Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slucaj kradje br.1 - mreza 064

[es] :: Udruženje korisnika telekomunikacija :: Slucaj kradje br.1 - mreza 064

[ Pregleda: 10392 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deysun

Član broj: 1850
Poruke: 45
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu



Profil

icon Slucaj kradje br.1 - mreza 06429.09.2004. u 17:50 - pre 237 meseci
Priupitan za savet od prijateljice kojoj se desila jako cudna situacija koju ne ume da resi a osim advokata, ni ja joj ne bih znao reci... ali mozda se jos nekome desilo.

Pre mesec dana, oko 1 am.. nocu, zazvoni mob i prekine se veza posle 1 zvona.
Pogleda vidi strani broj, Kanada.. cudno joj, al ok, nista..
Kasnije uhvati mob da zove taxi, kad ono ne moze da zove, neko shushtanje..
I prodje to tako...

Sutra blokiran racun, zove telekom, kazu prekoracenje limita koji je postavila, koliko... 17000din!! Sta?!??! Hocu listing.. ne moze odmah..
Kroz *dve nedelje* dobije listing, 4,5h neprekidno razgovor tu noc sa Kanadom!!!?
A ona nije mogla ni da koristi mob...

Nadjemo broj koji ju je zvao tu noc, neka porodica u Torontu, nase prezime, sve je jasno...

Ima li neko ideju, sta se desilo, kako da se odbrani od ovog lopovskog nasrtaja jer ne verujem da iko izvan telekoma moze da joj blokira sim card i u isto vreme koristi.
Prete joj tuzbama ali nije valjda luda da placa tudje bahanalije.

Molim savet/pomoc.

hvala.
 
Odgovor na temu

deysun

Član broj: 1850
Poruke: 45
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu



Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06429.09.2004. u 18:32 - pre 237 meseci
da... ili neki br. telefona, adresu, kontakt nekoga u Telekomu ko nije "korisnicka sluzba" da mu se izlozi slucaj..... Nema sanse da plati nesto sto nije potrosila a i NE TREBA... plus sto je najludje, osim sto nema ni od drzave zastitu na tih 17000, da vam ne pricam koliki je porez koji treba isto da keshira za nesto sto nije korisceno....

UAA CIGANI!!!
 
Odgovor na temu

yooyo

Član broj: 4891
Poruke: 1101
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu



Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06401.10.2004. u 03:07 - pre 237 meseci
Lici na phreaking... Neznam da li ima veze.. ali pogledajte http://kgb.scriptmania.com

yooyo
 
Odgovor na temu

0OvErDoSe0
Bolje dzaba lezati, nego dzaba raditi!!!
Novi Sad

Član broj: 34909
Poruke: 45
*.metrohive.neobee.net.

ICQ: 46295715


Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06401.10.2004. u 12:29 - pre 237 meseci
Ovo cujem vec par puta, zeleo bih da dodam.
U istoj situaciji se nasla jedna moja prijateljica (u pitanju je bio racun od 15000din. i poziv inostranstvu), s tim sto je ona odmah platila kako bi izbegla cimanje po sud-ovima.
Takodje, mi je drugar pricao kako se i njemu to desilo, ali...
Kada su mu napravili listing, primetio je da se nepoznati broj ponavlja vise puta (pri cemu su razgovori trajali po nekoliko min.). Kada je nazvao taj broj, javi se sekretarica pri cemu govori da se bira nepostojeci broj. (kako je onda moguce da se uspostavi veza sa brojem tel. koji nepostoji?)
Saopstio je telekomu VRLO zanimljivu vest, pri cemu su mu skretali paznju da on mora racun da plati (apsolutno ih nije bilo briga kako se to stvarno desilo samo vazno da on ima pristojan racun da plati). I on je na kraju platio.
Danas-sutra cu ja preci na postpaid, pa ce se i meni ovako nesto desiti, mozda.

Ako se ukljuci neko ko je vise upoznat sa ovim stvarima, imao bih pitanja:
Da li se isplati pokretanje sudskog postupka?
Kako tece postupak ako se neizmire obaveze, ko ima vise sanse da dokaze pravdu?

"Sa lopovima, necu da imam posla"
POMOZITE AKO BOGA ZNATEee.

