Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lova, programiranje i politika

[es] :: Advocacy :: Lova, programiranje i politika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10293 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Lova, programiranje i politika08.09.2004. u 23:14 - pre 238 meseci
Sestra po metli prethodne teme. Slučaj je da ste programer (aka developer) i vaša firma (iz ovog ili onog razloga) menja ciljnu platformu - prelazi sa Windowsa na Unix. Pretpostavka je da imate dugogodišnje iskustvo u VB.

Sa kakvim se poteškoćama suočavate i koliko bi vam teško pala promena (aka tranzicija) platforme? Zalažete se (aka lobirate) u firmi da se ne donese takva odluka, podsećate se gradiva sa fakulteta (pretpostavka) ili tražite novi posao?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika08.09.2004. u 23:37 - pre 238 meseci
A što bi to neko radio? Za prelazak na unix bi morali da imaju i programere a ne samo vb kliktere, a školovanje takvih je skupo...
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 00:04 - pre 238 meseci
Otkud znam? Tako glasi zadatak...
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.bos.east.verizon.net



+6 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 01:47 - pre 238 meseci
Sa Windows + VB na Unix + ?

Jedna stvar je ako se pređe na recimo Java + IntelliJ, a sasvim druga ako je ciljna platforma vi + C.

Što se promene posla tiče, ne verujem da bi promena platforme sama po sebi bila razlog da dam otkaz ako mi posao inače odgovara.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 05:18 - pre 238 meseci
Ne verujem da bi se bilo ko odlučio na otkaz tek tako čak i da mu okruženje baš i ne prija toliko. Osim, ako si baš siguran da ćeš lako naći drugi posao. Doduše, kako je Tata primetio, pitanje je nedorečeno.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.matf.bg.ac.yu

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 10:00 - pre 238 meseci
Citat:
Dragi Tata: Sa Windows + VB na Unix + ?

... + Hbasic

http://hbasic.sf.net
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 12:51 - pre 238 meseci
@DT

Znam da tebi ne bi predstavljao problem prelazak na drugi OS (pominjao si da i inače razvijaš softver za Unix), interesuje me koliko je to teško za VB programera. Ako te ne mrzi, možeš li malo obrazložiti realne probleme koje ga čekaju u slučaju prelaska na vi + C/C++, odnosno Javu.
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.korisnici.absolutok.com



Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 13:56 - pre 238 meseci
evo recimo ja nisam programirao na linux-u, ali
sam programirao u C++-u, Pascal-u, VB-u (dosta dos i windows verzija)

prvo sam jezik :
- sto se prelaska sa VB na C++ tice skoro da nema sanse, problem je sto je manje od 10% VB programera koje sam sretao u stanju da shvati alokaciju i dealokaciju memorije

- isto vazi naravno i za paskal, ali zbog sintakse bi ipak bilo teze praviti greske sa alokacijom

- sto se tice prelaska na javu zbog postojanja garbage collectora prelazak bi bio znatno laksi

nazalost ovo je verovatno najmanji problem (sintaksa)

drugi problem je integrisano radno okruzenje, koje pre svega mora da bude kvalitetno,
jer bi u suprotnom (recimo koriscenjem VI-a kao editora kako je neko predlozio )
produktivnost prosecnog VB programera pala nekoliko puta.

predlog je Borlandov Kylix, ili IBM-ov java IDE, osim ako se nije pojavilo neko KVALITETNO besplatno radno okruzenje (pod kvalitetno nemislim na milion funkcija, nego na potpuno integrisano, i sto konzistentnije, sa sto manje gresaka pri cestim operacijama)
koje ce omoguciti bivsem VB programeru da ni jednom u zivotu nevidi linux (niti bilo koji drugi) komandni prompt,
ili da edituje neki tekst fajl sa podesavanjima (fajl u kome se ne nalazi kod)

treci problem, i verovatno najveci je nova biblioteka klasa na koju je potrebno navici se, tu vec nema pomoci, osim ukoliko dobri ljudi najzad ne zavrse mono, i prebace #Develop (koji za sada nespada u kvalitetno radno okruzenje nazalost) na linux platformu






