Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16209 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beocity.net



Profil

icon Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)14.07.2004. u 19:45 - pre 240 meseci
Kao sto je pokrenuta tema Maya i sve vezano za nju, tako je evo pokrenuta i tema vezana za ProEngineer – nebitno koja verzija.

Na ovoj temi bi trebalo postovati neke zanimljive stvari kao sto su – saveti, cake i slicno

Mislim da ovde ne bi trebalo komentarisati video tutorijale koji su trenutno vezani za ProE jer ce ih biti posvecenih i Solid Worksu, a mozda i Catiji – za pocetak, vec ce povodom toga kad stranica posvecena tutorijalima profunkcionise biti otvorena posebna tema.

Za pocetak cu se malo osvrnuti na jos jedan nacin tacnije caku a vezano za ucenja ProE-a, pored help-a i video tutorijala – To se zove Train file. Trail (pazite postoji razlika) file nastaje prilikom svakog startovanja ProE-a i u njemu se moze naci svaka komanda, pa “i svaki klik misem” koji ste nacinili posle statovanja ProE-a. Ako Vam u nekom slucaju ProE pukne, ili sto je cesce ostanete bez stuje a da pri tom niste snimili svoj projekat, mozete ga sa dva tri poteza povratiti. Da ne bih sada piskrao sve ja, kopiracu neke stvari iz Helpa – da malo bolje pojasnim stvar.

Trail Files
A trail file is a record of all menu choices, dialog-box choices, selections, and keyboard entries for a particular working session. Trail files allow you to view the record of activity so that you can reconstruct a previous working session or to recover from an abrupt termination of a session. Trail files are editable text (.txt) files.

To Create a Training File
To create a training file, you add directives to an existing trail file. Training files contain the extension .txa
1. Open an existing trail file within an external text editor such as Microsoft Word, and then rename the file with the extension .txa.
2. Open the new training (.txa) file within any text editing application, such as Microsoft Word or Notepad.
3. Add directives to the file. To see a description of the available directives for training files, refer to the topic Directives for Creating Training Files and Trainer Text Files.
4. Save the file when you are finished adding directives.

Ukratko da skratim – Kada zavrsite rad u ProE-u a da ga niste gasili u medjuvremenu, mozete trail.txt.# (birajte zadnji) preimenovati u neko_ime.txa i to je to.- Ne morate nista upisivati u njega – Ostaje Vam da startujete ProE, i da u meniju Tools > Play Trail/Training File otvorite Vas train fajl. Jedna od stvari koju jos morate uraditi je da u config.pro ubacite jednu komandu
set_trail_single_step yes
Umesto yes moze biti i no, ali razlika izmedju to dvoje – yes i no je da kad je ukucano yes, dok pustate train fajl, Vi to raditte komandu po komandu, dok ako je ukucano no, ProE ce Vas najvecom mogucnom brzinom (bez ijedne pauze) dovesti od pocetka Vaseg rada do kraja – tacnije necete moci nista da analizirate.

Toliko za sada

PS Evo dodao sam fajl Ceda train fajl.zip koji je u stvari Lekcija_1 - prvi video tutorijal - samo u ovom obliku
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