U raju je lepo, ali u paklu je ekipa!
Kad pogledam u zenske grudi vidim duplo!
Narkomani cesto imaju fiks-ideje.
 
Odgovor na temu

deysun

Član broj: 1850
Poruke: 45
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu



Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06405.10.2004. u 03:13 - pre 237 meseci
Posto ce ovo da ide preko suda, ima li mozda zainteresovanih da svoja lepa iskustva posvedoce i/ili mozda podnesu tuzbu ako se takodje osecaju pokradeni... Dovoljno je bar jos jedan slucaj sa istim problemom.

 
Odgovor na temu

gagimax

Član broj: 55158
Poruke: 4
*.st.Uni-Magdeburg.DE.



Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06411.04.2005. u 13:17 - pre 231 meseci
Cao!
Pisem iz Nemacke. Elem, meni se takodje zadnjih dana redovno desava kradja, nije na isti nacin, ali je opet kradja. Naime, praktikujem tzv. "cimanje" sa jednim brojem u Srbiji, 064 mreza. I od pre nekoliko dana je pocelo da se desava da kada cimnem, dakle telefon samo zazvoni bez odgovora korisnika, meni se skine sa racuna kao da sam pricao sa tom osobom najmanje 1 min. Pisao sam mailove mojoj mrezi ovde, cak im pretio sudom. Oni su mi u znak dobre volje nadoknadili sitnih 3 EUR, mada mi je skinuto na taj nacin oko 20 EUR u svega 2 dana. Oni tvrde da oni registruju da je veza uspostavljena, a ja sam cuo kako telefon zvoni, ali se niko ne javlja. Takodje, osoba koju zovem odlicno zna za dogovor i ne javlja se na takve cimove (to mi je i povrdila!). Medjutim, primetila je da mi pri tim cimanjima nije izlazio ID, a ja sam primetio da neobicno dugo traje dok se ne uspostavi veza, tj. dok telefon koji okrecem ne pocne da zvoni. Ne znam da li je bilo od nekakve pomoci, ali je definitivno u pitanu kradja...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06411.04.2005. u 13:34 - pre 231 meseci
Gagimax,

Vrlo je moguce da Telekom-064 nema veze sa tim, i da oni stvarno dobijaju poruku da je poziv uspostavljen jer on zaista i jeste bio uspostavljen - a kako, objasnicu ti:

Posto si rekao da telefon u Srbiji ne dobija caller-id informaciju i da dugo cekas na uspostavljanje veze, gotovo je izvesno da se poziv rutira preko lose uradjene VoIP (internet) mreze.

Posto u Srbiji VoIP terminacija poziva na javnu telefonsku mrezu jos nije dozvoljena zakonom (osim nekolicini povlascenih), ljudi se dovijaju na kojekakve nacine umesto da se sve poveze kako treba (brz internet terminisan digitalnom vezom direktno na SS7/PRI gateway) - pa je vrlo moguce da tvoj poziv ide preko "budzevine" (nemacka telefonska centrala <-> internet mreza <-> spor domaci internet <-> analogni telefonski zavrsetak u Srbiji kod nekog privatnika koji nije ni predvidjen za kvalitetan voip)

Znaci, tvoj operater u Nemackoj ima ugovor sa nekom VoIP firmom (wholesale, za optimizaciju troskova), koja opet ima ugovor sa malim dostavljacima u Srbiji - ti ljudi nemaju uslove (ni zakonske ni tehnicke) da zadovolje ostar kriterijum pa se dovijaju na razne nacine. Posto od Telekoma ne mogu da dobiju digitalni E1 prikljucak za direktnu terminaciju, oni koriste analogne prikljucke (stare centrale i sl...) sto, mozes da zamislis, nije bas najoptimalnije resenje :-)

U tom silnom dovijanju i budzenju (emulaciji SS7 protokola na jednoj strani, koriscenju analognog telefona na drugoj), dolazi i do ovakvih situacija, tipa da telefon zvoni - a da odjednom pocne da se naplacuje poziv (to se vidi na mobilnim i ISDN telefonima, kad telefon pocne da broji poziv)

Ja sam se vise puta zalio DTAG-u u Nemackoj zbog toga sto su jedno vreme prosle godine naplacivali normalnu cenu razgovora za nesto sto nije uopste moglo da se koristi kako treba, i odjednom su prestali to da rade sa fiksne telefonske mreze (vratili su normalnu terminaciju sa Srbijom) - ali moguce je da neki mobilni operateri i dalje koriste low-quality terminaciju.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

gagimax

Član broj: 55158
Poruke: 4
*.st.Uni-Magdeburg.DE.



Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06412.04.2005. u 15:41 - pre 231 meseci
Tehnicke mogucnosti su jedno pitanje i mene u principu ne interesuju previse. Zasto? Ja sam obican korisnik i po svim postojecim pravilima treba da placam za uslugu. Najobicnije zvonjenje telefona (pa jos i bez ID-a) ne spada kod meni poznatih mreza u usluge koje se naplacuju, ali je meni bas takva kvazi-usluga naplacena i to kao razgovor u trajanju do 1 min. Ja nisam razgovarao i ne zelim da placam kao da jesam, o tome se ovde radi. Rec je, dakle, o principu. Vec sam nedostatak ID-a prilikom poziva, a da ga nisam sam blokirao, spada u nedovoljan kvalitet usluge, jer usluga koju mi mreza nudi podrazumeva tu opciju, tj. ocitavanje ID-a. A jos i naplacivanje za razgovor koji nije vodjen, pa to je definitivno KRADJA! Sad, ko je odgovoran za tu kradju, to je opet drugo pitanje.
Dakle, tehnicke (ne)mogucnosti mreza mene ne interesuju. Ukoliko nemaju adekvatne tehnicke mogucnosti, to treba da jasno i glasno kazu, pa cu ja lepo da odem u drugu mrezu, a ne da se reklamiraju kao pouzdane, kvalitetne, sa vrhunskom uslugom... a da ispadaju ovakve situacije.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+257 Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06412.04.2005. u 16:22 - pre 231 meseci
Ti bar mozes da odes na (u) drugu mrezu.... za razliku od nas koji smo jos uvek tamo gde ti zoves..
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06412.04.2005. u 16:25 - pre 231 meseci
Citat:

Dakle, tehnicke (ne)mogucnosti mreza mene ne interesuju. Ukoliko nemaju adekvatne tehnicke mogucnosti, to treba da jasno i glasno kazu, pa cu ja lepo da odem u drugu mrezu, a ne da se reklamiraju kao pouzdane, kvalitetne, sa vrhunskom uslugom... a da ispadaju ovakve situacije.


Cek, stani - ti si u Nemackoj, je li tako?

Odakle zoves taj 064 broj? Gde se on nalazi? I kome se naplati pocetak poziva.

Sorry al mi nije bas bilo najjasnije iz predhodnog posta, pa ako malo bolje objasnis mozda bude jasnije.

Naravno da tebe kao korisnika tehnicke mogucnosti ne treba da zanimaju, ja samo hocu da kazem da postoje situacije u kojima operater koji ti naplacuje nema blage veze sa cinjenicom da pozvana strana salje signal da je pocetak razgovora poceo, pa samim tim njihov billing softver nema puno opcija osim da ti zaracuna trosak.

Utvrdjivanje ko je "kriv" moze da pomogne kako bi se zalba uputila na pravo mesto, i tehnicki nedostatak ispravio od strane koja ne ispunjava tehnicke uslove.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

gagimax

Član broj: 55158
Poruke: 4
*.st.Uni-Magdeburg.DE.



Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06412.04.2005. u 18:10 - pre 231 meseci
Citat:
Jbyn4e: Ti bar mozes da odes na (u) drugu mrezu.... za razliku od nas koji smo jos uvek tamo gde ti zoves..


Ne razumem koliko se ovo bas odnosi na temu foruma, ali ajde. Kome ne odgovara gde je treba da se potrudi da ode tamo gde ce mu biti bolje. I ja sam bio tamo gde zovem do pre samo 3 godine, a onda mi se smucilo... no, mislim da to zaista nema previse veze sa temom foruma, pa toliko o tome.

Citat:
Ivan Dimkovic: Cek, stani - ti si u Nemackoj, je li tako?

Odakle zoves taj 064 broj? Gde se on nalazi? I kome se naplati pocetak poziva.