So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 17:19 - pre 238 meseci
U stvari, priznajem da mi se dopada ova tema. Dinke, otvori oči da je mangupi ne upropaste ;)

VB programer najčešće pravi "rich client" poslovne aplikacije. U principu, kompetentan VB-ovac treba da dobro poznaje principe kreiranja korisničkog interfejsa, rad sa DBMS-om (najčešće MSSQL ili Access, mada često i Oracle) uključujući solidno poznavanje SQL-a a neretko i pisanje stored procedura u T-SQLu, pravljenje izveštaja u Crystal Reportu, i bar pomalo Win32 API.

Ako se u firmi donese odluka o prelasku na neki Unix pod pretpostavkom da se i dalje razvija isti tip aplikacija, jako je važno da se obezbede alati koji pružaju sličnu funkcionalnost. Recimo, moguće je razviti takvu aplikaciju u C-u (iz vi-a ili emacsa) sa GTKom, pristup bazi preko sirovog ODBC-a, a da se izveštaj generiše "ručno" kao plain text ili recimo neki markup jezik, ali takav izbor alata bi bio prilično frustrirajući za većinu VB programera. Sa druge strane, ako bi mu dali neki dobar Java IDE i dobru alatku za kreiranje izveštaja, prelaz bi bio mnogo bezbolniji, posebno ako programer ima iskustva sa VB.NET-om koji je OO jezik za razliku od starijih verzija.

U stvari znam jednu domaću firmu gde su prešli sa razvoja GIS aplikacija u VB+ACAD+Access na internet aplikacije u LAMP. Platili su konsultanta da ih uvede u tu tehnologiju, a posle su se sami snalazili. Doduše, to verovatno nije merodavan primer, jer su promenili vrstu aplikacija koje su pravili.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 18:05 - pre 238 meseci
Ako je u pitanju prelazak VB -> Java, onda je to verovatno jako slično kao npr. VB -> C# i moja ocena bi bila da problema zaista ne bi trebalo biti, ako se radi o iole iskusnijem VB programeru.

Pri prelasku sa Windows/VB na *nix/C++, u stvari, problem je sam C++ koji zahteva dobro poznavanje i iskustvo. Dakle, tu je, po meni, manje bitno to što menjamo OS: skoro iste probleme bi imao pri prelasku Windows/VB -> Windows/VC++.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.verat.net

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 18:40 - pre 238 meseci
Kada bih ja bio u sličnoj situaciji, odmah bih tražio drugi posao. Ne zato što imam bilo kakve ideološke predrasude, već zato što zaista mislim da bi jedan takav prelazak bio veoma bolan kako za kompaniju tako i za developere. Po mom skromnom mišljenju, ne verujem da je ova situacija ostvariva u realnosti.

@degojs
Mislim da su Java i VB dosta različiti, pre svega u sintaksi. O nazivima klasa, paketa i sl da ne govorim. Mozda ima sličnosti kod razvojnih okruženja, mada koliko sam upućen VB aplikacije se najlakše razvijaju (sa par klikova) dok kod Jave to ide znatno teže (barem kada je slučaj sa AWT-om i SWING-om). Mislim da je već raspravljano o prelasku sa VB na VB.net (ili C#) u .NET forumu, i svi su se složili da migracija nije baš lagana. Naravno, VB programeri su tradicionalno manje plaćeni od Java/C/C++/C# grupacije, te bi takav prelazak osim stresa doneo makar neke pogodnosti u vidu $$$ :)

Just my 5 Euro cents :)

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 21:18 - pre 238 meseci
Gle dinke, ako nema razlike u sintaksi, paketima, nazivima klasa --- onda nema ni govora o nekakvom "prelazu", zar ne? Stvar je u tome da je Java, kao i C#, mnogo lakša za ili prelazak sa VB ili totalnog početnika, od C++.

