Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sistemi sa dva procesora?

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Sistemi sa dva procesora?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7321 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nikola_pejcinovic
Novi Pazar

Član broj: 32160
Poruke: 31
195.178.35.*



Profil

icon Sistemi sa dva procesora?19.09.2004. u 22:52 - pre 238 meseci
Dvoumim se izmedju kupovine AMD64 3500+ i nekog sistema sa dva procesora. Vrlo malo sam upoznat sa Dual CPU sistemima. Uporedjujuci cene za sistem AMD64 3500+ sa Dual CPU sistemom sa AMD 3000+ procesorima video sam da su cene skoro iste (40-50 eur gore-dole).
Konkretno interesuju me mane i prednosti sistema sa dva procesora i ako je to dobar izbor onda me i interesuje preporuka za m. ploce i ostalo sto je potrebno za dvoprocesorske sisteme.
Hvala.

Pozdrav!
IDEMO SVI NA IBIZU, IBIZAAAAAAAA!!!!!
:::::::::::::::>>>IBIZA<<<:::::::::::::::
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.dial.b92.net



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?19.09.2004. u 22:56 - pre 238 meseci
a za sta tebi ustvari treba taj komp?
prvo to odluci pa onda vidi za dalje
 
Odgovor na temu

nikola_pejcinovic
Novi Pazar

Član broj: 32160
Poruke: 31
195.178.35.*



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?19.09.2004. u 23:10 - pre 238 meseci
Snimanje DVD i obicnih diskova i istovremena obrada grafike ( u pitanju je obrada slika koje imaju velicinu i do 1GB).
Konkretno potrebna mi je brzina i stabilnost ali ne za rad jednog po jednog nego istovremeni rad.
Pozz
IDEMO SVI NA IBIZU, IBIZAAAAAAAA!!!!!
:::::::::::::::>>>IBIZA<<<:::::::::::::::
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.dial.b92.net



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?19.09.2004. u 23:20 - pre 238 meseci
onda dual+mnogo rama
ak ces da radis vise poslova istovremeno bolje je imati vise nego mocniji procesor
samo ne znam da li ces kod nas uopste naci dual plocu a da nije za intel xeon proc
baci pogled
http://www.it4profit.com/ecata...s&SUPPLIER=710&LANG=sh
 
Odgovor na temu

nikola_pejcinovic
Novi Pazar

Član broj: 32160
Poruke: 31
195.178.35.*



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?19.09.2004. u 23:36 - pre 238 meseci
Upravu si. Gledao sam svuda ali nigde nisam nasao dual cpu plocu za amd. Pitao sam u *** ali nista nisu mogli vise da mi kazu sem da moze da se nabavi. Xeon procesori su isuvise skupi.
IDEMO SVI NA IBIZU, IBIZAAAAAAAA!!!!!
:::::::::::::::>>>IBIZA<<<:::::::::::::::
 
Odgovor na temu

bOkIcA
Bojan Abramovic
Novi Sad

Član broj: 1808
Poruke: 520
*.metrohive.net

Sajt: www.bokica.com


Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 00:10 - pre 238 meseci
Pogledaj na pcberzi, znam da je bilo MSI ploca.
 
Odgovor na temu

ramzes
Srbija

Član broj: 31706
Poruke: 147
*.mobtel.co.yu



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 00:30 - pre 238 meseci
Ma ima sigurno da se kupe ploce za dual AMD cpu, ja znam da sam video u ponudi jedne beogradske firme plocu za dual AMD cpu, al ne mogu da se setim gde, a ne zelim da komentarisem oko dual cpu sistema jer se nikad nisam sretao sa time!
Pogledaj na pcberzi kao sto covek rece , ako treba i cenovnike svih firmi, mislim da ces naleteti bar na jednu dual cpu plocu za AMD!

poz!
Ako im ne možete objasniti... Zbunite ih!!!

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 03:31 - pre 238 meseci
Ako već želiš DUAL CPU sistem, nije loše da nam kažeš koje programe bi konkretno koristio za namenu koju si pomenuo. To je vrlo bitno, jer iskorišćenje drugog procesora zavisi isključivo od aplikacije, tj. da li je predviđeno da aplikacija može da podrži multiprocesorski sistem. Corel Draw recimo, može. Većina 3D modeling programa takođe može. Znači pitanje je: koje bi programe koristio.