forgotten

Član broj: 18950
Poruke: 369
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)23.07.2004. u 14:14 - pre 240 meseci
Evo jedan mali problem (a ne tip ili trick) od mene. Naime recimo da zelim da modelujem u Pro/E-u cilindricni zupcanik za recimo 8 zubaca kao sto se vidi na slici 4. Ja bi ga uradio na sledeci nacin (malo cu skratiti da ne idem u detalje na nepotrebno). Krenucu od vec uradjenog cilindra sa otvorom (slika 1), i na njemu zelim da uradim zubce. E sad posto zelim za odredjen ugao(ovde je slucaj 45 stepeni posto je 8 rupa) treba mi kruzni PATTERN.Znaci problem je koriscenje kruznog PATTERN-a. Ja ga koristim na sledeci nacin, ici cu postepeno:Feature/Create/Cut/Extrude, izaberem "one side" kliknem gornju povrs/Okay, e sad kad me pita koji pogled zelim, ja kliknem bilo koji sem "Defaulta" jer se jedino na njemu ne otvara opcija "Make Datum". Znaci kliknem recimo "bottom" izaberem Make Datum/Trough, selektujem centralnu osu koja sece cilindar (jer mi je neophodna zbog toga sto trebam da odredim oko cega ce se PLANE rotirati pod uglom da bi napravio novi PLANE), zatim kliknem na opciju Angle/selektujem ravan DTM3(vidi bilo koju sliku)/Enter value, odkucam 45 stepeni kliknem OK, i sad mi se kreirala nova ravan DTM4 (slika2) Selektujem nju i okvir diska (radi lakseg crtanja supljine izmedju zubca)/Done Sel/ I sada nacrtam izgled otvora i izbusim ga na THRU all (Slika 3). E sada izaberem PATTERN selektujem supljinu (medjuzublje) obelezavam opciju "IDENTICAL"zatim "Value" i klikcem na oznaku 45 stepeni na modelu potvrdjujem je ukucam broj copija koliko zelim( klikcem "DONE" i to je to(slika 4) E sad posto sam onaj Make Datum kroz osu i pod uglom uradio samo da bi mogao selektovati taj ugao pod opcijom PATTERN da bi postao kruzni, zanima me da li neko zna jednostavnije resenje da uradi tako nesto ili ovo jednostavno u Pro/E-u mora ovako (ja imam verziju Pro/E-a 2000i).
Eto ovo moze nekome da posluzi ujedno kao mali tutorial kako da se uradi (ili da se NE uradi ) kruzni pattern a da ga nije znao



[Ovu poruku je menjao forgotten dana 23.07.2004. u 16:29 GMT]
 
Odgovor na temu

forgotten

Član broj: 18950
Poruke: 369
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)23.07.2004. u 14:15 - pre 240 meseci
SLIKA 1



[Ovu poruku je menjao forgotten dana 23.07.2004. u 16:24 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

forgotten

Član broj: 18950
Poruke: 369
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)23.07.2004. u 14:17 - pre 240 meseci
SLIKA 2



[Ovu poruku je menjao forgotten dana 23.07.2004. u 16:25 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

forgotten

Član broj: 18950
Poruke: 369
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)23.07.2004. u 14:18 - pre 240 meseci
SLIKA 3



[Ovu poruku je menjao forgotten dana 23.07.2004. u 16:26 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

forgotten

Član broj: 18950
Poruke: 369
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)23.07.2004. u 14:21 - pre 240 meseci
SLIKA 4

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cs_coyote
Stuttgart

Član broj: 17072
Poruke: 229
*.dip.t-dialin.net

Sajt: www.google.com


+4 Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)23.07.2004. u 18:46 - pre 240 meseci
Nacelno nista ne gresis. Ako sam te pravilno razumeo, pitanje je da li je moguce odraditi kruzni pattern bez kreiranja dodatnih ravni? Moguce je - ono sto ti definitivno treba je feature ciji je polozaj definisan polarnim koordinatama (zbog ugla). Umesto nove ravni mozes skicirati krivu, sl. 1.
U novoj skici koristeci krive definisi zeljeni profil (obrati paznju na prozor sa referencama) sl.2. Potom ekstrudiraj povrs koristeci krive kao reference, i na kraju cut - use quilt. Grupisi feature-e i odradi pattern.

Zasto insistiram na krivama i povrsinama? Jer se postize visok nivo slobode prilikom eventualnog remodeliranja...

[Ovu poruku je menjao cs_coyote dana 23.07.2004. u 21:01 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cs_coyote
Stuttgart

Član broj: 17072
Poruke: 229
*.dip.t-dialin.net

Sajt: www.google.com


+4 Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)23.07.2004. u 18:53 - pre 240 meseci
2
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cs_coyote
Stuttgart

Član broj: 17072
Poruke: 229
*.dip.t-dialin.net

Sajt: www.google.com


+4 Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)23.07.2004. u 18:56 - pre 240 meseci
3
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beocity.net



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)24.07.2004. u 22:33 - pre 240 meseci
Forgoten - Mnogo si ga zakomplikovao - Pa to mozes sve da uradis u jednom sketch-u - Napravis samo jedan deo zupcanika, pa ga kopiras - i to je otprilike to - treba malo da se igras racunanja, ali sve je jako lagano - Ako sam ja dobro ukapirao onaj zupcanik ono nije nista narocito - mislim nema rotacije po osi i slicno, sto bi zakomplikovalo stvar

Komentar - Kad radis, i sto bude sduze radio, pogledaj svoj rad - otvori model tree - pa pogledaj gomilu feature-a Razmisli kako bi mogao da optimizujes tu gomilu i samim time si unapredio svoj rad - cisto komenta - Jel neko pogledao onaj train fajl odozgo?

