Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TFT ili CRT monitor pitanje je sad???

[es] :: Video karte i monitori :: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24278 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.panet.co.yu



+1340 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???25.09.2004. u 10:17 - pre 237 meseci
Lancia, to sam i uradio..

Meni je razlika toliko velika, da period kada sam koristio CRT licno dozivljavam maltene kao traumu, pa me Storm dirnuo "tamo gde me boli", kada se narugao necemu sto je za ozbiljan rad, bez sumnje, superiorno. "Povukao sam rucnu" kada je i on to konstatovao, sto sam i citirao, a sve iz razloga da manje upuceni ne bi dobili pogresan dojam.

BTW, toliko se zaglibismo u tu crnu boju da ni ja ne rekoh da je savrsena geometrija, koja se ne menja promenom pravca gledanja, i ne uzimajuci u obzir ostrinu i kontrast, meni vec dovoljan razlog da budem na TFT-u.

Naravno, krajnji izbor je uvek lican...
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.panet.co.yu



+1340 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???25.09.2004. u 18:43 - pre 237 meseci
Upitan sam oko ovog Stormovog primera sa tamnom pozadinom, pa evo javno da odgovorim, mozda jos nekome to nije jasno.

Naime, tacno je da se na potpuno crnoj pozadini, cak i najboljem TFT-u vidi pozadinsko osvetljenje sto moze da navede na pogresan zakljucak da je crna na njemu manje crna.

Medjutim, u realnom radu crna boja od koje su npr. slova, tj. same tacke su kod CRT zapravo daleko od prave crne, odnosno svi znamo da je ta "crna" na CRT zapravo jedna nijansa sive, sto potice od njegovog analognog nacina rada i cinjenice da su tacke susedne tim "crnim" bele boje.
To dovodi do toga da su one, umesto crne, zapravo sive. Osim toga, ni tacke susedne tim "crnim" (ustvari sivim) nisu popuno bele nego svetlo sive.

To zajedno dovodi do nejasne i neostre ukupne slike sto zamara oci jer se one (neuspesno) trude da izostre takvu sliku.

Nasuprot tome, kod TFT je zbog digitalnog principa rada omoguceno da tacka koja je susedna i najcrnjoj bude potpuno bela i obrnuto, sto daje taj prijatni kontrast koji omogucava udoban rad, prvenstveno sa tekstom, a i u drugim prilikama. Taj efekat je jos izrazeniji kod DVI prenosa signala.

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???26.09.2004. u 00:32 - pre 237 meseci
Nebojša, čini mi se da su još neki ljudi ovde, osim mene, izneli svoja iskustva koja su prilično slična mojima, po tom pitanju - te ne vidim razlog da i dalje ja tvrdim jedno, a ti drugo. Dosta stvari koje sam ja naveo o TFT-u, očigledno više ne važe za najskuplje (a time i najkvalitetnije modele), a takođe ni neki tvoji utisci ne važe za profi CRT monitore, kakav recimo imam na stolu, a u vezi baš te crne (konkretno, kao što rekoh - na mom CRT-u se crna ne vidi. Izgleda kao da je monitor ugašen). Inače, za oštrinu je zadužena Sony Trinitron katodna cev, što je pomera do granica nemogućeg, verovao ili ne. Mada to znaš i sam, oštrina teoretski ne može da bude ni blizu TFT-a, ali u realnosti razlike nema. Pogotovo kada se u obzir uzme dot-pitch CRT-a (standardno daleko manji), naspram onog kod TFT-a. To je karakteristika koja zaista smeta očima. Nekim ljudima ne smeta - ali meni smeta. Možda je u pitanju samo psihološki efekat, ali da je tako - tako je.

