Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Riknula mi memorija - ima li oporavka.

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Riknula mi memorija - ima li oporavka.

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 8964 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:19 - pre 239 meseci
"luft u zupcanicima"? Pocinje da gresi? Debakl civilizacije? Run for your lives, machines are attacking..... Superheroj sa lemilicom napada Skajnet .... Uf .. pogresan film...

Sad pricas o stvarima koje ne kapiras bas najbolje... Covek da postavlja sa preciznoscu od jedne desete ili preciznije? Jel znas o cemu pricas?

Daj odgovori na par onih pitanja koje sam postavio gore, pre nego sto se dodatno ukopas :)


Citat:
Sa druge strane covek pogleda, postavi, pritisne, pusti i ako nije pomerio u medjuvremenu zna da je uradio dobro.


Ovo je vrh.. Jos i da pljune preko ramena protiv uroka...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:23 - pre 239 meseci
Citat:
Ma mislio sam na centriranje a post se nekako izmakao kontroli ;)

Pa izgleda da i B. Basic misli da je problem centriranje, ali kazem vam, samo paziti na dva na uglovima dijagonalno, i svi ostali su na svom mestu. Drhtanje ruke naravno ne dolazi u obzir, tesko da ce neko biti dovoljno smiren da to prvi put u zivotu uradi bez greske, ali brzo se razvije vestina i preciznost.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:26 - pre 239 meseci
Citat:

Tolerancija od centralnog polozaja je oko 0.1 mm. Mislis da covek ne moze da postigne takvu (i vecu) preciznost?


Moze 1, 2, 5, 10 mozda i 50 puta, mada mislim da ispod 1 mm covek nema sanse bez specijalnih alatki koje koce stvar... da moras da zalemis 10000 cipova dnevno verovatno bi poludeo ili dobio neku bolest :) A posle 100-tog komada bi verovatno prestao da obracas paznju i automatizovao proces u mozgu a time i otvorio vrata za greske big time. O brzini da ne govorimo - izvini, a ko bi uopste lemio desetine hiljada cipova dnevno?!

Lemljenje je definitivno stvar koju masina radi bolje od coveka - bar kada su industrijske razmere u pitanju... pctel, ne koriste se one za dzabe, da nije bolje.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:32 - pre 239 meseci
Citat:
Daj odgovori na par onih pitanja koje sam postavio gore, pre nego sto se dodatno ukopas :)

McKracken, vidim da trolujes i postavljas retoricka pitanja, pitaj nesto konkretno i vrlo rado cu ti odgovoriti. Evo, pregledao sam detaljno i jedva nadjoh jedno:
Citat:
Na osnovu cega se tvrdite da je "rucno radjeni" lem bolji od masinskog?


Nije sustina u tome da li je bolji, vec pokusavam moderatoru Basicu da objasnim da nije ni losiji... da je upotrebljiv... da se rucno posao moze odraditi kvalitetno... da popravljena stvar moze da funkcionise godinama... da se nove stvari kvare nekada i cesce nego pazljivo servisirane...
Jeste li se vi svi koji ucestvujete u diskusiji ikada bavili serviserskim poslom ili pricate na osnovu nekid predrasuda?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:33 - pre 239 meseci
Samo mi odgovori na pitanje "kako proverava da li je lem dobar".. zar je to trolling?

Koliko ja vidim, ti od serviserskog posla za sada imas istovaranje 10 miliona monitora.

Znaci, pitanje je "kako proverava da li je dobar lem?" inace ode tema pod kljuc :)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:37 - pre 239 meseci
Citat:
Moze 1, 2, 5, 10 mozda i 50 puta

Pa ja i ne pokusavam da dokazem nista drugo. Ubedjujem se ovde sat vremena sa ljudima iz ko zna koje oblasti da je moguca kvalitetna rucna zamena memorijskog cipa. da to covek moze da obavi kvalitetno koliko i masina, a mozda i kvalitetnije. Nisam toliko lud da propagiram rucnu industrijsku proizvodnju, masine tu imaju ocigledne prednosti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:42 - pre 239 meseci
Citat:
Moze 1, 2, 5, 10 mozda i 50 puta, mada mislim da ispod 1 mm covek nema sanse bez specijalnih alatki koje koce stvar... da moras da zalemis 10000 cipova dnevno verovatno bi poludeo ili dobio neku bolest :) A posle 100-tog komada bi verovatno prestao da obracas paznju i automatizovao proces u mozgu a time i otvorio vrata za greske big time. O brzini da ne govorimo - izvini, a ko bi uopste lemio desetine hiljada cipova dnevno?!


