Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice

[es] :: Advocacy :: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21939 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 20:31 - pre 238 meseci
Znam, ali bez toga je samo puko nagađanje o trenutnom stanju. Jedina pouzdana činjenica je grafik o stanju u septembru 2004.

Procentualno, stanje je bilo slično. U apsolutnim brojevima, situacija se drastično promenila, jer se duplirao broj sajtova.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 20:41 - pre 238 meseci
Druga pouzdana činjenica je ona iz 2001., što je Tata i naglasio više puta. Slažem se da je posle toga nagađanje.

Međutim ima jedna stvar: da smo kojim slučajem u 2001.-oj i da nemamo onu statistiku vezanu za SSL, ti bi verovatno rekao "Ma de bre IIS da se više koristi za SSL, pa vidite kako je Apache više zastupljen..", zar ne?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 23.09.2004. u 16:42 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 20:42 - pre 238 meseci
Citat:
popeye: Znam, ali bez toga je samo puko nagađanje o trenutnom stanju. Jedina pouzdana činjenica je grafik o stanju u septembru 2004.

Procentualno, stanje je bilo slično. U apsolutnim brojevima, situacija se drastično promenila, jer se duplirao broj sajtova.


Ekstrapolacija je ipak više od pukog nagađanja, mada se slažem da stanje iz 2001 ne možemo uzeti zdravo za gotovo kad govorimo o današnjici.

Mešutim, ako dodamo i izveštaj port80 sajta, mislim da se sa "priličnom" sigurnošću može govoriti o dominaciji IIS-a u poslovnom svetu.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 20:45 - pre 238 meseci
Citat:
degojs: Samo da dodam da lista Fortune 1000 kao i Fortune 500 bez problema može da se nađe na Google. Npr. lista F1000 može da se vidi ovde. Dakle ovi su razotkrili tajnu listu koju prave Fortune magazin i degojs :)

Pa, baš i nisu. Ni tu ne možeš da dođeš do Web adresa kompanija (barem ne free, navodno podatke možeš downloadoati za nekih 80-tak dolara).
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 20:47 - pre 238 meseci
Tja, ajde onda i ja da nagađam.

Nemanja, u Americi je moguća dominacija ne samo IIS, već Microsoft poslovnih rešenja uopšte. Što više se udaljavamo od Amerike, to se IIS i Microsoft ređe sreću. Uzgred, složićemo se da su 3 godine u IT industriji vrlo dugačak period, u kom se komotno može roditi nova tehnologija, postati popularna i naglo odumreti.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 20:56 - pre 238 meseci
Citat:
popeye: Tja, ajde onda i ja da nagađam.

Nemanja, u Americi je moguća dominacija ne samo IIS, već Microsoft poslovnih rešenja uopšte. Što više se udaljavamo od Amerike, to se IIS i Microsoft ređe sreću.


Možda. Imaš li neke (makar i bajate) podatke kojima bi potkrepio ovo nagađanje?
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.vdial.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 20:57 - pre 238 meseci
Citat:
degojs: Jebi ga caiser, pa sam dinke je ostavio link na taj članak i napomenuo da je izvor nezavistan.


Ma dinke je vas covek. :) Elem, pogresno sam protumacio tvoj post pa sam ono postovao. Izvinjavam se. :)
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 20:58 - pre 238 meseci
Citat:
dinke: Ni tu ne možeš da dođeš do Web adresa kompanija (barem ne free, navodno podatke možeš downloadoati za nekih 80-tak dolara).


Ih, Dinke. To je stvarno problem, pored živog Google-a.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 21:10 - pre 238 meseci
Evo jedan link, ne znam koliko su svezi podaci koji su preuzeti sa Yahoo-a. Zapravo je interesantan osvrt na Netcraft i Fortune 500.

Citat:
"Microsoft IIS popularity is
a U.S. phenomenon."


http://www.biznix.org/surveys/

Posebno se skreće pažnja da je lista Fortune 500 spisak američkih kompanija, kod kojih se često zabranjuje upotreba softvera otvorenog koda. Kada se govori o Global 500 (lista 500 nauspešnijih svetskih kompanija), vidi se da je Apache u prednosti u odnosu na IIS.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.vdial.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 21:12 - pre 238 meseci
Citat:
degojs: Hoćemo li da krenemo od tabela ili od zaključka? Ili negde iz sredine. Pa u svakoj tabeli na tom sajtu, IIS je imao prednost u odnosu na Apache. Ostaje jedino cena.

Da mi možda ne gledamo različite članke dinke?


