Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem oko instalacija nekih programa (nije ni bitno), misljenje o Slackware !1!

[es] :: Linux :: Problem oko instalacija nekih programa (nije ni bitno), misljenje o Slackware !1!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8098 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

de_bill

Član broj: 24601
Poruke: 231
*.verat.net

Sajt: suzanamancic.i8.com


Profil

icon Problem oko instalacija nekih programa (nije ni bitno), misljenje o Slackware !1!26.07.2004. u 20:09 - pre 240 meseci
Ovako, skinem wine, xine, xine ui.
Odem da ih instaliram krenem sa xine, sve on to zavrsi, pokrenem instalaciju xine ui i tad kaze da ne moze biti instaliran bez xine. krenem iz pocetka i posle instalacije xine ukuca ltconfig. ni to nije resilo problem

pocnem sa instalacijom wine, prijavi gresku, krenem sa drugom metodom koja se nalazi u readme fajlu i opet greska.
evo je uz poruku, ako nesto znaci

[Ovu poruku je menjao de_bill dana 30.07.2004. u 10:52 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.du.heimsnet.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!26.07.2004. u 20:32 - pre 240 meseci
Koji distro koristis i zasto (ZASTO?) ne koristis vec kompajlirane pakete za svoj distro nego kompajliras sors? Ocigledno nemas ni trunku znanja i iskustva sa kompajliranjem programa pod Linuxom, NHF - niti se trudis da procitas i razumes gresku. Il' samo hoces da zezas ljude, sta li..

Hint, razlog sto ne funkcionise se krije u delu greske: Unknown option '-pthread'. Ako potrazis malo po netu, sve ce ti se samo reci..

Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

de_bill

Član broj: 24601
Poruke: 231
217.26.66.*

Sajt: suzanamancic.i8.com


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!26.07.2004. u 23:56 - pre 240 meseci
Citat:
Ocigledno nemas ni trunku znanja i iskustva sa kompajliranjem programa pod Linuxom

jebiga kad na poslu ne koristim redhat, kao neki....
Citat:
niti se trudis da procitas i razumes gresku

veruj mi da se trudim, ali je tesko zato sto sam |pocetnik|...
Citat:
Il' samo hoces da zezas ljude, sta li..

tacan odgovor, pet bambijevih lopti...



............ samo opusteno .............
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 00:19 - pre 240 meseci
Ne kuca se ltconfig, vec ldconfig. :-) I treba srediti path pre pokretanja komande. man ldconfig.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

techgirl
techgirl

Član broj: 4695
Poruke: 114
195.178.35.*

Jabber: techgirl@elitesecurity.org
Sajt: air-manx.net


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 02:14 - pre 240 meseci
alex
ne mogu da verujem da si ovako odgovorio coveku.. ))
Kako bi tek meni odgovorio moguce da ja jos manje znam...
Kapiram da se treba potruditi ali isto tako kapiram zasto malo ljudi uopste koristi linux...
Zato sto uopste nije friendly!
Iskreno meni se jako dopada i upravo ga stavljam ali me odbija elitisticki stav izvesnog broja korisnika istog koji prave svojevrsne *uckin` comunity-e.

Ako bi bio izdasniji u objasnjenju, na svetu bi mozda bio neki korisnik linuxa vise...
pa i ja. Hocu reci kad ne bi potencirao svoje znanje sa onim naglaskom na znanje i iskustvo u kompajliranju kernela...wow.

Doduse bar nisi bio zao pa si ga naveo sta da trazi...Linux je mega zagonetka, bice!
Mozda bi linux trebalo da kosta i to se onda ne bi kosilo sa elitnim stavom....ovako se definitivno kosi.
Ok kapiram da je ovo vec filozofija...a covek je konkretno pitao.

Drugi put bar nemoj da se prosipas
nego reci samo....
MAN! Znamo mi da ti znas.
Pozdrav,
tebi a i ostalima....
--------------------------------------------------------------------------------
de_bill
puno srece u tom instalranju sto i sebi zelim.

 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
212.200.53.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 02:25 - pre 240 meseci
Citat:
...moguce da ja jos manje znam...

