Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

To SAN or to NAS? That is the question?

[es] :: Advocacy :: To SAN or to NAS? That is the question?

[ Pregleda: 5348 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon To SAN or to NAS? That is the question?31.07.2004. u 23:51 - pre 239 meseci
Ajd' da ne bih kuckao ovde, nasao sam link sa vise textova oko razlika izmenju NAS i SAN storage sistema. Ovo moze da vam pomogne da se odlucite koji vam treba. I cisto mala digresija. Ako se odlucite za SAN, da znate da je jedan Fiber Channel HD skuplji nekolko puta od SCSII HD-a, ali i mnogo brzi.
Pa ko voli, nek' izvoli

http://compnetworking.about.com/cs/sanvsnas/
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: To SAN or to NAS? That is the question?01.08.2004. u 00:06 - pre 239 meseci
Hm, sem ako nemaš preteranog razloga da postuješ ovo u Advocacy, ja bih ovo prebacio u odgovarajući forum ...

Marko.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: To SAN or to NAS? That is the question?01.08.2004. u 00:48 - pre 239 meseci
Pa mislio sam da spada ovde, cisto kao poredjenje dve razlicite a slicne stvari, ali ako mislis da mu je mesto na drugom mestu, nemam apsolutno nista protiv
 
Odgovor na temu

S a l e
BGD

Član broj: 7457
Poruke: 1422



+8 Profil

icon Re: To SAN or to NAS? That is the question?11.10.2005. u 10:35 - pre 224 meseci
Posto se fiber channel pominje samo u ovoj temi, imam par pitanja oko ove "tehnologije". Da li externi SATA raid storage koji ima dual channel FC bus moze da se ukljuci preko jednog konektora na PC koji ima HBA karticu, a preko drugog u FC switch u koji su ukljuceni jos 2 takva storageTa?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: To SAN or to NAS? That is the question?11.10.2005. u 15:27 - pre 224 meseci
Citat:
S a l e: Posto se fiber channel pominje samo u ovoj temi, imam par pitanja oko ove "tehnologije". Da li externi SATA raid storage koji ima dual channel FC bus moze da se ukljuci preko jednog konektora na PC koji ima HBA karticu, a preko drugog u FC switch u koji su ukljuceni jos 2 takva storageTa?


Teoretski da, sve dok imas odgovarajuci softver koji bi ti to podrzao. Ne postoji problem sa fizickim kabliranje, ako na to mislis - posebno ako imas samo switch-eve, a ne i directore. Switch bi trebalo da je skroz transparentan.

I da : Definitivno to SAN. One word : Latency ! FC diskovi nisu nista brzi od SCSI diskova, nazalost (transfer, broj uOP-a su isti), ali latencija na FC-u je keva. Plus, transfer je veci.

Jedina prednost NAS-a je siri deplyment, ali to mozes lepo da radis i tako sto :

- Dodas u SAN jedan Storage router, a instaliras na masine van SAN-a iSCSI drajvere.
- Odvojis lepo jednu masinu u SAN-u da ti sluzi kao NFS server za ostale. :)


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

S a l e
BGD

Član broj: 7457
Poruke: 1422



+8 Profil

icon Re: To SAN or to NAS? That is the question?11.10.2005. u 21:49 - pre 224 meseci
Hvala. To je ova varijanta:

Code:
STORAGE SA FC DUAL CHANNEL ====FC===== PC sa HBA
||
||
||
FC SWITCH ===== STORAGE SA FC DUAL CHANNEL ====FC===== PC sa HBA
||
||
||
STORAGE SA FC DUAL CHANNEL ====FC===== PC sa HBA


Nadam se da je ova mala ilustracija jasna...

3 PC-a sa HBA koji su povezani na jedan port od 3 SATA2FC storage-a, a drugi port storagTe-a je povezan na FC switch.

Da li ova kombinacija moze da funkcionise, dakle da svaki PC koristi taj svoj storage, a ako treba nesto sa storage-a koji je vezan na PC1 da se kopira na storage koji je vezan na PC3 da to ide preko drugih FC portova storage-a kroz switch, a ne UTP mrezu tih PC-a? Jer je ta veza 2 ili 4 Gb... Da li tu moze nesto sam windows da odluci da mu je ta veza brza ili mora da se radi neko routiranje? Uh komplikovano za objasniti...

[Ovu poruku je menjao S a l e dana 11.10.2005. u 22:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: To SAN or to NAS? That is the question?

[ Pregleda: 5348 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.