Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

qmail - usporeno slanje i primanje poste

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: qmail - usporeno slanje i primanje poste

[ Pregleda: 4847 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Iznogud
Subotica

Član broj: 1721
Poruke: 212
*.vdial.verat.net



Profil

icon qmail - usporeno slanje i primanje poste21.09.2004. u 13:54 - pre 238 meseci
Instaliaro sam qmail + vpopmail. Sve manje vise radi OK izuzev sto sma primetio da kod slanja i promanje poste kroz LAN sve to funkcionise dosta sporo. Radi testa attacovao sam u majl jedan fajl od 1,5MB i poslao ga na server. To je trajalo cirka 10-tak sekundi.
Radi se lokalnom LAN segmentu i nema govora o zakrcenju saobracaja i sl.
qmail je startovan tcpserver-om. Evo postovacu i run skriptove koji startuju servise (kreirani su pomocu qmail-conf programa http://www.dir.or.jp/~ushijama/qmail-conf.html ) jer predpostavljam da bi u njima mogao biti problem.

run script koji startuje smtpd (/var/qmail/service/smtpd/) :
Code:
#!/bin/sh
exec 2>&1 \
envdir ./env \

sh -c '
    case "$REMOTENAME" in h) H=;; p) H=p;; *) H=H;; esac
    case "$REMOTEINFO" in r) R=;; [0-9]*) R="t$REMOTEINFO";; *) R=R;; esac
    exec \
    envuidgid qmaild \
    softlimit ${DATALIMIT+"-d$DATALIMIT"} \
    /usr/local/bin/tcpserver \
    -vDU"$H$R" \
    ${LOCALNAME+"-l$LOCALNAME"} \
    ${BACKLOG+"-b$BACKLOG"} \
    ${CONCURRENCY+"-c$CONCURRENCY"} \
    -xtcp.cdb \
    -- "${IP-0}" "${PORT-25}" \
    /var/qmail/bin/qmail-smtpd

run script koji startuje qmail (/var/qmail/service/qmail/) :
Code:
#!/bin/sh
exec /var/qmail/rc 

run script koji startuje qmail (/var/qmail/rc) :
Code:
#!/bin/sh
exec env - PATH="/var/qmail/bin:$PATH" \
qmail-start ./Maildir/ splogger qmail 

run script koji startuje pop3dl (/var/qmail/service/pop3d/) :

Code:
#!/bin/sh
exec 2>&1 \
envdir ./env \
sh -c '
    case "$REMOTENAME" in h) H=;; p) H=p;; *) H=H;; esac
    case "$REMOTEINFO" in r) R=;; [0-9]*) R="t$REMOTEINFO";; *) R=R;; esac
    exec \
    softlimit ${DATALIMIT+"-d$DATALIMIT"} \
    /usr/local/bin/tcpserver \
    -vD"$H$R" \
    ${LOCALNAME+"-l$LOCALNAME"} \
    ${BACKLOG+"-b$BACKLOG"} \
    ${CONCURRENCY+"-c$CONCURRENCY"} \
    -xtcp.cdb \
    -- "${IP-0}" "${PORT-110}" \
    /var/qmail/bin/qmail-popup "${POPUPHOST-`sed 1q /var/qmail/control/me`}" \
    /home/vpopmail/bin/vchkpw \
    /var/qmail/bin/qmail-pop3d "${MAILDIRNAME-Maildir}"
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.wireless.org.yu



Profil

icon Re: qmail - usporeno slanje i primanje poste21.09.2004. u 15:27 - pre 238 meseci
Mozda su procesi limitovani na malo memorije. Izlistaj nam sadrzaj
/var/qmail/service/smtpd/env/DATALIMIT

i proveri kako su ti dns-evi podeseni da mozda ne hanguje pokusavajuci da queruje neki nedostupni ...

PS: ovo je tema za daemons forum!
 
Odgovor na temu

Iznogud
Subotica

Član broj: 1721
Poruke: 212
*.suonline.net.



Profil

icon Re: qmail - usporeno slanje i primanje poste21.09.2004. u 16:01 - pre 238 meseci
Citat:
MoHicAn: Mozda su procesi limitovani na malo memorije. Izlistaj nam sadrzaj
/var/qmail/service/smtpd/env/DATALIMIT

Racunar mi je na poslu i momentalno ne mogu da pogledam taj podatak. Dacu taj podatak sutra ranom zorom.
Citat:
MoHicAn:...i proveri kako su ti dns-evi podeseni da mozda ne hanguje pokusavajuci da queruje neki nedostupni ...

Hm, kako to da proverim?? Postoji jedan DNS (djbdns) podesen na drugoj masini. U stvari sve ovo podesavanje je test, posto i ovaj DNS i qmail server trebaju za 10-tak dana da budu nakacenu na poprecnu vezu sa provajderom, zato mi je vazno da ovo u lokalu sve funkcionise OK.
Citat:
MoHicAn:
PS: ovo je tema za daemons forum!

