Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Riknula mi memorija - ima li oporavka.

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Riknula mi memorija - ima li oporavka.

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 8967 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 16:08 - pre 239 meseci
Citat:
pctel:
Slazem se sa ovim sto je rekao lancia88, uz ispravku da se nikako ne moze utvrditi da li je cip zamenjen, naravno kada to radi veoma iskusan serviser sa veoma kvalitetnom opremom. Licno sam vise puta prisustvovao zameni cipa i nisam mogao da primetim nikakvu razliku.

Nisi ti primetio, ali kompjuter i te kako bi, ako razumeš šta pokušavam da kažem.

Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 16:10 - pre 239 meseci
Citat:
pctel:
Gledajmo na zamenu cipa na memoriji kao na komplikovanu hirursku intervenciju. Gde si ti video da nekakva masina moze da operise coveka podjednako precizno kao ruka vestog hirurga?

Citiraću sebe kao odgovor:
Citat:
Bojan Basic:
Zavisi o čemu se radi, nekad mašina ne može da dostigne čoveka a nekad ga daleko prestigne.


Primera radi, da li trava bude lepša ako je sečeš onom drvenom alatkom koju su naši preci zvali "kosa" ili uzmeš kosilicu i prošetaš se travnjakom?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 16:18 - pre 239 meseci
Prosetaj sledece godine do "kosidbe na Rajcu" pa pitaj ljude tamo. Drago mi je sto si izabrao taj primer, jer potpuno potvrdjuje moju tezu!
Masinsko kosenje trave je losije iz najmanje 3 razloga:
- Masina ne moze da sece tako nisko do zemlje. Kod rucnog kosenja trave je sakupljanje sena neuporedivo laksi posao.
- Masina ne sece pravilno, vec gnjeci travu na preseku, pa masinski kosena trava teze raste. Osetljive vrste trave kao sto su neke deteline (ne znam i ja bas toliko dobro o tome) se nikada ne kose masinski, vec iskljucivo rucno.
- covek moze rucno da kosi po bilo kakvom terenu, a masina trazi teren odredjenog kvaliteta. Ljudi kose travu po onim kamenjarima Crne Gore, a da to proba masina... bilo bi zanimljivo...

Nema svrhe da nastavljamo ovako, moguce je da postoji neki primer gde masina stvarno bolje radi posao, ali za svaki takav slucaj koji navedes, ja ti mogu navesti 50 suprotnih primera. Da zakljucimo, ako masina radi neko posao bolje nego sto bi to radio covek rucno, to je veoma redak izuzetak.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.vdial.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 16:50 - pre 239 meseci
Pozdrav,
uh Pctel, pa kud dirnu u kosenje? Jest' da su na Rajcu pravi majstori ali tu je rec o eliti koji to rade ceo zivot, nema bas mnogo takvih a travnjaka je mnogo. Ja licno nekad uzmem tu kosu u ruke oko kuce i svi drze palceve da na vreme stignem do bolnice, kosilica je uvek tu da popravi stvar. I btw. ima u svom zadnjem delu skupljac trave, samo istreses na gomilu kada se napuni. Ako ga ne stavis, mnoooogo bocka noge...a i detelina se kosi i to sa traktora velikom kosilicom, ogromne su to povrsine, opet pobedjuje rentabilnost. Ovo ode OT, pa da se vratimo memoriji, dakle modul od minimum 512MB kome je istekla garancija hvata donji prag rentabilnosti zamene cipa, ono ispod se ne uklapa. Time bismo mogli zavrsiti ovu raspravu ako se slazete.Ako se ne slazete, zakljucacemo
pozdrav
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:02 - pre 239 meseci
Citat:
pctel:
Prosetaj sledece godine do "kosidbe na Rajcu" pa pitaj ljude tamo. Drago mi je sto si izabrao taj primer, jer potpuno potvrdjuje moju tezu!
Masinsko kosenje trave je losije iz najmanje 3 razloga:
- Masina ne moze da sece tako nisko do zemlje. Kod rucnog kosenja trave je sakupljanje sena neuporedivo laksi posao.
- Masina ne sece pravilno, vec gnjeci travu na preseku, pa masinski kosena trava teze raste. Osetljive vrste trave kao sto su neke deteline (ne znam i ja bas toliko dobro o tome) se nikada ne kose masinski, vec iskljucivo rucno.
- covek moze rucno da kosi po bilo kakvom terenu, a masina trazi teren odredjenog kvaliteta. Ljudi kose travu po onim kamenjarima Crne Gore, a da to proba masina... bilo bi zanimljivo...

