, zeleo bih da mi pokazes deo gde sam pomenuo da je manji sensor bolji od velikog. Ako ti nije tesko.
Govorio sam sa aspekta proizvodjaca da mogu uvaliti sociva losijeg kvaliteta, a da se nece primetiti isto.
Malo mi delujes konfuzno sa tim smile-ima, meni ni malo one deluje smesno, cak vise zalosno.
Ako pogledas neki post gore, videces i sam da si napisao da svi aparati iz korisnicke klase imaju istu dubinsku ostrinu, i da si istu vezao za sensor,a ne za objektiv, pa si se u zadnjem postu lukavo izvadio. Nema veze, ljudi smo … nije strasno gresiti.
Ocito je da greske u socivu ne moze da se prezentujes na pikselima (kako si ti predstavio), trebas se pozabaviti dubinskom ostrinom i greskama u ravni lika, u ovom slucaju senzora (da ne davim druge u forumu teroijom) …. Kada procitas neku knjigu ili publikaciju vezano za to … javi se!
Sto se tice onih cropova, licno ne verujem dok ja ne uzmem oba aparata u svoje ruke, meni ni euro nece dati ni Nikon ni Canon, pa zato i ne nameravam da slepo branim neku od th marki (sto ti cinis u svim postovima) i da se svadjam sa tobom ili sa bilo kim… ja sam samo hteo da ti predstavim stvari sa gledista nekog ko je ucio tehnicku optiku, i radio pojedine stvari vezane za opticke instrumente. Ako sumnjas u moje znanje …… cenim svacije misljenje, samo mi to dokazi.
Licno ne verujem da je Dzef Keler sve aparate isprobao za jedno vece.
Pozdrav

Po tvojoj prici optika na kamerama mob. telefona bi trebala biti od kristala …. Sta kazes da je na samsungovom modelu od 3 Mpix …. Ne znam koliki cip, stavljen objektiv od polystirena (plastika). Prevedi to u one tvoje pixele ………
Pozdrav jos jednom
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8373
*.panet.co.yu.



+1348 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a27.10.2004. u 00:18 - pre 237 meseci
Imenjace, zeleo si da ti pokazem kako ti govoris o onome sta sam ja rekao da je prosumerima hendikep sto imaju mali cip (i to crvenim slovima!)

Citat:
Entoni

c.c.c. u kakvoj si ti zabludi imenjace. Taj po tebi “hendikep” je u stvari njihova najveca prednost.


Medjutim, drago mi je sto si izgleda spustio loptu videvsi sta si od sebe napravio.

Ali oprosticemo ti, mada ubuduce vodi racuna o pravilnoj argumentaciji i elementarnom smislu onoga o cemu govoris.

Mislim da je tvoj osnovni problem to sto imas Nikon 5700 i sto ne vidis dalje od njega. Ne ulazeci u tvoju odluku o izboru aparata, mi se ovde trudimo da analiziramo svaku klasu i nadjemo najbolje u njoj. Meni je posebno interesantna DSLR, a pogotovo prosumer klasa u kojoj Nikon ima primetno najslabiji aparat i to sam vise puta objasnjavao (pogledaj starije postove).

Meni kazes da se ja vadim?? Pa upravo ti to pokusavas.

Ko kada se govori o velicini dubinske ostrine izmedju dva aparata spominje blendu?? Njen uticaj je toliko jasan i predvidljiv da se o njoj tada uopste ne govori.

Malo mi je glupo da ti nabrajam nacine mog obrazovanja, ali to na kraju nije ni bitno, vazno je ono sto ukupno znas i sto pises.

Nego, ti mi veoma licis na nekoga ko je i dalje u opasnoj zabludi da je Nikon "keva", a radi se o firmi koja u poslednje vreme (sa izuzetkom D 70) primetno zaostaje u tehnologiji digitalaca i to ko god hoce, ako hoce, (a ti mi delujes kao da neces) moze da vidi. Da si upoznat sa nekim pojmovima iz optike moze se videti, ali to nema veze sa ovim o cemu ovde pricamo.

Ranije je Nikon, dok je slobodno mogao da bude ubedljivo najskuplji, zaista cesto bio i najbolji (npr. Nikon FA je bio moj neostvaren decacki san), ali sada, kada ga konkurencija primorava da cene drzi u koliko-toliko odredjenim granicama, kvalitet mu je znacajno pao, a ja mu nalazim i neoprostive mane, kao sto je slucaj kvaliteta slike kod 8700 koji sam pokazao, kao i neke druge propuste.

Ovo za mobilne te nisam razumeo, ali nije ni bitno, oni ionako nisu interesantni.