Što se tiče ploča, nisam siguran da li ih trenutno ima kod nas, mada možeš da mi se javiš na pp, ako si zaista zainteresovan, pa ti mogu pomoći da nabaviš jednu.

Ono što ja mogu da kažem za dual mašine je da se u realnom radu performanse uopšte ne razlikuju, osim kada se pokrene više procesa, pa sistem raspodeli thread-ove tako da maksimalno iskoristi oba CPU-a. U praksi se to svodi na situacije kada je u pitanju čist rendering ili neka kompresija, a retko u kombinaciji više aplikacija.

Oprečna mišljenja postoje i po ovom pitanju, jer neki tvrde da je to čisto bacanje para, koje se mogu potrošiti na neku tešku artiljeriju (recimo SCSI RAID ili duplo više RAM-a). I sam sam sa jednim "mini klasterom" od dve dosta slabije mašine u mreži postizao bolje rezultate renderinga i kompresije. U pitanju je svakako proždiranje resursa od strane oba procesora, te se vraćamo na ono što je pomenuo Filo - mnogo RAM-a. Bar 1 GB. Pod obavezno bi trebao da razmotriš i uparenje diskova u RAID stripe (po mogućstvu WD Raptora), kako procesori ne bi imali "prazan hod", dok čekaju na disk.

A sada, da ja ne bi pričao u prazno, ti reci da li si siguran da to želiš/možeš da iskoristiš, pa da kažemo i nešto konkretno.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
195.252.117.*



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 08:21 - pre 238 meseci
ima,ima
ponekad nek zaluta u neke novine ali tesko da ih ima u slobodnoj prodaji
cak i ako mogu da ti nabave cifra ce biti zanimljiva
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 09:05 - pre 238 meseci
Storme, 1Gb rama nije bas mnogo RAM-a. :)

Na mojoj trenutnoj masini je toliko, i opet se vuce pod XP-om cim otvorim malo vise aplikacija, a Barton se ne znoji uopste.

Ram-a nikad dovoljno.. Takodje, maksimalsno se slazem da treba razmisljati o diskovima. Moj predlog: Seagate .
 
Odgovor na temu

nikola_pejcinovic
Novi Pazar

Član broj: 32160
Poruke: 31
195.178.35.*



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 14:16 - pre 238 meseci
Citat:
StORM48:
A sada, da ja ne bi pričao u prazno, ti reci da li si siguran da to želiš/možeš da iskoristiš, pa da kažemo i nešto konkretno.


Da li to zelim? - Da.
Da li to mogu? - Ne znam.
Neznam kako funkcionise to. Najveci deo mog posla svodi se na rad u CorelDraw i Adobe Photoshop-u. Ono zbog cega sam ja razmisljao o ovim sistemima je zato sto sa sistemom koji sad imam nisam ni malo zadovoljan (AMD 2500+ Barton, 2x256MB Kingstom PC400 (dual), nForce2 cipset). Problem u tome je stomi fali brzine. U istom trenutku su mi ukljuceni i Corel i Photoshop i recimo kada u photos. pustim kroz filter sliku velicine 500-600mb u Corel-u ne mogu nista da uradim jer je spor i nestabilan. Tako da moram da sacekam i po nekoliko minuta dok zavrsi obradu slike. Znam da ce te mi reci da stavim vise RAM-a. Verujte mi da je potrebna brzina jer ako nema brzine ram nista ne znaci. Ono oko cega sam ja sumnjicav jeste da mi nekoliko stotina Mhz vise (AMD64 3500+) nece toliko pomoci.

Pozdrav
IDEMO SVI NA IBIZU, IBIZAAAAAAAA!!!!!
:::::::::::::::>>>IBIZA<<<:::::::::::::::
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 14:30 - pre 238 meseci
Nikola .. razmisi jos jednom sta se desava kad ucitas sliku koja je 500 Mb a ti imas 512 na svom racunaru

Procesor i ne stize da ispali sve sto ima u rukavu jer se pola fajla nad kojim radis nalazi na disku i konstanto brlja po virtuelnoj memoriji. Najjeftiniji i najbrzi nacin je da prvo stavis bar 1Gb rama i to je minimum sa kojim treba da baratas.