Pa nijedan servis neće da proizvodi memoriju pa da kupuje opremu za proizvodnu 10000 modula na dan. Radi se o reparaciji čiji obim ne prelazi 5 modula na dan pa ne znam koliko prometan da je taj servis (a u prosjeku možda i manje).

Zaista ne vidim poentu u ovim prepirkama i poređenjima na sve strane, doba skynet-a još nije došlo pa nema potrebe ni da se prepirete ko je bolji.

Naravno da ovako repariran modul može da radi kao i fabrički, a da će neko da primjeti razliku u lemu golim okom to ne vjerujem.

Niko nije pominjao da se lemljenje modula obavlja "ručnom lemilicom sa buvljaka", vidjeli ste čime se to radi, tako da drhtanje ruke nije faktor.

E sad se zapitajte koliko ste pomogli pokretaču teme koji je htio da zna može li da popravi svoju memoriju ili mora da kupi novu.

Nije da ja ne volim ovakve prepirke ili imam nešto protiv njih, baš je zabavno, ali da bio ovaj forum i služio nekoj svrsi morate malo da se suzdržite.

[Ovu poruku je menjao Lord_Sauron dana 19.08.2004. u 20:45 GMT]
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:42 - pre 239 meseci
Citat:
pctel:
Nije sustina u tome da li je bolji, vec pokusavam moderatoru Basicu da objasnim da nije ni losiji... da je upotrebljiv... da se rucno posao moze odraditi kvalitetno...

A ja tebi objašnjavam da između upotrebljivog i kvalitetnog postoji ogromna razlika, takav lem jeste upotrebljiv a to je ono što se u narodu zove "drži vodu dok majstori odu", odnosno radiće jedno vreme ali vek mu je mnogo kraći od fabričkog.
Citat:
pctel:
Jeste li se vi svi koji ucestvujete u diskusiji ikada bavili serviserskim poslom ili pricate na osnovu nekid predrasuda?

Reći ću ti da nisam nikada lično lemio čipove, a sad te pitam zašto bi me ta činjenica sprečavala da učestvujem u diskusiji?

Evo, napisaću ovako sumirano sve ispočetka: kada mašina napravi 10000 zalemljenih čipova svi su oni zalemljeni na isti način. E sada to može biti i 10000 loših lemova, ali takva mašina se onda baca i kupuje druga, a ako neka mašina napravi jedan jedini dobar lem to onda znači da će i ostalih 9999 biti isti takvi. Dok kod servisera to ide drugačije, kod njega se svaki zalemljeni čip razlikuje od drugog. Da li ti je sad jasno šta pokušavam da kažem - znači u mašini je svaki lem isti, i ako jedan valja valjaju i ostali, dok serviser pri svakom lemljenju nešto pomeri 1mm levo ili desno, što samim tim znači da nije uvek kako treba (dve različite stvari ne mogu biti obe potpuno ispravne).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:45 - pre 239 meseci
Citat:
"kako proverava da li je lem dobar"

Ovo sam vec odgovorio necu da se ponavljam. To je onaj deo gde si pricao o automobilima i vezivanju pojasa. A evo sada da prokomentarisem i to, mada ce opet biti kako ja pravim digresiju od teme, a ne ti.
Zamisli zemlju u kojoj nikada nije bilo saobracajnih nezgoda, ljudi tako voze da se nikada nisu sudarili. Ja kazem da je vezivanje pojasa glupost i da nema potrebe da se to radi.
A sada povratak na temu, ako je neko promenio poslednjih npr. 1000 cipova bez greske, sada upravo menja 1001-i, vec se toliko uvezbao da moze to da uradi zatvorenih ociju i moze da prestane sa proverama gore pomenutog tipa.
E, upravo to se davno desilo!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:58 - pre 239 meseci
Citat:
E sad se zapitajte koliko ste pomogli pokretaču teme koji je htio da zna može li da popravi svoju memoriju ili mora da kupi novu.

Pa ja sam rekao da moze da se popravlja, Bojan prakticno tvrdi suprotno, cela rasprava je oko tog pitanja.

Citat:
to je ono što se u narodu zove "drži vodu dok majstori odu", odnosno radiće jedno vreme ali vek mu je mnogo kraći od fabričkog.