Ako i pođemo od toga da ni CRT ne prikazuje crnu kako bi trebalo, onda ova moja dva TFT-a to ne rade ni toliko. O tome pričam sve vreme. Prihvatam tvoju tvrdnju da Samsung 173P ima karakteristike najboljeg TFT-a, ali problem je što je to svega 2-3% ukupne proizvodnje TFT-a.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.vdial.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???26.09.2004. u 00:57 - pre 237 meseci
Pozdrav,
ja bih da malo rezimiramo: ocito je da postoje dva ne suvise udaljena misljenja koja tretiraju TFT kao napredniju i bolju tehnologiju sa svojim nedostacima. Prioriteti tih nedostataka su formirali, uslovno receno, dva fronta gde u jednom slucaju igracke, filmske i cenovne nedostatke opredeljuju za izbor CRT-a, a u drugom slucaju ostrinu i nezamaranje ociju apsolutno pretpostavljaju pomenutim nedostacima i predlazu TFT. Kako cemo tesko dalje svi zajedno reci nesto novo i podici kvalitet ove teme, predlazem da ostavimo sada korisnicima da se opredele prema svojim listama prioriteta i fokusiramo svoje energije ka drugim temama.
pozdrav
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.65.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???28.09.2004. u 07:28 - pre 237 meseci
Sta je sa zracenjem kod oba modela.Jer ga ima?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???28.09.2004. u 09:03 - pre 237 meseci
Kod TFT-a nema uopste a kod monitora maltene ima samo pozadi. Spreda skoro da nema. Nemoj to da te brine, racunaj da zracenje ne postoji.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu



+629 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???28.09.2004. u 10:24 - pre 237 meseci
Citat:
srki: Kod TFT-a nema uopste a kod monitora maltene ima samo pozadi. Spreda skoro da nema. Nemoj to da te brine, racunaj da zracenje ne postoji.

Vrlo hrabra izjava, naročito poslednja rečenica.
Jedno od udarnih stvari u korist TFT-a (TFT v. CRT) je baš nedostatak zračenja i umaranja oka...
Ostalo je manje-više na starni CRT-a.
Posle tvoje izjave, ispada da je CRT neprikosnoven.
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???28.09.2004. u 10:31 - pre 237 meseci
??? nema zracenja ???
dali shvatate sta govorite, pa kako onda vidite sliku
svetlo je zracenje, pa vecina materijala cak i u mraku zraci (u nevidljivom delu spektra)

mozete govoriti samo o kolicini zracenja iz monitora, i dali je ono stetno, a potpuno je sigurno da svi monitori zrace

samo moja dva penija LOL



So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 01:58 - pre 237 meseci
Tačno je da sve zrači, međutim nisu sva zračenja "gama" zračenja. U tome je stvar.

CRT ekrani emituju upravo takvo zračenje (za razliku od TFT-a).

Inače, zračenje uopšte nema veze sa očima. Katodna cev zrači celo telo, a ne samo oči i to zbog principa na kome radi (akseleracija elektrona koji udaraju po fluorescentnom materijalu i stvaraju sliku). Tako se neki elektroni uspeju "provući" kroz taj sloj i udaraju u vaše telo.

CRT monitori po današnjim standardima (TCO 03 i sl.) toliko malo zrače da je potpuno bespredmetno govoriti o tome.

- Kontrast/osvetljenje - bolji balans, manje vas bole oči, znači ne treba težiti ka "svemirskim" vrednostima, nego ka idealnom balansu. Bolji je TFT.

- Zrnasta struktura slike - što su pikseli sitniji i manji razmak među njima (dot-pitch), to je i slika prijatnija za gledanje. Ova stavka najviše smeta očima, zato stariji TFT-ovi nemaju ni približno prelaznu ocenu. Tipično za TFT.

-Osvežavanje, što veće - to bolje. To je problem kod većine LCD monitora i kod manjeg broja nekvalitetnih CRT-ova.

-Mutna slika, tipičan problem jako loših CRT-ova. Javlja se iz više razloga, a najviše zamara oči. Ovaj problem, zbog načina na koji funkcioniše, potpuno izostaje kod TFT-a.

Nemojte ovo shvatiti kao poziv na raspravu, jer je neće biti. Ovo su samo tehničke činjenice o zračenju i drugim uticajima na zdravlje, ne ulazeći u "osećaj" rada i komfor. To je ipak stvar ukusa.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.12.eunet.yu



+3 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 08:48 - pre 237 meseci
Znaci da TFT ne steti ocima.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.panet.co.yu



+1340 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 17:59 - pre 237 meseci
Storm, vec sam ti preporucio da se ne bavis previse tehnickim pitanjima, jer, po tome kako pises, cini se da o njima malo znas.

Kakve veze ima zrnasta struktura slike sa staroscu monitora??

I najnoviji i najstariji TFT imaju identicnu velicinu tacke i ona iskljucivo zavisi od odnosa velicine ekrana i rezolucije (za 15" i 19" oko 0,3mm, za 17 oko 0,26mm, kod laptopova moze i manje, jer oni cesto pakuju vise piksela po jedinici povrsine od stonih monitora).