Forgoten - Napravi train fajl kao i ja pa ga okaci - tako cemo lakse komunicirati - jer slike nekad ne mogu da zamene rad i hiljadu reci :P

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cs_coyote
Stuttgart

Član broj: 17072
Poruke: 229
*.dip.t-dialin.net

Sajt: www.google.com


+4 Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)25.07.2004. u 09:42 - pre 240 meseci
Citat:
Forgoten - Mnogo si ga zakomplikovao - Pa to mozes sve da uradis u jednom sketch-u - Napravis samo jedan deo zupcanika, pa ga kopiras - i to je otprilike to - treba malo da se igras racunanja, ali sve je jako lagano - Ako sam ja dobro ukapirao onaj zupcanik ono nije nista narocito - mislim nema rotacije po osi i slicno, sto bi zakomplikovalo stvar


auuuu sad ce da padne konfrontacija:
Najpre, ako ga je Forgotten po tebi zakomplikovao, onda sam i ja, i nema razloga da mi to i direktno ne kazes :P

A sto se tice tvog resenja, najpre je off topic (jer je pitanje bilo vezano za kruzni pattern - primer nije ni bio bitan), a drugo sto se nisi drzao osnovnih pravila:
Prvo i osnovno pravilo modeliranja u Pro/E, kome sam na prvom casu naucen, koje se apsolutno u praksi pokazalo kao opravdano i neophodno ukoliko se zeli sacuvati mogucnost lakog i jednostavnog remodeliranja, i koje uvek isticem svakom koga ucim Pro/E-u (sto ne radim profesionalno):

Skica mora uvek biti sto jednostavnija!!!

A druga stvar koja mi se uopste ne svidja i koja je pogubna za dobru optimizaciju je sto imas zaokruzene vrednosti, pa jos na petu decimalu!?!

Citat:

Kad radis, i sto bude sduze radio, pogledaj svoj rad - otvori model tree - pa pogledaj gomilu feature-a Razmisli kako bi mogao da optimizujes tu gomilu i samim time si unapredio svoj rad - cisto komenta


Da li hoces da kazes da je pattern bespotrebna glupost i da je ti ne koristis? Pitam jer tako zvuci. A dobro optimizovan model nema malo feature-a (iz mojih iskustava 2000 komada nije nikakav problem), vec dobra organizacija algoritma, tj. model tree-a, tako da se feature-i mogu prevlaciti, supresovati, menjati i brisati, a da se struktura modela sacuva. Dakle, da je moguce vrsiti drasticne promene u projektu u sto kracem roku.
I jos jedna stvar koja je bitnija za dobru optimizaciju od broja feature-a: da nema geom. chekova!

Citat:

Forgoten - Napravi train fajl kao i ja pa ga okaci - tako cemo lakse komunicirati - jer slike nekad ne mogu da zamene rad i hiljadu reci :P :D


Meni je onih par screen shotova bilo vise nego dovoljno da razumem pitanje.
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beocity.net