Na osnovu kog iskustva ovo pricas? Da li ti je poznato da mnogi uredjaji skoro novi odlaze na servis, a kada se vrate rade godinama (nije bas u vezi sa temom, ali raspitaj se o slucaju 753s). Sam kazes da se nisi bavio slicnim poslom, a siris pricu koja mozda vredja ljude iz te branse. Zamisli kako bi se osecao jedan lekar kad bih ja sirio pricu da su lekari neznalice kod kojih ne treba ici, vec covek kog nesto zaboli treba da trpi dok moze a kad ne moze vise da izvrsi samoubistvo. To je prica slicna ovoj.

Citat:
i ako jedan valja valjaju i ostali, dok serviser pri svakom lemljenju nešto pomeri 1mm levo ili desno
Ne znate sta pricate i ti i Dimkovic kad kazete milimetar. Znate li da se na 1mm mogu nalaziti 3 bakarna voda sa prostorom izmedju koji ih razdvaja? Da deblina svake ne moze da predje 0.15mm? I da ljudi po tome leme bez problema?
Evo, u mom racunaru je memorija ne samo sa menjanim cipom, nego i sa popravljanim vodovima (jer su stari preseceni srafcigerom kad je neko nestrucan probao da menja kuler). Takva memorija sluzi skoro godinu dana podjednako dobro kao nova, i ne vidim razlog zasto bi u sledecih par godina prestala sa radom.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 19:17 - pre 239 meseci
Citat:
pctel:
Pa ja sam rekao da moze da se popravlja, Bojan prakticno tvrdi suprotno, cela rasprava je oko tog pitanja.

Bojan ne tvrdi suprotno, i Bojan kaže da može da se popravlja samo dovodi u pitanje vek trajanja tako popravljene memorije i samim tim isplativost celog poduhvata. I to svakako pomaže onome ko je pokrenuo temu.
Citat:
pctel:
Da li ti je poznato da mnogi uredjaji skoro novi odlaze na servis, a kada se vrate rade godinama (nije bas u vezi sa temom, ali raspitaj se o slucaju 753s).

Verovatno znaš da je servisiranje isuviše široka tema da bismo ovako razgovarali, ovde pričamo o lemljenju čipova a to što si rekao je sasvim moguće u nekoj drugoj grani.
Citat:
pctel:
Sam kazes da se nisi bavio slicnim poslom, a siris pricu koja mozda vredja ljude iz te branse.

Pitao sam te u prošloj poruci šta mene sprečava da pričam o tome, i kako vidim nisi mi precizno odgovori. Elem, ako hoću da kritikujem neki film je li to znači da moram prvo da režiram sopstveni, odnosno ako treba da prepoznam mućak da li prethodno moram da snesem jaje?
Citat:
pctel:
Zamisli kako bi se osecao jedan lekar kad bih ja sirio pricu da su lekari neznalice kod kojih ne treba ici, vec covek kog nesto zaboli treba da trpi dok moze a kad ne moze vise da izvrsi samoubistvo. To je prica slicna ovoj.

Ta tvoja priča nije ista, ako kažeš nekome da trpi dok se ne ubije to je isto kao kad bi rekao onome ko je otvorio temu da ostavi svoju memoriju bez obzira što ne radi, a primetićeš da ja to nisam spominjao. Kad već vučeš paralelu sa lekarem to bi bilo isto kao da neko, ne daj Bože, doživi teške povrede i odnesu ga u bolnicu pa stave na one aparate i tako drže (ekvivalent krpljenju memorije), umesto da ga operišu (ekvivalent novoj memoriji). Ja ne vređam ljude iz branše, neka onaj koji je postavio temu kupi novu memoriju možda baš kod tebe, ja ga samo savetujem da ne popravlja.
Citat:
pctel:
Ne znate sta pricate i ti i Dimkovic kad kazete milimetar. Znate li da se na 1mm mogu nalaziti 3 bakarna voda sa prostorom izmedju koji ih razdvaja? Da deblina svake ne moze da predje 0.15mm? I da ljudi po tome leme bez problema?

Možda je milimetar prevelika jedinica (čak prevelika, što ide u korist mojoj tvrdnji) a možda i nije, u svakom slučaju vidiš li ti o koliko malim brojkama se tu radi i najsigurnija ruka može da promaši za mikrometar (ako tako više voliš), dok mašina ne promašuje. E sad, zanimljivo je da se tako sitan promašaj neće odmah manifestovati, nego će polako sve gore i gore uticati.
Citat:
pctel:
Evo, u mom racunaru je memorija ne samo sa menjanim cipom, nego i sa popravljanim vodovima (jer su stari preseceni srafcigerom kad je neko nestrucan probao da menja kuler). Takva memorija sluzi skoro godinu dana podjednako dobro kao nova, i ne vidim razlog zasto bi u sledecih par godina prestala sa radom.