Ok, ponovicu posto nisam bio sasvim jasan. Dakle, ja pozivam iz Nemacke sa 0176 (Vodafone) mreze na nasu 064 mrezu (korisnik, inace, lociran u Nisu). Ima svih gore pomenutih peripetija, tj. dosta cekam da pocne da zvoni telefon, tamo se ne pojavljuje ID... i, kad konacno pocne da zvoni telefon onda se meni skine 1,99E (a kome ce, ja sam zvao), sto je cena za prvi minut razgovora, iako nisam razgovarao ni sec, tj. telefon i dalje zvoni a meni ide vreme na telefonu kao da razgovaram! Ponavljam, sasvim sam siguran da se osoba nije javila, da neko ne pomisli da je rec o tome da se ona javila, a da ni ona, ni ja to nismo registrovali.
Obzirom da nisam razgovarao ni sec, a da se samo razgovori naplacuju, dosao sam do zakljucka da sam pokraden.
Drugo je pitanje da li je rec o tehnickim problemima na mrezi, zatim na kojoj mrezi, da li su namerni, ili slucajni... Stvar je u tome da koristim broj unazad nekoliko meseci i pored par sitnih problemcica nikad nije bilo toliko ozbiljno da se javi ovakav problem i da od tog dana konstantno traje. Bilo je par situacija gde ja takodje dosta cekam, apsolutno nikakav signal ne dobijem sa druge strane (dakle, muklo, niti signal za zauzeto, niti sekretarica, apsolutno nista, osoba mi kasnije kaze da tel. nije ni zvonio), a meni se opet skine pomenutih 1,99E. To se desilo mozda 3 ili 4 puta, za 4 meseca i onda cak 10-tak puta gore pomenuti problem u svega 2 dana.

Dakle, koga ja treba da krivim za to sto mi se naplacuju razgovori koje nisam ni vodio? Ponavljam, rec je o principu, jer nije u redu naplacivati uslugu koja nije pruzena.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06412.04.2005. u 18:18 - pre 231 meseci
Citat:

Dakle, koga ja treba da krivim za to sto mi se naplacuju razgovori koje nisam ni vodio? Ponavljam, rec je o principu, jer nije u redu naplacivati uslugu koja nije pruzena.


Ok, posto sam i ja na istoj mrezi (Vodafone D2 / DE)

Problem je najverovatnije u tome sto Vodafone D2 koristi nekog VoIP operatera za transport telefonskih poziva do 064-Telekoma u Srbiji, koji (transport) pritom ne radi kako treba. Vodafone verovatno pojma nema da se to desava, za njih su to sasvim vazeci razgovori koji su trajali par sekundi.

Najbolje sto mozes da uradis, je da sastavis lepo pismo u kome tacno objasnjavas sta je problem i kako se do njega dolazi - i to posaljes upravi Vodafone mreze u Nemackoj. Napisi i da se jako dugo ceka na uspostavljanje poziva, i da ocigledno nesto nije OK.

Vodafone je prvi koji mora da ispita da li je signalizacija do drugih mreza OK - jer su oni i jedini u mogucnosti da nesto promene po tom pitanju ili da uloze formalnu zalbu Telekomu Srbija AD ili transportnom provajderu do Srbije, ukoliko se ispostavi da njihov sistem ne salje signalizaciju koja je u skladu sa medjunarodnim propisima.

Ja sam imao vrlo slican problem, ali druge vrste (los kvalitet veze) preko fiksne mreze (DTAG) i posle jednog takvog pisma sam dobio poduzi odgovor od jednog njihovog nadleznog lica, i posle par nedelja su prestali da koriste tu VoIP rutu (verovatno je jos dosta ljudi pisalo)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

gagimax

Član broj: 55158
Poruke: 4
*.st.Uni-Magdeburg.DE.



Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06412.04.2005. u 19:24 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Najbolje sto mozes da uradis, je da sastavis lepo pismo u kome tacno objasnjavas sta je problem i kako se do njega dolazi - i to posaljes upravi Vodafone mreze u Nemackoj. Napisi i da se jako dugo ceka na uspostavljanje poziva, i da ocigledno nesto nije OK.


