Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kinematika i dinamika u igrama

[es] :: 3D programiranje :: Kinematika i dinamika u igrama

[ Pregleda: 2922 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

glorius
Damir Nikolic
C++ developer
SR

Član broj: 4366
Poruke: 428
*.vdial.verat.net

ICQ: 208550327


+14 Profil

icon Kinematika i dinamika u igrama16.08.2004. u 20:47 - pre 239 meseci
Radio sam u 2D i u 3D, programiranje mi id OK, znam solidno dinamiku ( i kinematiku 3. godina Masinskog u KG), ali imam jedno pitanje. Kako izvesti na najbolji nacin dinamiku u igrama.

Pitanje o silama:

NPR: Na svakog lika u igri deluje gravitacija, ona je konstantna i to je velika olaksica i lako se koristi u proracunima.

Skakanje igraca:

Init()
{
float fGravity = -0.981;
float fJumpVel = 10;
float fPosY= 0; // na primer
}

.......................

Update()
{

fJumpVel+= fGravity;
fPosY += fJumpVel;
}

Ovaj kod radi idealno ( Hitac navise u dinamici. Dobro, ne koristim bas originalni obrazac ali je i ovo dovoljno za igru)

Ali sta ako na igraca deluje vise sila. NPR sila opruge koja je u funkciji pozicije igraca (Fo = -cX za Xosu, c = const ). Takodje je moguce delovanje otpora vazduha koje je u funkciji brzine. Da li neko zna nacin kako ukomponovati dinamiku u igru da bi se koristila na jednostavniji nacin.

CIgrac * pIgrac = bla bla;
pIgrac->AddForce(pWind);
pIgrac->AddForce(pSpring);

Sto se tice proracuna, bazira se na diferencijalim jednacinama. Da li se sve ovo moze resiti nekim trikom ( ne mora da bude 100% realno ).

Pixel po Pixel ... Out of Memory


EOF
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kinematika i dinamika u igrama11.12.2004. u 14:26 - pre 235 meseci
Hej, slucajno sam nabasao na ovaj post.

Naajbolje ti je da uzmes neki od free physics/dynamics bibioteka (ODE, Tokamak 1, etc) i da proucavas primere i igras se sa njima.

Citat:
Sto se tice proracuna, bazira se na diferencijalim jednacinama. Da li se sve ovo moze resiti nekim trikom ( ne mora da bude 100% realno ).


Simulacija fizike je obimna oblast, u kojoj se uvek balansira izmedju preciznosti, funkcionalnosti i brzine - u zavisnosti od potrebe. Ne znam detalje (samo sam koristio, nisam zalazio u dubinu), ali primecujem da je core svakog od tih sistema resavac dif. jedn., i najcesce se pominje Runge-Kutta integrator.
 
Odgovor na temu

SashaM
Veliki Bečkerek

Član broj: 28482
Poruke: 213
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Kinematika i dinamika u igrama12.12.2004. u 00:41 - pre 235 meseci
Ovde imas sjajne tutorijale vezane za fiziku u igrama: http://www.gamedev.net/reference/list.asp?categoryid=28#39
Life happens but shit goes on
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D programiranje :: Kinematika i dinamika u igrama

[ Pregleda: 2922 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.