A prednosti IIS-a su:

- ASP [MS technology - za apache postoji modul]
- .NET Integrated [MS technology]
- Active Directory Authentication [MS technology - modul]
- Passport Authentication [MS technology - missssim, koj ce moj nekome ovako nesto]
- Isolated Applications [neka mi neko objasni sta bi ovo trebalo da bude :)]
- Live Configuration Editing [jedan + za IIS]

I to je to. Jedna jedina dobra stvar. A sigurnosnih problema milion. Thanx, but I'll pass. :)
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net



+6 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 22:45 - pre 238 meseci


Dobro, ovo je već nešto konkretnije, priznajem. Mada, prednost Apache-a je oko 3%.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.vdial.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 23:08 - pre 238 meseci
Tacno, ali 2000-te je bilo 23.5%-27.4% za IIS. :)
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice23.09.2004. u 23:11 - pre 238 meseci
Što je napredak u odnosu na 2000. kada je IIS bio u prednosti 4%. Uglavnom, to su pokazatelji na globalnom nivou, a podaci za Nemačku, Japan i Francusku govore da je van Amerike Apache znatno (64%, 77%, 89%) zastupljeniji.

Takođe, radi se o podacima za najuspešnije svetske kompanije. Ako bismo analizu proširili na male kompanije, pretpostavka je da bi i u Americi rezultati bili povoljniji za Apache.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net



+6 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice24.09.2004. u 00:28 - pre 238 meseci
Citat:
popeye:
Takođe, radi se o podacima za najuspešnije svetske kompanije. Ako bismo analizu proširili na male kompanije, pretpostavka je da bi i u Americi rezultati bili povoljniji za Apache.


Otkud to?
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice24.09.2004. u 03:10 - pre 238 meseci
Pretpostavka je sa istog linka, iz dela o maloj privredi. U tekstu nema nikakvih podataka koji bi to potkrepili.

Citat:
Small business

In order to stave off criticism from the Open Source community, we must point out that if small businesses were included in the survey the results would certainly raise Apache's ranking in the United States. Consultants and system houses are installing significant numbers of computers running Apache that the market research firms never hear about.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice24.09.2004. u 06:04 - pre 238 meseci
Citat:
caiser:
I to je to. Jedna jedina dobra stvar. A sigurnosnih problema milion. Thanx, but I'll pass. :)


Kojih to milion problema?

IIS 5.0 nije imao zakrpu već godinu dana, a IIS 6.0 od kako je izašao čini mi se da nije imao zakrpe (znači godina i po otprilike). Sanjaš bato..

Citat:
A prednosti IIS-a su:
- ASP [MS technology - za apache postoji modul]
- .NET Integrated [MS technology]
- Active Directory Authentication [MS technology - modul]
- Passport Authentication [MS technology - missssim, koj ce moj nekome ovako nesto]
- Isolated Applications [neka mi neko objasni sta bi ovo trebalo da bude :)]
- Live Configuration Editing [jedan + za IIS]


Pa da, ako uzmemo tako da pričamo tipa "ovo je MS", "ovo nikom ne treba", "ovo ničemu ne služi", "e ovo je jedan plus za IIS".. onda zaista IIS nema prednosti :)


Uz svu tu statistiku, Windows košta papreno, a Apache besplatan. Pa šta bi bilo da je obrnuto? :) Bruka..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 24.09.2004. u 02:31 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice24.09.2004. u 06:31 - pre 238 meseci
E popaje, dobar je ovaj tekst što si linkovao.

Npr, objašnjavaju zašto je Apache onako nadmoćan prema Netcraftu:
Citat:

The Netcraft survey results are skewed in favor of those Web servers that are most commonly used for virtual hosting. Apache is the web server of choice for virtual hosting and this is one reason why the Apache numbers are so high.

There's nothing wrong with virtual hosting and with the Netcraft results. You simply need to understand what the results are saying. Apache is the number one web server for organizations that support large numbers of virtual hosts. Most of these organizations are Internet Service Providers (ISPs).

While Microsoft's IIS and the Netscape servers support virtual hosting as well, far fewer ISPs use these products opting instead for the free and highly-regarded Apache.


Ovo je inače boljka IISa 5.0, koja je ispravljena u 6.0 verziji.


Inače, kao zanimljivost: na listi Global 1000, 50% kompanija je iz USA. Od 10 najvećih svetskih kompanija, 8 je iz USA: mesta 1-7 i 10.


Moj zaključak bi bio da Apache, Linux i ostali iz OSS protiv IISa i Windowsa mogu da se bore jedino cenom, kvalitetom ne baš.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice24.09.2004. u 06:50 - pre 238 meseci
Pa ovaj tekst je baš dobar..

Citat:
The results show that Netscape is the big loser in 2004 and it's loss is picked up evenly by Apache and Microsoft IIS.