Ma, tamo sam i hteo da je postujem. Na glavnoj stranici elitesecurity-ja pise "Unix (daemons)" a tek sam sad video da je ovaj "(daemons)" linkovan na razlicit forum od ovog ispred (Unix).
MOLIM ADMINISTRATORA DA OVU TEMU PREBACI U FORUM DAEMONS.



 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.dsl.siol.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: qmail - usporeno slanje i primanje poste22.09.2004. u 03:16 - pre 238 meseci
Koristi tcpserver bez reverse lookup-a


-H Do not look up the remote host name in DNS; remove
the environment variable $TCPREMOTEHOST. To avoid
loops, you must use this option for servers on TCP
port 53.


Ili podesi PTR rekord za klijente.

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.yubc.net

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: qmail - usporeno slanje i primanje poste22.09.2004. u 07:55 - pre 238 meseci
proveri:


-- snip --

qmail-queue and qmail-send communicate via a named pipe called /var/qmail/queue/lock/trigger. If this pipe gets messed up, qmail-send doesn't notice new messages for a half hour or so.

The best way to ensure that it's set up right is to run "make check" from the source directory. If that's not possible, make sure it looks like:

# ls -l /var/qmail/queue/lock/trigger
prw--w--w- 1 qmails qmail 0 Jul 5 21:25 /var/qmail/queue/lock/trigger

Pay particular attention to the "p" at the beginning of the line (says it's a named pipe), the mode (especially world writable), and the owner/group.

-- snap --

 
Odgovor na temu

Iznogud
Subotica

Član broj: 1721
Poruke: 212
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: qmail - usporeno slanje i primanje poste22.09.2004. u 11:40 - pre 238 meseci
Proradilo je. Uradio sam dve izmene. Prvo na samom qmail-u dodavanjem opcije -H na tcpserver. A druga je hardverska, naime, primetio sam da u mrezi imam miksovane 10 i 100 Mb kartice. Koliko god smesno zvucalo, ali kada sam LAN karticu na klientu, sa kojeg sam testirao slanje i primanje poste, podesio na 10MB FULL umesto AUTO ( a to verovatno podrazumeva 100MB) sve je radilo mnogo bolje. Inace koristio sam Planetov switch 10/100 koji ima opciju 10/100 MBAuto-Negotition. Ima li neko komentar na ovu zezanciju sa brzinama???

I jos par pitanja. Obzirom da ovo sad u lokalu radi OK sa lokalnim IP adresama predpostavljam da nece biti problema i kad se sve ovo veze na poprecnu vezu. Da li postoji nesto specificno sto se treba konfigurisati na qmail-u da bi on radio i u poprecnoj vezi?
Da li je bolje koristiti javne IP adrese za mail server ili privatne pa raditi NAT? (Na istom racunaru se biti i Apache dok je DNS (djbdns) na drugom - predpostavljam da DNS mora imati javnu IP)
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.dsl.siol.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: qmail - usporeno slanje i primanje poste23.09.2004. u 01:15 - pre 238 meseci
eh taj djb... kakve dogodovstine ;)

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Iznogud
Subotica

Član broj: 1721
Poruke: 212
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: qmail - usporeno slanje i primanje poste24.09.2004. u 12:54 - pre 238 meseci
Citat:
B o j a n: eh taj djb... kakve dogodovstine ;)

E bas dogodovstine. Krenem ti ja dalje, tj da instaliram antivirusni program i odlucim se za Clam antivirus ( http://www.clamav.net ) te ti nadje komplet uputstvo kako da se to lepo odradi na http://www.qmailrocks.org/install_slackware.htm tj. http://www.qmailrocks.org/clamspam_slackware.htm i http://www.qmailrocks.org/qmailscanner_slackware.htm kad ono cvrc. Izbacuje mi
Code:
cannot create /var/spool/qmailscan/tmp - Permission denied
kod slanja poste.
Test
Code:
test_installaation.sh -doit
kod qmail-scanner-a prodje OK - dobjem ona dva test mail-a ali kada probam da posaljem mail izbaci gore navedenu gresku(/var/log/maillog)
Googlao sam i vidim da se taj prolem inace javljao ali nikako da nadjem resenja. Igrao sam se sa chmod i chown ali nista.
Jel imao neko ovakav problem?? HELP!!!
Upitanju je Slackware 9.1.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.smdesign.co.yu

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: qmail - usporeno slanje i primanje poste24.09.2004. u 13:16 - pre 238 meseci
Ja sam imao slican problem sa CLAMAV-om i to sam resio tako sto rucno kreiram taj dir. I sto je najsmesnije, kod mene je to smesteno u /vat/tmp tj. dir koji ima t bit i 777 dozvole:) Mrzelo me da jurim gde je problem, napravim jednostavno dir i sve posle radi
poz
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: qmail - usporeno slanje i primanje poste

[ Pregleda: 4847 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.