Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji programski jezik? C#???

[es] :: .NET :: .NET Desktop razvoj :: Koji programski jezik? C#???

[ Pregleda: 5104 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zechostar
Obradovic Zvezdan

Član broj: 30321
Poruke: 26
*.vdial.verat.net



Profil

icon Koji programski jezik? C#???02.09.2004. u 21:53 - pre 238 meseci
Treba mi pomoc...

Zeleo bih da pojacam svoju biografiju nekim programskim jezikom zbog iseljenja u inostranstvo, pa me zanima koji programski jezik je najbezbolniji za ucenje za nekoga ko do sada nije imao nikakvih dodirnih tacaka sa programiranjem (HTML se ne racuna...)?

Meni se cini da je C# najaktuelniji, a i dosta se trazi napolju, pa me zanima koje su to varijante programa najvaznije za ucenje - zbunila me je gomila .NET, Visual C# i slicnih varijanti.

Sta je to konkretno sto moze da se radi sa C# kada se savlada pocetno/srednji nivo?

Voleo bih da mi korektno odgovorite je uskoro treba da saljem aplikaciju (posle imam fore godinu dana da naucim da radim bar neke stvari u njemu). Od citanja diskusija na ovom forumu sve mi se pomesalo.

I jos nesto - sta mi je od programa potrebno da mogu da radim sa C#?

Ajd' pomozite nekom ko skoro nista ne zna o ovome, a voljan je da nauci.
Thanx!!!
 
Odgovor na temu

nsaric

Član broj: 28173
Poruke: 16
*.wifi-01.sa.lol.ba.



Profil

icon Re: Koji programski jezik? C#???02.09.2004. u 23:10 - pre 238 meseci
C# je dosta dobar jezik i jeste trenutno hit u svijetu, a s njim mozes svasta da radis: windows aplikacije, web aplikacije, a sa mono-m i aplikacije za linux

c# je dio .net platforme (trenutno jezici sa kojima mozes da razvijas za .net su c#, visual basic .net - nije isto sto i stari visual basic, managed c++ - doradjeni c++ da bi se uklopio u .net platformu, te j# - microsoftova verzija jave koja nema previse perspektive, te odnedavno borland delphi 8.

nisam bas siguran sta smatras sa pocetnim srednjim nivoom, al vjerujem da bi nakon toga trebao biti u stanju da razvijas aplikacije sa bazama podataka (windows ili web) sto ti se poprilicno dobro placa te haman uvijek postoji potreba za tim.

isto tako, ako se planiras baviti c#-om, mozes odmah uzeti uciti i javu, kako su to dva skoro pa identicna jezika (c# je ofiran djon jave, kao i dosta koncepata .net-a).

preporucio bih ti knjigu od pocetka... c#, ili tako nesto, ima crvene korice s nekim zaraslim tipom na naslovnici

Da bi radio sa C#-om, potreban ti je kompajler (koji dodje uz .net framework koji je besplatan) te neko razvojno okruzenje (teoretski nije potrebno ali pusti se te suplje price :)) gdje je bez ikakve konkurencije najbolji ms visual studio .net 2003, a ako si opterecen licencama, solidan je i sharpdevelop (koji nema podrsku za web aplikacije) te borland C# builder (personal verzija je besplatna, samo sto nije dorastao visual studiou, a editor je dosta losiji i od sharpdevelopa)

nakon sto naucis osnove c#-a, .net framework sdk je dosta dobar te se dalje mozes i sa njim dosta uciti
 
Odgovor na temu

Danko_C
Sabac-NSad

Član broj: 24156
Poruke: 181
*.vdial.verat.net



+2 Profil

icon Re: Koji programski jezik? C#???02.09.2004. u 23:10 - pre 238 meseci
Pozdrav,

U sustini sa C#-om mozes mnogo toga:
1. Da pises konzolne programe (bez GUI)
2. Da kreiras Windows aplikacije i programe koji rade pod Windows okruzenjem
3. Da manipulises bazama podataka preko ADO .NET-a posredstvom SQL-a, Access-a ili mase drugih database alata
4. Da kreiras dinamicke Web strane (XML)
i jos mnogo, mnogo toga....

Ako znas Javu, onda je to dobro jer je sintaksa C#-a i Jave jako slicna, malo lici i na Visual Basic.
C# programe mozes pisati i u bilo kojem text-editoru (Notepad npr) ali je to jako smarajuce i napravices more gresaka. Treba ti .NET Framework (najnoviji je 1.1 ver) koji mozes skinuti i sa Microsoft-ovog sajta.
Najbolje je ako imas Visual Studio .NET 2003 i to je super stvar jer ti se posao jako olaksava. U njemu pored C# imas i C++.NET, VB.NET i J#.NET pakete. Jezik se brzo uci za razliku od C++ i C-a, dosta je razumljiva sintaxa, ali moras DOOOOOBRO da savladas koncepte OO programiranja (objektno-orjentisanog). Najbolje ti je da prvo nadjes na netu neke textove u vezi OO i proucis ih a onda kreni u istrazivanje....

Srecno i nadam se da ces uspeti....
 
Odgovor na temu

sstanko78
Novi Sad

Član broj: 19139
Poruke: 411
*.beotel.net



Profil

icon Re: Koji programski jezik? C#???02.09.2004. u 23:17 - pre 238 meseci
Mislim da bi bilo najbolje da naučiš c++ (MFC .NET ili nešto slično)
C++ jeste jako težak, ali to je najmoćniji jezik.
 
Odgovor na temu

Danko_C
Sabac-NSad

Član broj: 24156
Poruke: 181
*.vdial.verat.net



+2 Profil

icon Re: Koji programski jezik? C#???02.09.2004. u 23:33 - pre 238 meseci
Slazem se da je C++ mocniji od C#-a, ali ako je covek totalni pocetnik, sta da radi naprimer sa pokazivacima (pointerima) u C++, trebace mu samo za njih 4-5 meseci da ih ukapira. U C# ne mora da brine o njima...to je samo jedan mali segment. Ima toga jos prilicno.....
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Koji programski jezik? C#???02.09.2004. u 23:45 - pre 238 meseci
C++ je sve samo ne pocetnicki jezik, i mnogo je teze naci C++ posao sa malo C++ iskustva nego C# posao sa malo C# iskustva.

Tako da uci C# i .NET, to bi trebao da bude najlaksi nacin da pocnes da programiras.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: .NET Desktop razvoj :: Koji programski jezik? C#???

[ Pregleda: 5104 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.