Veruj mi, nije tako!
Zapazio sam tvoje postove na par tema, a de_bill i ja smo stari sagovornici.
Verujem da je i alex bio malo izbacen iz ravnoteze, pa je tako odgovorio.
Niko ne pokusava da napravi neku elitisticku grupu linux korisnika, svako moze da se kvalifikuje.
Treba samo da:
- procita INSTALL i README fajl, pre nego bilo sta pocne
- procita koje su greske, ako ih ima
- pocne da trazi po google-u resenje
- pogleda da li ovde vec ima resenje (ovo nije pod obavezno)
- ima strpljenja da provede sate trazeci resenje, a da pritom bude spreman da ga mozda nece naci

Ako mozes sve to, onda ce linux biti tvoj prijatelj. Ako ne mozes, nemoj ni da pokusavas.
Mene, iskreno, bas briga hoce li neko koristiti linux ili nece.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

techgirl
techgirl

Član broj: 4695
Poruke: 114
195.178.35.*

Jabber: techgirl@elitesecurity.org
Sajt: air-manx.net


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 03:14 - pre 240 meseci
de_bill
mozes li mi reci koja je to prednost rad hat koju nemas na p[oslu kao neki...
znas zasto pitam...
pitam jer koliko znam to je najnenaprednija distribucija...
najsporije se razvija...
bas me interesuje
100ga budi explicitan pa mi objasni ne bilo ti tesko!
ili sam ja u nekoj zabludi u vezi rad hat.
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 03:25 - pre 240 meseci
Citat:
VRider:
Mene, iskreno, bas briga hoce li neko koristiti linux ili nece.


AMIN!

Citat:
techgirl:
ili sam ja u nekoj zabludi u vezi rad hat.


Nisi. ;)

Nije problem samo u razvijanju Red Hat-a (tj. Fedore Core) pošto se relativno brzo razvija. Problem je u nekim dubiozitetima na sistemu, na primer u famoznom RPM hellu i često istripovanim bibliotekama.

Najveća ironija je bila kad nikako nisam mogao da iskompajliram jedno bezvezno programče na Red Hatu 8. Otišao sam kući, iskompajlirao i napravio paket na Gentoo-u bez ikakvih problema i instalirao na Red Hat i — gle čuda! Radi!
 
Odgovor na temu

techgirl
techgirl

Član broj: 4695
Poruke: 114
195.178.35.*

Jabber: techgirl@elitesecurity.org
Sajt: air-manx.net


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 04:19 - pre 240 meseci
Vrider
Ah dobro,
desava se da ljudi izlete malo iz takta...
Ne dira to mene tek tako ali moras priznati da cim postoje "kvalifikacije" tj. "svako moze da se kvalifikuje",onda postoji i ticket za clubbing :)))

Kad rekoh da Linux nije friendly mislila sam mostly na support za poneki hardware ali to je tema za neko drugo mesto...kao i na kojekakve besmislice u settings...(ali popravlja se mora se priznati)...doduse izazovno jeste resiti isti prob.

E, impaque,
sav je on dubiozan :)
Cekaj da vidim sta je RPM hell pa da mozemo da pricamo,na ravnoj nozi,hihihi.
Ovo je bila sala,
Naravno.

U svakom slucaju gubim se odavde jer nemam nista pametno da kazem de_billu u vezi njegovog problema.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 07:18 - pre 240 meseci
Citat:
VRider
- ima strpljenja da provede sate trazeci resenje, a da pritom bude spreman da ga mozda nece naci


Hehehe... ovo me podseti na "IF". :))))

Inace, sto se RPM hell-a tice imao bih sto-sta da kazem, ali videce kolege sa Advocacy-a pa smo onda najebali. :))))
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 12:29 - pre 240 meseci
Citat:
techgirl: alex
Kapiram da se treba potruditi ali isto tako kapiram zasto malo ljudi uopste koristi linux...
Zato sto uopste nije friendly!
Iskreno meni se jako dopada i upravo ga stavljam ali me odbija elitisticki stav izvesnog broja korisnika istog koji prave svojevrsne *uckin` comunity-e.


Potpuno pogresna pretpostavka - Linux koristi malo ljudi ne zbog elitistickog stava iskusnih linux korisnika prema pocetnicima vec zato sto velika vecina potencijalnih Linux korisnika odustane od Linux sistema jer ih mrzi da citaju dokumentaciju i traze resenje na Internetu uz pomoc pretrazivaca!

Linux zajednica je poznata po tome sto pruza ogromnu pomoc pocetnicima - daleko vise od bilo koje druge grupe. Zato i postoji toliko dokumentacije na Internetu, HOWTO dokumenata, mailing lista, foruma i slicnih nacina kojima Linux zajednica pruza pomoc ostalima, narocito pocetnicima.