Za ime Boga, pctel, nisam pričao o skupljanju deteline na Rajcu ni o brdima i dolinama u Crnoj Gori već o sređivanju travnjaka ispred svoje kuće, kada je bitno da trava bude ravno pokošena (a kosilica kosi na konstantnoj visini, nije bitno da li 2-3cm više ili niže od zemlje), što čovek svakako ne može sa tolikom preciznošću. Verovatno sam preterao sa primerom sa kosom (prvo mi je to palo na pamet), tu ima dosta stvari, pa čak i sam ukus dolazi u pitanje, ali evo ti jednostavniji primer, uzmi jedan list A4 i zamisli kako bi izgledao da ga je čovek ručno sekao,
Citat:
pctel:
Nema svrhe da nastavljamo ovako, moguce je da postoji neki primer gde masina stvarno bolje radi posao, ali za svaki takav slucaj koji navedes, ja ti mogu navesti 50 suprotnih primera. Da zakljucimo, ako masina radi neko posao bolje nego sto bi to radio covek rucno, to je veoma redak izuzetak.

Slažem se da nema svrhe da nastavimo da se gađamo primerima, ne slažem se da za svaki takav ima 50 suprotnih (btw. mislim da ima više primera gde mašina bolje radi, ali to je sada zaista nebitno). Ono što bi ti u ovom kontekstu nazvao "izuzetak" ja kažem da je lemljenje čipa. Uostalom, što se tiče mašina one ne mogu da dostignu čoveka na onom mestu gde je potrebno mnogo pažnje i razmišljanja (primer sa hirurgom koji si naveo), a kod čipa nema šta, ubaciš čip, baciš lem, i gotovo.
Citat:
lancia88:
Time bismo mogli zavrsiti ovu raspravu ako se slazete.Ako se ne slazete, zakljucacemo
pozdrav

Ne bih voleo da se tema zaključa nego bolje da se vratimo delu "da li serviser može da zameni čip da bude isto kao fabrički", što deluje kao interesantna tema, mada ako hoćeš zaključaj, poštujem tvoju odluku šta god da kažeš.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.vdial.verat.net

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:10 - pre 239 meseci
pozdrav,
pa Bojane, cip je tesko vretiti/zalemiti da bude vizuelno kao fabricki ali nisam siguran koliku vrednost igra estetska komponenta u sferi funkcionalne osposobljenosti. Ja nisam ljubitelj zakljucavanja tema uopste, samo ne bih da odemo suvise OT u deteline i kosilice. Poenta lezi u rentabilnosti postupka "lecenja" memorije. Moguce je vratiti i pastu u tubu ako znas cemu to
pozdrav
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:13 - pre 239 meseci
Estetiku uopšte nisam uzimao u obzir, pričao sam sve vreme s njim o trajanju tako zalemljenog čipa, da li izdržava kao fabrički. A mislim da smo svakako završili s kosilicama i detelinom :)
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:28 - pre 239 meseci

Kako uopšte možeš to da dovodiš u pitanje ?

Kvalitetan lem je kvalitetan lem, a pouzdaniji je ukoliko je rađen od strane čovjeka a ne od strane mašine koja samo štancuje po hiljade komada dnevno.

Ko kaže da čovjek mora da radi iz ruke. Pa postoje desoldering stanice koje služe razlemljavanj i lemljenju komponenti, a posebno se prave takve za sitne element.

Ukoliko niste upoznati sa kapilarnim lemljenjem, potražite malo po internetu prije prozivanja i poređenja sa kosilicama ;) (@pctel: za sve li imaš odgovor ;)

Evo ja ću da postujem neke stvari koje razjašnjavaju malo situaciju, samo da pronađem slike
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:31 - pre 239 meseci
Citat:
Lord_Sauron:
Kvalitetan lem je kvalitetan lem, a pouzdaniji je ukoliko je rađen od strane čovjeka a ne od strane mašine koja samo štancuje po hiljade komada dnevno.

Mislim da smo o razlici između čoveka i mašine pričali u poslednjih mnogo postova, molim te to pročitaj pa ako imaš još nešto da dopuniš kaži, a ovo što si rekao smo odavno prežvakali.

Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:38 - pre 239 meseci
Citat:
voleo bih da i ovo obrazlozis, jer nema mnogo logike... cip ili je zalemljen ili nije, ili ce se odlemiti nozica prilikom prvog zagrevanja, ili nece nikad.


O zemljo otvori se. Ne da nisi u pravu nego si promasio maksimalno

Za pocetak, samo mi reci na koji nacin tvoj nad-serviser proverava da li je lem dobar?

Neki metod ili samo odokativno-sacometrijski?

Mikroskop (koji je donji prag pri industrijskom radu)
SEM? (yeah, sure)
Rentgen? (most definitely)
Jesi cuo za alfa i beta fazne transformacije?