Citat:
VB aplikacije se najlakše razvijaju (sa par klikova)


Nisam uopšte siguran da te pratim. Ako misliš na GUI, onda je to tačno, VB je po tom pitanju vrlo dobar, čak i bez third-party kontrola. U situaciji gde je potrebno koristiti neku napredniju kontrolu može da se kaže da korišćenje tih third-party kontrola (npr. UltraGrid) podrazumeva kupovinu istih. Pa jeste, ali koliko vremena ($$$) je potrebno da in-house tim sam razvije takvu kontrolu, koja je ovde već u nekoj verziji npr. 4 ili 5 što znači da je masa bagova ispravljena, verovatno je unapređena prema feedbacku od klijenata i slično. Dobiva se odlična dokumentacija i podrška.

Naravno, VB ne treba gurati gde mu nije mesto, što valjda vredi za sve alate (već pre rekoh, nisam siguran da će neko praviti web aplikaciju koristeći C++. Možda neki delovi, ali uglavnom prolazi i bez toga. Usput, VB se bez problema koristi za pravljenje ActiveX DLL-ova koje onda lepo koristiš u npr. ASP rešenjima). Doduše sve to polako ali sigurno ustupa mesto .NET-u na Windowsu.

Što se plaćanja tiče, svakako vredi to što si rekao, a posebno u slučaju VB.NET vs C#. Za skoro pa isti alat, plaćen si više ako prodaješ C# znanje. Što opet možeš da gledaš i drugačije: ako si naručioc posla možeš jeftinije da prođeš a da dobiješ istu stvar. Šta znam..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 21:31 - pre 238 meseci
Citat:
dinke:
Kada bih ja bio u sličnoj situaciji, odmah bih tražio drugi posao.


Sve zavisi - da li radiš kao one-man-band ili u kompaniji.

Ako je reč o radu u kompaniji, ja ne bih tražio drugi posao, to uvek mogu da uradim. Sa druge strane, ako će kompanija da mi pomogne u savladavanju druge platforme (a najčešće hoće - poslaće te na kurseve i slično), ne vidim zašto (ako imam i želje da naučim, naravno; ovo se donekle podrazumeva ako si "computer-geek" :) ne bih iskoristio priliku da svoj rezime poboljšam i sa tim, pa makar na kraju ispalo i samo površno poznavanje druge platforme, opet bolje nego nikakvo.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 21:59 - pre 238 meseci
Generalno, živimo u doba kada treba biti jako fleksibilan i prilagodljiv na poslu. Pre 4 godine kad sam počeo da radim u ovoj kompaniji (u stvari, to više nije ista kompanija - otkupljena je od jedne druge) tim u kom sam radio je izgledao jako drugačije nego sada: tad smo se bavili "bleeding edge" razvojem mašinskih prevodilaca u čistom ANSI C++u, tim je brojao 50-ak ljudi različitih profila, bilo nam je važno da podržavamo razne platforme, a Linux je izgledao jako atraktivno. 4 godine kasnije, od cele te ekipe nas je ostalo 6 (!!!), premešteni smo iz San Dijega u Boston (to nikako ne mogu da im oprostim), magična reč je ROI (return of investment), sav novi razvoj se obavlja u C#-u, Windows je jedina platforma koja se uzima u obzir.

Šta hoću da kažem? Ne smeš da budeš rigidan ("odmah ću da tražim novi posao gde se koristi moja omiljena tehnologija") ako želiš da opstaneš u ovom poslu. Ako ti se pruži prilika da naučiš novu tehnologiju o firminom trošku - zgrabi je oberučke. Može samo da ti koristi. Naravno, postoje i slučajevi kad oceniš da je to korak nazad u tvojoj karijeri i tu onda verovatno treba tražiti drugi posao.