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)25.07.2004. u 13:32 - pre 240 meseci
Ma nisam mislio nista lose kad sam rekao da ga je zakomplikovao - da bi nesto uradio u proinzinjeru uvek postoje razni putevi - Ja stvarno retko koristim patterne - cak ih nema ni u mojoj nastavi - Vise volim "sve rucno" da napravim - Ovim sam zeleo da pokazem samo moj pristup istom primeru koji je uradjen - sa druge strane imao sam jos nekoliko ideja - npr mogao bih da uradim nesto kao krisku sira - sa jednim zupcem kao protrusion, pa da je onda mirorujem koristecistranici stranice
Nadam se da me niko, a pogotovu ne forgotten nije shvatio pogresno - kakav flame - pa nije valjda svaka kritika ili nesto sto lici na "kriticki savet put ka flame-u. Samo mi je njegov nacin rada izgledalo nesto sto se valjda moze prostije napraviti - pa sam pokazao pristup- e sad da li je to stvarno prostije - nemora da znaci - ali da je drugaciji pristup- to jeste. Ako vec pricamo o patternima - onda hajde malo da vidimo gde se na primer oni to koriste a da radikalno mogu nesto promeniti (smanjiti vreme, ili vec sta). Razmisljam sta bi sve od mog rada moglo da se uradi kroz patterne - i nepada mi bas mnogo stvari na pamet - A sto se tice kvaliteta rada - Mislim da sam nekad negde cuo a i znam iz iskustva da se stvarno od jedne do druge tacke moze doci na sto razlicitih nacina - pa kad se sve sabere, bitno je da rad bude kvalitetno "parametaski" definisan (povezan) sto znaci da ako dodje do nekih menjanja, da to prodje bez vecih problema ili sa sto manje intervencija u vidu menjanja feature-a i slicno. Ako je taj deo ispunjen, onda nam ostaje "brojanje" feature-a. Po broju featurea se moze videti ko kakav pristup radu ima - Jedno odsecanje se moze uraditi iz jednom ili iz tri puta - Na to sam mislio - Ja nisam bio na zvanicnoj nastavi ni u jednoj zvanicnoj ptc ustanovi, ali sam ucio od mnogo boljih od mene i to ne samo onih iz prakse - Ucili su me takodje i ljudi koji su ovde davali zvanicne kurseve Ptc-ja npr u zastavi i slicno - ali do sada nisam primetio neke velike probleme u svom radu - sto kao praksu i predajem na svojim "neautorizovanim" kursevima.

Sto je zaokruzivanje po tebi lose za optimizaciju - Pa kad nesto dizajniram uvek radim na "nulu" - ali to je u svakom slucaju dizajn (a proizvodnja je nesto drugo) - Na kraju krajeva jos iz utve mi je ostalo da tolerancija za dizajn nema, a da su tolerancije za proizvodnju nekoliko mikrona (vecina industije radi u stotim i desetim) - Verujem da komentar koji si napisao definitivno ima korena u praksi, ali ako mozes objasni ga malo vise, kako bih razumeo konkretno na primeru sta to npr ne valjda u mom zaokruzivanju. - Na kraju krajeva stilovi su uvek razliciti.

Zaokruzivanje je samo posledica jedne komande u Config Pro-u jer ako ne bude sve tacno, onda se ne uklapa u assembliju, pa ima preklapanja
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beocity.net



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)25.07.2004. u 13:38 - pre 240 meseci
Sto se tice train fajla koji sam predlozio, on moze mozda jos bolje da bude i part – zipovan – Pa se onda okaci promenjena verzija da covek vidi sta je i kako je izmenjeno – mozda je sve od pocetka napravljeno – pa bi se lepo dalo videti.
 
Odgovor na temu

cs_coyote
Stuttgart

Član broj: 17072
Poruke: 229
*.dip.t-dialin.net

Sajt: www.google.com


+4 Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)25.07.2004. u 14:14 - pre 240 meseci
Naravno da nisi nista lose mislio - ali zaista ne razumem zasto si protiv koriscenja patterna. Kao sto vec znas, najveci deo modeliranja provodim na projektima za Bosch Powertools Division. Pogledaj sve njihove alate, karakteristicna je struktura na rucici (cutovi sa poluloptama). Primer na kome se ovo bas dobro vidi je

http://www.bosch-pt.de/boptocs...&template=productimage.xsl

Bez patterna bi mi trebali dani da ovu strukturu nanesem, a sa njime nekoliko sati, sto zavisi naravno od velicine i geometrije oblasti na koju se nanosi. Zasto od geometrije? Pa da ne bi bas sve bilo jednostavno, u oblastima blizu ravni razdvajanja alata je profil strm, pa dolazi do podsecanja (vidi se na skici popr. preseka rucice).
Ako se dobro secam, i otvore za vazduh (levo i desno od logo-a, kao i odozgo) sam odradio patternom. No nisam siguran, proslo je puno vremena i mnogo projekata od tada. A to sto nisi pohadjao zvanicne PTC kurseve te uopste ne diskvalifikuje, gde je ko i kako ucio je potpuno nebitno.