Svaka čast. Služi skoro godinu dana i na osnovu toga si ti zaključio da će još dugo. Pročitaj još jednom McKracken-ov post, onaj deo o starenju čipova.

Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 19:52 - pre 239 meseci
Citat:

Pitao sam te u prošloj poruci šta mene sprečava da pričam o tome, i kako vidim nisi mi precizno odgovori. Elem, ako hoću da kritikujem neki film je li to znači da moram prvo da režiram sopstveni, odnosno ako treba da prepoznam mućak da li prethodno moram da snesem jaje?


A da li si vidio repariranu memoriju ?

Takođe interesuje me i sledeće:

Pctel, koliko kod tebe košta reparacija memorije, a koliko nova?
 
Odgovor na temu

MMX
Miloš Malović
Platform engineer, Supplyframe
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2423
Poruke: 2105
*.mobtel.co.yu

Jabber: mmx@elitesecurity.org
ICQ: 98797759
Sajt: www.mmx.rs


+11 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 20:04 - pre 239 meseci
Citat:

Imam coveka koji to radi. Memorija je relativno laka za popravku, ista prica vazi za sve komponente, graficke karte, hard diskove, cak i za famozni chipset na maticnoj ploci, za sta vecina servisera tvrdi da je neizvodjivo, ali ima fora...


Da ne otvaram novu temu. Imam 2 neispravna GeForce-a. Jedan je Asus-ov model v7100, a drugi je Elsa od 32mb. Javi mi se na pp da se dogovorimo oko popravke, naravno ako je moguće. I koja bi bila orijentaciona cena?
↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → B A B A [select] [start]
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 20:06 - pre 239 meseci
Citat:
Lord_Sauron:
A da li si vidio repariranu memoriju ?

Šta ima da je gledam, nijednom nisam doveo u pitanju vizuelni izgled (mada je i tu bilo nesuglasica da li se razlikuje ili ne, ali nisam se mešao niti je to bitno).

U životu nisam video ništa što se kosi sa pravilima zdravog razuma i generalno oblasti u koju spada (u ovom slučaju elektronike), pa ne vidim razlog ni zašto bi tako bilo sa ovom memorijom. Da ne ponavljam, rekoh zašto tvrdim da to neće raditi (serviserove ruke nisu tako sigurne i precizne kao mašina i još 1001 post na tu temu) i opet mi nije jasno zašto ja treba da vidim tu memoriju da bih zaključio da za nju važi isti princip kao za sve ostale objekte slične konstrukcije.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 20:24 - pre 239 meseci
Ovo je stvarno zanimljivo pitanje, ne toliko zbog odgovora (jer odgovor je da se ne isplati popravljati) već zato što su IMHO svi bar malo u pravu.

Da biste razumeli zašto, probaću da objasnim šta se dešava sa memorijskim čipovima i kakav je njihov životni ciklus.

Najpre tu je proizvodnja. Memorijski čipovi su odlično standardizovani i prinos je vrlo približno jednak 100%. Neispravne „kockice“ usled varijacija u procesu odbacuju se na veliko i ne koštaju praktično ništa jer se amortizuju na količinu.

Što se tiče verovatnoće otkaza statistika je takva da će manji deo kontingenta da crkne odmah usled tzv. dečijih bolesti. Ostatak ulazi u sredovečnu oblast u kojoj će ostati relativno dugo, sa prilično malom verovatnoćom otkaza, do određenog trenutka kada čipovi krenu da crkavaju jer su došli u poznu starost.

Sličnu stvar ste verovatno primetili i kod računara. Empirijsko pravilo je: ako se ne pokvari odmah, verovatno će dugo raditi sasvim ispravno. Npr. ako se računar ne pokvari u prvih mesec dana, verovatno će raditi bar godinu dve, a neće mu ništa faliti posle 6 meseci.

Ukoliko je cela jedna memorijska linija (recimo proizvedena istog dana) defektna, takve stvari se lako otklanjaju testiranjem. Ono što stigne do potrošača su table na kojima su defektni čipovi raspoređeni slučajno, vrlo je malo verovatno da cela tabla bude puna neispravnih čipova a da u isto vreme prođe prvu trijažu. Zato bih rekao da je verovatnoća čak da postoje dva neispravna čipa prilično mala.

