Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?

[es] :: Grafički dizajn :: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?

[ Pregleda: 4727 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hardyvoje
Goran Grubic
Nova Pazova

Član broj: 27651
Poruke: 17
*.vdial.verat.net

Sajt: www.omnetwork.net


Profil

icon Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?12.07.2004. u 22:20 - pre 240 meseci
Imam silnih problema dok umoran pokusavam da napravim finalne TIFF-ove (300/CMYK) koje sutra moram da predam na stampu jer boje koje vidim u Corel Draw-u 12 i one koje vidim kada otvorim exportovan TIFF u Photoshopu CS ni ne lice!!!

Primetio sam da promenom podesavanja u Color Managementu nesto postizem...

Da li neko zna kako treba optimalno podesiti Color Management u Corelu 12 da bi izlaz bio dobar za offset stampu?

(znam da ima preset za to ali ne znam zasto su mi svi preseti podeseni isto... ???
verovatno se nesto desilo nedavno pa su prebrisani a nemam instalaciju Corela da je osvezim ... ....)

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

XPhantom

Član broj: 11054
Poruke: 151
*.tel.net.ba



Profil

icon Re: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?13.07.2004. u 10:37 - pre 240 meseci
Prijatelju dragi, Photoshop i Corel nikako ne govore, posvađani su i to dobro. Ja sam sebi napravio Color Settings u Photoshopu i sad sam siguran da je to to, ali samo ako printa iz .ps ili .pdf ali kad prebacim u corel pa filmove osvijetli iz corela opet nije to to. Corel uvijek malo bježi na svjetlije. Ali i to ti sve zavisi od tiskare do tiskare. pošalješ jednu te istu pripremu u 5 različitih tiskara i u svih 5 tiskara će biti različit otisak. Znaći nemaš nikakvih pravila, nažalost
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.ptt.yu

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?14.07.2004. u 00:57 - pre 240 meseci
Izlaz će ti biti dobar jedino ako zaboraviš na ono što vidiš na ekranu i nabaviš CMYK ton kartu, što kvalitetniju to bolje. Corel nema nikakav color management, i na njega se možeš osloniti jedino ako 500 puta pustiš iz njega nešto na štampu (a to podrazumeva isti studio za filmovanje i istu štampariju) pa zapamtiš kako se ponašaju boje. Photoshop i Illustrator su mnogo pouzdaniji po tom pitanju čak i na nekalibrisanom monitoru, ali za početak drži se ti ton karte ;)
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

hardyvoje
Goran Grubic
Nova Pazova

Član broj: 27651
Poruke: 17
*.vdial.verat.net

Sajt: www.omnetwork.net


Profil

icon Re: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?08.08.2004. u 12:40 - pre 239 meseci
hvala momci :)
 
Odgovor na temu

SIT

Član broj: 30468
Poruke: 292
*.bitsyu.net



Profil

icon Re: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?15.08.2004. u 16:35 - pre 239 meseci
( poruku izmenu uradio SIT zbog neprikladnog sadržaja )



[Ovu poruku je menjao SIT dana 18.08.2004. u 01:18 GMT]
Stay In Tune
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.ptt.yu

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?15.08.2004. u 20:09 - pre 239 meseci
Citat:
savet je za srednji vek
(bez namere da ikoga uvredim, i da izazovem flame)
moj ti je savet
zaboravi corel,predji na adobe paket, kupi dobar tft monitor(nikako sony), kalibrisi monitor, kupi kolor kartu (pantone CMYK conversion), i pronadji stampariju koja ima probni otisak i CPC.
(ako nekom padne da pita glupost sta fali makromediji ili korelu moj odgovor je: fale sredina i krajevi)
Postovane kolege iz struke, graficki dizajn je danas umetnost i NAUKA,
ako to ne prihvatate menjajte posao.
Molim Vas bez flejma


Moj ti je savet:

Uloži 100.000 evrića u opremu i gajbicu sa perfektno odrađenim osvetljenjem, nauči sve programe do jaja i upoznaj se savršeno sa pripremom za štampu, zatim nađi jeftinu štampariju sa profi uslovima, savršenim proofom koji se ne plaća i odstupanjima do 1% u bojama, i nećeš morati da menjaš posao, pošto ćeš provaliti skroz umetnost i NAUKU.

No flame ;)
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

SIT

Član broj: 30468
Poruke: 292
*.bitsyu.net



Profil

icon Re: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?17.08.2004. u 17:24 - pre 239 meseci
( izmenu uradio SIT zbog neprikladnog sadržaja)
Savet za Color Matching u Corelu
preskočiti Corel
Razlozi su vrlo jednostavni
1. Adobe programi imaju isti Color engine na svim platformama i programima za DTP
(njih navodim jer je bezveze da neko kaže da ih favorizujem)
2. TFT monitori ( po mom iskustvu i po literaturi) su potisnuli CRT monitore ( da ne ulazimo u to kakvo je moje iskustvo, onda samo pogledaj vrhunske monitore)
3. Sony TFT je neujednačen, backlight mu je uvek 10Cd an maximum 80Cd, Delta E ide preko 6, jedom rečju očajan ( ostale koji su dobri i koji ja imam, neću navesti, da se neko ne uvredi)
4. Pantone CMYK/Conversion karta je ( ne po procenama nego po merenjima, koje sam lično radio ) najbolja. On što i laik može da primeti je prisustvo tačke od 2%. Ako se kupuje pojedinačno ( neću da favorizujem prodavca, jer znam samo jednog koji ih prodaje, a onaj koji ima laboratoriju za mešanje boja - u Beogradu, nisam siguran da li ih prodaje), nije skupa (uslovno rečeno).
5. Opet iz istog razloga u Beogradu imaš nekoliko štamparija sa CPC/om i probnim otiskom.
Već na tiražu 1000 (svega sem vizitkarti), dobićeš contract-proof, ne zbog tebe, nego zbog same štamparije.