To da CRT imaju "manju velicinu tacke" je velika zabluda.

Taj podatak sluzi samo za przenje neupucenih i dizanje cene tim kantama.

Jer, kod CRT je realno potpuno nemoguce i govoriti o velicini tacke kada oni uopste i ne mogu ostro da prikazu izolovano jednu tacku, iz razloga koji sam gore naveo (analogni rad i prelivanje boja, npr. umesto crne siva, pa svetlo siva, pa tek onda bela).

O velicini tacke umesno je govoriti samo kod TFT monitora koji jedini i mogu ostro da je prikazu i ona je, to je potpuno ocigledno, npr. manja na 17" nego na 15".

To sto zoves zrnasta struktura potice od ostrine koju imaju TFT i cinjenice da se vidi svaki piksel (i to vise na 15" nego na 17" jer je veci), za razliku od CRT gde je slika u celini neostra pa se pikseli nemogu precizno ni razaznati. Na to, naravno, nimalo ne utice broj koju proizvodjac navede kao "velicina tacke" zeleci da opravda cenu.

Dalje, osvezavanje je kod TFT prakticno nebitno i mnogi proizvodjaci preporucuju upravo sto manju vrednost (60 Hz), jer ni u kom slucaju se ne moze desiti da se slika "trese" (kao kod CRT ako postavis premali refresh rate), nego je ona na njima uvek potpuno mirna.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 19:11 - pre 237 meseci
Citat:
Jer, kod CRT je realno potpuno nemoguce i govoriti o velicini tacke kada oni uopste i ne mogu ostro da prikazu izolovano jednu tacku, iz razloga koji sam gore naveo (analogni rad i prelivanje boja, npr. umesto crne siva, pa svetlo siva, pa tek onda bela).

Ne znam o cemu pricas, trenutno koristim jeftiniji model CRT monitora i perfektno vidim crnu tacku na beloj pozadini. Nigde nema nista sivo.

Nego, ovo meni i ne smeta, tacka je priblizno iste velicine i na CRT-u i na TFT-u. Vec sam rekao da mi smetaju neonke sa strane koji kvare uzivanje u crnoj boji. Kako da gledam film ako je nocna scena, potpuni mrak, a na TFT-u kao da sijaju reflektori (ovo vazi za svaki TFT, u manjoj ili vecoj meri)? Ako to rese, ja cu prvi da gledam filmove na TFT-u. Do tada nema sanse!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.panet.co.yu



+1340 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 19:59 - pre 237 meseci
Citat:
pctel: trenutno koristim jeftiniji model CRT monitora i perfektno vidim crnu tacku na beloj pozadini.


Kako god da je vidis, njena ostrina i uopste definisanost se ne moze uporediti sa tackom na TFT-u.

Pa upravo tu ostrinu neki proglasavaju za "zrnatost" slike, jer su navikli na smooth (ustvari neostar) izgled na CRT-u
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 20:56 - pre 237 meseci
Nebojša, pročitaj moj post ponovo, pa ćeš videti šta sam rekao.

Kada sam rekao "stariji", nisam mislio na monitore koji fizički "ostare", već na prve "pokušaje" u toj tehnologiji. Preveliki Dot-pitch u kombinaciji sa svemirskom oštrinom kakvu imaju TFT paneli daje efektat "zrnaste" strukture.

A ako još jednom sve pročitaš, videćeš i da je TFT u više kategorija pobedio (iz mog ugla gledanja), jedino što tih par nedostataka mene gotovo potpuno odbijaju od ideje da ih koristim (iako ih imam).

Kao što sam na kraju prethodnog posta rekao - ne želim više da se raspravljam, jer je osim činjenica (koje smo zajedno izneli), sve ostalo JEDINO i SAMO stvar ukusa i individualne dopadljivosti.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 20:59 - pre 237 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Kako god da je vidis, njena ostrina i uopste definisanost se ne moze uporediti sa tackom na TFT-u.
Pa upravo tu ostrinu neki proglasavaju za "zrnatost" slike, jer su navikli na smooth (ustvari neostar) izgled na CRT-u