Da se vratim na konkretan slučaj. Stari VB je mrtav u svakom slučaju - programeri će morati da pređu ili na .NET ili na nešto drugo i prelaz nije jednostavan ni u kom slučaju. Ako je firma već spremna da organizuje i finansira prelaz na drugu platformu, zašto ne iskoristiti priliku? Uostalom, šta je alternativa? Dati otkaz i tražiti posao kao VB6 programer?
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.verat.net

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 22:38 - pre 238 meseci
Citat:
If you can make one heap of all your winnings
And risk it all on one turn of pitch-and-toss,
And lose, and start again at your beginnings
And never breath a word about your loss ...

OK, a sada da ostavimo Kiplinga na miru :) Degojs && Dragi Tata, sve što ste rekli stoji ali kao što već rekoh, mislim da je šansa u realnosti da velika kompanija napravi takav prelaz mala.

Ali ajmo još malo o "šta bi bilo kad bi bilo" :) Dakle, ja bih se zaista teško osim ako drugih mogućnosti nema, odlučio da bacim sve što znam i počnem da učim sve ispočetka. Kursevi koje bi firma platila bi doduše to olakšali, priznajem. Naravno, znam reći ćete to je sve slično, ako znaš VB na Windowsu lakse ćeš naučiti C na Unixu ali ... postoji i nešto što se u psihologiji zove "negativan transfer" - znanje koje ti oteževa da stičeš nova znanja :) Da ne pominjem godine, ja lično sve što sam stariji sve me više mrzi da spavam za računarom proučavajući neku tamo w3c reviziju soap 1.2 i sl...

Btw, Irvin Welsh (koga degojs voli da citira) bi imao štošta da kaže na ovu temu :))

 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika09.09.2004. u 22:55 - pre 238 meseci
Situacija koju sam postavio je hipotetička i postavljena čisto radi analize, što ne znači da je nemoguća, ali jeste malo verovatna. Više puta smo ovde pominjali kako su danas donete odluke češće našle uporište u političkim nego ekonomskim činiocima.

Nemanja je pravilno primetio da VB programere čeka tranzicija i to će sigurno najlakše biti ka C#, koji (zanemarimo trenutno mono i njegov razvoj) zasad na Unix platformama nije u upotrebi.

Iako nisam programer, takođe poput dinketa smatram da bi prelazak sa VB na C++ bio bolan. Koliko je iskustva koje je sticano godinama sada realno upotrebljivo? Da li možda čak i šteti pri učenju nove tehnologije? Lako je preći sa C++ na VB, ali da li isto važi i kada se ide u suprotnom smeru?

Priznajem da ja sa godinama sve teže pristajem da menjam ustaljene navike i težim da što više automatizujem stvari (skripte koje sam pisao pre X godina, a još uvek ih koristim uz minimalne izmene). Da li je ekvivalent kod vas programera ponovno korišćenje ranije napisanog koda, koji bi sada postao neupotrebljiv?

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 13:42 - pre 238 meseci
Citat:
popeye: Situacija koju sam postavio je hipotetička i postavljena čisto radi analize, što ne znači da je nemoguća, ali jeste malo verovatna. Više puta smo ovde pominjali kako su danas donete odluke češće našle uporište u političkim nego ekonomskim činiocima.


Uopšte ne vidim da je to toliko neverovatna situacija. Kao što rekoh, sarađivao sam sa jednom domaćom firmom koja je prošla kroz sličnu tranziciju. I inače je trend da se sa rich klijenata prelazi na Web aplikacije gde je to moguće.

Citat:
popeye:
Iako nisam programer, takođe poput dinketa smatram da bi prelazak sa VB na C++ bio bolan. Koliko je iskustva koje je sticano godinama sada realno upotrebljivo? Da li možda čak i šteti pri učenju nove tehnologije? Lako je preći sa C++ na VB, ali da li isto važi i kada se ide u suprotnom smeru?