Moras imati u vidu da je to pomoc iskljucivo na dobrovoljnoj osnovi, sto igra kljucnu ulogu u celoj prici - pomoc ce biti pruzena onima kojima stvarno i treba, a ne lenjivcima koji cekaju sve na gotovo, koje mrzi da procitaju ijedan red dokumentacije (sto bih citao bilo sta kad mogu da smaram ostale je samo jedan od stavova takvih ljudi) i jos javno ismevaju ljude koji pokusavaju da im pomognu.

Korisnik de_bill je upravo jedan od tih koji cekaju sve na gotovo. Razumem ja da je on pocetnik, svaki pocetak je tezak - ali sa takvim drskim stavom nece mnogo postici. Kako bi se ti osecala da ti neko trazi da mu pomognes a pritom je u isto vreme drzak i bezobrazan prema tebi? Da li bi mu pomogla?

Da je korisnik de_bill hteo da nesto nauci, prvo bi procitao gresku, uocio deo koji sam mu ja izdvojio, propustio to kroz Google ili nesto slicno dobio bi linkove ka mailing listama i dokumentaciji gde je objasnjeno resenje problema.

Nicim nije pokazao da se bar malo potrudio da pronadje resenje problema - zar ti to ne deluje pomalo cudno?


Daleko od toga da nastupam sa nekakvim elitistickim stavom, naprotiv! Ponekad se desi da nastupim malo ostrije, ali to je iskljucivo rezultat drskosti druge strane.

Pozdrav,
alex.
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 13:14 - pre 240 meseci
de_bill i ostali sa nekim problemom: pročitajte, ako vas ne mrzi,
How To Ask Questions The Smart Way od Eric Stevena Raymonda. Garantujem da će vam koristiti!
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 14:05 - pre 240 meseci
Citat:
caiser:
Inace, sto se RPM hell-a tice imao bih sto-sta da kazem, ali videce kolege sa Advocacy-a pa smo onda najebali. :))))


Ma, reci slobodno zato što je fascinantno što distribucija sa tako dubioznim sistemom paketa ipak ima udeo na tržištu. ;P
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.041net.co.yu

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 14:51 - pre 240 meseci
Ja sam juce stavio SlackX posle godina provedenih na RedHatu. Sreca za Slack pa nisam imao instalaciju za RH kod sebe. Ko hoce da vidi sta je sado-mazohizam treba Slack da stavi. Jos se koljem s njim, ali vec ga na iskustvo saterujem u cosak.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu



Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 16:51 - pre 240 meseci
Citat:
alex:Potpuno pogresna pretpostavka - Linux koristi malo ljudi ne zbog elitistickog stava iskusnih linux korisnika prema pocetnicima vec zato sto velika vecina potencijalnih Linux korisnika odustane od Linux sistema jer ih mrzi da citaju dokumentaciju i traze resenje na Internetu uz pomoc pretrazivaca! ;P



Amen to that!


Citat:
VRider: Ja sam juce stavio SlackX posle godina provedenih na RedHatu. Sreca za Slack pa nisam imao instalaciju za RH kod sebe. :) Ko hoce da vidi sta je sado-mazohizam treba Slack da stavi. Jos se koljem s njim, ali vec ga na iskustvo saterujem u cosak. :)


Pih Vrideru,.nemoj da me razocaravas...Slack je najcistija i najjednostaviniuja i samim tim najlaksa za kontanje distro out there...;)
 
Odgovor na temu

de_bill

Član broj: 24601
Poruke: 231
*.vdial.verat.net

Sajt: suzanamancic.i8.com


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 17:39 - pre 240 meseci
Citat:
Korisnik de_bill je upravo jedan od tih koji cekaju sve na gotovo.

gresis,ovaj silno gresis. jer imam malo slobodnog vremena, moram da radim, a uz to i smem veoma molo da koristim net. zato i pitam ljude po forumu, da bi pre dobio odgovor.
bio sam na google, trazio za greskom, pri tom nasao sam na par linkova, koje sam pogledao. ono sto najvise mrzim je da primam pomoc od drugih, ali kod linuxa sam morao da izostanem od tog pravila.
vidim da si stavio kod trazenja i znake navoda. e ja ih nisam stavio pa je pretraga bila bezuspesna, jer oni sluze za trazenje reci u nekim tekstovima.
Citat:
ali sa takvim drskim stavom nece mnogo postici

koji drski stav? nikog nisam uvredio, samo sam lepo pitao, mozda si pogresno razumeo.

u mojoj drugoj poruci, sto sam rekao za redhat, to se odnosilo na tebe alex i to je bilo cisto iz zajebancije, a ti on je drzak, bezobrazan...

za ovo ostalo sam vec rekao.....