Sto se tice decimala i zaokruzivanja:
Vise decimala - NEUPOREDIVO vise vremena i resursa za preracunavanje. Iz mog iskustva - omiljen accuracy mi je 0.001 i to apsolutna, i rad sa dve decimale (sto se vidi i na mojim screenshotovima). Naravno da se danasnji racunari bez problema bore ako se radi sa par stotina feature-a, ali moji modeli se ubacuju u Pro Intralink, gde su reference za stotine modela (prototyping, cut models za alatnicare, unutrasnja orebrenja, itd. itd. itd.).
Ovo naravno dolazi iz iskustva, i uvek je imalo prodju prilikom implemetacije standarda u firmama novih klijenata, i nikad (kuckuc) nije bilo losih povratnih informacija.

A sto se tice "zaokruzivanja" dizajnerskih linija:
Zahvaljujuci ISDXu sloboda i brzina rada kao i uzivancija je neverovatno skocila, ali se uvek trudim da "parting lines", dakle linije razdvajanja alata aproksimiram odseccima kruznica i pravim linijama. Dizajneri nikada ne provale razliku - da se zapravo ne radi vise o spline-ovima, a alatnicari su presrecni, jer se masine mnogo lakse izbore sa takvim povrsima.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beocity.net



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)25.07.2004. u 17:50 - pre 240 meseci
Nisam protiv nicega vezano za ProE - salim se - osim knjiga koje su napravljenje da se po njima uci ProE - imam neka svoja razmisljanja sta ljudima treba predavati i dati da bi bolje shvatili materiju rada u ProE-u.

Nisam nigde rekao da sam protiv necega, a pogotovu ne patterna - Vrlo mi je jasno gde mogu da ih upotrebim (drska noza i udubljenja koja cine drsku "hrapavijom") ali nisam do sada imao prilike preterano mnogo da koristim patterne, jer mi nisu trebali - Ali i dalje nisam protiv njih - Ja sam samo dodao da s moze i na ovaj nacin jako lako - prostije - uraditi ista stvar - a sto se tice dimenzija ima ih svega nekoliko koje se mogu menjati, sto kasnije zbog "mirora" utice na ostatak protrusiona.

Ja sam svoje prve radove napravio na 486-icama pod dosom, pa vrlo dobro znam da cenim "snagu i moc" masine sa kojom sad radim, ali eto - Zaokruzivanje, ili tacnost od 5 decimala mi je ostala kad sam podesavao nesto za export (patio sam dugo zbog "gapova" ali sad imam obj export a ta linija u config-prou ostala) - sto opet nema nikakve veze sa "tacnoscu" - osim sto se jedinice na ekranu prikazuju sa 5 decimala - Mozda to i delimicno usporava moju masinu - ali............ Na kraju krajeva uzecu tvoj komentar kao savet - i kad bolje razmislim mozda i smanjim to "zaokruzivanje"

OT
- Ah da zaboravih da napisem - I ti si ga zakomplikovao kolega :P He he he - Ok malo sale nije na odmet -
Inace duzan si mi opsirniju kritiku za tutorijal - Nemoj misliti da ja zaboravljam
 
Odgovor na temu

dusko_m
Dusko Mandic
beograd

Član broj: 25161
Poruke: 65
*.ppp-bg.sezampro.yu



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)10.08.2004. u 12:21 - pre 239 meseci
za 2000i nema drugog rešenja, tj da bi izveo kružni pattrern u procesu definisanja fature-a mora da se definiše polarna koordinata koja će se iskoristiti za definisanje kružnog patterna. ako te ovo smara (tj. morao si sto puta da predefiniišeš neki fature da bi izveo kružni pattern) postoji rešenje u prelasku na wildfire 2.0 jer su konačno omogućili da se kružni pattern kreira nezavisno od načina na koji je definisan neki feature (slična izvedba kao u ACAD)
 
Odgovor na temu

cs_coyote
Stuttgart

Član broj: 17072
Poruke: 229
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+4 Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)10.08.2004. u 21:15 - pre 239 meseci
Onaj ko je "sto puta morao da predefinise neki feature da bi izveo kruzni pattern" morace malo vise i dublje da udje u problematiku parametarskog modeliranja, sve dok ne bude shvatio da izmedju pomenutog i programiranja nema razlike - bez kreiranja algoritma na pocetku projekta o nacinu izgradnje modela, bez jasne predstave o eventualnim remodeliranjima, familijama i reprezentacijama ne moze se uspesno kreirati i kasnije "odrzavati" parametarski model, a time se dovodi u pitanje i investiranje u sisteme koji kostaju koliko kostaju ako se njihova moc ne koristi. Stoga iako pozdravljam pokusaje izmene iritirajucih komandi u novim verzijama softvera, ipak me cudi citat iz prve recenice.