[Ovu poruku je menjao SIT dana 18.08.2004. u 01:54 GMT]
Stay In Tune
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.ptt.yu

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?17.08.2004. u 21:49 - pre 239 meseci
Citat:
SIT: Poštovani Henriče,
nemoj da se osećaš uvređenim,
žao mi je što si moj sažet odgovor pokušao da izvrneš ruglu.
evo malo opširnije
(srednji vek)
Odokativne metode su odavno napuštene. ISO standard to ne priznaje, to bi trebalo da znaš, nego samo egzaktno merenje i rezultate.
.
Opisne ocene se daju samo kao tumačenje rezultata - koje CIE inače propisuje.
Znam da to nisi napisao iz loše namere već iz neznanja.

Razlozi su vrlo jednostavni
1. Adobe programi imaju isti Color engine na svim platformama i programima za DTP
(njih navodim jer je bezveze da neko kaže da ih favorizujem)
2. TFT monitori ( po mom iskustvu i po literaturi) su potisnuli CRT monitore ( da ne ulazimo u to kakvo je moje iskustvo, onda samo pogledaj vrhunske monitore, kog su tipa, i molim te bez paušalnih izjava, prvo pogledaj pa nešto reci, i nemoj da ti je TVOJ monitor kranji domet)
3. Sony TFT je neujednačen, backlight mu je uvek 10Cd an maximum 80Cd, Delta E ide preko 6, jedom rečju očajan ( ostale koji su dobri i koji ja imam, neću navesti, da se neko ne uvredi)
4. Pantone CMYK/Conversion karta je ( ne po procenama nego po merenjima, koje sam lično radio ) najbolja. On što i laik može da primeti je prisustvo tačke od 2%. Ako se kupuje pojedinačno ( neću da favorizujem prodavca, jer znam samo jednog koji ih prodaje, a onaj koji ima laboratoriju za mešanje boja - u Beogradu, nisam siguran da li ih prodaje), nije skupa (uslovno rečeno).
5. Opet iz istog razloga u Beogradu imaš nekoliko štamparija sa CPC/om i probnim otiskom.
Već na tiražu 1000 (svega sem vizitkarti), dobićeš contract-proof, ne zbog tebe, nego zbog same štamparije.


Ja ti odgovaram na private a ti pljuješ po forumu...

Sve je to lepo što ti kažeš (osim nadmenog tona koji preovlađuje), ali hoćeš li ti to da priuštiš nekom dečku koji počinje da radi, ili radi 2-3 godine taj posao.

Voleo bih da znam koliko štamparija u zemlji ne koristi odokativne metode nego denzitometre i spektrofotometre u procesu, i koliko ćeš klijenata naći koji će biti spremni da plate cenu vrlo kvalitetnog otiska. Ne moraš da mi reklamiraš firme, priseti se pa kaži samo broj, ali onako realno.

Ti naravno ne možeš da znaš da li ja znam i koliko znam, ali te to ne sprečava da daješ paušalne ocene, a ako te neko pita o nečemu što ne zna, najlakše je odgovoriti onako kako si odgovorio, i pritom vređati one koji su pokušali da pomognu shodno postojećim uslovima.

Što se mene tiče, diskusija je završena.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

SIT

Član broj: 30468
Poruke: 292
*.bitsyu.net



Profil

icon Re: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?17.08.2004. u 23:02 - pre 239 meseci
Poštovani Henriče izvini ako si nešto pogresno razumeo.
Nikoga ne pljujem nego upravo iz razloga kako si reagovao objašnjavam ljudima šta sam konkretno mislio stavku po stavku

za drugi deo sam ti poslao mail na private upravo da se nebi prepucavali i da se nebi žestio
još jednom izvini zbog nesporazuma

ljudi zašto se ljutite ako neko nešto zna više od vas? (dobro znam o čemu pričate)
ja se radujem svaki put kad mogu nešto pametno da čujem ili da naučim
(pogotovu ovde nailazim na interesantne stvari, naravno naježim se kada čujem crack)

možda sam izgubio živce jer sve moram da kucam po dvaputa čini mi se kao da neko briše moje poruke, pa je moj ton zvučao (ne daj bože) prepotentno
ajde henriče opet se ljutiš što samo samo obrazložio svoj stav,
pa ja i sam kažem za software koji koristim ( ili opremu ) da je smeće
opet nije poenta, to sam ti rekao da se nadmećemu u flejmu nego u znanju
opet kažem nemoj da se žestiš ali nisi pravu.
Stvar stoji ovako neko te nešto pita a ti daš pogrešan odgovor i kada te neki ispravi ti se ljutiš
Još jednom Narode veliko izvinjenje Henriku-o bilo kome ako je moj ton zasmetao i nemam ništa protiv da me neko ispravi ako z......m stvar.
ajde pozdrav svima

ps
ajde nek admin izcenzurise moje ( i henrikove odgovore ako misli da treba), pa idemo u bolju buducnost
da ljudi ne citaju gluposti
pss
prethodne poruke sam izcenzurisao jer nemaju veze sa dtp-om
(usao sam fazon sa menjanjem poruka)
Stay In Tune
 
Odgovor na temu

[es] :: Grafički dizajn :: Realne Boje za Stampu u Corelu 12 ?

[ Pregleda: 4727 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.