P. S. Smajliji su bili zaista iskreni, svojim nastupom i pricom si me doveo do smeha.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.smin.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Izbor DSLR-a27.10.2004. u 15:53 - pre 237 meseci
Imenjace,

Preporucio bih ti da kupis aparat sa vecim cipom, a kvalitetom objektiva koji su u korisnickoj klasi. Onda bi se uverio o onome sto uporno prezentujes sve vreme. To je takva …. Kao kada bi rekao da je najveci hendikep srednje klase automobile sto nema motor od bolida formule 1, upravo to ti pricas sve vreme. (ne mogu vise da ti iznosim relevantne podatke posto je vise nego ocigledno da to ne razumes, pa ti pokusavam objasniti ovako).

Meni je samo bio cilj da ljudima na forumu predocim da se pri izboru aparata oslone na njima prioritetne zahteve, i da ako imaju mogucnost isprobaju ergonomiju i slike na aparatima koji su im usli u uzi izbor. Da ne prihvate zdravo za gotovo svaki tekst koji nadju na netu (kao sto ti cinis), jer sam u razlicitim review-ima nalazio sasvim kontradiktorne ocene i da to sto ces ti dati neku “sumnjivu” ocenu aparata ne predstavlja pravo stanje stvari.
Moje znanje iz ove oblasti je sasvim dovoljno da mogu sam izabrati aparat koji ce zadovoljiti moje ciljeve (u vecini situacija) i ja sam samo rekao da mi je trenutno Nikon 5700 sasvim zadovoljavajuci aparat, i da bez obzira sto imam gamu Nikon-ovih i par Canon-ovih objektiva, nisam se jos odlucio za kupovinu DSLR-a
Video sam da se po forumima istices pricama kako je pro 1 seo na tron …. bla bla bla….. da te bar placa canon da pricas ovo pa i da ti ne bude zao, ali ovako …
A licno i mislim da neko ko je odvojio 1000 eura za kupovinu DSLR-a ima toliko znanja iz ove oblasti da nece slusati ni tebe a ni mene. Mislim da su slike koje dobijam na SLR-u i dalje dosta kvalitetnije pa se stoga i nisam odlucio za kupovinu DSLR-a.
“Nisam spustio loptu, i voleo bih da mi kazes sta sam od sebe napravio” – samo sam ti predocio sa tehnickog aspekta neke stvari vezane za optku kako u aparatima tako i uopste, misleci da posedujes vise znanja iz ove oblasti … sto si strucno demantovao. Ne pada mi na pamet da se sa tobom ili sa bilo kim sa foruma svadajam, ali se samo nadam da ces vise vremena posvetiti svojoj edukaciju, a manje pricama i “sumnjivim” ocenama na net-u, vec kada budes sam isprobao odredjene aparate, pricas o njihovim prednostima i manama (posmatrano iz tvog ugla, naravno).
Sto se tice canonovih L sociva, samo rade hladjenje blizu granice kristalizacije, i da njihova cena ne predstavlja pravi odnos izmedju kvaliteta i cene sa ostalim proizvodjacima (jesu kvalitetniji – ali ne kolika je razlika u ceni) sto laicima (da ih ne nabrajam) predstavlja zvezdu vodilju. Ne treba napomenuti da nije nikakav hi-tech napraviti objektiv od 20 -30000 USD i reci da si dostigao vrh. Ko ce kupiti to? Ne znam da li si upucen cije aparate koriste na shatlovima !!!!!
Sto se tice o onoj prici o hendikepu prosumera – da li si ti napravio jasnu razliku izmedju korisnicke i profi klase (obzirom na velicinu cipa i kombinaciju objektiva), I sada kritikujes prosumera zbog velicine cipa. Jasno sam napomenuo u cemu je prednost proizvodjacima fotoaparata, i da se greske u kvalitetu sociva manje vide na manjim cipovima, sto sam ti pokusao objasniti ( a sto si ti “strucno” protumacio). Ovo bih opet stavio crvenim slovima. Mislim da nije u redu da sve stavljas u isti kos, i da razvojni timovi u Nikonu, Canonu …. to znaju mnogo, mnogo vise nego ja i ti, pa stoga i postoji razlika izmedju profi, polu-profi, amaterske, …. , pa ako hoce veci sensor, … OK, spremi 2000 evra, i nema problema.

Nadajuci se da ces uskoro povecati obim svog znanja iz ove oblasti, pa da kao obrazovani ljudi popricamo o objektivima, aparatima, njihovim prednostima i manama ……


Pozdrav

p.s mozes slobodno na mom saitu pogledati slike radjene sa nikonom 5700
www.sataric.co.sr
takodje na sajtu www.geocities.com/photo037 mozes videti slike koje je moj drug slikao sa istim aparatom,. U nekom narednom postu cu ti attach neku slikicu …. Da bar vise ne pljujes po nikonu
evo ti odma jedne slikice ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Izbor DSLR-a

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6763 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.