 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 17:51 - pre 240 meseci
Citat:
VRider: Ja sam juce stavio SlackX posle godina provedenih na RedHatu. Sreca za Slack pa nisam imao instalaciju za RH kod sebe. :) Ko hoce da vidi sta je sado-mazohizam treba Slack da stavi. Jos se koljem s njim, ali vec ga na iskustvo saterujem u cosak. :)

Šta se konkretno desilo? Daj neke detalje! Možda je samo stvar navike?

#rpm
bash: rpm: command not found

;P
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!27.07.2004. u 17:56 - pre 240 meseci
SLAX ili Slackware?
Citat:
Slack je najcistija i najjednostaviniuja...
Citat:
Ja sam juce stavio SlackX

Ko hoce drugu krajnjost, neka stavi PCLinuxOS, pravi mali "ms-windows"!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

overburn
Beograd

Član broj: 9714
Poruke: 105
217.24.20.*



Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!28.07.2004. u 08:12 - pre 240 meseci
Citat:
Inace, sto se RPM hell-a tice imao bih sto-sta da kazem, ali videce kolege sa Advocacy-a pa smo onda najebali. :))))


Moram te malo ispraviti, RPM hell je to samo za nas na ovom brdovitom Balkanu na kojem se najvise pitanja pocetnika vezuje za pitanje "kako da instaliram modem", pa im je onda jedina veza sa "spoljnim svetom" i svime sto se u njemu nalazi ta veza od 50kbit-a ili jos cesce od 30-tak kbita/sec. Kada mozes "uzivati" u blagodetima broadband-a, veruj mi, RPM hell ne postoji ...
Objasnjenje (prema mom iskustvu) - ukoliko neki program pri instalaciji iz rpm paketa naidje na neki "unresolved dependency", veoma je velika verovatnoca da ce se nedostajuca biblioteka ispostaviti i kao prepreka pri njegovoj instalaciji iz source-a - dakle, po meni, svejedno je da li koristis Slackware-a pa instaliras iz source-a (koristio ga krace vreme i takodje nailazio na nedostajuce pakete pri instaliranju), Mandrake pa instaliras iz rpm-a (da ne pricam da kod potonjeg postoji urpmi sistem koji slicno Debianovom apt-u zna gde da pronadje dependencies, pa instaliranje prolazi bez problema) ili Debian, pa instaliras apt-om iz deb paketa - ukoliko ti je jedina veza sa internetom modem - namucices se svejedno sta da koristis (i verovatno najbolji sistem instaliranja - Debianov - ti malo znaci ukoliko on pri instaliranju nadje da mu je za zadovoljavanje potreba potrebno da sa interneta "dovuce" jos par MB softvera ...).
E, sad, ukoliko si na nekoj barem 256 kbit/sec vezi, situacija se drasticno menja - a google je odgovor na svaki "dependency" problem.
Ili, za ovu zemlju jos zgodnije, odmah nabavi distribuciju sa mnogo paketa ukljucenih u nju, pa smanji mogucnost potrebe dodavanja novih na minimum - u principu, mnogo je veca verovatnoca da ces imati muka sa dodavanjem softvera na Slackware-u koji u osnovi dolazi sa oko 1.3 GB softvera na sebi nego sa Mandrake-om koji dolazi sa oko 3.5 GB-a (govorim o neraspakovanim paketima, kada se oni svi instaliraju odnos postaje jos veci) ...
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Problem oko instalacija nekih programa !1!28.07.2004. u 12:56 - pre 240 meseci
overburn:
Prvo baci pogled na ovo i videćeš da problem i nije baš tako jednostavan, pa ću ti ja reći da sam Gentoo koristio i preko 33k6 modema s tim da sam par naravno većih stvari poput KDE-a i OpenOffice-a dovlačio od ortaka preko 64kbps kablovskog neta. Sad kad i ja imam 64k prepreka stvarno nema i tih 256k o kojima ti pričaš je poželjno, ali daleko od neophodno.

Kad sve saberem i oduzmem, nikad, ali nikad ne bih opet koristio neku RPM distribuciju poput Mandrake i Redhat, dok bih recimo SuSE probao da vidim kako izgleda iako je (dobro implementiran?) RPM, ne bih da grešim dušu...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problem oko instalacija nekih programa (nije ni bitno), misljenje o Slackware !1!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8098 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.