U principu, nije problem ni to da uradim, mada sam vec u 2, 3 navrata upozoravao na problem, s'tim sto sam pisao mail-ove. Na prva 2 maila su kratko odgovorili, maltene se nisu ni obazirali, a kada se pojavio ovaj problem pukao mi je film, pa sam zapretio da cu sa ti da idem na sud i oni su reagovali tako sto su mi nadoknadili 3 EUR (?!). Na taj njihov mail sam odgovorio mojim mailom u kome sam naveo koju mrezu u Srbiji zovem i da smatram da bi trebali da vide da li kod njih postoji neki problem.
Medjutim, interesantno je da imam koleginicu ovde koja praktikuje istu stvar. Takodje ima Vodafone D2/DE) i praktikuje cimanje kao signal svojima koji su na 064 mrezi (s'tim sto su locirani u Beogradu). U istom periodu (mada je "cimala" svega 2, 3 puta) se kod nje isti problem nije javio. Ja sam potom probao da cimnem drugi 064 broj, uz napomenu da je taj drugi broj, kao i prvi, lociran u Nisu, i meni se problem ponovio.
Namece mi se se pitanje da li moze lokacija korisnika 064 mreze da ima neke veze.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06412.04.2005. u 19:43 - pre 231 meseci
Hmm, moze da bude - ali moze da bude i jos stvari.

Ako je u pitanju VoIP - problema moze da ima gomila, jer u Srbiji postoji dosta ponudjaca te usluge sa razlicitim kvalitetom koji cak i varira s vremena na vreme.

Moze da se desi (sto mozes primetiti ako zoves sa fiksnog telefona preko 01015 ili slicnih call-by-call kompanija) da u roku od 5 min, tvoj poziv bude kompletiran preko 2 razlicita provajdera!

Eventualno neki od njih ne radi kako treba, sto objasnjava cinjenicu da tvoja koleginica nema problem, a ti imas.

Ako signal ide preko Telekoma, u principu uvek dolazi do iste tacke (TC centrala u Beogradu) a onda nastavlja do krajnje tacke. Tu isto moze da bude problema, ali bi se oni verovatno manifestovali i sa mreza u Srbiji, jer idu preko iste centrale (tranzit)

Opet, ima jos mogucnosti - ali najbolje je pisanim putem obavestiti ih, i pomenuti da ces obavestiti regulatorno telo (reg-TP ili kako se vec zove) ako se takav tretman nastavi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
*.adsl.sezampro.yu.

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06412.04.2005. u 23:24 - pre 231 meseci
a jeste li razmisljali o ovoj varijanti ...da neka fantomska VoIP firma ( ili jos gore da nije fantomska) radi kloniranje kartica i da bukvalno krade od sitnih ljudi minute i rutira ih kako god ...jer kad ne radi internet na nekim E1 uredjajima i gsm gw,on automatski rutira na ground line ili ti PSTN ?

U Srbiji je sve moguce ..a zasto ne i to ?

ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
Odgovor na temu

gsm va

Član broj: 62557
Poruke: 2
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06402.07.2005. u 18:23 - pre 228 meseci
momci niste u pravu ali sa malim zakasnjenjem da rascistimo neke stvari operatori su ok nego vasi telefoinisu ok programi zar ste se nise upitali sta sve ima u telefonu softwer kako je on namesten da radi ako zazvoni jednom nije vas niko zvao nego vas obavestava da je telefon dobio vezu sa ostvarenim brojem (dao sam vam temu za razmisjanje dalje nije za pricu)operator je ok ,jedino resenje je da za branite izlaze poziva ka inostranstu o to je to ili da prepravite program u originalni softver od aparata kojieg vi posedujete toliko ima i ko zna!
 
Odgovor na temu

fLuXx
Luka Borkovic
Student
Pančevo

Član broj: 21183
Poruke: 363
*.3dnet.co.yu.

Jabber: fluxx@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Slucaj kradje br.1 - mreza 06429.09.2005. u 20:34 - pre 225 meseci
Cek, cek...Aj' ovo za nemacku, a sta bi sa kanadom? I kako to da onaj kome zvoni mob placa racun od 17000! To nisu bas male pare! Kako je razgovarala sa kanadom? Jel ona zvala, ili shta?
 
Odgovor na temu

[es] :: Udruženje korisnika telekomunikacija :: Slucaj kradje br.1 - mreza 064

[ Pregleda: 10392 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.