U svakom slucaju, ako ti ni to ne bude dovoljno, mozes taj ram iskoristiti u novoj, dual masini, tako da je to prvi korak koji treba da uradis. Mislim da ce ces se sloziti da je ovo vrlo, vrlo racionalan predlog
 
Odgovor na temu

nikola_pejcinovic
Novi Pazar

Član broj: 32160
Poruke: 31
195.178.35.*



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 14:39 - pre 238 meseci
OK. Ali posto meni ipak treba brza masina sta mislite o ovom procesoru CPU AMD64 3500+. Da li bi to bila dobra i isparvna kupovina. Planirao sam da nova masina ima minimum 1GB rama ali nebih nadogradjivao nista na stari komp jer njemu je vec godinu dana mucenja.

Pozdrav!
IDEMO SVI NA IBIZU, IBIZAAAAAAAA!!!!!
:::::::::::::::>>>IBIZA<<<:::::::::::::::
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 15:14 - pre 238 meseci
Citat:
McKracken: Storme, 1Gb rama nije bas mnogo RAM-a. :)...


Slažem se. Zato sam i rekao "bar". Možda nije dobra formulacija, trebalo je da kažem "minimum", što sam i mislio. Dakle 1GB je apsolutni minimum za dual mašine. Poželjno je što više. Primera radi, Tyan ploče za dvoprocesorske sisteme primaju po 8 ili čak 16GB RAM-a. A to nije slučajno.


@nikola_pejcinovic

Da li bi AMD64 3500+ bio dovoljan. Ne znam, po tvojoj priči za šta koristiš mašinu, siguran sam da bi bio. Ono što je fakat, to je da posao kojim se baviš ni izdaleka nije najzahtevniji (ma koliko ti to izgledalo tako), a teška artiljerija je namenjena za mnogo više. U tom cenovnom rangu NE POSTOJI bolji procesor, ma šta neki pričali za Prescott EE, Xeon itd. Ono što je bolje od tog procesora je Athlon FX ili Opteron, ali se onda postavlja pitanje isplativosti čitavog projekta, pošto su ti procesori premda najbolji - ipak preskupi, pogotovo ako se njihov potencijal ne koristi do maksimuma, što je za obradu grafike malo teže.

Ako ipak ideš na Athlon 64, preporučujem da uzmeš noviju verziju, prilagođenu socketu 939, koji je budućnost, da ne bi prošao kao nesrećni vlasnici P4 Willameta, koji su ostavljeni na cedilu sa starim socketom. Tu onda opet imamo problem sa cenom, jer je izbor ploča za S939 podosta uži, a gde je uži izbor, više su cene.

I na kraju, opet se vraćamo na isto. U bilo kojoj varijanti, najbolje će biti ako mašinu opskrbiš sa PUNO RAM-a i najbržim diskovima (2xWD Raptor). Inače, što se prethodne konfiguracije tiče, McKracken je u pravu - teško da si ti iskoristio sav potencijal procesora u radu sa ogromnim slikama, jer je u 99% slučajeva procesor taj koji čeka, što na memoriju, što na disk. Možda ova fraza "99%" zvuči otrcano, ali veruj mi da je tako.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

nikola_pejcinovic
Novi Pazar

Član broj: 32160
Poruke: 31
195.178.35.*



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 15:41 - pre 238 meseci
OK. Znaci AMD64 3500+ s obzirom da je najnoviji i koristi socket 939.
Hvala Svima!

Pozdrav!


IDEMO SVI NA IBIZU, IBIZAAAAAAAA!!!!!
:::::::::::::::>>>IBIZA<<<:::::::::::::::
 
Odgovor na temu

ramzes
Srbija

Član broj: 31706
Poruke: 147
*.mobtel.co.yu



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 15:45 - pre 238 meseci
StORM48

Pa čovek se već opredelio za socket 939 ukoliko bude uzimao AMD64, a koliko sam ja upoznat sa AMD64 procesorima, za socket 754 nije ni izbačen 3500+ , već 3400+, a ja sam mu našao u par BG firmi baš AMD64 3500+ za socket 939!
Što se tiče ploča za socket 939, da u pravu si, ponuda na tržištu je očajna, barem kod nas, sve se svodi na Asus ili MSI modele, ali i pored toga, cene nisu ni toliko velike, ranga 120e, što je morate priznati jeftinije i od nekih i875 , i915 ploča!
I ko god da kaže da je Prescoot bolji od AMD64 ( naročito onih za socket 939, pojavom ovog socketa gubi se oznaka FX za AMD procesore ) procesora, ne zna šta priča, jer AMD na ovom polju trenutno suvereno vlada!