Inace, i cipovi stare, pocevsi od kristalnog rasta (koji sam vec pominjao) preko mikropukotina, oksidacije, alfabeta transformacije u kontaktima.

Na osnovu cega se tvrdite da je "rucno radjeni" lem bolji od masinskog?

Offtopic: Inace, Alfa/Beta je i razlog sto kad ekstremno ohladite masinu, ne postignete ama bas nista.

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 19.08.2004. u 19:39 GMT]
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:38 - pre 239 meseci

Evo ja sam naprimer radio na ovome:




SD-3000

Stanica sa lemljenje i odlemljivanje SMD-komponenti.
- kontrolirana mikroprocesorom
- ugradjena vahum pumpa
- kretnje po X i Y osi su 0 - 50mm
- ugradjen timer onemogucuje ostecenje stampane plocice.
- protok vrelog zraka 6 - 12 Lit/min
- snaga 350 W /dizna 4mm
- radna ploha Y-os 410 mm, X-os bez limita.
- tezina 9000g.
- dimenzije: 300x310x450mm
- povoljna cijena

Moj bivši profesor iz srednje elektrotehničke ima nekoliko servisa, a zaluđen je za ove japance, a kako sam imao priliku da kod njega malo radim, radio sam i sa tom opremom. Planirao je i da kupi neke nove sa monitorom, ali dok sam ja bio tamo, nije ih nabavio, pa ih nisam probao.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:44 - pre 239 meseci
E vidiš, ovo već ima nekog smisla, ali se daleko razlikuje od lemilice u ruci. A pazi sad poentu: koliko vidim na osnovu slike, zadatak čoveka ovde je samo da stavi čip i pritisne dugme, sve ostalo mašina sama uradi, zar ne? E sad zamisli sličnu mašinu, samo što nije predviđeno da čovek trpa čipove u nju već se oni nalaze na nekoj gomili i postoji jedan deo koji uzima čipove sa te gomile i smenjuje kartice (ili memoriju, svejedno). Znači, mašina koja se koristi u fabrici se neznatno razlikuje od ove tvoje (koja se svakako ne može smatrati čovekovim ručnim radom). Tu je sve automatski odrađeno, a takvu stvar ne možeš postići lemilicom. I ja još uvek ne vidim gde se tu uklapa podatak o štancovanju, kakve veze ima da li pravi 1 ili 1000 komada dnevno?

P. S. A čak i uz korišćenje ove mašine i dalje važi moj argument pod 2) iz poruke gde sam objašnjavao zašto "dokpljavanje" nije bolje od nove memorije.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:50 - pre 239 meseci
Citat:
Mislim da smo o razlici između čoveka i mašine pričali u poslednjih mnogo postova...

Da li ovo znaci da se konacno slazes da covek radi kvalitetnije od masine, jer upravo to je zakljucak prethodnih poruka, ukljucujuci i onu o kosilici :-)

Mogu samo da kazem da se u potpunosti slazem sa onim sto je Lord_Sauron rekao.

Citat:
Za pocetak, samo mi reci na koji nacin tvoj nad-serviser proverava da li je lem dobar?

Uopste nema potrebe da se proverava. Dobro uvezban serviser, dobra oprema, dobar materijal za lemljenje i mogucnost greske je iskljucena - 0%. Moze i da se proverava, ali to je uludo gubljenje vremena.
Ne znam zasto pokusavate da napravite bauka od popravke memorije. To je jedan od najlaksih poslova te vrste.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:54 - pre 239 meseci
Citat:
A pazi sad poentu: koliko vidim na osnovu slike, zadatak čoveka ovde je samo da stavi čip i pritisne dugme, sve ostalo mašina sama uradi, zar ne?


Pa ne baš, i ovdje radiš pin po pin, dok mašine koje sam rade lemljenje čipova, prave se posebno za tu vrstu čipa (ili imaju nastavke koje treba da mjenjaš za svaki čip posebno)

Ova mašina se koristi za lemljenje (ili odlemljavanje) SMD komponenti. U tom servisu se najčešće koristila za mobilne telefone, a tek ponekad kad bude potrebe i neki drugi uređaj koje je otišla neka SMD komponenta. Može da se koristi i za memorijske module ista je stvar.