Pa o tome i pričam - nekome je prosto prijatnije da slika bude "smooth". Zar je to toliko teško prihvatiti? Ne razumem.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 21:11 - pre 237 meseci
Citat:
Pa upravo tu ostrinu neki proglasavaju za "zrnatost" slike, jer su navikli na smooth (ustvari neostar) izgled na CRT-u

Kod CRT-a tacka je kruzic (sto je nekako i prirodniji oblik za tacku), a kod TFT-a tacka je digitalizovana, znaci kvadrat. Meni je potpuno svejedno, necu sad da budem toliki zaludjenik pa da uzmem lupu i gledam kakva je tacka

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???29.09.2004. u 23:32 - pre 237 meseci
Citat:
CRT ekrani emituju upravo takvo zračenje (za razliku od TFT-a).

Inače, zračenje uopšte nema veze sa očima. Katodna cev zrači celo telo, a ne samo oči i to zbog principa na kome radi (akseleracija elektrona koji udaraju po fluorescentnom materijalu i stvaraju sliku). Tako se neki elektroni uspeju "provući" kroz taj sloj i udaraju u vaše telo.

Ma daj, uopste se ne misli na to zracenje. U pitanju je elektromagnetno zracenje monitora ali monitori su sada tako projektovani da se sve to elektromagnetno zracenje reflektuje pozadi. To znaci da pozadi monitor dosta zraci. A to steti ocima. I uopste ne moras da gledas u monitor (otpozadi) vec elektromagnetna indukcija pravi sitne strujice na oku. Mada ako si ispred monitora onda to nema veze jer je tu maksimalno smanjeno zracenje. Mada i dalje ostaje to sto je slika neostra i sto brzo zamara.

Citat:
- Kontrast/osvetljenje - bolji balans, manje vas bole oči, znači ne treba težiti ka "svemirskim" vrednostima, nego ka idealnom balansu. Bolji je TFT.

Pa da, meni je u stvari to najbitnije. Sve ostalo mi je manje vazno.

Citat:
Ova stavka najviše smeta očima, zato stariji TFT-ovi nemaju ni približno prelaznu ocenu. Tipično za TFT.

Ni ja nisam voleo starije modele TFT monitora.

Citat:
-Osvežavanje, što veće - to bolje.
Za TFT to nema veze.

Citat:
Nemojte ovo shvatiti kao poziv na raspravu, jer je neće biti.

Sto, sta fali raspravi? Pa ovaj forum i sluzi za to. Moze samo nesto da se nauci.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.panet.co.yu



+1340 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???30.09.2004. u 00:17 - pre 237 meseci
Duboko sam ubedjen da su meni i mnogim drugima CRT monitori ostetili vid i zbog toga sve ovo pricam. Verujem da ce ovo biti moj posledji post na ovu temu, a zavrsicu ga ovim cudjenjem:

Citat:
pctel:

Kako da gledam film ako je nocna scena, potpuni mrak, a na TFT-u kao da sijaju reflektori (ovo vazi za svaki TFT, u manjoj ili vecoj meri)? Ako to rese, ja cu prvi da gledam filmove na TFT-u. Do tada nema sanse!


Opet filmovi i samo filmovi....

Pa ljudi radite li nesto drugo na racunaru??

Cim se pogleda bilo sta sto nije film, sve postaje kristalno jasno...

Evo i ja cu da kazem: da, za filmove su bolji CRT...

Ali pristao bih da ne pogledam ni na TV vise nijedan film u zivotu, samo da ne moram nikad da gledam u blur-ovan prikaz na CRT-u...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???30.09.2004. u 00:29 - pre 237 meseci
Kao sto je kolega Lancia rekao pre nekoliko dana, mislim da su svi argumenti odavno iscrpljeni i da daljoj diskusiji nema mesta, jer se sve ipak pretvara u sveopstu svađu i prepucavanje. :)

Zato ostavimo sada ostalim posetiocima foruma da odluče na osnovu naših "vrlih" prepucavanja, kojem će se carstvu prikloniti.

Kraj

Pozdrav
 
Odgovor na temu

markolazarevic
Gornji Milanovac

Član broj: 35574
Poruke: 943
*.absolutok.net.



+5 Profil

icon Re: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???28.04.2006. u 01:36 - pre 218 meseci
I je l' se promenilo nešto posle 1.5 godine?
 
Odgovor na temu

[es] :: Video karte i monitori :: TFT ili CRT monitor pitanje je sad???

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 24278 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.