Rest of the gang

Čovek se samo dvoumi da li da uzme sistem baziran na single AMD64 3500+ socket 939 procesoru ili da uzme sistem zasnovan na dual AMD cpu na nekoj Tyan ili MSI ploči, obzirom da je kako reče Nikola razlika izmedju ta dva sistema nekih 40-50e!

Memorije normalno da treba mnogo, ali ako uzme sada 1gb, i posle par meseci još 1gb, mislim da neće imati problema, memoriju je lako nadograditi, na procesoru i matičnoj čovek ne želi da se zezne obzirom da je to najskuplji deo hardvera, a posle kupovine malo ko će mu, bar u skorije vreme raditi upgrade, obzirom da to spada u high class komponente i da je trenutna potražnja za tim gotovo nikakva! A pošto njemu treba jak sistem očigledno za max. ozbiljan posao, pretpostavljam da ima i firmu, znači da će kroz posao otplatiti i procesor i matičnu, a stabilnost sistema mu je najbitnija stvar, pored brzine, jer kao što je neko rekao, dokle god računar čeka tebe i tvoje komande da odradi neki posao, dobro je, al kad ti počneš da čekaš računar, e onda do k***a!

Moje mišljenje!!!!!!!!!

poz!
Ako im ne možete objasniti... Zbunite ih!!!

 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.dial.b92.net



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 19:19 - pre 238 meseci
a zasto ne kupis neko sporiji xp a za razliku u ceni jos 512mb ram ili tako nesto?
vise ces primetiti razliku izmedju 1gb i 2gb ram nego izmedju 3000+ i 3500+
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 19:48 - pre 238 meseci
@ramzes, poenta price je to sto trenutnu sporost koju Nikola zeli da sredi izaziva upravo nedostatak memorije.

Moze da uzme i TurboSlank128 na 99Ghz sa manje od 2Gb memorije, moze da se slika jer ce drljati i drljati po diskovima.

Narocito je pogresna prica "memoriju je lako nadgraditi" to rezonovanje "Kupicu Ferarija, pa cu posle lako sipati gorivo" i standardna greska koja se javlja kod odabira komponenti. Sta ti vredi da se ne zeznes pri kupovini procesora, kad ga ne koristis ni 50% jer si ustedeo na memoriji? Dok sustignes da procesor radi koliko moze, vec je proslosuvise vremena i vise bi ti se isplatilo da si imao makismalno iskoriscen procesor sve to vreme :)


Za obradu grafika, i jako velikih fajlova jedina stvar koja ima uticaja je memorija i hard disk. Pojacavanje svega ostalog, samo podrazumeva da ce dobiti skuplju masinu koja isto lose radi :)

Da budem precizan, sve dok cujes hard disk kako drlja dok obradjujes sliku, nisi iskoristio maksimum iz procesora, cak ni blizu makismuma
 
Odgovor na temu

ramzes
Srbija

Član broj: 31706
Poruke: 147
*.mobtel.co.yu



Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?20.09.2004. u 20:20 - pre 238 meseci
Mislim da je FastFatReduce @ 1500GHz bolja kupovina, al ajde.....! ;-)))

U redu, znaci vasa preporuka je da treba mnoooooooooogooooooo memorije, a slabiji cpu i moci ce u isto vreme da radi i u Photoshopu i u Corelu sa filterima i renderovanjem! Mada, ne slazem se bas sa MCKRACKEN-om oko onog da je u pitanju standardna greska rezonovanjem "Kupicu Ferarija, pa cu posle lako sipati gorivo"! Ja sam rekao u roku od par meseci, a ne par godina da ce odraditi upgrade, tj. dodati jos 1gb memorije, znaci max. 2-3 meseca!