Što se tiče SMD lemljenja, da, čovek to može da radi čak i ručno ako je dobro izvežban i lemovi su (empirijski) kvalitetni. Čovek može da kvalitetno zalemi (taj jedan) SMD na memorijskoj tabli. U to ne sumnjam jer sam video izvanredne ručne SMD lemove. Ovde su u pravu oni koji tvrde da čovek može da zalemi čip, možda i bolje od mašine.

Međutim, nikakve šanse nema da serviser (ili svejedno, 1000 servisera) naprave onoliko tabli koliko može automatska linija, a sa istim prinosom. Tu su u pravu oni koji tvrde da mašina radi bolje od čoveka.

Dakle verovatno može da se popravi. Ali nisam siguran da se cela stvar isplati, jer da se opravi tabla treba da se ima tačno odgovarajući čip, što znači da treba pronaći majstora koji ima iste takve table na lageru pokvarene (jer u pitanju je DRAM, koji ne može da se koristi ni za šta drugo pa verovatno ne postoji u majstorskim zalihama osim u obliku škart tabli), zatim utvrditi tačno koji čip nije u redu, što može da bude lov u mutnom ako je priroda kvara čudna a zatim to sve treba i sastaviti.

Cena cele zavrzlame je veća nego prosto bacanje table i kupovina nove. Zato lepo na računarima i piše (kad kupite recimo HP:) no user serviceable parts inside. Verovatno najbolje je pitati dotičnog čoveka koliko bi uzeo za opravku, a zatim lepo baciti pokvarenu i kupiti novu tablu.

f
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 20:33 - pre 239 meseci
Citat:
Pctel, koliko kod tebe košta reparacija memorije, a koliko nova?

Reparacija memorije je oko 15-20 EUR-a, vise od nekoliko moze po 10, nova 40/80 za 256/512. Kao sto vidite, uopste nije toliko skupo kako se misli. Nadam se da ovo nece biti shvaceno kao EPP i obrisano, jer ja nemam nikakvu zaradu od toga, jednostavno coveku forward-ujem taj posao, a on meni neki drugi...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 20:41 - pre 239 meseci
Citat:

Reparacija memorije je oko 15-20 EUR-a, vise od nekoliko moze po 10, nova 40/80 za 256/512. Kao sto vidite, uopste nije toliko skupo kako se misli. Nadam se da ovo nece biti
Razmišljam naglas, ali kad već imate čipove znači da imate i neispravne table. Zašto ih ne opravite i ne prodajete kao polovne za 20 do 40 EUR, nego opravljate za 15-20? Ne verujem da ijedan majstor drži DRAM čipove u fijoci, mada ko zna...

f
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 20:43 - pre 239 meseci
Ne garantujem da imamo sve vrste cipova, ako ima - ima, ako nema, dodjite drugi put. Racunica nije tako komplikovana:
Na plocici ima 8 cipova, 8x15=120 EUR-a, za 8x5 minuta posla. Onaj ko je serviser i voli svoj posao, uvek vise voli da servisira nego da prodaje... cak i kad mu se to manje isplati!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 20:47 - pre 239 meseci
Šta će nam Advocacy kad imamo PC Hardware .
Na kraju sam kupio novu memoriju, ali hvala vam u svakom slučaju, samo nastavite, zanimljivo je !
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 20:51 - pre 239 meseci
Citat:
Na plocici ima 8 cipova, 8x15=120 EUR-a. Onaj ko je serviser i voli svoj posao, uvek vise voli da servisira nego da prodaje... cak i kad mu se to manje isplati!
?! Mislio sam ovo: ako imaš 8 pokvarenih tabli, verovatnoća da je na svakoj pokvaren samo po jedan čip je vrlo velika. To znači da bi od tih 8 tabli teoretski mogao da napraviš 7 ispravnih koje zajedno vrede 7x40€, umesto 8 neispravnih koje koštaju 0€. A i za servisera-zaljubljenika ima 7 opravki plus 1 razlemljavanje, tako da su svi zadovoljni.

Umesto toga, serviser se odlučuje da čuva pokvarene table i da popravlja za 15€ kad mu donesu. Zanimljiv serviser.

f
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Riknula mi memorija - ima li oporavka.

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 8964 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.