Znanje bilo kog programskog jezika nikako ne može da škodi kad se uči drugi programski jezik. Naravno, najčešće je potrebno naučiti da se razmišlja malo drugačije, ali to je neuporedivo lakše nego krenuti od nule. Sad, što se tiče VB na C++ ne znam ni sam (ja sam išao u obrnutom smeru). C++ jeste komplikovan, ali je po meni osnovni problem što ga većina ljudi uči na potpuno pogrešan način - odmah se zapletu u detalje niskog nivoa kao pile u kučine umesto da koriste gotove stvari iz standardne biblioteke. Nažalost, neke popularne knjige (Eckel) podržavaju ovakav naopak pristup.

Evo šta Stroustrup kaže o tome: http://www.research.att.com/~bs/new_learning.pdf

"One conventional answer to the question ‘‘Which subset of C++ should I learn first?’’ is ‘‘The C subset of C++.’’ In my considered opinion, that’s not a good answer. The C-first approach leads to an early focus on low-level details. It also obscures programming style and design issues by forces the student to face many technical difficulties to express anything interesting."

Citat:
popeye:
Priznajem da ja sa godinama sve teže pristajem da menjam ustaljene navike i težim da što više automatizujem stvari (skripte koje sam pisao pre X godina, a još uvek ih koristim uz minimalne izmene). Da li je ekvivalent kod vas programera ponovno korišćenje ranije napisanog koda, koji bi sada postao neupotrebljiv?


Uglavnom da. Ako je neko razvio tipičnu VB+MSSQL+Crystal Reports aplikaciju, bojim se da će malo (nimalo?) toga moći da iskoristi prilikom promene platforme.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 14:18 - pre 238 meseci
Kod koji je namenjen da radi u samim bazama (T-SQL, PL/SQL) ostaje.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net



+18 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 16:27 - pre 238 meseci
Ako firma stvarno menja platformu na kojoj radi, onda to verovatno radi sa dobrim razlogom - mozda je ta platforma jeftinija, bolja, laksa za odrzavanje, stagod. U tom slucaju verovatno ce i jos neko da se doseti iste te stvari, tako da i ne bi bilo lose ostati u firmi i preci na novu platformu, ionako ce oni da odrade tranziciju (trening, podrazumevano manja efikasnost, itd.).

Moguc je i drugi scenario gde firma naizgled neopravdano menja platformu. Tu se ne slazem sa Nemanjom, uvek je moguce naci drugi programerski posao, pogotovu u Americi. Tim pre ako covek nije ogranicen na genericko programiranje vec ako ima i neku specijalizaciju.

Ovo nije nefleksibilnost: ovo je usmerenost karijere - ja necu da mi 'tamo neko' odredjuje put u karijeri ako se ja sa tim ne slazem. To sto ce moja firma da predje na VB a ja to ne smatram da je pravi korak ne znaci da treba da sedim i da to radim.

Ukratko, zelim da ja odlucujem sta ja radim, a ako to zahteva menjanje platforme, so be it, ne bi bio prvi put. Ali nije neophodno da to radim ako ne postoji valjan razlog.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Lova, programiranje i politika10.09.2004. u 16:53 - pre 238 meseci
Citat:
Reljam:  Tu se ne slazem sa Nemanjom, uvek je moguce naci drugi programerski posao, pogotovu u Americi.


Ogradio sam se da treba tražiti novi posao ako smatraš da je promena loša po tvoju karijeru. Scenario koji je dao Popaj ne verujem da znači korak unazad - prelazak sa VB6 na Javu (ako je u pitanju Java) je po meni korak napred, a to što se kao razvojna platforma koristi Unix a ne Windows znači samo da dodaš reč "Unix" u rezime. E sad, ako bi se prešlo ne na Javu, nego npr PHP ili Perl, onda bi se već moglo razmišljati o traženju novog posla.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Lova, programiranje i politika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10293 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.