Onda, Nikola, menjam moju preporuku za kupovinu sistema!

Obzirom da si u drugoj temi napisao da bi izdvojio max. oko 800e samo za cpu, mobo i vga, lepo uzmi jednog Intela na 2.8GHz Northwood jezgro na nekoj i865 ploci koja u vecini slucajeva moze da stane rame uz rame sa i875 plocom, Ati R9800se karticu, i ostace ti jos oko 300e za dodatnu kupovinu memorije! To znaci da ces pored 1gb memorije koju si vec planirao da uzmes imati oko 300e za dodatnih 1gb memorije, a i vise! A ako ti bude nedostajalo procesorske snage, Intela lako mozes da oc za par stotina MHz a da pri tom ne narusis stabilnost samog sistema!

Znaci, imace jak procesor, na kvalitetnoj ploci sa relativno jakom grafikom i preko 2GB memorije!!!

Slazete li se onda sa ovim????

Ako im ne možete objasniti... Zbunite ih!!!

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Sistemi sa dva procesora?21.09.2004. u 03:00 - pre 238 meseci
@ramzes i svi ostali

Nisam uzimao u obzir konkretan Athlon64 3500+, već uopšteno Athlon64, zato sam pomenuo mogući problem sa socketima. Tačno je da 3500+ postoji samo u S939 varijanti. Što se tiče cena ploča i dostupnosti, tu se ne slažem, jer cena koju si pomenuo (120 evra) važi samo za uobičajene ploče, a ne Dual, o čemu sve vreme diskutujemo. A opet, kada su dual ploče u pitanju, cela stvar je još više škakljivija u odnosu na standardne ploče. Procesori na dual pločama rade u sasvim drukčijem režimu od standardnog, te klasa ploče igra veliku ulogu.

Ono što bi mene zabrinulo pri odabiru komponenti za neki dual sistem, koji bi sastavljao kod nas su upravo ploče. Izbor u kome gravitiraju MSI i ASUS je blago rečeno - jadan. MSI je u poslednje vreme postao naširoko i nadugačko poznat po čuvenom CL problemu (iz milošte, Capacitor Leakage, zanimljiv problem sa kondenzatorima *&@#$ kategorije), tako da njihove ploče ne bi ni izdaleka razmatrao kao kupovinu u za koju se vezuje termin "stabilnost".

Tyan bi, kao jedan od najprestižnijih proizvođača ploča, u ovoj priči mogao da bude onaj Ferari odozgo, samo da nije jednog problema - Tyan je prilično troma kompanija, navikla da radi uglavnom po porudžbini i verovali ili ne, nisu još uvek primetili izlazak socketa 754, a kamoli 939. Izgleda da ih zanima samo opteron (S940). Drugi problem vezan za njih je cena - njihova najjeftinija ploča više klase košta oko 570 evra, što daleko prelazi prihvatljive granice u ovom slučaju. Ja bih te pare dao samo za server od kog mi zavisi goli život.


I sada se opet vraćamo onom glavnom: Uzimao drugi procesor i ploču ili ne, memorije moraš imati dosta, kao i brze diskove, da bi primetio neki dobitak na performansama.

A kada je u pitanju prelazak na Northwood, tu se nikako ne slažem. U nekim situacijama to bi bio prelazak s konja na magarca. Čak i da se nešto dobije, radi se o par procenata, što nikako ne bi opravdalo neminovne troškove prelaska na drugi sistem, koji bi bili tek malo manji (ili čak isti), nego da se uzme nešto dosta jače. A o OC-u ne vredi raspravljati. Ma koliko neki procesor bio stabilan pri overkloku, stabilniji će biti kada nije overklokovan, a to je poenta.

Uostalom, u celoj ovoj priči ja sam zagovornik dve moguće solucije - ili uraditi sve ovo sa dual mašinom (ili uzeti single sistem sa A64) ili ostati na starom Bartonu, pri čemu bi se dodalo još memorije i brži diskovi u RAID-u. Northwood tu jednostavno nema šta da traži. Sa svojim, ipak niskim cenama, A64 je trenutno definitivno BestBuy.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Sistemi sa dva procesora?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7321 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.