Koga ovakve stvari "smaraju", neka se bolje odmah odrekne ulaganja svog vremena u parametarske sisteme, jer ce ih do kraja radnog veka "smarati" slicne stvari, koje su savrseno logicne u svim takvim softverima. Ko je ikad radio na modelu koji se sastoji od 4-5k featura rasporedjenih u 2 do 3 parta zna vrlo dobro o cemu pricam. Ostalima zelim da sto pre osete moc svojih "smarajucih" softvera, bilo da se radi o UG, Catia, Pro/E ili Solid Works.
 
Odgovor na temu

dusko_m
Dusko Mandic
beograd

Član broj: 25161
Poruke: 65
194.106.191.*



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)11.08.2004. u 10:02 - pre 239 meseci
ne znam zašto te čudi. pokretačka snaga koja stoji iza razvoja feature-based CAD aplikacija je u tome da inženjer treba više vremena da bude inženjer a manje vremena da se bavi matematikom i programiranjem. jedna stvar je definisati strukturu dizajna, međuzavisnost njegovih delova i slično a druga stvar je razmišljati o tome kako definisati i dimenzionisati feature kako bi se uopšte mogla da se izvrši njegova dalja manipulacija. ajde da se uhvatimo za pomenuti problem. čovek već ima dovoljno brige u glavi kako da definiše geometriju zubca a treba još da zamišlja da mu je dizajn vezan za neku ravan koja je na 0° od ravni koju on prirodno gleda. ajde još malo ekstremni slučaj da razmotrimo, da treba definisati cut koji je postavljen radijalno na cilindru. ovde se nemože čak ni on-the-fly definisati sketch plane već u jednom koraku ranije treba definisati jednu radijalnu ravan koja će poslužiti kao referenca za kasnije definisanje sketch plane-a i radijalnog pattern-a. zar nije prirodnije da svoj dizajn vizuelizuješ u vertikalnoj ravni nego da ga zamišljaš u nekoj kosoj. zašto se ne bi jednostavno definisao svoj feature onako kako ga vidiš u glavi i kasnije samo selektovao osu oko koje će se izvršiti rotacija?
jedna stvar je razraditi layout, skeleton, postaviti kvalitetne relacije između objekata i dimenzija a druga stvar razmišljati o prostavljanju dodatnih ravni "smetalica" za koje kasnije treba definisati layer-e da bi se uklonile sa ekrana itd.
 
Odgovor na temu

cs_coyote
Stuttgart

Član broj: 17072
Poruke: 229
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+4 Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)11.08.2004. u 11:29 - pre 239 meseci
Izgleda da se ne razumemo - "covek koji je sto puta morao da predefinise neki feature da bi izveo kruzni pattern" je pre svega covek koji uopste ne razmislja o onome sto radi i o onome sto treba da uradi, te je i akcenat moje poruke i bio na necemu sasvim razlicitim od onoga o cemu ti u svom poslednjem odgovoru pises. Da se ponovim drugim recima - generalan pristup (parametarskom) modeliranju zahteva odlicnu organizaciju i definisanje strukture modela pre nego se i pocne sa modeliranjem. Tehnicki problemi koji se u radu javljaju zbog objektivne nesavrsenosti sistema stoje, pozdravljam njihovo poboljsanje, uopste o njima nisam pisao, a iskreno receno, licno mi ne smetaju, jer nisam primetio da mi preterano matematike treba, barem ne vise od onoga sto se zahteva od majstora strugara ili glodalicara.
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beocity.net



Profil

icon Re: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)11.08.2004. u 16:05 - pre 239 meseci
Slazem se sa kolegom Kojotom - On je zeleo u svojoj poruci da objasni da to sto si ti objasnio kao "100 puta redefinisanje" i nije pravi pristup radu s cime se apsolutno slazem.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Generalno o ProEngineer-u (tips, tricks and ...)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16209 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.