Imaš i verzije ovakvog uređaja (samo skuplje) koje imaju ugrađen mikroskop za navođenje (ukoliko je stvarno potreba za tim, ja još uvjek vidim i prirodno), a i neki noviji koji umjesto mikroskopa imaju kameru i monitor (taj je htio da kupi ovaj moj lik)

Poenta je da ti odlemljavaš uz pomoć ove mašine, a ne sama mašina.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:56 - pre 239 meseci
Citat:
pctel:
Da li ovo znaci da se konacno slazes da covek radi kvalitetnije od masine, jer upravo to je zakljucak prethodnih poruka, ukljucujuci i onu o kosilici :-)

Ne, nego to znači da smo se obojica složili da postoje poslovi gde je čovek nezamenjiv i postoje poslovi gde je mašina nezamenjiva (nismo se baš dogvorili oko odnosa, ali to nije ni bitno). A onda je Lord_Sauron uleteo sa stereotipom "mašina ne može nikako da bude bolja od čoveka" taman kad smo utvrdili da to ne važi uvek, što je i sam mogao videti da je pročitao nekoliko prethodnih poruka.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 17:59 - pre 239 meseci
Citat:
Uopste nema potrebe da se proverava. Dobro uvezban serviser, dobra oprema, dobar materijal za lemljenje i mogucnost greske je iskljucena - 0%. Moze i da se proverava, ali to je uludo gubljenje vremena.


Ovo je isto kao da kazes da je vezivanje pojaseva u kolima gubljenje vremena. Dobar vozac, dobra kola, dobar put i mogucnost nesrece 0%?

ček, ček.. ti ne mislis ozbiljno.. malo nas zezas? a? nemoguce je da neko misli ovako
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:01 - pre 239 meseci
Citat:
Lord_Sauron:
Pa ne baš, i ovdje radiš pin po pin, dok mašine koje sam rade lemljenje čipova, prave se posebno za tu vrstu čipa (ili imaju nastavke koje treba da mjenjaš za svaki čip posebno)

Vidi, biće da se ne razumemo baš u potpunosti. Kada mašina ima jedan deo koji služi da stavi određenu količinu lema na određeno mesto to se nikako ne može nazvati ručnim lemljenjem. Kada lemiš lemilicom (to je ručno lemljenje) uvek ti se ruka može mrdnuti malo, a i taj mikroskopski pomeraj je dovoljan da se mane pokažu posle izvesnog vremena. Mašina je naštelovana tako kako jeste, i njoj ne drhti ruka. A sad da li ćeš da nameštaš svaki pin posebno ili je mašina predviđena da to sama uradi ne igra veliku ulogu, mada čak i tu dajem prednost mašini jer ona ne greši u postavci, dok čovek kad namešta opet može da pomeri malo desno ili levo.

Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:05 - pre 239 meseci
Citat:
E vidiš, ovo već ima nekog smisla, ali se daleko razlikuje od lemilice u ruci.
Niko nije rekao da se koristi obicna lemilica u ruci... U svakom slucaju, lemljenje vrsi vrelim vazduhom, bez dodira. Petljas se u nesto sto ocigledno ne razumes. Jedino sto postenog servisera vredja je tvoje misljenje da masina ima vecu preciznos postavljanja cipa nego covek. Evo sad gledam neke nove memorije. Tolerancija od centralnog polozaja je oko 0.1 mm. Mislis da covek ne moze da postigne takvu (i vecu) preciznost?

Citat:
Pa ne baš, i ovdje radiš pin po pin, dok mašine koje sam rade lemljenje čipova, prave se posebno za tu vrstu čipa

Sad ne znam ni o cemu ti pricas. Plocica se premaze pastom u kojoj ima nevidljivih zrna kalaja, cip se centira u dva ugla, (time su svi pinovi na svom mestu) zagreje se vrelim vazduhom i gotovo. Cini mi se da ni ti ne ides bas u korak sa najnovijom tehnikom...

Citat:
"mašina ne može nikako da bude bolja od čoveka"

Ako sam dobro razumeo, misli na konkretnu masinu, pa sam se zato slozio sa njim. Jos uvek dozvoljavam mogucnost da negde postoji neka masina koja radi kvalitetnije od coveka, ali ne mogu da se setim ni jedne.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:10 - pre 239 meseci
Citat:
dajem prednost mašini jer ona ne greši u postavci, dok čovek kad namešta opet može da pomeri malo desno ili levo.

Sve masine imaju tzv "luft", to je neizbezno. To je onaj razmak izmedju zubaca na zupcanicima, koji se, da napomenem i to, habanjem pokretnih delova postepeno povecava. Ako proizvod ne ide na neku kontrolu kvaliteta, eto problema. Sa druge strane covek pogleda, postavi, pritisne, pusti i ako nije pomerio u medjuvremenu zna da je uradio dobro.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Lord_Sauron
Vladimir Urdesic
Herceg-Novi (trenutno PG)

Član broj: 4154
Poruke: 401
*.crnagora.net



Profil

icon Re: Riknula mi memorija - ima li oporavka.19.08.2004. u 18:18 - pre 239 meseci

Ma mislio sam na centriranje a post se nekako izmakao kontroli ;)

Nije ni čudo, cjeli dan programiram ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Riknula mi memorija - ima li oporavka.

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 8967 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.