Interesantno, zar ne? Nekako mi se čini da bi stvari, s obzirom na priču o tome kako su OSS rešenja jeftinija i tehnički bolja, trebale biti malo drugačije. U 2004., niko ne može da kaže da nije čuo za besplatni Linux, a sada iza njega stoje i IBM i Novel. Možda ima istine u onim MS pričama o TCO?


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice24.09.2004. u 08:59 - pre 238 meseci
@degojs: "Prednosti" IIS-a koje ti navodiš iz tabela nisu ama baš nikakve prednosti da bi se moglo zaključiti da je IIS po bilo kom osnovu bolji proizvod, osim ako sa toliko slepom mržnjom mrziš sve što je os. U zaključku teksta ljudi ni slovom nisu rekli "e ovaj je bolji" itd. Ti si naravno zaključio ono što si želeo da zaključiš. Inače, postoji gomila modula koje apache ima a iis (možda) nema tipa mod_rewrite,mod_auth_mysql ... ali je to za celu priču potpuno irelevantno. I to još nazivaš brukom i sl. ... ne znam uopšte kako da to prokomentarišem a da budem pristojan. Očigledno je da ti nikada nisi ni prišao bilo čemu što je vezano za apache ili server side scripting pa pričaš gluposti. Ja nisam IIS-u i ne pljujem po njemu.

Inače cela tema je pokrenuta da bi ljudi dali svoja iskustva iz stvarnog života a ne da bi se gađali nekim online istraživanjima. Idealno ljudi koji su koristili (administrirali) oba ali i objektivna mišljenja (poput Nemanjinog) koja doprinose kvalitetu diskusije. Nažalost očigledno je da većina takvih ljudi ne zalazi na advocacy.

I na kraju degojs nijednog trenutka nisam želeo da pravim sprdnju od ove diskusije. Moje je pravo da posumnjam u rezultate istraživanja koje pravi firma koja živi od MS-a i IIS-a a uz to ne mogu *free* (na fortune sajtu cijena $899) online da nađem listu sa sajtovima famoznih "Fortune 1000" USA kompanija. Inače, cilj mi je bio da napravim scriptić koji će te podatke potvrditi, ništa specijalno, svakako ne sprdnja.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice24.09.2004. u 21:42 - pre 238 meseci
Pa ja neću isto biti bezobrazan pa da te uvredim, ali da vidimo taj članak koji si linkovao.

Šta je ovo?
Command Line Management
IIS: Yes
Apache: Limited

Šta je ovo?
Live Configuration Editing
IIS? Yes
Apache: No

Šta je ovo?
If server management is a prime concern, then the extensive management capabilities of IIS may be the way to go.

Šta je ovo?
The security aspect and integration with Active Directory, and therefore the rest of the security mechanisms, is also a major benefit.

Šta je ovo?
Isolated Applications
IIS: Yes
Apache: Limited

Šta je ovo?
IIS can also compartmentalize applications, giving them their own memory and execution space, or using a space shared with other applications. This means that when an application causes a problem, it dies within the worker process and doesn't affect any of the other applications or the request processing core in the process.

Apache avoids some of the problems by automatically recycling components, with the core continuing to run even in the event of a serious failure in one of the components. There are still situations, however, where Apache may need to be restarted.

Šta je ovo?
IIS benefits from close integration with the operating system. The same user and group configuration system that powers the main authorization system within Windows also provides security and authentication services for the main IIS system. It reduces the management overhead by supporting only one system, and enables the sys admin to automatically log in users through an intranet, assuming they are already authenticated within the Windows environment.
..
Apache's security and administration system is not this well-integrated with the OSs it supports. Although there are modules and adaptors that support a variety of different authentication and security sources, including Active Directory, the Unix passwd file, and LDAP servers, the resulting server is relatively isolated from the system it supports. For example, when a user authenticates against the Unix passwd file, Apache still ignores ........

Moram li još ili je ovo dovoljno?

Ti jedino ako nećeš da vidiš šta piše, ili ako kreneš kao caiser: "ovo nije ništa", "ovo nije bitno", "ovo nikom ne treba", e onda IIS nema prednosti.

Pogledaj odeljke u članku po naslovima. UVEK je IIS u prednosti. Ali baš uvek. Samo je na kraju u zaključku napomenuto da, "on the surface" (čak je i ovo napisano!), (Linux/)Apache ima bolju cenu.

Ajde, ti si pametan, sam reče da godinama koristiš sve Windowse (o da, sad smo ipak saznali da ih koristiš bez da si dirao Windows Update i IIS :) pa da čujemo da prokomentarišeš to gore.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 24.09.2004. u 18:45 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: IIS vs. Apache - prednosti i mane dva najzastupljenija Web servera današnjice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21939 | Odgovora: 111 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.